Reklama

Niedziela Sandomierska

Wielowiejski jubileusz

Niedziela sandomierska 9/2015, str. 4-5, 8

[ TEMATY ]

parafia

jubileusz

Ks. Adam Stachowicz

Kościół w Tarnobrzegu-Wielowsi

Kościół w Tarnobrzegu-Wielowsi

Wspólnota parafialna z Tarnobrzega-Wielowsi 15 marca rozpocznie świętowanie jubileuszu. Potrwa on aż do 29 września. Będzie to rok szczególnej łaski Bożej dla parafian oraz okazja do przypomnienia sobie historii i dziejów parafii naznaczonych wstawiennictwem świętych patronów – św. Gertrudy i św. Michała Archanioła. To też czas uświadomienia sobie wspólnej odpowiedzialności za parafię, która istnieje już osiem wieków.

Przygotowania

Uroczystości poprzedzą misje parafialne w dniach 8-14 marca. Ks. Dariusz Woźniczka, proboszcz parafii, podkreśla: – Myślę, że jubileusz i poprzedzające go misje, będą okazją do zastanowienia się nad swoją wiarą, która na tej ziemi jest przekazywana już od 800 lat. Ten długi okres jest dla wszystkich parafian wezwaniem i zadaniem, by wiary nie utracić, ale ją strzec i przekazać przyszłym pokoleniom. Tyle lat parafianie dbali o to miejsce święte, z którego czerpali siły do dobrego i świętego życia. Trzeba podjąć to zadanie troski o świątynię, by tego, co pokolenia wypracowały, nie zmarnować, ale przekazać dalej i pozostawić po sobie ślad żywej wiary. Jubileusz to też czas przemyślenia: jak żyję swoją wiarą, jak się angażuję w życie parafii. To czas podjęcia dobrych postanowień. Ufam, że pomoże on powstać z wad i słabości, a w parafii będzie jedność, życzliwość i szacunek, aby inni mogli powiedzieć: popatrzcie, jak oni potrafią pięknie żyć – podkreśla duszpasterz.

Z dziejów parafii

Wielowieś – pierwotna nazwa łacińska „Magnavilla”, nadwiślańska osada, założona w XII wieku. Była fundacją rodu Mądrostków. Parafia została erygowana w 1215 r. Przez Wielowieś według tradycji przechodzili: św. Jacek, bł. Czesław i św. Królowa Jadwiga. W 1861 r. m. Kolumba Róża Białecka założyła w Wielowsi Trzeci Zakon Polskich Sióstr Dominikanek Czynnych. W 1969 r. z parafii Wielowieś wydzielono parafię Sobów, a w 1985 r. utworzono parafię składającą się z Zakrzowa i Sielca. Parafianie cieszą się odpustami na wspomnienie św. Gertrudy (17 marca) i św. Michała Archanioła (29 września).

Reklama

Niezwykłe spotkanie

Jednym z najważniejszych wydarzeń dla parafii była pielgrzymka św. Jana Pawła II do Sandomierza 12 czerwca 1999 r. Wtedy to Biały Pielgrzym właśnie w Wielowsi rozpoczął i zakończył wizytę w naszej diecezji. Tak wspomina to wydarzenie Stanisław Wilk: – Na długo przed przyjazdem rozpoczęło się intensywne przygotowanie do wizyty nie tylko to materialne, choć bardzo wiele prac przy parafii zostało zrobionych, ale też duchowe. W czasie wizyty wchodziłem w skład grupy porządkowej, zapewniającej bezpieczeństwo gościom i pielgrzymom. Wielką radością dla mnie był fakt, że moja wnuczka Madzia miała osobiście powitać Papieża na lądowisku. Natomiast sama wizyta to było ogromne przeżycie. Parafianie to wydarzenie uczcili okolicznościowym monumentem na miejscu lądowiska papieskiego helikoptera.

Niszcząca fala

Niestety, 11 lat później w 2010 r. mieszkańców dotknęła ogromna tragedia. 90% parafii zostało zalane wodą z Wisły. Kataklizm dwukrotnie zniszczył dobytek parafian. Zalany został również klasztor sióstr. – Pomoc dla powodzian płynęła z różnych źródeł. My i mieszkańcy otrzymywaliśmy różnorodne wsparcie: materialne oraz w formie pomocy przy sprzątaniu i porządkowaniu – wspomina jedna z mieszkanek Wielowsi. – Natomiast w naszym klasztorze, mimo że był poważnie zalany, udało się zorganizować kuchnię, w której siostry przygotowywały i wydawały obiady dla pokrzywdzonych. Rozdawałyśmy jedzenie nie tylko na terenie Wielowsi, ale zawoziłyśmy również do Koćmierzowa – wspomina s. Salomea. Do tej pory na budynku klasztoru widać ślady po powodziowych zniszczeniach.

Zaplecze duchowe

Na terenie parafii znajduje się klasztor Sióstr Dominikanek – Zgromadzenie Sióstr Zakonu św. Dominika w Polsce. Siostry posiadają własną kaplicę poświęconą Niepokalanemu Poczęciu Najświętszej Maryi Panny. Głównym zadaniem macierzystego klasztoru jest prowadzenie domu formacyjnego, a w nim junioratu ścisłego przed ślubami wieczystymi. Za klasztorem znajduje się grób matki założycielki – sługi Bożej m. Kolumby Białeckiej.

Reklama

– W XIX wieku Bóg upatrzył sobie skromną dziewczynę Różę Filipinę Białecką, pochodzącą ze szlacheckiego rodu, pragnącą w zaciszu klauzury poświęcić Bogu swoje życie, by posłać ją do najbardziej potrzebujących i wyznaczył jej zadanie założenia zgromadzenia. 23-letnia Róża (w klasztorze s. Maria Kolumba) przybyła do Wielowsi z pierwszymi kandydatkami do Zgromadzenia Sióstr św. Dominika. Zaprosił ją tutaj w 1861 r. ówczesny proboszcz ks. Julian Leszczyński – opowiadają siostry dominikanki. – Z biegiem czasu zgromadzenie rozwijało się i dziś siostry służą nie tylko w ojczyźnie, ale także na misjach w Kamerunie, na Ukrainie, Białorusi i w Rosji aż po daleką Syberię i Kraj Amurski, w Ameryce i we Włoszech – mówi s. Natalia. Dekret heroiczności cnót założycielki został ogłoszony w Watykanie 20 grudnia 2004 r. – Już dziewiąty rok organizujemy modlitewne czuwanie „Jerycho”, prosząc o beatyfikację Matki Założycielki. Po raz trzeci czynimy to w Wielowsi. W tym roku chcemy umożliwić wszystkim chętnym lepsze poznanie naszej założycielki. Chcemy też dać możliwość wspólnej modlitwy, podzielenia się dobrem, troskami i radościami codzienności z siostrami. Na tegoroczne „Jerycho” zapraszamy wszystkich.

Także przez cały rok zapraszamy zarówno pojedyncze osoby, jak i zorganizowane grupy do zatrzymania się w naszym klasztorze. Każdego dnia w kaplicy klasztornej odprawiana jest Msza św. o godz. 7, a w niedzielę o godz. 8 – dodaje.

Współpraca i duszpasterstwo

Wsparcie modlitewne płynie też z parafii. Wierni modlą się, tworząc 16 róż różańcowych. Działa wspólnota Intronizacji Najświętszego Serca Pana Jezusa, Koło Przyjaciół Radia Maryja. Obecne są również liturgiczna służba ołtarza i wspólnota młodzieżowa. Siostry pomagają w prowadzeniu scholi parafialnej oraz Rycerstwa Niepokalanej w grupach dla dorosłych i dzieci. Wspierają także księdza proboszcza poprzez pomoc w zakrystii oraz katechizację w przedszkolu. Posługę duszpasterską obok ks. Dariusza Woźniczki prowadzi również ks. Andrzej Jaworski, obecnie senior i były proboszcz parafii.

Obok świątyni i klasztoru mieści się również dom, który służy jako ośrodek rekolekcyjny. Może w nim skorzystać z gościnności 25 osób. Udostępnione są pokoje jedno– i dwuosobowe z własnymi łazienkami.

2015-02-26 13:20

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Obfitość radości

Niedziela przemyska 28/2018, str. IV

[ TEMATY ]

parafia

jubileusz

bierzmowanie

Zdjęcia: Mateusz Więcek

W rozmowie z organizatorami wystawy

W rozmowie z organizatorami wystawy

Uroczystości odpustowe połączone z jubileuszem kapłańskim, otwarciem Parafialnej Izby Muzealnej oraz 20-leciem gazety parafialnej „Powołanie” oraz udzieleniem sakramentu bierzmowania odbyły się w parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Łękach Dukielskich

Wspólnota parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa 8 czerwca przeżywała niecodzienne wydarzenie. Tego dnia we wspólnocie gościł abp Józef Michalik, który poświęcił świątynię w 1999 r. i konsekrował ją w 2004 r. W tym roku poświęcił Parafialną Izbę Muzealną w dolnym kościele. Najpierw z wielkim zainteresowaniem dokonał rekonesansu po sektorach związanych tematycznie z wydarzeniami parafialnymi, żywo interesując się różnymi zagadnieniami związanymi z zebranymi przedmiotami i pamiątkami życia religijnego oraz biblioteki parafialnej, która utworzona nieco wcześniej w przedsionku zakrystii, teraz znalazła swoje stałe miejsce i jest zorganizowana przez Jolantę Czaję. Na koniec pobytu w tym miejscu Ksiądz Arcybiskup otrzymał archiwalne numery gazety parafialnej wydawanej już 21. rok.

CZYTAJ DALEJ

Kard. Zen nominowany do Pokojowej Nagrody Nobla

2023-02-04 11:56

[ TEMATY ]

kardynał

Jindřich Nosek (NoJin)/pl.wikipedia.org

Kard. Joseph Zen

Kard. Joseph Zen

Były biskup Hongkongu, 91-letni kardynał Joseph Zen Ze-kiun, został nominowany do Pokojowej Nagrody Nobla wraz z pięcioma innymi działaczami na rzecz praw człowieka. Kandydatury tych osób do prestiżowej nagrody zgłosiła grupa polityków z USA uzasadniając, że są oni „pełnymi pasji orędownikami” praw człowieka w chińskim Specjalnym Regionie Administracyjnym – poinformowała gazeta „Hong Kong Free Press”.

Według polityków USA nominacja ma na celu „uhonorowanie tych wszystkich mieszkańców Hongkongu, których odwaga i determinacja w obliczu represji zainspirowała świat”.

CZYTAJ DALEJ

Do Rokitna pielgrzymował Fatimski Apostolat Niepokalanego Serca Maryi

2023-02-04 16:17

[ TEMATY ]

Rokitno

pierwsza sobota miesiąca

Fatimski Apostolat Niepokalanego Serca Maryi

Karolina Krasowska

Pielgrzymi z Fatimskiego Apostolatu Niepokalanego Serca Maryi odnowili dziś akt zawierzenia Matce Bożej

Pielgrzymi z Fatimskiego Apostolatu Niepokalanego Serca Maryi odnowili dziś akt zawierzenia Matce Bożej

Nie straszne im śnieg, deszcz i niesprzyjające warunki atmosferyczne. Od trzynastu lat, niestrudzenie, w każdą pierwszą sobotę miesiąca pielgrzymują z Międzyrzecza do Rokitna, wypełniając warunki nabożeństwa, o które Maryja prosiła w Fatimie.

4 lutego do Maryi Cierpliwie Słuchającej przybył Fatimski Apostolat Niepokalanego Serca Maryi. Za każdym razem uczestnicy pielgrzymki wypełniają cztery warunki, o które Matka Boża prosiła w Fatimie, a więc spowiedź, Komunię świętą wynagradzającą, Różaniec oraz medytację nad jedną tajemnicą różańcową w duchu wynagrodzenia za bluźnierstwa i grzechy przeciwko Jej Niepokalanemu Sercu. Dziś, w obecności bp. Tadeusza Lityńskiego, pielgrzymi odnowili akt zawierzenia Maryi, a pasterz diecezji udzielił im na trud pielgrzymowania i wynagradzania w duchu fatimskiego testamentu swojego pasterskiego błogosławieństwa.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję