Reklama

Z Jasnej Góry

2015-03-10 12:38

O. Stanisław Tomoń OSPPE, Rzecznik Jasnej Góry
Niedziela Ogólnopolska 11/2015, str. 8

Czuwanie modlitewne

Trwając w Roku Życia Konsekrowanego

Czuwanie osób życia konsekrowanego archidiecezji częstochowskiej miało miejsce w nocy z 28 lutego na 1 marca br. Jasnogórskie czuwanie zostało zorganizowane w ramach ogłoszonego przez papieża Franciszka Roku Życia Konsekrowanego. O. Kazimierz Maniecki, definitor generalny Zakonu Paulinów, odpowiedzialny jako delegat Konferencji Wyższych Przełożonych Zakonów Męskich ds. zakonów męskich archidiecezji częstochowskiej, powiedział: – To czuwanie jest wielkopostną modlitwą przygotowującą nas do przeżycia świętego czasu nawrócenia, do otwarcia naszych serc na tajemnicę paschalną.

W czasie nocnej modlitwy została odprawiona Msza św., której przewodniczył o. Arnold Chrapkowski, generał Zakonu Paulinów. – Powołanie zakonne, jakim nas Bóg obdarzył, realizuje się w konkretnej wspólnocie, w otoczeniu konkretnych braci i sióstr, wiedzie do celu szlakiem codziennych zmagań i radości, poprzez wierność codziennej Eucharystii, wspólnotową Liturgię Godzin, rozmyślanie, rzetelne wypełnianie powierzonych obowiązków, otwartość na drugiego człowieka. Wyjaśnił, że „ani na chwilę nie wolno nam zapomnieć, że na tę drogę powołał nas sam Bóg. To On zawsze musi być dla nas na pierwszym miejscu”.

W programie czuwania były także: konferencja wygłoszona przez o. Samuela Karwackiego, magistra nowicjatu w Leśniowie, Różaniec poprowadzony przez paulińskich nowicjuszy i Droga Krzyżowa przygotowana przez różne zgromadzenia żeńskie. Rok Życia Konsekrowanego rozpoczął się 30 listopada 2014 r., a zakończy 2 lutego 2016 r.

Reklama

Święto kobiet na Jasnej Górze

U Najpiękniejszej z Niewiast

W niedzielę 8 marca na Jasnej Górze obchodzono „Święto Kobiet u Najpiękniejszej z Niewiast”. Mszy św. w intencji polskich kobiet, sprawowanej przed Cudownym Obrazem Matki Bożej przewodniczył bp Łukasz Buzun z Kalisza. W homilii przedstawiał kobiety obecne na kartach Pisma Świętego, a jako najważniejszy wzór do realizowania piękna kobiecego powołania wskazał Maryję.

Gościem tegorocznego Święta Kobiet u Najpiękniejszej z Niewiast była Patrycja Hurlak, aktorka znana z wielu seriali telewizyjnych, która została uwolniona od różnych form magii, autorka książki „Nawrócona wiedźma”. W wywiadach Patrycja Hurlak podkreśla, że wielkim zagrożeniem jest dziś czytanie, zwłaszcza przez kobiety, horoskopów. – Nawet czytanie takich wymyślonych horoskopów świadczy o braku zaufania do Boga, czyli otwiera na działanie złego ducha – wyjaśniała.

Spotkanie zostało zorganizowane przez Oddział w Częstochowie Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” oraz Radio Jasna Góra.

Krótko

27 lutego br. przybyła Pielgrzymka Maturzystów Diecezji Elbląskiej. Ok. 700 osób podjęło nocne czuwanie przed Cudownym Obrazem. Modlitwie przewodniczył biskup diecezji Jacek Jezierski.

1 marca 2015 r. minęło 20 lat od wznowienia działalności Radia Niepokalanów. Twórcą rozgłośni był św. Maksymilian Maria Kolbe. W podziękowaniu za jubileusz 1 marca na Jasnej Górze zgromadzili się: dyrekcja, pracownicy oraz współpracownicy Radia Niepokalanów. Mszy św. przewodniczył prowincjał franciszkanów o. Wiesław Pyzio. Podczas modlitwy dziękowano za dzieło, które zostało zapoczątkowane przez św. Maksymiliana, i proszono go jednocześnie o nieustanne wstawiennictwo i rozwój Radia Niepokalanów. Modlitwą objęto również słuchaczy i dobrodziejów Radia. Wśród zaproszonych gości obecni byli m.in.: o. prof. Grzegorz Bartosik, który reaktywował Radio Niepokalanów, o. prof. Paulin Sotowski, który z Radiem związany jest prawie od początku jego istnienia, Piotr Niedźwiecki – prezydent Zduńskiej Woli i przewodniczący Związku Gmin Związanych z życiem św. Maksymiliana Marii Kolbego oraz Marek Jaworski – zastępca wójta gminy Teresin.

2 i 3 marca br. odbywała się Pielgrzymka Maturzystów Diecezji Kieleckiej z udziałem ponad 4,5 tys. uczniów. Jak co roku, maturzyści przybyli do sanktuarium w dwóch turach. Pierwszej grupie, liczącej ponad 1,5 tys. osób, towarzyszył biskup diecezji Jan Piotrowski. Z drugą, liczącą ok. 3 tys. osób, przybył biskup pomocniczy Marian Florczyk.

www.jasnagora.com

Jasnogórski telefon zaufania (34) 365-22-55 czynny codziennie od 20.00 do 24.00

Radio Jasna Góra UKF FM 100,6 MHz

USA: film "Dwóch papieży" nominowany do nagrody Złotego Globu

2019-12-10 16:38

tom (KAI) / Los Angeles

Film "Dwóch papieży" został nominowany do nagrody Złotego Globu w kategorii "najlepszy dramatyczny film fabularny". Nominację ogłosiło Hollywoodzkie Stowarzyszenie Prasy Zagranicznej (Hollywood Foreign Press Association). W filmie, którego polska premiera będzie miała miejsce 20 grudnia, brazylijski reżyser Fernando Meirelles przedstawia dialog między dwoma papieżami Franciszkiem i Benedyktem XVI na temat, najogólniej mówiąc, stanu i przyszłości Kościoła katolickiego.

YouTube

W fikcyjnej opowieści gra Anthony Hopkins jako papież Benedykt XVI. oraz Jonathan Pryce jako argentyński kardynał Jorge Mario Bergoglio, późniejszy papież Franciszek.

Według opisu fabuły prezentowanej przez producenta film przedstawia historię kardynała Bergoglio, który głęboko zawiedziony kierunkiem, w którym zmierza Kościół katolicki prosi papieża Benedykta, aby pozwolił mu przejść na emeryturę. Zamiast tego nękany wątpliwościami i stojący w obliczu skandalu Benedykt wzywa swojego najsurowszego krytyka i przyszłego następcę do Watykanu, aby wyjawić mu tajemnicę, która wstrząśnie podstawami Kościoła. Na tle toczącej się za murami Watykanu walki tradycji z postępem i poczucia winy z przebaczeniem, te dwie skrajnie różniące się postacie będą musiały stawić czoła przeszłości i znaleźć wspólny język. To wszystko, aby zapewnić przetrwanie Kościoła i nie stracić zaufania milionów wyznawców.

Film wyprodukowany przez internetową wytwórnię Netflix, będzie można oglądać 20 grudnia. Pozostałe dwa filmy nominowane do Złotych Globów w kategorii „najlepszy dramatyczny film fabularny” to: „Irlandczyk” Martina Scorsese i „Historia małżeństwa” Noaha Baumbacha. Jak się zauważa zwycięzcy i nominowani do Złotych Globów zazwyczaj mają szansę na zdobycie Oscara.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najświętsza Maryja Panna z Guadalupe

2019-12-11 20:58

O. Gabriel Garcia

Aztecy zaczęli się tam osiedlać w roku 1325. Tenochtitlan (obecnie miasto Mexico) było wyspą na jeziorze Texcoco. W listopadzie 1519 r. wraz ze swoim wojskiem zdobył je Hiszpan Hernan Cortes.

Graziako/Niedziela

Musiał jednak toczyć boje aż do 13 sierpnia 1521 r., nim zwyciężył ostatniego króla Azteków - Guatemoca. Azteccy mieszkańcy byli przerażeni tą klęską i zachłannością Hiszpanów. Między tymi dwoma narodami istniały olbrzymie różnice w kulturze, mowie, religii i zwyczajach. Trudno było znaleźć wspólny język. Zwycięzcy siłą zmuszali Azteków do przyjęcia wiary katolickiej. Byli jednak również i tacy misjonarze, którzy próbowali wprowadzić nową religię w sposób pokojowy i przy pomocy dialogu. 10 lat po hiszpańskim podboju miały miejsce objawienia Matki Bożej w Guadelupe. Przytaczamy tekst tubylca Nicana Mopohuna, przypisany Antoniemu Valeriane, jako najbardziej wiarygodny i dokładny oraz posiadający historyczną wartość.

Objawienie

9 grudnia 1531 r., w sobotni poranek, Dziewica ukazała się Juanowi Diego, tubylcowi z Cuauhtitlan, świeżemu konwertycie, ochrzczonemu krótko przed tym zdarzeniem. Juan Diego był w drodze na lekcję religii i gdy znajdował się w pobliżu wzgórza Tepeyac, doszedł go przepiękny śpiew ptaków. Nagle ptaki przestały śpiewać, a on usłyszał ze wzgórza głos wołający go po imieniu: „Juanito, Juan Diegnite”. Ujrzałem Panią o ponadnaturalnej piękności. Jej suknia błyszczała jak słońce. Głaz, na którym stały jej stopy, wyglądał jak z kamieni szlachetnych, a ziemia błyszczała jak tęcza. W tym pierwszym objawieniu Dziewica wyraziła Juanowi swe życzenie wybudowania kościoła na wzgórzu Tepeyaca. Juan Diego udał się natychmiast do biskupa - franciszkanina Juana de Zumarraga, by mu przekazać to, co się zdarzyło, lecz tenże nie uwierzył mu. Tubylec powrócił do domu smutny i zniechęcony. Tego samego dnia Juan Diego jeszcze raz wstąpił na wzgórze i spotkał tam Panią Nieba, która na niego czekała. Poprosiła go, by ponownie dotarł w następnym dniu do biskupa, by można było mu dokładnie przekazać życzenie. Wreszcie w następnym dniu, po długim oczekiwaniu, biskup przyjął go. Aby się przekonać, czy rzeczywiście mówi prawdę, skierował do niego wiele pytań i zażądał od niego przyniesienia znaku.

Juan Diego przekazał odpowiedź biskupa Pani, która prosiła go o przyjście ponowne w następnym dniu, by mogła przekazać mu znak. Jednakże Juan Diego nie stawił się w oznaczonym terminie na rozmowę z Panią Nieba, ponieważ poważnie zachorował jego wujek, musiał więc sprowadzić lekarza.

12 grudnia, we wtorek, Juan Diego udał się w drogę do Tlatelolco, aby sprowadzić kapłana, gdyż wujek chciał się wyspowiadać. Aby zdążyć do miasta, wybrał inna drogę, gdyż nie chciał zostać zatrzymanym przez Panią. Ona jednak spotkała go i Juan Diego opowiedział, co stało się z wujkiem. W odpowiedzi usłyszał, że nie ma się martwić stanem swego wujka, gdyż on wyzdrowieje. Uspokojony tymi słowami Juan Diego wypełnił życzenie Dziewicy i wspiął się na wzgórze, aby przynieść świeże róże. Dziewica uporządkowała kwiaty własnymi rękoma i złożyła w zagłębienie jego peleryny. On sam udał się ponownie do biskupa i na kolanach przekazał mu prośbę Dziewicy, rozpościerając swą pelerynę, pozwalając wypaść z niej różom. Nagle na pelerynie ukazał się obraz Dziewicy Matki Bożej. Biskup wraz z obecnymi osobami ujrzeli ten piękny i cudowny obraz. Dla Indian była to ogromna radość, jakby wybawienie. Objawienia, które miał Indianin, oraz obraz na pelerynie były znakami, że tubylcy zostali mocno włączeni do nowej wiary. W ciągu następnych 10 lat dokonało się około 8 milionów nawróceń.

Peleryna zrobiona jest z grubego lnu i z włókien maguey, na których utrzymują się silne, błyszczące kolory. Jej pierwsze naukowe badania zostały przeprowadzone w roku 1936. Niemiecki chemik, laureat Nagrody Nobla w dziedzinie chemii, Ryszard Kühn stwierdził, że farby te nie pochodzą ani z mineralnych, ani roślinnych, ani ze zwierzęcych materiałów.

W roku 1951 rysownik Carlos Salinas odkrył, że w oczach Dziewicy widać postać mężczyzny z brodą. Od tego czasu badało obraz wielu optyków i specjalistów. W roku 1956 doktor Javier Torroella, optyk i chirurg, wydał lekarskie orzeczenie, w którym potwierdził, że w oczach Dziewicy widać ludzką postać. Do dziś do dziewicy z Guadelupe pielgrzymowało ponad 20 milionów ludzi i w ten sposób Guadelupe stała się najczęściej odwiedzanym sanktuarium świata. Wszyscy: biedni i bogaci, intelektualiści i robotnicy, rolnicy i studenci, mężczyźni i matki zdążają tam z wielka miłością i wiarą, aby odwiedzić naszą Matkę Nieba w bazylice Guadelupe i powiedzieć jej głośno lub cicho: „Bądź pozdrowiona, Maryjo, pełna łaski...”.

Z niem. tł. B. Gniotowa

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem