Reklama

Niedziela Lubelska

Zaczerpnąć wody żywej

Samarytanka, którą Jezus Chrystus napotkał przy studni Jakubowej, była główną postacią tegorocznego Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan

Niedziela lubelska 6/2015, str. 4

[ TEMATY ]

chrześcijaństwo

chrześcijanin

Grzegorz Jacek Pelica

Pastor Grzegorz Brudny z parafii ewangelicko-augsburskiej wygłosił homilię w cerkwi prawosławnej

Pastor Grzegorz Brudny z parafii ewangelicko-augsburskiej wygłosił
homilię w cerkwi prawosławnej

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Każdego roku, już od ponad wieku, wyznawcy Chrystusa spotykają się na wspólnych modlitwach, debatach, wykładach i koncertach. Towarzyszy temu niejednokrotnie gest charytatywny, np. 25 stycznia została przeprowadzona kolekta na pomoc dla chrześcijan syryjskich. Nawiązując do hasła tygodnia ekumenicznego, ks. prof. Sławomir Pawłowski, który pełni funkcję sekretarza Rady Konferencji Episkopatu Polski ds. Ekumenizmu, stwierdził: – Czasami potrzebujemy takiej studni, aby przysiąść i porozmawiać. Dialog zapoczątkowany przez Chrystusa i świadectwo życia, przypominają o potrzebie wielorakiego ekumenizmu: duchowego, modlitewnego, doktrynalnego, charytatywnego i praktycznego.

Równolegle z wieczornymi nabożeństwami i liturgiami w różnych kościołach miasta Lublina, którego duchowieństwo wypracowało niebanalny i niepozbawiony autentyzmu model spotkań, codzienne Msze św. sprawowane były w kościele akademickim KUL. W piątkowe południe Mszę św. o jedność chrześcijan i pokój na świecie odprawił abp Stanisław Budzik, a homilię wygłosił abp Abel, ordynariusz prawosławnej diecezji lubelsko-chełmskiej.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

– Im trudniejsze okoliczności, tym bardziej zdecydowanie trzeba przypominać, że Chrystus jest mądrym i wszechmocnym Sternikiem na statku swojego Kościoła – mówił abp Abel. – Bezustannie powinniśmy pamiętać, że gdy ludzie wyrzekają się Chrystusa, wtedy w świecie zadomawia się pycha i chciwość, a za nimi idą zawiść, złość i nienawiść. Gdy nie ma miłości w Chrystusie, to odrzuca się także braterstwo ludzi; życie słabych staje się coraz cięższe, a w społeczeństwie brakuje sprawiedliwości – mówił prawosławny hierarcha. Jak podkreślał, taka sytuacja panuje także w rodzinie kościołów chrześcijańskich. – Sami jesteśmy zbyt słabi, aby stanowić jedno i z tego też powodu możemy jedynie kierować nasze wielkie modlitewne wołanie o jedność do Ojca w Niebie przez Jezusa Chrystusa w Duchu Świętym – mówił abp Abel. – Nasze grzechy budują mur podziału nie tylko między nami i Bogiem, ale także pomiędzy nami i innymi ludźmi. Choć my budujemy ten mur, to Jezus Chrystus, Ukrzyżowany i Zmartwychwstały, przekształca go w bramę prowadzącą do Jego królestwa, gdyż On sam jest bramą.

Z tą nauką harmonizowały słowa abp. Stanisława Budzika: – Tegoroczne zawołanie obchodów wzięte z Ewangelii o Samarytance, jest niejako zaproszeniem do źródła, jakim jest Chrystus. Symbolicznie ukazana woda jest uosobieniem Ducha Świętego. Wołamy zatem do Niego, aby przyszedł do nas, z nami przebywał, a następnie nas napoił, przemienił, uświęcił. Po to, abyśmy mieli odwagę zaczerpnąć wody żywej i z odnowioną duchową energią szukać dróg pełnych jedności.

Podobnie wypowiadał się pastor Grzegorz Brudny, przedstawiciel lubelskiej parafii ewangelicko-augsburskiej, który wygłosił homilię na zakończenie tygodnia ekumenicznego. – Pierwszy raz w życiu mam możliwość zwiastowania Bożego słowa w cerkwi prawosławnej. Za nami osiem nabożeństw, które sprawowane były w różnych kościołach według różnych obrządków. Każde z nich dostarczało wielu niezapomnianych duchowych wzruszeń; budowało, łączyło i dawało nadzieję – wyliczał. – Patrząc na Samarytankę, wzrost jej wiary i złożone świadectwo w Jezusie Chrystusie, można z pewnością stwierdzić, że każdy może być apostołem Jezusa Chrystusa. Mamy iść na cały świat i zwiastować drugiemu człowiekowi Ewangelię o Jezusie Chrystusie. Samarytanka stała się przykładem dla tych kobiet, które całe swoje życie postanowiły poświęcić zwiastowaniu Bożego słowa. Życzę nam zawsze i wszędzie, gdziekolwiek Bóg nas postawi, bądźmy zwiastunami Jezusa Chrystusa! Oby źródło wody żywej, którą od Niego czerpiemy, przepływało przez nas i pokrzepiało tych, z którymi przyjdzie nam rozmawiać i dawać swoje świadectwo życia – mówił.

25 lutego o godz. 18 w kościele polskokatolickim przy ul. Kunickiego w Lublinie odbędzie się nabożeństwo ekumeniczne, do udziału w którym zaprasza Archidiecezjalna Rada Ekumeniczna

2015-02-05 10:54

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wielka Brytania: na pomoc prześladowanym chrześcijanom

[ TEMATY ]

chrześcijaństwo

prześladowania

Wielka Brytania

chrześcijanin

©Alex Motrenko/fotolia.com

Wielka Brytania musi zwiększyć wysiłki na rzecz pomocy prześladowanym chrześcijanom – powiedział minister spraw zagranicznych tego kraju. Jeremy Hunt zarządził niezależną kontrolę mającą na celu sprawdzenie stanu obecnych działań w tym względzie. W ministerstwie spotkali się anglikański arcybiskup Canterbury, Justin Welby, liderzy wspólnot religijnych, politycy oraz ocaleni z prześladowań.

Inspekcja została powierzona grupie, której przewodzi biskup anglikańskiej diecezji Truro, Philip Mounstephen. Ma ona przedstawić konkretne propozycje, co do praktycznych kroków, jakie należy podjąć, by pomóc milionom prześladowanych chrześcijan na całym świecie.
CZYTAJ DALEJ

Na ten Nowy Rok

Niedziela przemyska 51/2002

Krzysztof Świderski

W Nowy Rok od świtu po kolędzie chodzą "szczodraki-szczodroki" składając mieszkańcom życzenia pomyślności, dostatku i zdrowia. Kiedyś gospodynie obdarzały ich małymi bułeczkami - "szczodrokami" wypiekanymi z pszennej mąki. Starsi chłopcy chodzili po kolędzie z "drobami" (okolice Sieniawy). Przebierali się w kożuchy odwrócone włosiem na zewnątrz lub okręcali się słomianymi powrósłami. Na twarze zakładali malowane maski. Często kolędowali w towarzystwie muzykantów. Obdarowywano ich miarką zboża lub drobnymi kwotami pieniężnymi. "Szczodroki" i "droby" śpiewali kolędy i składali rymowane życzenia: "Na szczęście, na zdrowie, Na ten Nowy Rok. Oby wam się urodziła kapusta i groch, Ziemniaki jak pniaki, Reczki pełne beczki. Jęczmień, żyto, pszenica i proso, Żebyście nie chodzili gospodarzu boso". Dawniej we wsi Nienadowa po szczodrokach chodzili dwaj parobcy przebrani za stary i nowy rok. Inscenizowali oni odejście starego i przybycie nowego roku, posługując się następującym tekstem: Stary rok: "Jestem sobie starym rokiem, Idę do was smutnym krokiem, Przynoszę wam nowinę, Że się stary rok skończył, A nowy zaczyna". Nowy rok potwierdzał to słowami: "Jestem sobie nowym rokiem, Idę do was śmiałym krokiem, Przynoszę wam nowinę, Że się stary rok skończył, A nowy zaczyna". Wynagrodzeni podarkiem lub poczęstunkiem śpiewali: "Wiwat, wiwat, już idziemy, Za kolędę dziękujemy. Przez narodzenie Chrystusa Będzie w niebie wasza dusza". Natomiast we wsi Słonne z życzeniami po szczodrokach chodziły dzieci i zbierały datki na ołówki szkolne. Z życzeniami po domach chodzili też starsi gospodarze, rozrzucając po podłodze ziarno pszenicy, owsa jęczmienia, co miało zapewnić im urodzaje. My także nie zapominajmy o noworocznych życzeniach. Niech "szerokim strumieniem" płyną z naszych serc.
CZYTAJ DALEJ

Wrócić do tego, co najważniejsze

2026-01-01 20:26

Biuro Prasowe AK

- Noc sylwestrowa spotyka się z tajemnicą wiary. Świat mówi: „Nowy Rok, nowy start, nowe postanowienia”. A Kościół mówi: „ten sam start, to samo dziecko, ta sama miłość, ta sama wierność Boga”. Nie wszystko musi być nowe, by było zbawcze. Czasem wystarczy wrócić do tego, co najważniejsze – mówił bp Robert Chrząszcz podczas Pasterki Noworocznej w Bazylice św. Franciszka z Asyżu w Krakowie.

Na początku o. Grzegorz Siwek OFMConv wyraził radość z obecności bp. Roberta Chrząszcza. – Cieszę się, że tak możemy rozpocząć Nowy Rok: z hymnem pochwalnym na ustach. Niech Bóg prowadzi nas ku zbawieniu w nowym roku – dodał. Biskup zauważył, że w pierwszych minutach 2026 r. zebrani chcą wyprosić łaski dla siebie, ale także dla całego miasta i diecezji. – Chcemy być przy Bogu wiedząc, że do Niego należy czas – zaznaczył.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję