Reklama

Niedziela w Warszawie

Randka w kościele

Nie liczy się małżeński staż, ani bagaż doświadczeń. Każde małżeństwo jest zaproszone na kurs przygotowanym przez Stowarzyszenie Alpha Polska

W niedzielny wieczór przed kościołem św. Tomasza na Ursynowie stoi kilkanaście par trzymających się za rękę. Wbrew pozorom nie przyszli tu na Msza św., ale na prawdziwą randkę. W specjalnie zaaranżowanej sali czekają na nich pięknie zastawione dwuosobowe stoły, romantyczna muzyka, świece i róże dla ukochanych.

Randkę prowadzi małżeństwo – Piotr i Izabela Herman. W trakcie prezentacji Piotr wykonuje eksperyment małżeński. Podnosi do góry pusty, szklany kielich i mówi: – Tak jak on jestem całkowicie pusty. Ale gdy moja ukochana żona powie, że mnie kocha i pochwali, to sytuacja się zmienia. Po kilku jej ciepłych słowach, jestem spełniony, czuję się potrzebny i szczęśliwy – mówi Piotr, pokazując innym stopniowo napełniany kielich.

Ale może być zupełnie inaczej. Bardzo często małżonkowie nie znają swoich wzajemnych potrzeb. – Gdy robię, to co tylko mi się wydaje słuszne, często nie trafiam w potrzeby mojej żony – pokazuje Piotr rozlewając sok wokół kielicha. – Napracuję się, mam dobre chęci, ale nic z tego mi nie wychodzi. Poświęciłem czas i energię, a żona nadal jest niezadowolona – mówi pokazując prawie pusty kielich i rozlany sok na tacy.

Ten eksperyment obrazuje rzeczywistość wielu małżeństw. Bardzo często zdarza się, że kochający mąż nie zna potrzeb swojej żony, a żona potrzeb męża. – Dlatego też musimy popracować nad komunikacją we wzajemnych relacjach. Poznać i zrozumieć drugą osobę – tłumaczy Izabela Herman.

Małżeński przegląd

Z dobrym małżeństwem jest jak z samochodem. Regularny przegląd usprawnia jego działanie – podkreślają organizatorzy kursów małżeńskich i zachęcają, by gruntownie przyjrzeć się małżeńskiej miłości. Kurs Alpha w parafii św. Tomasza składa się z ośmiu randek zorganizowanych w wyjątkowym klimacie.

Podczas posiłków w romantycznej atmosferze prezentowany jest multimedialny wykład. Pomiędzy daniem głównym, a deserem jest także czas na ćwiczenia. Wszystko to uczestnicy wykonują w parach. Co więcej, małżeństwa wychodzą z domu parafialnego z pracą domową. Zadania, które powinni wykonać przez najbliższy tydzień, czyli przed następną kościelną randką.

Reklama

– Ćwiczenia są profesjonalnie skonstruowane, aby małżonków ukierunkować na potrzeby drugiego. Pary zadają sobie takie pytania, o których zapominają w codziennym życiu – mówi Izabela Herman. – To ich otwiera na siebie.

Kurs małżeński Stowarzyszenia Alpha International Holy Trinity Brompton, to doskonałe narzędzie. Opiera się na sprawdzonych metodach opracowanych w 1996 r. przez angielskie małżeństwo Nicky’ego i Silę Lee.

– Dzięki temu mamy gotowy schemat kursów, a materiały są profesjonalnie przygotowane. Przetłumaczona wersja kursów została spolszczona, czyli dostosowana do kultury i warunków w naszym kraju – mówi Piotr.

Odpowiedź na Synod

Kursy małżeńskie Alpha są odpowiedzią na znaki czasu, które wskazują na kryzys małżeństwa i rodziny. Doskonale komponują się też z wezwaniem trwającego Synodu o rodzinie. Troską Kościoła powinna być nie tylko praca z narzeczonymi przed ślubem, ale także duszpasterska praca z małżeństwami.

Państwo Herman nie są wcale ekspertami ds. małżeństwa. Choć mają 18-letni staż, to kilka miesięcy temu sami wzięli udział w takich randkach. – Jesteśmy absolwentami jesiennego kursu, a teraz sami prowadzimy spotkania – mówi Izabela. – Materiały są tak przygotowane, że kursy może poprowadzić praktycznie każdy. Małżeństwo, które weźmie udział w kursie, będzie potrafiło poprowadzić spotkania.

Podobne randki mogłyby odbywać się więc praktycznie w każdej parafii. Potrzebne jest odpowiednie pomieszczenie, stoliki, ładna zastawa i trochę dobrych chęci. Kurs w parafii św. Tomasza na Ursynowie został zorganizowany dzięki ludziom, którzy chcą poświęcić swój czas na ewangelizację oraz pracę z innymi małżeństwami. Okazało się, że chętnych małżeństw jest prawie trzy razy więcej, niż miejsc w parafialnej sali.

– Kursy małżeńskie są inicjatywą w 100 proc. oddolną, bo to sami parafianie przyszli do mnie z takim pomysłem. W takiej sytuacji proboszcz może tylko się cieszyć – mówi ks. dr Henryk Małecki, proboszcz parafii św. Tomasza na Ursynowie. – Musimy wspierać rodziny w tych trudnych i niesprzyjających czasach. Mam nadzieję, że z tych kursów wyrośnie wspólnota małżeństw w naszej parafii.

Ogólne informacje o kursie można znaleźć na stronie: www.kursmalzenski.org albo kontaktując się z biurem Alpha Polska tel. 22 746 32 68

2015-02-12 13:23

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Narzędzie na wyzwania naszych czasów

Wydaje się, że nowy protokół będzie dobrym i efektywnym narzędziem w rękach duszpasterzy. Jest on bardziej precyzyjny, niektóre pytania formułuje jaśniej niż protokół używany do tej pory – mówi ks. Rafał Szwaja.

Kamil Krasowski: Jak obecnie w Kościele wygląda przygotowanie narzeczonych pragnących zawrzeć sakrament małżeństwa?

CZYTAJ DALEJ

Uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny

[ TEMATY ]

Niepokalane Poczęcie

Niepokalana wg. bł. Urszuli Leduchowskiej/fot. Graziako

Kościół katolicki 8 grudnia obchodzi uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. Wydarzenie Niepokalanego Poczęcia Maryi jest zasługą specjalnej Bożej łaski. Tajemnica ta pokazuje szczególną rolę Maryi a także, że każdy z nas cieszy się Bożą pomocą w zadaniach, które Bóg stawia na drodze naszego życia.

Czym jest niepokalane poczęcie? Wyraża prawdę o tym, że rodzice Maryi - Joachim i Anna - poczęli swoją córkę, która została przez Boga zachowana od zranienia grzechem pierworodnym. Poczęcie nieskalane przez grzech pierworodny dotyczy tylko Maryi, która w wyjątkowy sposób została zachowana od grzechu ze względu na to, że stała się Matką Syna Bożego.

CZYTAJ DALEJ

Jestem - Pamiętam - Czuwam - dziś 69. rocznica Apelu Jasnogórskiego

2022-12-08 18:39

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Apel Jasnogórski

BPJG

Dziś 69. rocznica Apelu Jasnogórskiego. Modlitwa ta gromadzi rzesze Polaków w kraju i zagranicą, również dzięki transmisjom radiowym, telewizyjnym i internetowym.

Przed 69. laty, 8 grudnia 1953 r., w Kaplicy Matki Bożej kilka osób pod przewodnictwem ówczesnego przeora Jasnej Góry - ojca Jerzego Tomzińskiego, modliło się o uwolnienie internowanego wówczas kard. Stefana Wyszyńskiego oraz za Ojczyznę. Później Prymas stał się wielkim propagatorem tej modlitwy, zwłaszcza w okresie Wielkiej Nowenny w latach 1957-1966, przygotowującej do Millenium Chrztu Polski.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję