Reklama

Franciszek

Bogactwo może prowadzić do idolatrii

Włoska „La Stampa” zamieściła wywiad z papieżem Franciszkiem, przeprowadzony dla książki pt. „Papież Franciszek. Ta gospodarka zabija”, która w ostatnich dniach ukazała się we Włoszech. Ojciec Święty od początku dał się poznać jako największy na świecie obrońca ubogich i odrzuconych. Coraz częściej pojawiają się krytykanci, którzy oskarżają go o antykapitalizm i komunizm. Wyjaśnieniu tej kwestii służy właśnie ta rozmowa.

Na początku dziennikarze zapytali Papieża o to, czy kapitalizm, który panuje w ostatnich dziesiątkach lat, jest systemem nieodwracalnym, na co Franciszek stwierdził szczerze, że nie potrafi prosto odpowiedzieć na tak postawione pytanie. Zauważył, że globalizacja pomogła wprawdzie wielu osobom na świecie wyjść z biedy, ale równie wielu skazała na śmierć głodową. Ojciec Święty zwrócił uwagę, że pod względem makroekonomicznym, patrząc na same liczby, świat stał się bogatszy, ale z drugiej strony wyrosły różnice między najbogatszymi a najbiedniejszymi i pojawiły się nowe obszary biedy. Zdaniem Papieża, obecny system nieodłącznie wiąże się z odrzuceniem. Franciszek ujawnił też to, co go najbardziej uderzyło, gdy bliżej poznał zjawiska zachodzące w Europie – zatrwożył go m.in. los młodych, którzy są szczególnie narażeni na odrzucenie; ani się nie uczą, bo nie mogą, ani nie pracują, bo nie ma pracy. Kulturę odrzucenia widać także w demografii, która ukazuje, jak mało rodzi się dzieci, oraz w aborcji i eutanazji. To wszystko – zdaniem Ojca Świętego – dzieje się dlatego, że w centrum panującego systemu nie jest już człowiek, ale pieniądz, który stał się idolem.

Czy wystarczy do ekonomii dodać etyki, żeby rzeczy zmieniły się na lepsze, czy potrzeba strukturalnych zmian w systemie? Na tak postawione pytanie Papież odpowiedział, że oczywiście, etyka w ekonomii, a także etyka w polityce jest konieczna, na co zresztą zwracają uwagę w rozmowie z nim, jako Biskupem Rzymu, liderzy poszczególnych państw. Jednak nie można czekać z rozwiązaniem strukturalnych przyczyn ubóstwa, bo będzie to prowadziło do kolejnych kryzysów. Rynki i spekulacje finansowe nie mogą się cieszyć absolutną autonomią. – Bez rozwiązania problemów ubogich nie rozwiążemy problemów świata – powiedział Papież. Podkreślił, że kodeksem, według którego będziemy sądzeni, jest rozdział 25. Ewangelii wg św. Mateusza, który mówi o naszej postawie względem wykluczonych: głodnych, spragnionych, w więzieniu, chorych itd. Zastrzegł również, że Ewangelia potępia nie bogatych, ale idolatrię bogactwa, która czyni ludzi ślepymi na wołanie ubogich. Ubóstwo natomiast jest instrumentem, który oddala od idolatrii.

Franciszek podkreśił, że w swoich poglądach jest w centrum nauczania Kościoła. Powołał się na cytat z Jana XXIII i nauczanie Ojców Kościoła. Stwierdził, że w jego nauczaniu nie ma nic z polityki czy ideologii, jest tylko wierność Ewangelii.

2015-01-20 11:55

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

4-latek, klawiatura z klocków i drewniane cymbałki

Niedziela wrocławska 42/2018, str. V

[ TEMATY ]

wywiad

Anna Majowicz

Andrzej Garbarek przy organach

Andrzej Garbarek przy organach

Andrzej Garbarek to jeden z najbardziej cenionych organistów Wrocławia, laureat wielu prestiżowych konkursów oraz odznaki ,,Primus Inter Pares” (łac. pierwszy wśród równych sobie). 1 października minęło 25 lat odkąd objął posługę organisty we wrocławskiej parafii św. Klemensa Dworzaka. O srebrnym jubileuszu opowiada Annie Majowicz

Anna Majowicz: – Jak rozpoczęła się Pana przygoda z organami?

CZYTAJ DALEJ

Co naprawdę świętujemy?

W Boże Narodzenie warto odpowiedzieć sobie na kilka ważnych pytań: Dlaczego Syn Boży stał się człowiekiem? Po co nastąpiło Wcielenie? Po co żłóbek i kolędy?
Po co przygotowania i karp, i choinki?

W wyznaniu wiary mówimy: „On to dla nas, ludzi, i dla naszego zbawienia zstąpił z nieba. I za sprawą Ducha Świętego przyjął ciało z Maryi Dziewicy”. Jezus przychodzi do człowieka, staje się człowiekiem dla nas i dla naszego zbawienia, abyśmy mieli uczestnictwo w życiu Bożym. Słowo stało się ciałem, aby nas zbawić, to znaczy, aby nas zjednoczyć z Bogiem, aby dać nam możliwość zamieszkania z Nim w wieczności, co więcej – abyśmy mogli lepiej wniknąć w Bożą miłość.

CZYTAJ DALEJ

Św. Tomasz z Akwinu jest nam potrzebny

Uroczysta Msza św. pod przewodnictwem abp. Wacława Depo, metropolity częstochowskiego w kaplicy seminaryjnej pw. Zesłania Ducha Świętego oraz wykład tomistyczny złożyły się na „Dzień św. Tomasza z Akwinu” 28 stycznia w Wyższym Międzydiecezjalnym Seminarium Duchownym w Częstochowie.

Na początku Mszy św. ks. prał. Ryszard Selejdak, rektor seminarium przypomniał słowa, które św. Tomasz z Akwinu powiedział 5 marca 1274 r. w opactwie w Fossanuova, na kilka dni przed swoją śmiercią: „ Przyjmuję Cię, ceno zbawienia mojej duszy. Przyjmuję Cię Wiatyku mego pielgrzymowania. Dla Twej miłości studiowałem, czuwałem, pracowałem i nauczałem. Nie powiedziałem nigdy niczego przeciw Tobie, a jeśli coś w niewiedzy powiedziałem, to przy błędzie swym nie obstaję. Jeśli czegoś błędnie nauczałem powierzam wszystko pod osąd rzymskiego Kościoła”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję