Reklama

Z Polski

Premier Saksonii w Polsce

Aby zrozumieć Polaków, trzeba przybyć na Jasną Górę

Premier Saksonii Stanislaw Tillich, przebywający w Polsce, 5 marca br. nawiedził Jasną Górę. W wywiadzie dla Biura Prasowego powiedział, że jak mówi historia Polski, Polacy zawsze czerpali na Jasnej Górze siłę do trwania.

– Jasna Góra to nie jest tylko kawałek polskiej historii. To głęboka wiara Polaków w opiekę Matki Bożej i siła, która płynie dla polskiego narodu ze zwracania się do Niej. Dla mnie jako katolika jest to coś szczególnego być na Jasnej Górze. Chciałbym wyraźnie podziękować za to, że tu jestem – podkreślił. – Jest to moja pierwsza wizyta, ale pragnieniem serca było przybycie na to wyjątkowe miejsce. Specjalnie nadłożyłem drogi, podróżując z Warszawy do Wrocławia, żeby zobaczyć Jasną Górę, ponieważ aby zrozumieć Polskę i Polaków, należy odwiedzić to miejsce – zaznaczył.

Na dziedzińcu sanktuarium gościa powitał o. Stanisław Tomoń, rzecznik Jasnej Góry. Po modlitwie w Kaplicy Matki Bożej premier Tillich zwiedził Jasną Górę, m.in. bazylikę, Skarbiec. Obejrzał także wystawę w Sali Rycerskiej związaną z pontyfikatem św. Jana Pawła II. Premiera i towarzyszące mu osoby oprowadzała s. Małgorzata Kierznowska z Jasnogórskiego Centrum Informacji.

Reklama

Prywatna wizyta premiera Saksonii zbiegła się także z 70. rocznicą zbombardowania Drezna w 1945 r. przez lotnictwo alianckie. Była też okazją do osobistego memento premiera – modlitewnej pamięci o kilkudziesięciu tysiącach mieszkańców, którzy zginęli w ogniu pożarów rozszalałych po nalotach w lutym 1945 r.

(BPJG)

Głos biskupów

Prezydium Konferencji Episkopatu o leczeniu niepłodności i in vitro

Prezydium Konferencji Episkopatu Polski wydało oświadczenie dotyczące przygotowywanej ustawy o leczeniu niepłodności. „Za swój obowiązek uważamy przypomnienie, że przygotowywana przez rząd ustawa o tzw. leczeniu niepłodności – która niebawem trafi do parlamentu – powinna wspomagać przede wszystkim rozwój klinik gwarantujących leczenie niepłodności, a nie koncentrować się na opcji sztucznie wspomaganej prokreacji” – czytamy. Biskupi uważają, że z moralnego punktu widzenia dopuszczenie sztucznego zapłodnienia nie może być zaakceptowane, „czyni bowiem człowieka produktem działania ludzkiego, poddanego racjonalności technicznej, a nie etycznej. Podobnie nie każda regulacja może być zaakceptowana w perspektywie unormowań Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej. Przewiduje ona konieczność traktowania ludzkiego embrionu jako człowieka, z wrodzoną godnością, jako podmiotu, a nie przedmiotu czy zlepku komórek”.

Biskupi podkreślają, że embrion ludzki musi być traktowany w równie podmiotowy sposób, jak każdy z nas. Zaznaczają, że wszelkie manipulacje i przechowywanie embrionów zmniejszają ich potencjał do dalszego rozwoju i zwiększają ryzyko ich obumarcia. Zdaniem biskupów, przygotowywana ustawa „musi zawierać ograniczenie, które zagwarantuje, by dzieci – dla ich dobra – nie były powoływane w procedurze in vitro poza relacją małżeńską, w parach nieformalnych”.

Reklama

(BP KEP)

Myśli kardynała Stefana Wyszyńskiego

Musimy dzisiaj – w czasach niesłychanego zamętu i pomieszania pojęć – wrócić do Chrystusowego stylu: „tak – tak, nie – nie”. Niech taka będzie nasza mowa w życiu osobistym, rodzinnym, zawodowym i społecznym.

Krótko

Peregrynacja symboli Światowych Dni Młodzieży: krzyża oraz ikony „Salus Populi Romani” 14 marca br. rozpocznie się w archidiecezji częstochowskiej. Do 28 marca symbole będą nawiedzać nie tylko parafie, ale także szkoły, szpitale, ośrodki dla osób uzależnionych, więzienia i inne miejsca związane z dziełami miłosierdzia. Spotkanie z symbolami stanowi bardzo ważny etap przygotowania do ŚDM w Krakowie w 2016 r.

Według GUS, w 2050 r. liczba ludności w Polsce wyniesie 34 mln. Największe ubytki ludności spodziewane są w województwach: lubelskim, łódzkim, opolskim i świętokrzyskim.

Kontrola NIK potwierdziła informacje o zaniedbaniach przy budowie gazoportu w Świnoujściu. Opóźnienie z oddaniem inwestycji jest wynikiem niedbalstwa państwowych inwestorów.

Polski MSZ wystosował notę protestacyjną do Ambasady Federacji Rosyjskiej w Warszawie. Nota jest reakcją na odmowę wjazdu na teren Rosji marszałka Senatu Bogdana Borusewicza, który chciał jechać na pogrzeb Borysa Niemcowa.

NIK wnioskuje o natychmiastową reformę polskiego systemu egzaminów zewnętrznych. Chodzi o egzaminy maturalne, gimnazjalne i dla 6-klasistów. Wyniki kontroli Izby pokazały, że co czwarta praca weryfikowana na wniosek ucznia okazywała się źle sprawdzona.

Sąd Najwyższy oddalił jako bezzasadny złożony przez prokuratora oraz oskarżyciela posiłkowego wniosek o kasację wyroku uniewinniającego Adama „Nergala” Darskiego, wokalistę deathmetalowego zespołu „Behemoth”, za publiczną obrazę uczuć religijnych i podarcie w 2007 r. Biblii.

Z Twojego Ruchu, w związku z niejasnościami w finansach partii, odeszli kolejni działacze. Nie ma już KP Twojego Ruchu – jest tylko koło poselskie partii.

Strony informacyjne przygotowano na podstawie doniesień korespondentów własnych, Radia Vaticana, KAI, BP KEP oraz RIRM.

2015-03-10 12:38

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Jędraszewski: uszanujcie nasze świętości i religijne, i narodowe

2020-08-02 16:45

[ TEMATY ]

abp Marek Jędraszewski

profanacja

diecezja.pl

„Nie depczcie przeszłości naszych ołtarzy” – prosił słowami Adama Asnyka abp Marek Jędraszewski w kościele Mariackim w Krakowie w czasie Mszy św. sprawowanej w 76. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. – Uszanujcie nas w imię prawdziwej tolerancji, w imię uznania tego kim jesteśmy jako polski naród. Uszanujcie nas. Mamy do tego święte prawo – apelował metropolita krakowski nawiązując do profanacji posągu Chrystusa Zbawiciela z Krakowskiego Przedmieścia w Warszawie.

Abp Jędraszewski zwrócił uwagę na dwie biblijne postacie – proroka Jeremiasza i Jana Chrzciciela. Obu łączy męczeństwo i fakt, że w sytuacji zagrożenia śmiercią nie ulegli.

Metropolita krakowski zauważył też, że Powstanie Warszawskie do dzisiaj budzi kontrowersje wynikające z jego klęski. Zaznaczył, że pokolenie Kolumbów, do którego także należał przyszły papież, nie chciało pogodzić się z klęską 1939 r.

– To pokolenie czuwało, „aż przyjdzie jego godzina” – ta godzina wybiła o godz. 17.00 1 sierpnia 1944 r. – mówił abp Jędraszewski i dodawał, że na zdjęciach z tamtego czasu widać radość i entuzjazm młodych, którzy nareszcie poczuli się ludźmi prawdziwie wolnymi, a nie „podludźmi” wobec przedstawicieli „rasy panów”.

Metropolita krakowski przywołał też historię pomnika Chrystusa Zbawiciela sprzed kościoła na Krakowskim Przedmieściu, który stał się częścią rumowisk, gruzów i zgliszcz powstańczej Warszawy. – Stał się symbolem, że Polska, że Warszawa się nie poddaje, że chce się dźwigać ze swoich ruin, ze swoich nieszczęść – mówił abp Jędraszewski. – Wszędzie tam, gdzie chodzi o godność człowieka, o jego wolność, tam wszędzie z człowiekiem jest Chrystus – zwycięzca, zbawiciel, choć to zwycięstwo bardzo często okupione jest ogromnym cierpieniem – dodawał.

Metropolita krakowski mówił z bólem o zbezczeszczenie pomnika Chrystusa Zbawiciela, do którego doszło przed kilkoma dniami w Warszawie. Wyraził opinię, że tych aktów dokonali przedstawiciele nowej, ale równie wrogiej chrześcijaństwu ideologii; ludzie, którzy czuję wsparcie wielkich tego świata na zewnątrz Polski, ale także wewnątrz naszego kraju i przez to czują się bezkarni; czynią to w imię głoszonej przez siebie tolerancji, postępu, równości.

– W obliczu tego co przeżywamy prosimy: uszanujcie nasze świętości, i religijne, i narodowe – apelował abp Jędraszewski wskazując, że profanacji uległ także pomnik warszawskiej Syrenki, związany z Powstaniem Warszawskim poprzez osobę Krystyny Krahelskiej, żołnierza Armii Krajowej, uczestniczki Powstania Warszawskiego.

– Raz jeszcze proszę tych wszystkich, którzy w imię antychrześcijańskich ideologii chcą zburzyć ten ład duchowy naszej Ojczyzny, ład z trudem i poświęceniem budowany od chrztu Mieszka w 966 r. Uszanujcie nas w imię prawdziwej tolerancji, w imię uznania tego kim jesteśmy jako polski naród, w imię tego klucza, by zrozumieć nasze dzieje, klucza, którym jest Jezus Chrystus. Uszanujcie nas. Mamy do tego święte prawo – apelował metroplita krakowski.

CZYTAJ DALEJ

Zmarł Jan Dec, brat bp. Ignacego Deca

2020-08-04 16:44

[ TEMATY ]

bp Ignacy Dec

Jan Dec

Archiwum rodzinne

bp Ignace Dec wraz z starszym bratem Janem

Świdnicka Kuria Biskupia poinformowała o śmierci starszego brata pierwszego Biskupa Świdnickiego bp. Ignacego Deca.

- Z żalem, ale w nadziei życia wiecznego zawiadamiamy, że dnia, 4 sierpnia br. odszedł do wieczności śp. Jan Dec, starszy brat księdza biskupa Ignacego Deca – czytamy w komunikacie.

Zmarłego Jana oraz Jego bliskich polecamy ufnej modlitwie. Wieczny odpoczynek racz Mu dać Panie, a światłość wiekuista niechaj Mu świeci. Amen.


"Księdzu Biskupowi Ignacemu Decowi wyrazy współczucia z powodu śmierci Brata Jana składa Redakcja Niedzieli Świdnickiej."

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję