Reklama

Niedziela Kielecka

Przedszkole Sióstr Świętej Rodziny

Obecność osób konsekrowanych w świecie przybiera różne formy. Jedną z nich jest praca sióstr misjonarek ze Zgromadzenia Sióstr Świętej Rodziny, które w Kielcach prowadzą Przedszkole Katolickie im. kard. Pietra Marcelina Corradiniego. Siostry są prekursorkami edukacji przedszkolnej w Kielcach. Obecnie w ich przedszkolu edukuje się 90 dzieci w wieku 3-6 lat, w czterech grupach wiekowych.

Początki były skromne, zaledwie czwórka dzieci. Do Kielc siostry przybyły z Palermo w 1990 r. Zgromadzenie na terenie miasta posługuje 25 lat, a od 2001 r. prowadzi przedszkole. Wśród pięciorga nauczycieli są trzy siostry: s. Nazarena – Sycylijka, dyrektor Przedszkola i Przełożona kieleckiej wspólnoty, s. Sara z Meksyku i s. Cecylia z Tanzanii. Łącznie pracuje tutaj ponad 10 osób, a wszyscy traktują swoją pracę bardzo poważnie – jako „Boże dzieło i misję ewangelizacyjną” – jak podkreśla s. Nazarena.

Przedszkole w ostatnich latach znacznie wypiękniało – to efekt trwającej blisko 4 lata rozbudowy. Zgromadzenie podjęto taką decyzję ze względu na zainteresowanie rodzin z całego miasta taką edukacją i formacją przedszkolną, jaką proponują siostry.

Po rozbudowie placówki, która dwukrotnie zwiększyła swoją powierzchnię, znacznie poprawił się standard. Przybyło nowe skrzydło, a w nim sale dydaktyczne, wyposażone w zabawki edukacyjne i pomoce niezbędne do prawidłowego rozwoju dzieci, jest nowa obszerna sala wielofunkcyjna oraz nowa kuchnia z zapleczem – duma pracowników. Wreszcie można serwować pełnowartościowe, smaczne posiłki. Przybył piękny plac zabaw i nowy parking, co rozwiązało po części problemy z parkowaniem przy zatłoczonej ul. Prostej.

Przedszkole poza typowymi zajęciami, oferuje naukę języka angielskiego i włoskiego, opiekę logopedy i psychologa, rytmikę, naukę tańca, zajęcia teatralne oraz wiele imprez integracyjnych z udziałem całych rodzin i częstą obecnością biskupów kieleckich. Realizowany jest m.in. autorski program zgromadzenia, gdzie wartości chrześcijańskie przekazuje się np. za pomocą bajek. Ma miejsce także czytanie wybranych fragmentów Pisma Świętego z modlitwą, tak aby dzieci stopniowo i zgodnie z ich percepcją poznawały historię zbawienia. Nauczycielki dbają także o tradycję polską i rozwijanie „skarbu uczuć patriotycznych”.

Reklama

Ważnym elementem cyklu wychowawczego pozostają rodzice. I tak 14 grudnia 2014 r. odbyło się np. spotkanie formacyjne dla rodziców, z Eucharystią przygotowaną po części przez dzieci, z prelekcją ks. dr. Rafała Dudały i pogłębianiem Słowa Bożego.

Siostry podkreślają, że rodzice „bardzo demokratycznie” angażują się w różne zajęcia, np. w przygotowanie paczek świątecznych przy okazji wizyty dzieci z Pacanowa – podopiecznych tamtejszych sióstr kanoniczek i albertynek.

– W naszych czasach potrzebna jest edukacja prowadzona w duchu miłości, wartości, poszanowania człowieka oraz kształtowania postaw chrześcijańskich i patriotycznych. Pragniemy, aby wśród nas był zawsze klimat Nazaretu i atmosfera Świętej Rodziny – podkreśla s. Nazarena Scopelitti.

Warto dodać, że przedszkola katolickie w Kielcach prowadzi kilka zgromadzeń, m.in. Siostry Jezusa Miłosiernego, Siostry Miłosierdzia św. Wincentego à Paulo, Zgromadzenie Córek Maryi Wspomożycielki.

2015-01-29 13:32

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Więcej niż przedszkole

Niedziela warszawska 20/2017, str. 5

[ TEMATY ]

przedszkolaki

przedszkole

Magdalena Kopińska

Dama dworu podczas próby spektaklu „Dzikie Łabędzie” na motywach baśni Andersena

Dama dworu podczas próby spektaklu „Dzikie Łabędzie” na motywach baśni
Andersena

Jest taka publiczna placówka na warszawskim Mokotowie, gdzie rodzice angażują się nieprzeciętnie. W efekcie przedszkole św. Józefa jest jak chrześcijańska wspólnota: sióstr, rodziców i oczywiście dzieci

Dzieci z przedszkola nr 210 przebywają w środowisku, gdzie mogą się harmonijnie rozwijać, ponieważ zarówno w domu, jak i w placówce, wychowywane są w środowisku tych samych wartości. – Nasze przedszkole na Mokotowie ma dwa podstawowe atuty. Jest katolickie i jednocześnie publiczne. Dzięki temu opłaty są w nim takie same jak w placówkach państwowych i jednocześnie system wychowawczy oparty jest na wartościach, które są dla nas bardzo ważne – mówią rodzice.

CZYTAJ DALEJ

Władze Lizbony odsunęły od przygotowań do ŚDM przedstawiciela rządu Portugalii

2023-02-03 20:18

[ TEMATY ]

rząd

ŚDM Lizbona

lizbona2023.pl

Władze Lizbony odsunęły od prac przy organizacji Światowych Dni Młodzieży José Sá Fernandesa, przedstawiciela socjalistycznego rządu Portugalii Antónia Costy w komitecie organizacyjnym tej imprezy. Według portugalskich mediów decyzja ta została podyktowana nadmiernymi wydatkami na organizację zaplanowanej na 1-6 sierpnia br. imprezy. W czwartek, jak potwierdził burmistrz Lizbony Carlos Moedas, reprezentant rządu Costy został odsunięty od przygotowań do organizacji ŚDM.

Kontrowersje wokół działań Sá Fernandesa pojawiły się po ujawnieniu kosztów organizacji ŚDM, które mają przekroczyć 160 mln euro. Szczególne wątpliwości co do uczciwych szacunków kosztów wydarzenia pojawiły się po ujawnieniu informacji, że ponad 90 proc. kontraktów na inwestycje w ramach ŚDM zostało zawartych bez wcześniejszych przetargów, zaś koszt głównego ołtarza tej imprezy może w sumie przekroczyć kwotę 5 mln euro.

CZYTAJ DALEJ

Do Rokitna pielgrzymował Fatimski Apostolat Niepokalanego Serca Maryi

2023-02-04 16:17

[ TEMATY ]

Rokitno

pierwsza sobota miesiąca

Fatimski Apostolat Niepokalanego Serca Maryi

Karolina Krasowska

Pielgrzymi z Fatimskiego Apostolatu Niepokalanego Serca Maryi odnowili dziś akt zawierzenia Matce Bożej

Pielgrzymi z Fatimskiego Apostolatu Niepokalanego Serca Maryi odnowili dziś akt zawierzenia Matce Bożej

Nie straszne im śnieg, deszcz i niesprzyjające warunki atmosferyczne. Od trzynastu lat, niestrudzenie, w każdą pierwszą sobotę miesiąca pielgrzymują z Międzyrzecza do Rokitna, wypełniając warunki nabożeństwa, o które Maryja prosiła w Fatimie.

4 lutego do Maryi Cierpliwie Słuchającej przybył Fatimski Apostolat Niepokalanego Serca Maryi. Za każdym razem uczestnicy pielgrzymki wypełniają cztery warunki, o które Matka Boża prosiła w Fatimie, a więc spowiedź, Komunię świętą wynagradzającą, Różaniec oraz medytację nad jedną tajemnicą różańcową w duchu wynagrodzenia za bluźnierstwa i grzechy przeciwko Jej Niepokalanemu Sercu. Dziś, w obecności bp. Tadeusza Lityńskiego, pielgrzymi odnowili akt zawierzenia Maryi, a pasterz diecezji udzielił im na trud pielgrzymowania i wynagradzania w duchu fatimskiego testamentu swojego pasterskiego błogosławieństwa.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję