Reklama

Dookoła świata

Niedziela Ogólnopolska 7/2015, str. 6

Abp Stanisław Gądecki był w Iraku

Dramatyczna sytuacja chrześcijan

O tragicznym losie irackich chrześcijan, organizowaniu pomocy dla nich i powodach wybuchu konfliktu w tym regionie mówił 8 lutego br. podczas briefingu na warszawskim lotnisku, tuż po powrocie z Bagdadu, abp Stanisław Gądecki. W trakcie pięciodniowej wizyty przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski odwiedził Bagdad i kilka obozów dla uchodźców w Kurdystanie. Zapowiedział też wydanie listu Episkopatu nt. prześladowań chrześcijan.

– Celem naszej wizyty było wyrażenie solidarności z cierpiącymi w Iraku chrześcijanami, wygnanymi już po raz czwarty w ostatnich latach i lądującymi teraz w obozach dla uchodźców – wyjaśnił abp Gądecki.

Opisał los wygnanych. – Widok bardzo smutny – przez fundamentalistyczne Państwo Islamskie (ISIS) zostali oni wyrzuceni ze swoich domów rodzinnych, pozbawieni majętności, ziemi. Mieli do wyboru trzy koraniczne rozwiązania – konwersję na islam, płacenie podatków, nawet 8 tys. dolarów na miesiąc, lub śmierć. Część, która nie posłuchała ISIS, straciła życie, najczęściej przez ścięcie. Natomiast ci, którzy uciekli, zostali wcześniej obrabowani i znaleźli się bez domów, bez jakichkolwiek środków i bez pracy, na obcej ziemi. W obozach w irackim Kurdystanie warunki są lepsze niż w samym Bagdadzie.

Abp Gądecki poinformował, że zostanie przygotowany list pasterski na temat prześladowań chrześcijan na Bliskim Wschodzie, w tym także prześladowania Ormian, gdyż w tym roku upływa setna rocznica ich ludobójstwa. – Nie chcemy na tym poprzestawać, chcemy, żeby temu towarzyszył wzrost świadomości, a jednocześnie wzrost szlachetności i pomocy ze strony naszych wiernych – wyjaśnił abp Gądecki.

Ks. prof. Waldemar Cisło, przełożony polskiego oddziału Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie, który również był w Iraku, poinformował, że za jego pośrednictwem już przekazano chrześcijańskim uchodźcom 4,6 mln euro – jest to efekt zbiórki w 16 krajach. Z Polski przekazano 600 tys. euro – to suma zbierana od sierpnia, a datki nadal spływają.

Reklama

(Red./BP KEP)

Wielka Brytania

Dzieci trojga rodziców?

Izba Gmin, czyli niższa izba brytyjskiego parlamentu, zgodziła się na powoływanie do życia metodą in vitro dzieci mających DNA trojga rodziców. Zalegalizowana technika polega na przeniesieniu jądra z komórki jajowej lub żyjącego już zarodka do komórki jajowej lub zarodka pochodzącego od dawczyni. W efekcie tego dziecko posiada kod genetyczny pochodzący ze zmieszania DNA trzech osób – dwóch matek i ojca. Zdaniem wielu naukowców, ludzie poczęci w ten sposób będą bardziej narażeni na nowotwory. Ustawie sprzeciwiał się zarówno Kościół katolicki, jak i anglikański. Dwa dni po decyzji parlamentu w Wielkiej Brytanii zapadł wyrok nakazujący sterylizację niepełnosprawnej umysłowo kobiety. 36-latka ma już sześcioro dzieci, które jej odebrano. Pracownicy socjalni złożyli wniosek o przymusowe doprowadzenie kobiety do szpitala na zabieg ubezpłodnienia. Nie wyrażała ona na to zgody, ale pomysł urzędników poparł adwokat reprezentujący ją z urzędu. Sąd przystał na to, twierdząc, że sterylizacja będzie miała charakter „terapeutyczny”.

Grecja

Ateny nie chcą spłacać kredytów

Grecki rząd Aleksisa Ciprasa stara się przekonać wierzycieli do darowania greckiego długu. Minister finansów Janis Warufakis odwiedził w tym celu m.in. Paryż, Berlin, Londyn i Rzym oraz będący siedzibą Europejskiego Banku Centralnego Frankfurt. Z kolei Cipras spotkał się w Brukseli z szefem Komisji Europejskiej Jean-Claude’em Junckerem i przewodniczącym Rady Europejskiej Donaldem Tuskiem. Poparcie dla Grecji deklarują Włochy i Francja. Niechętne są władze Wielkiej Brytanii i Niemiec. Z kolei EBC ogłosił, że przestaje honorować greckie obligacje jako zabezpieczenie pożyczek udzielanych bankom tego kraju. W praktyce oznacza to odcięcie tych banków od pieniędzy.

Grecja jest zadłużona na 320 mld euro. Skrajnie lewicowa SYRIZA, niedawno objęła władzę, obiecywała w kampanii, że Grecy nie będą musieli spłacać zagranicznych kredytów. Ateny wstrzymały już prywatyzację portu w Salonikach, co było jednym z warunków udzielenia pożyczek przez zagraniczne instytucje.

Wojna na Wschodzie

Mocarstwa grają o Ukrainę

Kanclerz Niemiec Angela Merkel i prezydent Francji François Hollande rozmawiali w Moskwie o sytuacji na Ukrainie. Nieoficjalnie wiadomo, że Paryż i Berlin są gotowe uznać zajęcie wschodu tego kraju przez Rosjan w zamian za wstrzymanie dalszych działań zbrojnych. Hollande otwarcie sprzeciwia się też przystąpieniu Ukrainy do NATO. Z kolei na kanclerz Niemiec naciskają przedstawiciele przemysłu tego kraju, którzy chcą nadal prowadzić interesy z Rosją. Przed wizytą w Moskwie Hollande i Merkel rozmawiali w Kijowie z prezydentem Ukrainy Petrem Poroszenką. Wcześniej do Kijowa pojechał amerykański sekretarz stanu John Kerry, który zapewnił Ukraińców o wsparciu USA i potępił działania Rosji. Nie wyjaśnił jednak, czy Stany Zjednoczone dostarczą Ukrainie broń. Waszyngton podaje na ten temat sprzeczne informacje. Na sprzedaż Kijowowi uzbrojenia ma nalegać dowódca sił NATO w Europie gen. Phillip Breedlove.

2015-02-10 14:34

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kard. Krajewski w imieniu papieża Franciszka odwiedza Ischię

2022-12-08 16:40

[ TEMATY ]

kard. Krajewski

papież Franciszek

Urszula Buglewicz/Niedziela Lubelska

Na włoskiej wyspie Ischia odbyły się pierwsze pogrzeby ofiar lawiny błotnej, m.in. pary młodych narzeczonych. Jako znak bliskości z cierpiącą wspólnotą, na wyspie w imieniu Ojca Świętego przebywa dzisiaj jałmużnik papieski, kard. Konrad Krajewski.

26 listopada, o piątej nad ranem osunęła się część góry. Masy błota i kamieni z dużą prędkością zeszły wprost na osiedle, zabijając dwanaście osób. Wśród ofiar były także dzieci, w tym trzymiesięczne niemowlę. Kard. Krajewski przybył na Ischię, aby być z cierpiącymi rodzinami i zapewnić je o modlitwie i bliskości papieża.

CZYTAJ DALEJ

Poznań/ Rozprawa apelacyjna od wyroku ws. Marka M. oskarżonego o nawoływanie do zabójstwa abp. Jędraszewskiego

2022-12-08 07:19

[ TEMATY ]

sąd

Adobe.Stock.pl

W czwartek Sąd Okręgowy w Poznaniu ma rozpoznać apelację prokuratury od wyroku w sprawie Marka M., oskarżonego m.in. o nawoływanie do zabójstwa abp. Jędraszewskiego. W czerwcu tego roku sąd rejonowy uniewinnił mężczyznę.

Prokuratura Okręgowa w Warszawie, która skierowała do sądu apelację w tej sprawie, domaga się uchylenia wyroku wydanego przez sąd rejonowy oraz przekazania sprawy sądowi do ponownego rozpoznania.

CZYTAJ DALEJ

Obłóczyny i kandydatura do święceń diakonatu i prezbiteratu

2022-12-08 21:30

Marzena Cyfert

Klerycy MWSD we Wrocławiu, którzy przyjęli strój duchowny i przeszli obrzęd Ad missio

Klerycy MWSD we Wrocławiu, którzy przyjęli strój duchowny i przeszli obrzęd Ad missio

Alumni Metropolitalnego Wyższego Seminarium Duchownego we Wrocławiu otrzymali strój duchowny i zostali przyjęci do grona kandydatów do święceń diakonatu i prezbiteratu.

Kandydatura, której przewodniczył bp Jacek Kiciński, odbyła się w uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny i miała miejsce w katedrze wrocławskiej. Sutannę podczas liturgii przywdziali: Krzysztof Leśniewicz, Wiktor Cyran, Kacper Dawiec, Robert Matuszyński, Bartłomiej Sikora. Zostali oni wraz z alumnem Szymonem Rojkiem przedstawieni Kościołowi jako kandydaci do kapłaństwa.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję