Reklama

Ze świata

Kongregacja Spraw Kanonizacyjnych

Wkrótce beatyfikacja abp. Romero

Ojciec Święty upoważnił Kongregację Spraw Kanonizacyjnych do opublikowania dekretu o męczeństwie arcybiskupa San Salvadoru (stolicy Salwadoru) Óscara Arnulfo Romero y Galdámeza (1917-80). Został on zastrzelony 24 marca 1980 r. podczas odprawiania Mszy św. w kaplicy stołecznego szpitala. Trwała już wówczas wojna domowa, która zakończyła się dopiero w 1992 r. Z raportu Komisji Prawdy, która badała zbrodnie popełnione w czasie wojny domowej, wynika, że istnieje „ewidentny dowód” udziału w tym zabójstwie Roberta D’Aubuissona – zmarłego w 1992 r. założyciela Narodowego Sojuszu Republikańskiego – partii rządzącej Salwadorem w latach 1989 – 2009. Abp Romero walczył o prawa człowieka w Salwadorze, odważnie krytykował przejawy niesprawiedliwości i potępiał akty przemocy obu stron rozdzierającej kraj wojny domowej.

(RV)

Papieski telefon do Warszawy

Ojciec Święty rozmawiał z chorym abp. Zimowskim

Papież Franciszek 5 lutego br. rozmawiał telefonicznie z chorym abp. Zygmuntem Zimowskim, biskupem seniorem diecezji radomskiej, przewodniczącym Papieskiej Rady ds. Służby Zdrowia i Duszpasterstwa Chorych, który pod koniec grudnia 2014 r. trafił do jednej z warszawskich klinik, gdzie był operowany.

– Usłyszałem w słuchawce głos: Tu mówi papież Franciszek – relacjonował abp Zimowski. – Ojciec Święty zapewnił o bliskości serca i codziennej modlitwie w mojej intencji. Byłem bardzo wzruszony. Podziękowałem i zapewniłem, że moje cierpienia i słabości ofiarowuję w intencji Kościoła i Papieża – mówił abp Zimowski. Na koniec Ojciec Święty wspomniał o zbliżającym się Światowym Dniu Chorego. – Usłyszałem, że w najbliższą środę papież Franciszek pozdrowi wszystkich chorych i cierpiących oraz tych, którzy pochylają się nad ludzkim cierpieniem. Udzielił mi również błogosławieństwa i powiedział na koniec, że „na wzór Jezusa mamy być blisko chorych” – wyznał abp Zimowski.

(KAI)

Birma

Buddyści chcą ograniczenia wolności religijnej

Birmańscy buddyści chcą radykalnie ograniczyć rozwój innych religii. Ich inicjatywy są wymierzone przede wszystkim w muzułmanów, ale uderzają również w chrześcijan. Nacjonalistyczne ugrupowanie buddyjskich mnichów zabiega o wprowadzenie pakietu ustaw, które mają na celu ochronę rasy i religii. Z chrześcijańskiego punktu widzenia najważniejsze są ograniczenia dotyczące zmiany religii i zawierania małżeństw mieszanych. W muzułmanów najbardziej uderzy zakaz poligamii i kontrola urodzeń.

Reklama

Chrześcijanie stanowią ok. 7 proc. ponad 50-milionowego społeczeństwa Birmy. Już teraz napotykają wiele trudności w wypełnianiu swej misji. Ostatnio do silnych napięć doszło w zachodnim stanie Czin. Nie wydaje się tam zezwoleń na budowę kościołów. Wyznawcy Chrystusa w geście rozpaczy stawiają nagie krzyże, które władze obalają i na ich miejsce wznoszą buddyjskie wieże – pagody. Ostatni krzyż miał zostać zburzony 30 stycznia br. Chrześcijaninowi, który go postawił, grozi kara dwóch lat więzienia.

(KAI)

* * *

Każde życie, nawet najmniej znaczące dla ludzi, ma wieczną wartość przed oczami Boga.

Jan Paweł II

Krótko

Papież Franciszek przemówi do zgromadzonych obydwu izb amerykańskiego Kongresu 24 września 2015 r. – powiedział dziennikarzom w Kapitolu przewodniczący Izby Reprezentantów John Boehner.

Ojciec Święty mianował biskupem diecezji Wewak w Papui-Nowej Gwinei 53-letniego ks. Józefa Roszyńskiego SVD, polskiego misjonarza, pracującego na terenie tej diecezji od 1992 r.

Kobiety będą wkrótce odgrywały ważną rolę w Papieskiej Radzie ds. Kultury. Jak poinformował jej przewodniczący – kard. Gianfranco Ravasi, obecnie planowane jest utworzenie gremium doradczego, którego członkiniami będą kobiety i które w szczególny sposób będzie dotyczyło kobiet. Podobne gremium ekspertów wspiera już w innych dziedzinach Papieską Radę ds. Kultury.

Wielka Brytania, jako pierwszy kraj na świecie, wprowadziła prawo pozwalające na „wytworzenie” dziecka z materiału genetycznego trojga rodziców.

Dżihadyści z Państwa Islamskiego dokonali egzekucji jordańskiego pilota więzionego przez nich od grudnia 2014 r.

Co najmniej 32 osoby zginęły w wyniku katastrofy samolotu linii TransAsia Airways, który rozbił się po starcie niedaleko Tajpej i wpadł do rzeki. Maszyną leciało 58 osób, w tym 5 członków załogi. Większość pasażerów stanowili Chińczycy. Przyczyny katastrofy na razie nie są znane.

Chorwacja i Serbia nie dopuściły się względem siebie zbrodni ludobójstwa w czasie ostatniej wojny na Bałkanach – orzekł Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości w Hadze. W wyniku konfliktu w Chorwacji śmierć poniosło ok. 20 tys. osób.

Polscy marynarze ze statku m/s Polesie uratowali na środku Atlantyku załogę francuskiego jachtu. Rozbitkowie byli uczestnikami regat na trasie z Madery na Martynikę.

Strony informacyjne przygotowano na podstawie doniesień korespondentów własnych, Radia Vaticana, KAI, BP KEP oraz RIRM.

2015-02-10 14:34

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Łódź/ W wieku 93 lat zmarła łączniczka z Powstania Warszawskiego Gryzelda Studzińska ps. Zela

2022-12-01 22:13

pixabay

W wieku 93 lat zmarła por. Gryzelda Studzińska ps. Zela, harcerka Szarych Szeregów, łączniczka z Powstania Warszawskiego.

O śmierci związanej z Łodzią uczestniczki Powstania Warszawskiego poinformował m.in. wicemarszałek województwa łódzkiego Piotr Adamczyk.

CZYTAJ DALEJ

Prenumerata Tygodnika Katolickiego "Niedziela"

Karol Porwich/Niedziela

JAK ZAMÓWIĆ PRENUMERATĘ „NIEDZIELI”

CZYTAJ DALEJ

Prezydent Andrzej Duda z nagrodą od Rycerzy Kolumba

2022-12-03 08:36

[ TEMATY ]

prezydent

Rycerze Kolumba

Andrzej Duda

Rycerze Kolumba

Pan Prezydent Andrzej Duda przyjął w Pałacu Prezydenckim Patricka Kelly’ego, Najwyższego Rycerza, przywódcę międzynarodowej wspólnoty Rycerzy Kolumba. W trakcie spotkania odebrał z rąk Patricka Kelly’ego symboliczne wyróżnienie – Nagrodę Caritas, przyznaną jako wyraz uznania dla całego społeczeństwa polskiego za bezinteresowną postawę wobec potrzebujących i poszkodowanych przez wojnę w Ukrainie.

Nagroda Caritas to odznaczenie, jakim Rycerze wyróżniają tych, którzy w sposób szczególny realizują najważniejszą Zasadę Zakonu – Miłosierdzie – w służbie i poświęceniu dla innych. Po raz pierwszy w historii Nagroda została wręczona jako uhonorowanie dla Głowy Państwa i zarazem całego narodu.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję