Reklama

Głos z Torunia

Nowe sanktuarium diecezjalne

2 lutego, w święto Ofiarowania Pańskiego, bp Andrzej Suski wyniósł do godności sanktuarium kościół parafialny pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła na toruńskim Podgórzu, którym opiekują się ojcowie franciszkanie. Nowe sanktuarium diecezji toruńskiej staje się miejscem szczególnej czci Matki Bożej Podgórskiej Niepokalanej Królowej Rodzin

Niedziela toruńska 7/2015, str. 3

[ TEMATY ]

sanktuarium

Archiwum sanktuarium

Wizerunek Matki Bożej Podgórskiej Niepokalanej Królowej Rodzin

Wizerunek Matki Bożej Podgórskiej Niepokalanej
Królowej Rodzin

Dekret o powołaniu sanktuarium maryjnego we franciszkańskim kościele w Toruniu na Podgórzu wpisuje się w obchody święta Ofiarowania Pańskiego (Matki Bożej Gromnicznej) oraz Światowego Dnia Życia Konsekrowanego ustanowionego przez św. Jana Pawła II. W tym roku wymiar tego świętowania jest szczególny, ponieważ papież Franciszek 2015 r. ogłosił Rokiem Życia Konsekrowanego.

W kościele na toruńskim Podgórzu znajduje się czczony od ponad 200 lat wizerunek Matki Bożej Podgórskiej Niepokalanej Królowej Rodzin. „Dzięki trosce i sumienności pracujących tu wcześniej franciszkanów, a potem po kasacie zakonu, także duszpasterzy diecezjalnych, mamy wiele informacji dotyczących rozwoju kultu. Odnaleźliśmy księgi, w których m.in. ks. prał. Józef Batkowski, który był proboszczem na Podgórzu 30 lat, zapisywał prośby i podziękowania do Matki Bożej Podgórskiej. Dzisiaj zauważamy, że szczególne łaski otrzymują tutaj rodziny modlące się o wiarę, miłość i zgodę, jak również małżonkowie modlący się o dar potomstwa” – mówi o. Robert Nikel OFM, kustosz sanktuarium.

Już od grudnia ub.r. parafia pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła przygotowuje się poprzez nowennę do koronacji wizerunku Matki Bożej. „To dla nas wielka radość. Już dzisiaj zapraszamy wszystkich do Torunia na uroczystość koronacji obrazu Matki Bożej Podgórskiej Niepokalanej Królowej Rodzin” – mówi kustosz.

Koronacja odbędzie się w sobotę 22 sierpnia, w liturgiczne wspomnienie Najświętszej Maryi Panny Królowej, o godz. 12. Do tego czasu w nowym sanktuarium trwać będzie nowenna w każdą pierwszą sobotę miesiąca o godz. 18.30. Więcej informacji na www.franciszkaniewtoruniu.net

2015-02-12 13:23

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Patronka Litwy czeka

Niedziela Ogólnopolska 27/2015, str. 24-25

[ TEMATY ]

obraz

sanktuarium

D. Buinickaites

Cudowny obraz Matki Bożej w kościele Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Trokach

Cudowny obraz Matki Bożej
w kościele Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Trokach

Troki – dawna stolica Wielkiego Księstwa Litewskiego, miasto otoczone jeziorami z historycznym zamkiem na wyspie – warte są odwiedzenia. Najcenniejszą relikwią tego miasta jest cudowny obraz Matki Bożej Trockiej w kościele Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny. Szczególnym dniem w jego historii był 4 września 1718 r. – obraz Trockiej Madonny został wówczas ukoronowany złotymi koronami, ofiarowanymi przez papieża Klemensa XI. Była to pierwsza koronacja w Wielkim Księstwie Litewskim i druga w Rzeczypospolitej – po Wizerunku Jasnogórskim. Od tej chwili Maryja z Trok jest uważana za patronkę Litwy.

CZYTAJ DALEJ

Kiedy obowiązuje post?

Moi rodzice opowiadali mi, że kiedyś w okresie Wielkiego Postu wypalano nawet garnki, żeby nie została w nich ani odrobina tłuszczu. Dziś praktyka postu w Kościele jakby złagodniała. Przykazanie kościelne mówi o czasach pokuty, ale pozostaje problem, jak rozumieć te "czasy pokuty". Czy 19 marca, w czasie Wielkiego Postu, można zawrzeć sakrament małżeństwa z weselem? Czy w piątek można iść na dyskotekę? Czy w Adwencie można się bawić? Czy post nadal obowiązuje w Kościele?

CZYTAJ DALEJ

Kraków Airport: karp w samolocie, opłatek na pokładzie - jak je przewozić?

2022-12-02 18:50

[ TEMATY ]

wigilia

lotnisko

karp

Karol Porwich /Niedziela

Lotnisko w Krakowie-Balicach przypomina, że w okresie świątecznym wielu pasażerów, udając się na święta Bożego Narodzenia do swoich bliskich, przewozi okolicznościowe potrawy, które wymagają specjalnym restrykcjom przy kontroli bezpieczeństwa.

Jak zauważa rzecznik prasowy Kraków Airport Natalia Vince, dużo łatwiej jest przewozić potrawy świąteczne na terenie Unii Europejskiej. - Produkty pochodzenia zwierzęcego można przewozić w ramach UE w ilościach przeznaczonych do własnego użytku. Należy tutaj jednak pamiętać, że ryba jest kłopotliwym towarem z uwagi na zapach, więc rekomendowane jest zapakowanie np. hermetyczne które: po pierwsze umożliwi jej lepsze przechowanie i opóźni psucie, a po drugie nie uprzykrzy podróży innym pasażerom - mówi KAI Natalia Vince.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję