Reklama

Z Watykanu

2015-02-24 12:46


Niedziela Ogólnopolska 9/2015, str. 4

Mówi Abp Mieczysław Mokrzycki

Wizyta „ad limina” – powrót do dawnego domu

W tych dniach pielgrzymuję do „progów apostolskich”, ale dla mnie powrót do Watykanu jest niejako powrotem do dawnego domu. Tutaj w latach 1996 – 2005 r. służyłem Janowi Pawłowi II, a następnie, do 2007 r. – Benedyktowi XVI. W domu tym miałem przyjaciół i zaznawałem pokoju, wynikającego z obecności Papieży.

Pierwszą wizytę „ad limina”, już jako biskup nominat, przeżyłem we wrześniu 2007 r. – wówczas podejmował nas Benedykt XVI. Teraz spotkałem się z papieżem Franciszkiem już jako metropolita lwowski i przewodniczący Konferencji Episkopatu Ukrainy. Oficjalne spotkanie miało miejsce 20 lutego br. w Pałacu Apostolskim. Gdy przechodziłem przez sale pałacu, przypominałem sobie chwile spędzone tam właśnie – najpierw u boku św. Jana Pawła II, a następnie Benedykta XVI...

Wszyscy biskupi są zadowoleni ze spotkania z Franciszkiem, który poświęcił nam wiele czasu. W sposób szczególny interesował się obecną sytuacją w kraju, zadawał nam wiele pytań, by zrozumieć, co się dzieje na Ukrainie, jak sobie radzimy i jak żyją nasi wierni. Pytał o nasze troski i radości. Dziękował, że trwamy, że jesteśmy blisko ludzi, szczególnie tych najbardziej potrzebujących. Zastanawiał się, w jaki sposób Stolica Apostolska może nam pomóc. Zapewnił o swojej modlitwie i przekazał apostolskie błogosławieństwo nam i całemu Kościołowi na Ukrainie.

Reklama

Z naszej strony powiedzieliśmy papieżowi Franciszkowi, że odczuwamy solidarność i troskę Kościoła powszechnego, co przejawia się w konkretnej pomocy, szczególnie ze strony Kościoła w Polsce i innych krajach Europy.

W poszczególnych dykasteriach Kurii Rzymskiej spotkaliśmy się natomiast z prefektami kongregacji i przewodniczącymi rad oraz ich współpracownikami. Mogliśmy przedstawić bieżące sprawy naszego Kościoła, zwrócić się o poradę i o pomoc. Wszyscy interesowali się sytuacją na Ukrainie, wyrażali swoje współczucie i zapewniali o solidarności. Te spotkania na pewno przyczynią się do lepszej posługi duszpasterskiej w naszych diecezjach.

Wypowiedzi abp. Mieczysława Mokrzyckiego wysłuchał Włodzimierz Rędzioch.

Audiencja Generalna

Pokonywać mury obcości

O ponowne odkrycie piękna braterstwa jako koniecznego warunku prawdziwej wolności i równości zaapelował Ojciec Święty 18 lutego br. podczas audiencji generalnej. Kontynuując cykl katechez o rodzinie, papież Franciszek, po omówieniu roli matki, ojca i dzieci, podkreślił znaczenie posiadania kochających nas braci i sióstr.

Papież przypomniał, że więź braterska ma szczególne miejsce w dziejach ludu Bożego, a do pełni doprowadził ją Jezus Chrystus, rozwijając do tego stopnia, że wykracza ona poza więzi pokrewieństwa i może pokonać każdy mur obcości. Kiedy jednak więź braterska ulega zniszczeniu, to otwiera się droga bolesnych doświadczeń konfliktu, zdrady, nienawiści. Ukazuje to biblijna historia Kaina i Abla.

Ojciec Święty wskazał, że więź braterska jest wielką szkołą wolności i pokoju, promieniuje na całe społeczeństwo i na stosunki między narodami. Zaznaczył, że braterstwo w rodzinie jest widoczne szczególnie wtedy, kiedy niepełnosprawny brat czy siostra otaczani są troską, cierpliwością i miłością.

Papież podkreślił także rolę braterstwa między chrześcijanami. – Najmniejsi, najsłabsi, najubożsi powinni zwracać naszą uwagę: mają „prawo”, byśmy oddali im duszę i serce – powiedział.

(KAI)

Ojciec Święty do Polaków

O braterskich więziach

Witam serdecznie pielgrzymów polskich. W duchu dzisiejszej katechezy zachęcam was wszystkich raz jeszcze, byście pamiętali, że rodzina, wspólnoty osób złączonych przyjaźnią, parafie, środowiska pracy to ważne miejsca umacniania braterskich więzi. Bogactwo waszych przyjaźni, dobre wzajemne relacje z ludźmi i troska o bliźnich niech tak promieniują na innych, by dzięki waszemu doświadczeniu wzrastali w duchu ewangelicznej miłości, poświęcenia i solidarności z braćmi. Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus!

Audiencja generalna, 18 lutego 2015 r.

(RV)

Kanclerz Niemiec w Watykanie

O wojnie na Ukrainie

Kwestie europejskie, w tym osiągnięcie pokojowego rozwiązania konfliktu na Ukrainie, poruszano podczas watykańskich rozmów Angeli Merkel – podało Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej. Kanclerz Niemiec została przyjęta przez Ojca Świętego 21 lutego br. na prywatnej audiencji, a następnie rozmawiała z watykańskim sekretarzem stanu kard. Pietro Parolinem, któremu towarzyszył sekretarz do spraw relacji Stolicy Apostolskiej z państwami abp Paul Richard Gallagher.

Rozmowa Angeli Merkel z papieżem Franciszkiem, w towarzystwie tłumacza, trwała 40 minut. Jedną z poruszanych kwestii było planowane w dniach 7 i 8 czerwca br. spotkanie grupy G7, które odbędzie się w Elmau w Bawarii. W związku z tym szczególną uwagę poświęcono zagadnieniom międzynarodowym. Rozmowa dotyczyła również praw człowieka i wolności religijnej w niektórych częściach świata, podkreślano znaczenie wartości duchowych dla spójności społecznej.

(RV)

Z twittera papieża Franciszka

Panie, daj nam łaskę poczucia naszej grzeszności.

Reklama

Francja: prawie 200 tysięcy pszczół z dachu katdery Notre-Dame przeżyło pożar

2019-04-23 09:35

kg (KAI/B-I) / Paryż

Około 180 tys. pszczół z uli umieszczonych na dachu katedry Notre-Dame przeżyło niedawny wielki pożar tej świątyni. Oznajmił o tym 19 kwietnia pszczelarz świątyni Nicolas Géant w rozmowie z amerykańską agencją Associated Press. Wyznał, że doświadczył "wielkiej ulgi", gdy zobaczył zdjęcia satelitarne, na których widać, że żaden z trzech znajdujących się na szczycie katedry uli nie ucierpiał.

marina_foteeva – stock.adobe.com

Według niego we wszystkich tych ulach żyje łącznie prawie 180 tys. pszczół. Jednocześnie Géant przypomniał, że owady te nie mają płuc a wydzielający się w czasie pożaru dwutlenek węgla wywołuje tzw. efekt sedatywny, czyli obniżenia aktywności w połączeniu z sennością. Zaznaczył, że gdy pszczoły poczują ogień, wówczas trutnie zaczynają jeść miód i chronić główną postać w ulu - matkę (królową).

Pszczelarz podkreślił, że występujące w Europie pszczoły w żadnych okolicznościach nie porzucają swych uli.

Wielki pożar, który ogarnął paryską katedrę, wybuchł 15 kwietnia wieczorem i został ugaszony nazajutrz nad ranem. Rozpoczął się na rusztowaniach, wznoszących się nad dachem świątyni, po czym przeniósł się do jej środka, powodując m.in. zawalenie się iglicy i dachu oraz inne ogromne straty we wnętrzu. Prezydent Francji Emmanuel Macron oświadczył już, że wciągu najbliższych 5 lat katedra powinna zostać odbudowana.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

USA: ponad 12 tys. skautów było molestowanych seksualnie

2019-04-25 17:05

pb (KAI/repubblica.it) / Nowy Jork

Od 1944 do 2016 r. w Stanach Zjednoczonych ofiarą molestowania seksualnego padło 12 254 skautów. Sprawcami byli ich opiekunowie w ramach działalności organizacji harcerskiej Boy Scouts of America.

pixabay.com

Dane te ujawniła prof. Janet Warren z Uniwersytetu Wirginii, która przez pięć lat miała dostęp do danych z akt dotyczących opiekujących się skautami wolontariuszy, których usunięto z powodu nadużyć seksualnych, jakich się dopuścili.

Po 109 latach działalności Boy Scouts of America, skupiający 2,4 mln chłopców, są zagrożeni likwidacją z powodu konieczności wypłaty milionowych odszkodowań ofiarom.

Część przypadków wykorzystywania seksualnego wypłynęła na światło dzienne w 2012 r., jednak dotychczas nie była znana ani skala zjawiska, ani liczba ofiar.

Również adwokat Jeff Anderson, obrońca części ofiar, opublikował nazwiska 180 wolontariuszy skautingu oskarżonych o pedofilię w stanie Nowy Jork i zaapelował do nieujawnionych jeszcze ofiar o składanie doniesień do prokuratury.

Ze swej strony władze Boy Scouts of America wydały oświadczenie, w którym zawarły słowa przeprosin wobec ofiar i zapewniły, że „nic nie może być ważniejsze od bezpieczeństwa i ochrony dzieci”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem