Reklama

Niedziela Wrocławska

Przed Światowymi Dniami Młodzieży 2016

Lipiec 2016 roku będzie dla Polski czasem wyjątkowym – do Krakowa na Światowe Dni Młodzieży przyjedzie młodzież z całego świata. Przyjadą, by wyznać wiarę w Jezusa, spotkać się z papieżem Franciszkiem i przeżyć wielkie święto młodych. Przed głównymi uroczystościami w Krakowie młodzież spędzi 5 dni w różnych diecezjach Polski – także archidiecezja wrocławska przygotowuje się do tego wyjątkowego wydarzenia.

Niedziela wrocławska 7/2015, str. 4-5

[ TEMATY ]

ŚDM w Krakowie

Facebook.com/SDM 2016 Wroclaw

Wolontariusze z wrocławskiego oficjalnego sztabu przygotowań SDM

Wolontariusze z wrocławskiego oficjalnego
sztabu przygotowań SDM

Pierwsza część obchodów Światowych Dni Młodzieży to „Dni w Diecezjach” podczas których młodzież gości w parafiach na terenie całego kraju – gospodarza spotkania. To cenny czas, który pozwala zobaczyć i doświadczyć wspólnoty Kościoła lokalnego oraz daje możliwość do poznania rodzin goszczących pielgrzymów w swych domach. We Wrocławiu młodzież będzie spędzała czas od 20 do 25 lipca 2016 r.

Galilea we Wrocławiu

Na czas przygotowań do ŚDM 2016 każda diecezja otrzymała nazwę biblijną nawiązującą do miejsc w Ziemi Świętej, a Wrocław stał się Galileą. Jak mówią wolontariusze z diecezjalnego sztabu przygotowań do ŚDM 2016 w archidiecezji wrocławskiej: – Chcemy, by Wrocław, tak jak Galilea, stał się miejscem działalności i cudów Jezusa, miejscem powoływania uczniów, miejscem codziennej pracy, a przede wszystkim miejscem spotkania ze Zmartwychwstałym.

Chęć spędzenia „Dni w Diecezjach” we Wrocławiu zgłosiły już grupy młodych ludzi z Francji, z Bogoty w Kolumbii, z Kanady czy ze Strasburga. Abp Józef Kupny zwraca uwagę, że kolejne grupy deklarujące przyjazd do stolicy Dolnego Śląska stanowią dla Kościoła lokalnego poważne wyzwanie. – Chcemy dobrze przygotować się do przyjęcia naszych gości. Pod względem organizacyjnym, jak i od strony duchowej. Tak, żeby wyjeżdżając stąd mogli wspominać nie tylko wspaniałe zabytki i piękne miejsca, ale także nasze przywiązanie do Kościoła, niedzielnej Eucharystii oraz entuzjazm w świadczeniu o Jezusie – podkreśla Metropolita Wrocławski.

Przyjmij pielgrzyma

By – i dla młodych z całego świata i dla wiernych archidiecezji wrocławskiej – „Dni w Diecezjach” były owocnym czasem, każda parafia musi się do tego dobrze przygotować. Potrzeba zaangażowania ruchów i wspólnot działających przy parafiach, wspólnej pracy duszpasterstw akademickich i duszpasterstw młodzieżowych. Każdy z nas może włączyć się w przygotowania, zostając wolontariuszem, dołączając do punktów przygotowań działających w diecezji czy modląc się w intencji ŚDM. Potrzebne są także rodziny, które przyjmą młodych ludzi na nocleg podczas „Dni w Diecezjach”, które ofiarują im swoją gościnę. Więcej informacji zdobędą państwo w swojej parafii, na stronie internetowej www.sdm2016.wroclaw.pl lub pisząc na maila: kotnakt@sdm2016.wroclaw.pl. Najbliższe spotkanie wolontariuszy odbędzie się od 20 do 22 lutego w Henrykowie podczas specjalnie dla nich przygotowanych rekolekcji. Będzie to okazja do spotkania dla wszystkich, którzy pomagają lub chcą pomagać w organizacji ŚDM 2016 w archidiecezji wrocławskiej. Szczegóły: a.kwiatkowska@sdm2016.wroclaw.pl.

Reklama

Oblackie Światowe Dni Młodzieży

W ramach „Dni w Diecezjach” Ojcowie Oblaci już 5. raz zapraszają do wspólnego świętowania młodych związanych z charyzmatem św. Eugeniusza de Mazenod. Do wrocławskiej parafii NMP Królowej Pokoju przyjedzie około 2 tys. osób związanych z wspólnotami oblackimi z całego świata. O. Andrzej Albiniak OMI, współorganizator spotkania i dekanalny koordynator ŚDM, podkreśla, że przygotowania trwają już od kilku miesięcy. – Co miesiąc spotykamy się na duchowym przygotowaniu do ŚDM w jednej z parafii naszego dekanatu Wrocław-Zachód I. Kolejne spotkanie odbędzie się w parafii Macierzyństwa NMP na Pilczycach, gdzie wspólnie przeżyjemy specjalnie na tę okazje przygotowaną Drogę Krzyżową – mówi o. Andrzej – Myślimy już także o przygotowaniach technicznych, noclegach, programie spotkania. Cieszy nas, że młodzież angażuje się w przygotowania, i że w pomoc włącza się coraz więcej ludzi dorosłych – dodaje oblat.

O. Andrzej zachęca, by każdy, kto może,włączył się w swojej parafii w przygotowania do ŚDM: – To szansa, by przeżyć coś wyjątkowego, by od młodych ludzi uczyć się entuzjazmu wiary. Dziś wiele mówi się o tym, że młodzież znika z Kościoła, a przygotowania do ŚDM to wspaniała okazja, by tę młodzież ożywić, przyciągnąć do Jezusa, by wielu młodych poczuło więź z Kościołem.

2015-02-12 13:23

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kraków: światowa prapremiera hymnu ŚDM Kraków 2016 w czasie Orszaku Trzech Króli

[ TEMATY ]

ŚDM w Krakowie

Jakub Blycharz

87 muzyków brało udział w nagraniu krakowskiego hymnu ŚDM w studiu w Alwerni

87 muzyków brało udział w nagraniu krakowskiego hymnu ŚDM w studiu w Alwerni

Po modlitwie Anioł Pański odmówionej na krakowskim rynku przez uczestników Orszaku Trzech Króli 6 stycznia 2015 r. zostanie na żywo wykonany po raz pierwszy oficjalny hymn Światowych Dni Młodzieży w Krakowie.

Na początku grudnia tekst hymnu ŚDM Kraków 2016 został ostatecznie zaaprobowany przez Papieską Radę ds. Świeckich. „Od tego czasu szukaliśmy momentu, w którym chcielibyśmy to światu objawić. Z trzech pomysłów żaden nie wydał się lepszy niż święto Objawienia Pańskiego. Bo liczymy, że Światowe Dni Młodzieży, w tym hymn, będą okazją, żeby cała ziemia zobaczyła Boga miłosiernego” – mówił ks. Tomasz Kijowski SDB, dyrektor Biura Prasowego ŚDM Kraków 2016.

CZYTAJ DALEJ

Rzeczpospolita: Wojtyła do księdza pedofila: każde przestępstwo winno być ukarane

2022-12-02 09:31

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

pedofilia

Zdzisław Sowiński

„Zaniechanie wymiaru kary przez trybunał kościelny ani nie przekreśla przestępstwa, ani nie zmazuje winy” - pisał we wrześniu 1971 r. ówczesny metropolita krakowski kard. Karol Wojtyła do ks. Józefa Loranca skazanego za seksualne wykorzystanie kilku dziewczynek, który opuścił już mury więzienia. List dziennikarze „Rzeczpospolitej” - Tomasz Krzyżak i Piotr Litka – znaleźli w archiwach IPN. Wraz z innymi materiałami do jakich dotarli rzuca on – jak twierdzą w dzisiejszym wydaniu gazety - światło na sposób postępowania przyszłego papieża z przestępcami seksualnymi w czasie, gdy pracował w Krakowie. „W opinii specjalistów od kościelnego prawa karnego – czytamy - działanie to znacząco odbiegało od powszechnych wtedy praktyk pobłażliwości dla sprawców”.

We wcześniejszym tekście - „Kościelne peregrynacje seksualnego drapieżcy” [„Plus Minus” z 26-27 listopada], dziennikarze opisali historię ks. Eugeniusza Surgenta oraz decyzje kilku biskupów, którzy „wiedzieli lub mogli wiedzieć o jego przestępczych działaniach”. „I choć jakieś ograniczenia na niego nakładano, to jednak duchowny wędrował między diecezjami i wciąż krzywdził dzieci […]. Decyzje w sprawie ks. Surgenta podejmował też kard. Karol Wojtyła. Można się zastanawiać, czy były one wystarczające, ale wydaje się, że dość przekonująco udowodniliśmy, że działał w zakresie swoich kompetencji i ostateczne słowo w sprawie ewentualnej kary dla duchownego pozostawił jego ordynariuszowi, którym był biskup lubaczowski. Na to, że Surgent po wyjściu z więzienia pracował jeszcze w dwóch innych diecezjach, ówczesny metropolita krakowski nie miał żadnego wpływu" - przypominali Krzyżak z Litką.

CZYTAJ DALEJ

Kto otrzyma nagrodę Patrioty Roku?

2022-12-03 15:03

[ TEMATY ]

nagroda

Biały Kruk

Biały Kruk

W historycznej Sali „Sokół” w Krakowie trwa obecnie VIII Dzień Patrioty, czyli spotkanie z najważniejszymi twórcami polskiego życia kulturalnego, literackiego, społecznego i religijnego. Organizatorem jest wydawnictwo Biały Kruk, zaś punktem kulminacyjnym będzie wręczenie nagrody „Patriota Roku im. Kazimierza Odnowiciela”.

Program spotkania:

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję