Reklama

Z Jasnej Góry

2015-03-10 12:38

O. Stanisław Tomoń OSPPE, Rzecznik Jasnej Góry
Niedziela Ogólnopolska 11/2015, str. 8

Czuwanie modlitewne

Trwając w Roku Życia Konsekrowanego

Czuwanie osób życia konsekrowanego archidiecezji częstochowskiej miało miejsce w nocy z 28 lutego na 1 marca br. Jasnogórskie czuwanie zostało zorganizowane w ramach ogłoszonego przez papieża Franciszka Roku Życia Konsekrowanego. O. Kazimierz Maniecki, definitor generalny Zakonu Paulinów, odpowiedzialny jako delegat Konferencji Wyższych Przełożonych Zakonów Męskich ds. zakonów męskich archidiecezji częstochowskiej, powiedział: – To czuwanie jest wielkopostną modlitwą przygotowującą nas do przeżycia świętego czasu nawrócenia, do otwarcia naszych serc na tajemnicę paschalną.

W czasie nocnej modlitwy została odprawiona Msza św., której przewodniczył o. Arnold Chrapkowski, generał Zakonu Paulinów. – Powołanie zakonne, jakim nas Bóg obdarzył, realizuje się w konkretnej wspólnocie, w otoczeniu konkretnych braci i sióstr, wiedzie do celu szlakiem codziennych zmagań i radości, poprzez wierność codziennej Eucharystii, wspólnotową Liturgię Godzin, rozmyślanie, rzetelne wypełnianie powierzonych obowiązków, otwartość na drugiego człowieka. Wyjaśnił, że „ani na chwilę nie wolno nam zapomnieć, że na tę drogę powołał nas sam Bóg. To On zawsze musi być dla nas na pierwszym miejscu”.

W programie czuwania były także: konferencja wygłoszona przez o. Samuela Karwackiego, magistra nowicjatu w Leśniowie, Różaniec poprowadzony przez paulińskich nowicjuszy i Droga Krzyżowa przygotowana przez różne zgromadzenia żeńskie. Rok Życia Konsekrowanego rozpoczął się 30 listopada 2014 r., a zakończy 2 lutego 2016 r.

Reklama

Święto kobiet na Jasnej Górze

U Najpiękniejszej z Niewiast

W niedzielę 8 marca na Jasnej Górze obchodzono „Święto Kobiet u Najpiękniejszej z Niewiast”. Mszy św. w intencji polskich kobiet, sprawowanej przed Cudownym Obrazem Matki Bożej przewodniczył bp Łukasz Buzun z Kalisza. W homilii przedstawiał kobiety obecne na kartach Pisma Świętego, a jako najważniejszy wzór do realizowania piękna kobiecego powołania wskazał Maryję.

Gościem tegorocznego Święta Kobiet u Najpiękniejszej z Niewiast była Patrycja Hurlak, aktorka znana z wielu seriali telewizyjnych, która została uwolniona od różnych form magii, autorka książki „Nawrócona wiedźma”. W wywiadach Patrycja Hurlak podkreśla, że wielkim zagrożeniem jest dziś czytanie, zwłaszcza przez kobiety, horoskopów. – Nawet czytanie takich wymyślonych horoskopów świadczy o braku zaufania do Boga, czyli otwiera na działanie złego ducha – wyjaśniała.

Spotkanie zostało zorganizowane przez Oddział w Częstochowie Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” oraz Radio Jasna Góra.

Krótko

27 lutego br. przybyła Pielgrzymka Maturzystów Diecezji Elbląskiej. Ok. 700 osób podjęło nocne czuwanie przed Cudownym Obrazem. Modlitwie przewodniczył biskup diecezji Jacek Jezierski.

1 marca 2015 r. minęło 20 lat od wznowienia działalności Radia Niepokalanów. Twórcą rozgłośni był św. Maksymilian Maria Kolbe. W podziękowaniu za jubileusz 1 marca na Jasnej Górze zgromadzili się: dyrekcja, pracownicy oraz współpracownicy Radia Niepokalanów. Mszy św. przewodniczył prowincjał franciszkanów o. Wiesław Pyzio. Podczas modlitwy dziękowano za dzieło, które zostało zapoczątkowane przez św. Maksymiliana, i proszono go jednocześnie o nieustanne wstawiennictwo i rozwój Radia Niepokalanów. Modlitwą objęto również słuchaczy i dobrodziejów Radia. Wśród zaproszonych gości obecni byli m.in.: o. prof. Grzegorz Bartosik, który reaktywował Radio Niepokalanów, o. prof. Paulin Sotowski, który z Radiem związany jest prawie od początku jego istnienia, Piotr Niedźwiecki – prezydent Zduńskiej Woli i przewodniczący Związku Gmin Związanych z życiem św. Maksymiliana Marii Kolbego oraz Marek Jaworski – zastępca wójta gminy Teresin.

2 i 3 marca br. odbywała się Pielgrzymka Maturzystów Diecezji Kieleckiej z udziałem ponad 4,5 tys. uczniów. Jak co roku, maturzyści przybyli do sanktuarium w dwóch turach. Pierwszej grupie, liczącej ponad 1,5 tys. osób, towarzyszył biskup diecezji Jan Piotrowski. Z drugą, liczącą ok. 3 tys. osób, przybył biskup pomocniczy Marian Florczyk.

www.jasnagora.com

Jasnogórski telefon zaufania (34) 365-22-55 czynny codziennie od 20.00 do 24.00

Radio Jasna Góra UKF FM 100,6 MHz

Reklama

Benedykt XVI zaproponował kard. Bergoglio ważne stanowisko. Jednak on odmówił

2019-07-22 15:03

pb (KAI/cruxnow.com) / Watykan

Amerykański portal katolicki Crux twierdzi, że po swym wyborze w 2005 r. papież Benedykt XVI zaproponował ówczesnemu arcybiskupowi Buenos Aires kard. Jorge Mario Bergoglio stanowisko sekretarza stanu Stolicy Apostolskiej. Jednak przyszły papież Franciszek odmówił. Według tej informacji Benedykt XVI chciał, aby kard. Bergoglio pomógł mu w oczyszczeniu kurii rzymskiej.

Grzegorz Gałązka

Crux powołuje się na znajomego Franciszka z czasów, gdy był arcybiskupem Buenos Aires. Ks. Fernando Miguens, były rektor seminarium duchownego w San Miguel na przedmieściach stolicy Argentyny przypomina, że już „Paweł VI bardzo cierpiał z powodu zepsucia w Stolicy Apostolskiej”. - Wiem, że Jana Paweł II także bardzo cierpiał z tego powodu, ale postanowił, że jego priorytetem będzie misja. Biedny Benedykt [XVI] próbował stawić temu czoła i aby to zrobić, zaproponował Bergoglio, że mianuje go sekretarzem stanu, ale Jorge mu odmówił - twierdzi duchowny.

Według portalu pogłoska o oferowaniu kard. Bergoglio stanowiska sekretarza stanu pojawia się po raz pierwszy. Jednak - jak przypomina watykańska korespondentka Cruxa, Inés San Martín - już „pod koniec pontyfikatu Jana Pawła II mówiło się, że argentyński kardynał mógłby otrzymać wysokie stanowisko w Watykanie”. Weteran włoskich watykanistów Sandro Magister pisał 2002 r., że po jego zaangażowaniu w prace zgromadzenia Synodu Biskupów w 2001 r. niektórzy dostojnicy kościelni chcieli powołania kard. Bergoglio do pracy w Rzymie, na co on sam miał wówczas odpowiedzieć: „Umarłbym w kurii”.

Mimo odmowy, zdaniem źródeł portalu Crux, relacje Benedykta XVI z kard. Bergoglio miały charakter osobisty i naznaczone były głębokim szacunkiem. Niewymieniony z nazwiska były współpracownik kardynała twierdzi, że kiedykolwiek Bergoglio jechał do Rzymu, „mógł pójść do papieża niemal bez proszenia o audiencję”. Obydwaj mieli też „regularnie, czasem nawet raz w miesiącu”, rozmawiać przez telefon.

Brytyjski pisarz Austen Ivereigh, autor m.in. książki „Prorok. Biografia Franciszka, papieża radykalnego”, powiedział portalowi Crux, że „kard. Bergoglio miał w Rzymie reputację krzyżowca walczącego z zepsuciem i papież Benedykt bardzo wysoko go cenił, dlatego pomysł poproszenia go o to, by był sekretarzem stanu wydaje się prawdopodobny”. A jeśli tak było, to „Bergoglio bardzo mądrze zrobił, że tę propozycję odrzucił”, gdyż „bez autorytetu papieskiego stojącego za oczyszczającą reformą, nie można jej dokonać”.

Crux uważa za „dobrze udokumentowany” fakt to, że kard. Bergoglio był kandydatem na papieża już w 2005 r., lecz tym, którzy proponowali jego kandydaturę miał powiedzieć, by popierali kard. Ratzingera.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Licheń. 27. Ogólnopolskie Spotkania Trzeźwościowe

2019-07-23 15:41

Robert Adamczyk, Biuro Prasowe Sanktuarium

Pod hasłem „Znów nabierzesz sił” w Sanktuarium Maryjnym w Licheniu Starym odbędą się 27. Ogólnopolskie Spotkania Trzeźwościowe. W dniach 26-28 lipcado Lichenia przybędą tysiące osób uzależnionych, aby u stóp Matki Bożej Licheńskiej rozmawiać o swoich problemach.

Andrey Cherkasov/fotolia.com

W trakcie najbliższego weekendu osoby, które zdecydują się przybyć do Lichenia, będą mogły spotkać się i porozmawiać zarówno z psychologami, terapeutami uzależnień, wolontariuszami, doradcami rodzinnymi, ale także osobami, którym udało się pokonać swój nałóg.

- „Ogólnopolskie Spotkania Trzeźwościowe w Licheniu są wielkim świętowaniem trzeźwości. Dla wielu osób trzeźwość zaczęła się w Licheniu, gdyż Lichen jest miejscem przemiany - Licheń, gdzie czcimy Matkę Bożą Bolesną, tę Maryję, która stała przy krzyżu Jezusa Chrystusa. Ona jest obecna w naszych golgotach życiowych po to, aby ukazywać nam Chrystusa, byśmy słuchali Jego słowa i byśmy doświadczali przemiany życia” – powiedział ks. Robert Krzywicki MIC, dyrektor Licheńskiego Centrum Pomocy Rodzinie i Osobom Uzależnionym.

Podczas 27. Ogólnopolskich Spotkań Trzeźwościowych w Licheniu zaplanowane są mityngi m.in. dla anonimowych alkoholików, krewnych i przyjaciół alkoholików, dorosłych dzieci alkoholików, anonimowych narkomanów, anonimowych hazardzistów, anonimowych palaczy, anonimowych uzależnionych od seksu i miłości, anonimowych depresantów, anonimowych przemocowców czy anonimowych dłużników.

Nowością tegorocznych Licheńskich Spotkań Trzeźwościowych będą 2 mityngi dla anonimowych alkoholików w języku rosyjskim i w języku ukraińskim.

Osoby, które w przyszły weekend przybędą do Lichenia, sobotę, 27 lipca, wezmą udział w drodze krzyżowej alejkami sanktuarium. W trakcie otwarcia Ogólnopolskich Spotkań Trzeźwościowych po raz kolejny zostanie wręczona statuetka „Pelikan” dla osoby zasłużonej dla środowisk trzeźwościowych w Polsce. Z kolei wieczorem uczestnicy spotkań będą modlić się w licheńskiej bazylice o godz. 19.00 podczas uroczystej Mszy Świętej.

Warto dodać, iż w piątek, 26 lipca, na terenie licheńskiego sanktuarium zostanie zarejestrowany program „Ocaleni” emitowany na antenach Telewizji Polskiej, prezentujący losy osób borykających się z uzależnieniami.

27. Ogólnopolskie Spotkania Trzeźwościowe w Licheniu zakończy niedzielna poranna Msza św. o godz. 7.30 przed Cudownym Obrazem Matki Bożej Licheńskiej.

Organizatorem wydarzenia jest Licheńskie Centrum Pomocy Rodzinie i Osobom Uzależnionym.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem