Reklama

Z Polski

2015-03-10 12:38


Niedziela Ogólnopolska 11/2015, str. 9

Premier Saksonii w Polsce

Aby zrozumieć Polaków, trzeba przybyć na Jasną Górę

Premier Saksonii Stanislaw Tillich, przebywający w Polsce, 5 marca br. nawiedził Jasną Górę. W wywiadzie dla Biura Prasowego powiedział, że jak mówi historia Polski, Polacy zawsze czerpali na Jasnej Górze siłę do trwania.

– Jasna Góra to nie jest tylko kawałek polskiej historii. To głęboka wiara Polaków w opiekę Matki Bożej i siła, która płynie dla polskiego narodu ze zwracania się do Niej. Dla mnie jako katolika jest to coś szczególnego być na Jasnej Górze. Chciałbym wyraźnie podziękować za to, że tu jestem – podkreślił. – Jest to moja pierwsza wizyta, ale pragnieniem serca było przybycie na to wyjątkowe miejsce. Specjalnie nadłożyłem drogi, podróżując z Warszawy do Wrocławia, żeby zobaczyć Jasną Górę, ponieważ aby zrozumieć Polskę i Polaków, należy odwiedzić to miejsce – zaznaczył.

Na dziedzińcu sanktuarium gościa powitał o. Stanisław Tomoń, rzecznik Jasnej Góry. Po modlitwie w Kaplicy Matki Bożej premier Tillich zwiedził Jasną Górę, m.in. bazylikę, Skarbiec. Obejrzał także wystawę w Sali Rycerskiej związaną z pontyfikatem św. Jana Pawła II. Premiera i towarzyszące mu osoby oprowadzała s. Małgorzata Kierznowska z Jasnogórskiego Centrum Informacji.

Reklama

Prywatna wizyta premiera Saksonii zbiegła się także z 70. rocznicą zbombardowania Drezna w 1945 r. przez lotnictwo alianckie. Była też okazją do osobistego memento premiera – modlitewnej pamięci o kilkudziesięciu tysiącach mieszkańców, którzy zginęli w ogniu pożarów rozszalałych po nalotach w lutym 1945 r.

(BPJG)

Głos biskupów

Prezydium Konferencji Episkopatu o leczeniu niepłodności i in vitro

Prezydium Konferencji Episkopatu Polski wydało oświadczenie dotyczące przygotowywanej ustawy o leczeniu niepłodności. „Za swój obowiązek uważamy przypomnienie, że przygotowywana przez rząd ustawa o tzw. leczeniu niepłodności – która niebawem trafi do parlamentu – powinna wspomagać przede wszystkim rozwój klinik gwarantujących leczenie niepłodności, a nie koncentrować się na opcji sztucznie wspomaganej prokreacji” – czytamy. Biskupi uważają, że z moralnego punktu widzenia dopuszczenie sztucznego zapłodnienia nie może być zaakceptowane, „czyni bowiem człowieka produktem działania ludzkiego, poddanego racjonalności technicznej, a nie etycznej. Podobnie nie każda regulacja może być zaakceptowana w perspektywie unormowań Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej. Przewiduje ona konieczność traktowania ludzkiego embrionu jako człowieka, z wrodzoną godnością, jako podmiotu, a nie przedmiotu czy zlepku komórek”.

Biskupi podkreślają, że embrion ludzki musi być traktowany w równie podmiotowy sposób, jak każdy z nas. Zaznaczają, że wszelkie manipulacje i przechowywanie embrionów zmniejszają ich potencjał do dalszego rozwoju i zwiększają ryzyko ich obumarcia. Zdaniem biskupów, przygotowywana ustawa „musi zawierać ograniczenie, które zagwarantuje, by dzieci – dla ich dobra – nie były powoływane w procedurze in vitro poza relacją małżeńską, w parach nieformalnych”.

(BP KEP)

Myśli kardynała Stefana Wyszyńskiego

Musimy dzisiaj – w czasach niesłychanego zamętu i pomieszania pojęć – wrócić do Chrystusowego stylu: „tak – tak, nie – nie”. Niech taka będzie nasza mowa w życiu osobistym, rodzinnym, zawodowym i społecznym.

Krótko

Peregrynacja symboli Światowych Dni Młodzieży: krzyża oraz ikony „Salus Populi Romani” 14 marca br. rozpocznie się w archidiecezji częstochowskiej. Do 28 marca symbole będą nawiedzać nie tylko parafie, ale także szkoły, szpitale, ośrodki dla osób uzależnionych, więzienia i inne miejsca związane z dziełami miłosierdzia. Spotkanie z symbolami stanowi bardzo ważny etap przygotowania do ŚDM w Krakowie w 2016 r.

Według GUS, w 2050 r. liczba ludności w Polsce wyniesie 34 mln. Największe ubytki ludności spodziewane są w województwach: lubelskim, łódzkim, opolskim i świętokrzyskim.

Kontrola NIK potwierdziła informacje o zaniedbaniach przy budowie gazoportu w Świnoujściu. Opóźnienie z oddaniem inwestycji jest wynikiem niedbalstwa państwowych inwestorów.

Polski MSZ wystosował notę protestacyjną do Ambasady Federacji Rosyjskiej w Warszawie. Nota jest reakcją na odmowę wjazdu na teren Rosji marszałka Senatu Bogdana Borusewicza, który chciał jechać na pogrzeb Borysa Niemcowa.

NIK wnioskuje o natychmiastową reformę polskiego systemu egzaminów zewnętrznych. Chodzi o egzaminy maturalne, gimnazjalne i dla 6-klasistów. Wyniki kontroli Izby pokazały, że co czwarta praca weryfikowana na wniosek ucznia okazywała się źle sprawdzona.

Sąd Najwyższy oddalił jako bezzasadny złożony przez prokuratora oraz oskarżyciela posiłkowego wniosek o kasację wyroku uniewinniającego Adama „Nergala” Darskiego, wokalistę deathmetalowego zespołu „Behemoth”, za publiczną obrazę uczuć religijnych i podarcie w 2007 r. Biblii.

Z Twojego Ruchu, w związku z niejasnościami w finansach partii, odeszli kolejni działacze. Nie ma już KP Twojego Ruchu – jest tylko koło poselskie partii.

Strony informacyjne przygotowano na podstawie doniesień korespondentów własnych, Radia Vaticana, KAI, BP KEP oraz RIRM.

Reklama

Ona by tak chciała służyć ze mną - ministranci stworzyli muzyczny hit!

2019-12-09 09:40

Red.

“Ona by tak chciała służyć ze mną” to pierwsza amatorska superprodukcja Ministranckiej Wytwórni Muzycznej - która od wczoraj podbija Internet! Zrealizowana została na terenie parafii pw. św. Szczepana w Katowicach - Bogucicach i parafii pw. św. Antoniego z Padwy w Dąbrówce Małej.

youtube.com

Utwór w jeden dzień zdobył 120 tyś wyświetleń na serwisie Youtube. Jak piszą sami twórcy ministranckiego hitu: Nasza parodia została stworzona w celach humorystycznych przez prawdziwych ministrantów, a nie jakichś podrabiańców i nie ma na celu nikogo obrazić.

Ministranci stworzonym hitem ukazują, że nie wstydzą się wiary i służby liturgicznej. W humorystyczny sposób dają piękne świadectwo radosnego życia w Kościele.

Utwór "Ona by tak chciała służyć ze mną" spotkał się z bardzo dobrym przyjęciem słuchaczy, poniżej zamieszczamy kilka ciekawych komentarzy:

- Chciałbym to oficjalnie ustanowić hymnem Ministrantów

- chłopaki mam nadzieje ze to dopiero poczatek i jeszcze cos nagracie!

- A jednak ktoś mnie jeszcze zaskoczył XD

- Nooo takie "Ona by tak chciała" to ja rozumiem. Po prostu rewelacja! Świetna robota kochani gratulacje!

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Wigilia w Stowarzyszeniu „Po prostu żyj”

2019-12-11 21:35

Zofia Białas

Wigilia to dzień szczególny dla tych, którzy prawdziwie przeżyli Adwent. W tym dniu zasiądą rodzinnie przy stole, przeczytają fragment Ewangelii o narodzeniu Pana Jezusa, połamią się opłatkiem, zapalą lampki na choince, zaśpiewają kolędę „Wśród nocnej ciszy” i pójdą jak pasterze reflektować tajemnicę Bożego Narodzenia.

Zofia Białas

Czyniąc zadość tradycji, przy wigilijnym stole spotkali się 11 grudnia członkowie Stowarzyszenia „Po prostu żyj”, ludzie, którzy stworzyli szczególną wspólnotę, wspólnotę ludzi dotkniętych chorobą nowotworową. Razem z nimi przy wigilijnym stole zasiedli przedstawiciele władz samorządowych, członkowie rodzin. Każde takie spotkanie to świadomość, że ci, których dotknęła choroba nie powinni być zostawieni samym sobie. Organizatorem opłatkowego spotkania był zarząd Stowarzyszenia.

Zofia Białas

W spotkaniu uczestniczyli m.in.: ks. prałat Marian Stochniałek – duchowy opiekun Stowarzyszenia „Po prostu żyj”, Marek Kieler - starosta wieluński, Grażyna Ryczyńska – radna Rady Powiatu, przedstawiciel Wieluńskiej Spółdzielni Mieszkaniowej, Grzegorz Żabicki - działacz ZHP, radny, nauczyciel.

Spotkanie rozpoczęły: wspólnie zaśpiewana kolęda „Wśród nocnej ciszy”, fragment Ewangelii wg św. Łukasza, słowa św. Jana Pawła II i papieża seniora Benedykta XVI pokazujące sens Bożego Narodzenia, słowo ks. Mariana Stochniałka i życzenia prezesa Zarządu Stowarzyszenia „Po prostu żyj”.

Słowa Jana Pawła II zachęciły słuchających do wpatrywania się w Boże Dziecię – Zbawienie świata i do uczenia się od Niego miłości oraz odpowiedzialności za każdego człowieka i za każde ludzkie życie; słowa Benedykta XVI, przypomniały, że Boże Narodzenie stało się świętem darów, abyśmy naśladowali Boga, który dal nam samego siebie. Pozwólmy, powiedział, aby nasze serce, nasza dusza i nasz umysł zostały tą prawdą przesiąknięte! Kupując i przyjmując wiele prezentów, nie zapomnijmy o prawdziwym darze: abyśmy sobie wzajemnie ofiarowali cząstkę nas samych! (…)Wtedy znika niepokój. Wtedy rodzi się radość, wtedy nastaje święto.

Po refleksjach o istocie Bożego Narodzenia przyszedł czas na połamanie się opłatkiem, spożycie wieczerzy i wspólne kolędowanie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem