Reklama

Dookoła świata

2015-02-24 12:46

Jakub Jałowiczor, Dziennikarz „Gazety Polskiej Codziennie”
Niedziela Ogólnopolska 9/2015, str. 6

Wojna

Barack Obama apologetą islamskiego terroryzmu

Prezydent USA Barack Obama wywołał oburzenie opinii publicznej słowami na temat bliskowschodnich terrorystów. Uznał, że zbrodnie Państwa Islamskiego i al-Kaidy nie mają podłoża religijnego. – Stany Zjednoczone nie są na wojnie z islamem, tylko z tymi, którzy go wypaczyli – powiedział prezydent. Wcześniej napisał w dzienniku „Los Angeles Times”, że terroryzm powodują bieda i frustracja. W przeszłości amerykański przywódca przekonywał, że zbrodnie porównywalne do czynów Państwa Islamskiego popełniała inkwizycja oraz krzyżowcy, a niewolnictwo wprowadzono w Stanach Zjednoczonych „w imię Chrystusa”. Republikański senator Ted Cruz, brany pod uwagę jako przyszły kandydat Republikanów na prezydenta, nazwał Obamę „apologetą islamskiego terroryzmu”.

Tymczasem wojna z Państwem Islamskim trwa. Siły kurdyjskie przygotowują się do odbicia Mosulu. Szturm ma nastąpić wiosną. Rząd Iraku podejrzewa, że Państwo Islamskie handluje organami swoich ofiar. Z kolei Egipt bombarduje opanowane przez Państwo Islamskie tereny w Libii. Egipska operacja rozpoczęła się po tym, jak terroryści zamordowali 21 egipskich chrześcijan.

Jemen

Obalony prezydent nie chce ustąpić

W kilku prowincjach Jemenu odbyły się marsze poparcia dla prezydenta Abda Rabbuha Mansura Hadiego. W styczniu prezydent został obalony przez szyicki ruch Huti. Rebelianci przez kilka tygodni przetrzymywali Hadiego w areszcie domowym. Pod koniec lutego prezydent został uwolniony i wyjechał ze stołecznej Sany do miasta Aden. W nagranym tam telewizyjnym wystąpieniu ogłosił, że nadal jest prawowitą głową państwa. Spotkał się też z przedstawicielami wojska i instytucji państwowych. Po deklaracji Hadiego rebelianci Huti porwali jego bratanka. Kilka dni wcześniej mediator z ramienia ONZ Dżamal Benomar informował, że strony jemeńskiego konfliktu uzgodniły utworzenie „tymczasowej rady ludowej”, co ma pomóc w zakończeniu kryzysu politycznego. W rzeczywistości jednak państwu grozi rozpad. Jemen, który przed 1990 r. był podzielony na dwa kraje, jest rozdarty między zwolenników mającego obecnie władzę ruchu Huti i ludzi popierających obalonego prezydenta. W dodatku działa tam zwalczająca ruch Huti sunnicka al-Kaida Półwyspu Arabskiego.

Reklama

Węgry

Putin w Budapeszcie

Władimir Putin odwiedził Budapeszt. Rosyjski prezydent zgodził się na korzystniejszą dla Węgier niż dotychczas formę kontraktu gazowego. Kraj nad Balatonem nie będzie teraz musiał płacić za gaz, którego nie wykorzysta. Rząd premiera Viktora Orbána był przeciwny nakładaniu sankcji na Rosję.

W czasie wizyty Putin złożył kwiaty pod pomnikiem żołnierzy sowieckich, którzy zginęli w czasie pacyfikacji Budapesztu w 1956 r. Na pomniku znajduje się napis głoszący, że oddali oni życie „w walce z kontrrewolucją”.

Szwajcaria

Bank pod lupą śledczych

Szwajcarska policja przeszukała biura genewskiej siedziby banku HSBC. W sprawie działań banku wszczęto śledztwo. Stało się to po mających miejsce w tym miesiącu publikacjach, według których HSBC doradzał klientom z całego świata, jak unikać podatków w ich krajach. Z tej nielegalnej usługi miało skorzystać 100 tys. osób i 20 tys. firm. Wielu klientów to celebryci oraz politycy, ich rodziny i powiązani z nimi biznesmeni. Według publikacji, konta w HSBC mieli także handlarze bronią i przemytnicy narkotyków. Bank ogłosił, że kilka lat temu zamknął kontrowersyjne konta.

Grecja

Koniec dłużniczej odysei?

Programy pomocowe dla Grecji zostaną przedłużone o 4 miesiące – zadecydowali ministrowie finansów krajów należących do strefy euro. Lewicowy rząd Aleksisa Ciprasa prosił o wsparcie na kolejne pół roku. Sprzeciwiał się temu rząd Niemiec. Programy miały się skończyć 28 lutego, a bez pieniędzy z zewnątrz Grekom zabrakłoby środków na wydatki administracyjne. Jednocześnie Ateny walczą o zmianę warunków spłaty dotychczasowych kredytów. Wierzyciele – Europejski Bank Centralny, Komisja Europejska i Międzynarodowy Fundusz Walutowy – nakazali Grekom cięcia wydatków publicznych i prywatyzację strategicznych przedsiębiorstw (w tym portów i kolei), a nawet wysp. Rząd Ciprasa wstrzymał te działania.

135 lat łódzkiej parafii prawosławnej

2019-09-15 16:53

Ks. Paweł Kłys

Dziś przed południem ksiądz arcybiskup Grzegorz Ryś wziął udział w obchodach 135 - lecia powołania do istnienia prawosławnej parafii pw. św. Aleksandra Newskiego w Łodzi. Boskiej liturgii celebrowanej w łódzkim soborze prawosławnym przewodniczył Wielce Błogosławiony Sawa, Prawosławny Metropolita Warszawski i Całej Polski.

Ks. Paweł Kłys

- 15 września to ważna data dla łódzkiej społeczności prawosławnej i dla centralnej Polski ponieważ od 135 lat w centralnej Polsce odbywa się modlitwa, śpiew oraz sprawowane są wszystkie sakramenty dla prawosławnych. – tłumaczy ks. Eugeniusz Fiedroczuk – proboszcz katedralnej parafii pw. św. Aleksandra Newskiego w Łodzi. - Chcemy dziś podziękować Panu Bogu za to, że możemy być tutaj i świadczyć o Bogu i o Prawosławiu! – podkreśla ksiądz mitrat.

Zobacz zdjęcia: 135 lat łódzkiej parafii prawosławnej

Podczas liturgii modlono się za wszystkich kapłanów pracujących w tej łódzkiej parafii prawosławnej przez 135 lat swego istnienia oraz wiernych, którzy poprzez swoją modlitwę i ofiarę wspomagali i nadal wspomagają istnienie świątyni i tutejszej wspólnoty prawosławnej.

- Bardzo się cieszę, że mogłem uczestniczyć w tych dzisiejszych uroczystościach. – mówi abp Grzegorz Ryś, metropolita łódzki. – Cieszy mnie ta łódzka tradycja jedności Kościołów, która nie jest okazyjna, ale trwała – codzienna. W czasie liturgii, w której uczestniczyłem ucieszyła mnie obecność małych dzieci przynoszonych do Komunii świętej oraz starszych, które już same przychodziły. To oznacza, że ten Kościół żyje i będzie żył. To oznacza, że chrześcijaństwo nie skończy się w naszym pokoleniu, ale będzie przekazywane. To jest to, co jest istotą naszej wiary. – podkreślił łódzki pasterz.

Po zakończeniu liturgii odbyła się procesja, w czasie której niesiona była ikona z wizerunkiem św. Aleksandra Newskiego – patrona łódzkiej Cerkwi, a po jej zakończeniu wręczono odznaczenia i medale dla zasłużonych, dla łódzkie społeczności prawosławnej.

Tuż przed zakończeniem uroczystości metropolita Sawa dziękując za obecność arcybiskupowi łódzkiemu wręczył mu prawosławny krzyż pektoralny, a przy tym powiedział – to wyjątkowy dar, którego metropolicie inni będą zazdrościć, ale niech zazdroszczą. Proszę go nosić i pamiętać o nas! – zaznaczył zwierzchnik polskiego Prawosławia.

- Jestem trochę onieśmielony, bo metropolita Sawa sprezentował mi krzyż biskupi. – mówi abp Ryś. - Pewnie będę go wkładał wyłącznie na jakieś uroczyste wydarzenia, ale na pewno będę go nosił w tygodniu ekumenicznym, i w tych wszystkich momentach, w których otwieramy się bardzo na testament Pana Jezusa, na tę ostatnią modlitwę z wieczernika – modlitwę o jedność. Dziękuję za ten krzyż, będzie on dla mnie wielkim przynagleniem do wszelkiego dążenia do jedności braci i sióstr chrześcijan. – dodał metropolita łódzki.

Łódzka parafia prawosławna jest parafią katedralną, w której rezyduje biskup stojący na czele Diecezji Łódzko - Poznańskiej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Bp Piotrowski prosi o pomoc dla rodzin strażaków poszkodowanych w akcji ratowniczej

2019-09-16 13:29

dziar / Kielce (KAI)

Poważny uraz i śmierć - to smutny skutek udziału strażaków w akcji gaszenia pożaru w Radlinie, w związku z czym biskup kielecki Jan Piotrowski wystosował komunikat do wiernych, w którym prosi o wsparcie rodzin strażaków.

©Mike Mareen – stock.adobe.com

Gromadzeniem środków finansowych zajmuje się Związek Ochotniczych Straży Pożarnych RP Województwa Świętokrzyskiego, na konto którego można kierować wpłaty z dopiskiem „Pomoc”. Numer konta znajduje się na stronie internetowej diecezji kieleckiej.

Zdarzenie, które miało miejsce kilka miesięcy temu, w nocy z 10 na 11 maja br., biskup kielecki przypomina w komunikacie. Podczas gaszenia pożaru budynku gospodarczego w Radlinie (gmina Górno), w wyniku wybuchu butli z acetylenem ranni zostali dwaj strażacy ochotnicy.

„Pan Grzegorz Wdowiak z Leszczyn doznał poważnego urazu nogi, nie może pracować, a ma na utrzymaniu żonę i czworo dzieci. Pan Zdzisław Synowiec z Woli Jachowej zmarł 22 maja. Pozostawił żonę i dwoje dzieci” – przypomina bp Piotrowski. I apeluje: „Zwracam się do strażaków naszej diecezji, jak i do wszystkich ludzi dobrej woli, o pomoc dla rodzin obu strażaków. (…). Jestem przekonany, że w duchu chrześcijańskiej solidarności wspomożemy rodziny poszkodowanego i zmarłego strażaka”.

Komunikat jest odczytywany w kościołach diecezji kieleckiej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem