Reklama

Niedziela Małopolska

Z troski o rodzinę

Przybywacie, bracia i siostry, ze swymi dziećmi, aby uczestnicząc w Eucharystii na tym świętym miejscu, prosić o Boże błogosławieństwo dla wszystkich rodzin i w ojczyźnie, i na całym świecie – powiedział bp Jan Zając do zebranych w bazylice Miłosierdzia Bożego na Mszy św. odprawionej w samo południe, w czwartą niedzielę stycznia. Honorowy kustosz sanktuarium w Krakowie-Łagiewnikach przypomniał słowa Ojca Świętego Franciszka, który nazwał rodzinę „Sanktuarium Bożego Życia”. – Bądźmy pozdrowieni i uwielbiajmy Pana Boga za ten wspaniały dar, jakim jest rodzina. Na tym ołtarzu składam was wszystkich i tych, których niesiecie w swoich sercach, w swoich myślach i ogarniacie swoją modlitwą – mówił bp Jan Zając, rozpoczynając Mszę św.

Reklama

Homilię, do przybyłych z różnych, nieraz dosyć odległych, stron Krakowa rodzin z małymi dziećmi (nawet niemowlętami) wygłosił ks. kan. Bogdan Zbroja, który w rozważaniach skupił się na treściach zawartych w słowie troska. – Jeśli na czymś mi zależy, to się o to troszczę, jeśli mam żonę, męża, to nie może się obejść to moje życie bez troski o nich – mówił Kapłan, podkreślając, jak wiele uwagi rodzice poświęcają swoim dzieciom, co wynika z ich miłości do potomstwa. Ks. B. Zbroja przypominał też o roli powołania w życiu każdego człowieka, w tym powołania do małżeństwa. Przekonywał: – Nie można stworzyć dobrego małżeństwa i rodziny, jeśli nie pracujemy nad własną osobowością, nad swym charakterem, nad stylem wypowiedzi. Ta inwestycja w rodzinę nie przeminie z czasem. Ks. Zbroja zaproponował zebranym, aby w ciągu najbliższego miesiąca znaleźli czas na pracę nad sobą: – Spróbujmy się nawrócić z tego naszego gniewu, w który nagle wpadamy. Spróbujmy się zastanowić nad słowem; czy czasem nie trzeba czegoś zmienić w wypowiedziach…

Kończąc homilię, Kapłan zaprosił nie tylko tych, którzy uczestniczyli w Eucharystii, do udziału w Mszach św., odprawianych w sanktuarium w każdą 4. niedzielę miesiąca, o godz. 12 w intencji rodzin i z ich udziałem: – Zapraszam na kolejne spotkanie, abyśmy sprawdzając, czy przez ten miesiąc w naszych domach poprawiły się relacje, mogli skoncentrować się na następnym ważnym punkcie życia rodzinnego! Na zakończenie Mszy św. kapłani pobłogosławili zebrane w bazylice rodziny, czemu towarzyszył koncert kolęd.

Z informacji opublikowanej na stronie www.milosierdzie.pl wynika, że: „Msza św. dla rodzin to inicjatywa ludzi świeckich (…) a także owoc Nadzwyczajnego Synodu”. Ks. dr Franciszek Ślusarczyk, rektor sanktuarium, wyjaśnia: „Do bazyliki Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach przybywa w każdą niedzielę wiele małżeństw wraz ze swoimi dziećmi. Odczuwa się tu bardzo rodzinną atmosferę modlitwy. Pragniemy otoczyć troską nie tylko szczęśliwe rodziny, w których wszystko układa się dobrze, ale i te poranione różnymi problemami, dramatem rozbicia, dotknięte chorobami, nałogami, brakiem zrozumienia, bo one najbardziej potrzebują Bożego miłosierdzia i ludzkiej pomocy”.

2015-01-29 13:32

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Społeczny krzyk o normalność

Ulicami wielu miast polskich przechodziły w ostatnich miesiącach wielotysięczne rzesze, które chciały wykrzyczeć światu bardzo ważną rzecz: że życie jest darem bezcennym, najwspanialszym, jakim można było nas obdarować, i że trzeba to docenić. Jakże pięknie komponuje to z tym, co dzieje się na Placu św. Piotra, kiedy Ojciec Święty Franciszek wychyla się ze swojego samochodu i wobec wielotysięcznych tłumów ludzi z całego świata bierze na ręce maleńkie dzieci, błogosławi je i obdarza pocałunkiem. Zachowanie Papieża jest przykładem dla całego świata, jak ważne są dzieci i że trzeba je kochać, więcej: trzeba kochać człowieka, on - każdy z nas - zasługuje na miłość i szacunek. Miłość i jej okazywanie, czyli czułość, są najgłębszymi, pierwszymi oczekiwaniami człowieka. Jak mówią specjaliści, już maleńki człowiek, ten, który żyje w łonie swojej matki, potrzebuje jej wrażliwości i miłosnego spojrzenia. Tego potrzebuje także każdy człowiek dorosły, również ten, którego życie dobiega kresu.

CZYTAJ DALEJ

Benedykt XVI: negowanie natury człowieka prowadzi do samozniszczenia

2021-09-16 20:53

[ TEMATY ]

Benedykt XVI

rodzina

małżeństwo

homoseksualizm

Vatican News/AFP

Benedykt XVI

Benedykt XVI

Również człowiek ma naturę, która została mu dana. Jej naruszanie bądź negowanie prowadzi do samozniszczenia – ostrzega Benedykt XVI w refleksji na temat konsekwencji przemian, jakie zachodzą w pojmowaniu małżeństwa i rodziny.

Papież Senior napisał tę analizę w związku z publikacją wyboru jego tekstów, które ukazały się dzisiaj we Włoszech w zbiorze pod tytułem: „Prawdziwa Europa. Tożsamość i misja”. Książkę wstępem opatrzył Papież Franciszek.

CZYTAJ DALEJ

Papież do katechetów: potrzeba „nowego alfabetu” w głoszeniu Ewangelii

2021-09-17 21:22

[ TEMATY ]

Watykan

katecheci

papież Franciszek

Vatican News

„Katecheci to ludzie, którzy niestrudzenie głoszą Ewangelię miłosierdzia; to osoby potrafiące tworzyć więzi i bliskość, które pozwalają lepiej zasmakować w Słowie Bożym i liturgii eucharystycznej, przynosząc owoce dobrych uczynków”. Tę definicję katechety Papież Franciszek przedstawił podczas audiencji dla odpowiedzialnych za komisje ds. katechezy w episkopatach Europy.

Uczestniczą oni w spotkaniu nt. nowego dyrektorium o katechezie, które zostało opublikowane w zeszłym roku. Zorganizowała je watykańska Dykasteria ds. Nowej Ewangelizacji. Doświadczenia wypracowane na europejskim gruncie zostaną następnie przedstawione katechetom na innych kontynentach.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję