Reklama

Polski Katechizm Poetycki

Zaprzyjaźnić się z aniołami

Chrystus stanowi centrum świata anielskiego. (...) Życie Słowa Wcielonego, od Wcielenia do Wniebowstąpienia, jest otoczone adoracją i służbą aniołów. (...) Ich śpiew uwielbienia przy narodzeniu Chrystusa nie przestał rozbrzmiewać w uwielbieniu Kościoła (...). Aniołowie strzegą Jezusa w dzieciństwie, służą Mu na pustyni, umacniają Go w agonii i mogliby ocalić Go z ręki nieprzyjaciół, jak kiedyś Izraela. Aniołowie także „ewangelizują”, głosząc Dobrą Nowinę Wcielenia i Zmartwychwstania Chrystusa. Będą obecni w czasie powrotu Chrystusa, który zapowiadają, służąc Mu podczas sądu (KKK 331. 333)

Bóg stworzył aniołów – byty duchowe, doskonałe, wolne od ograniczeń materialnych. Dał im bystrość poznania, wolną wolę, by jak On mogli doświadczać wolności w przestrzeni prawdy, dobra i piękna. Teologia wyprowadziła z Bożego objawienia wnioski o naturze i posłannictwie aniołów. Poza tym, że najbliżej majestatu Trójcy Przenajświętszej istnieją serafini i cherubini, wiemy też o istnieniu archaniołów (np. Michała, Gabriela, Rafała) i aniołów, a także całych chórów anielskich, określanych biblijnymi imionami: Tronów, Zwierzchności, Władz (por. Kol 1, 16). Nadto wskazuje się na chóry: Potęg, Mocy, Księstw. Wiemy też o aniołach opiekujących się każdym człowiekiem. Ich antropomorficzne wyobrażenia pojawiają się w ikonach i freskach zdobiących chrześcijańskie świątynie. Świat aniołów jest dziedzictwem judaizmu, ale też islamu, a w pewnych elementach – wielu innych religii. Wspomnienie Świętych Aniołów Stróżów w Kościele katolickim przypada 2 października. Dzień ten daje nam okazję do przypomnienia sobie o tej skutecznej, często niezauważanej osobowej pomocy danej nam przez Boga.

Każdy naród ma swego anioła – protektora przed Bogiem. Znane są np. objawienia Anioła Ukrainy z początku XX wieku w środowisku redemptorystów. W Polsce podobne objawienie, z przepowiednią o Papieżu Polaku, miało miejsce podczas powstania styczniowego w Przemyślu, 3 maja 1863 r. Okazało się ono inspirujące m.in. dla założyciela michalitów bł. Bronisława Markiewicza – „Najwyżej zaś Pan Bóg was (Polaków – J. K.) wyniesie, kiedy dacie światu wielkiego papieża” (H. Bejda, „Księga 100 wielkich cudów”, Kraków 2005, s. 152-153). Przekonanie o opiekunie anielskim Korony Polskiej sięga jednak już XVII wieku.

Augustyn Kordecki (1603-73)

„Przypatrz się, polska potomności”

(...) Niech patrzy i dziwi się świat chrześcijański,
Jak dzielnie nasza Królowa, a Pani Nieba i Ziemi
Broni wiernego sobie Królestwa i jak skuteczny niesie ratunek
Swoim ludzkiej pomocy pozbawionym sługom!
Oby Anioł wojsk Pańskich, Stróż Polski, (...) wszystkich nieprzyjaciół,
Którzy się sprzysięgli na wykorzenienie w Polsce czci Królowej Aniołów,
Potężną swą ręką rozproszył.

2015-02-10 14:34

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Modlitwa św. Jana Pawła II o pokój

Boże ojców naszych, wielki i miłosierny! Panie życia i pokoju, Ojcze wszystkich ludzi. Twoją wolą jest pokój, a nie udręczenie. Potęp wojny i obal pychę gwałtowników. Wysłałeś Syna swego Jezusa Chrystusa, aby głosił pokój bliskim i dalekim i zjednoczył w jedną rodzinę ludzi wszystkich ras i pokoleń.

CZYTAJ DALEJ

Zmarł Jan Zmarzły

2022-12-02 09:13

Karol Porwich /Niedziela

1 grudnia 2022 roku
po ciężkiej chorobie
odszedł do Pana

CZYTAJ DALEJ

Boże Narodzenie z Caritas

2022-12-02 15:58

Caritas Archidiecezji Lubelskiej

Wraz z Adwentem ruszyła akcja Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom. W kościołach i centrali Caritas Archidiecezji Lubelskiej można nabyć świece, z których dochód zostanie przeznaczony na pomoc dzieciom, także tym z dalekich krajów. Dzięki środkom pozyskanym ze sprzedaży świec, które nie tylko ozdabiają świąteczne stoły, ale nade wszystko są znakiem otwartości serc, dzieci z ubogich rodzin mogą m.in. spędzić wakacje na „Koloniach z Caritas”. W minionym roku na terenie naszej diecezji udało się rozprowadzić ponad 50 tys. świec. W tym roku Caritas przygotowała świece z jednym wzorem, w dwóch rozmiarach. Można je zamówić także za pośrednictwem strony internetowej; by dotarły na czas należy dokonać formalności do 16 grudnia.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję