Reklama

Pod patronatem „Niedzieli”

Podwójna modlitwa

2015-03-10 16:25

Lidia Gdaniec
Niedziela Ogólnopolska 11/2015, str. 24

Br. Fabian Witkowski OFM
Uczestnicy wielkopostnych warsztatów muzyczno-liturgicznych „Adoramus Te”

Kto śpiewa, dwa razy się modli” – powiedział św. Augustyn. Stwierdzenie to przywodzi na myśl także wpływ, jaki ma śpiew na drugiego człowieka. Nie ma chyba takiej osoby, która nie byłaby wrażliwa na piękno muzyki. Porusza ona ludzkie serca i dusze – wzrusza, cieszy, inspiruje, budzi refleksje, ma także duże znaczenie ewangelizacyjne.

Z franciszkanami w Wielki Post

„Może kogoś to zainteresuje – od 27 lutego do 1 marca odbędą się ciekawe warsztaty wokalne w Pakości k. Inowrocławia. Dowiedziałam się, że miejsca rozchodzą się jak ciepłe bułeczki i niedługo będzie «kto pierwszy, ten lepszy»” – napisała na Facebooku Ewa z toruńskiej wspólnoty „Słowo Życia”. W związku z tym, że regularnie organizujemy czuwania w duchu Taizé, które opierają się na modlitwie śpiewem, bardzo szybko zebrała się kilkuosobowa grupa gotowa do szlifowania swoich umiejętności wokalnych.

Wielkopostne warsztaty muzyczno-liturgiczne „Adoramus Te” zorganizowało Wyższe Franciszkańskie Seminarium Duchowne we Wronkach. Było to pierwsze tego typu spotkanie organizowane przez franciszkanów i zainteresowanie tematem przekroczyło ich najśmielsze oczekiwania. Zapisało się ok. 100 osób z całej Polski i już po dwóch tygodniach od rozpoczęcia przyjmowania zgłoszeń lista uczestników została zamknięta.

Reklama

– Pan Bóg sprawił, że w takim składzie spotykamy się w ten weekend i raczej niewielka jest szansa na to, że to się kiedyś powtórzy. Wykorzystajmy więc dobrze ten czas. Piękne jest to, że Pan Bóg dał nam głos, podziękujmy Mu za to – powiedział na wstępie Paweł Bębenek, znany i ceniony dyrygent i kompozytor pieśni liturgicznych, zaproszony do poprowadzenia warsztatów.

Dźwiękiem uobecnić Stworzyciela

Uczestników powitał rektor franciszkańskiego seminarium we Wronkach o. dr Kamil Paczkowski, który opowiedział historię Kalwarii Pakoskiej, zwanej Kujawską Jerozolimą. Jest to druga, po Zebrzydowskiej, najstarsza kalwaria w Polsce. Powstała w 1628 r. i jej pomysłodawcą był miejscowy proboszcz ks. Wojciech Kęsicki. W ostatecznym kształcie Kalwaria składa się z zespołu 24 barokowych kaplic oraz kościoła Ukrzyżowania i została podzielona na dwie części: Drogę Pojmania oraz Drogę Krzyżową. W czasie Wielkiego Postu miejsce warsztatów nadało całemu spotkaniu szczególny wymiar. Od 1671 r. we franciszkańskim kościele pw. św. Bonawentury przechowywana jest największa w Polsce cząstka relikwii Drzewa Krzyża Świętego, którą uczestnicy mieli okazję uczcić w dniu rozpoczęcia warsztatów. Program spotkania obejmował także adorację Najświętszego Sakramentu, modlitwy Liturgii Godzin, konferencje, wieczorną Drogę Krzyżową na Pakoskiej Kalwarii. Codzienne ćwiczenia wokalne dzieliły się na kilka etapów: rozśpiewanie, próby w głosach i wreszcie praca nad połączeniem utworów w spójną całość.

– Mamy wpływ na to, co się dzieje w ludziach. Muzyka ma funkcję proroczą, a wy, jako wykonawcy, na mocy chrztu św., dzięki muzyce macie funkcję kapłańską, dźwiękiem uobecniacie Stworzyciela. Postarajmy się wcisnąć w ławki wszystkich, którzy przyjdą dzisiaj do kościoła. Niech im ciekną ciurkiem łzy z miłości” – zachęcał Paweł Bębenek na ostatniej próbie warsztatów.

Wiara rośnie

Uwieńczeniem całego spotkania była niedzielna Eucharystia oraz koncert zaraz po jej zakończeniu, kiedy to stuosobowy chór uczestników warsztatów mógł zaprezentować to, czego nauczył się podczas tych kilku dni.

– Dla mnie były to dni wspaniałych rekolekcji wielkopostnych: weekend spotkania z Panem Bogiem w modlitwie, w Jego słowie, we wspaniałej muzyce oraz spotkania z drugim człowiekiem. Kiedy słyszę piękną sakralną muzykę, moja wiara rośnie, a kiedy śpiewam na Bożą chwałę, moje serce odczuwa radość. A śpiewać w tak dużym chórze, prowadzonym pod okiem pełnego pasji, talentu i Bożego szaleństwa p. Pawła Bębenka, to przeogromna przyjemność – mówi Justyna z Torunia, uczestniczka warsztatów.

O. Buttet: dlaczego katolicy nie wierzą w obecność Jezusa w Eucharystii?

2019-10-15 20:12

vaticannews.va / Watykan (KAI)

Kościół musi powrócić do Eucharystii. Gdyby to zrobił, gdyby adoracja Najświętszego Sakramentu rzeczywiście stała się, jak chciał Jan Paweł II, sercem i życiem Kościoła, to spełniłoby się proroctwo świętego papieża co do przyszłości Kościoła, nie byłoby rzeczy niemożliwych – uważa o. Nicolas Buttet, założyciel Wspólnoty Eucharistein – Eucharystia.

Weronika Grishel

Ten szwajcarski mnich właśnie dzięki spotkaniu z Eucharystią przeżył przed laty głębokie nawrócenie. Pod jego wpływem najpierw przez pięć lat żył jako pustelnik w małej grocie. Z czasem, kiedy zaczęło się wokół niego gromadzić grono młodych ludzi, założył wspólnotę, w której centrum znajduje się właśnie kult Najświętszego Sakramentu. Jej trzon stanowi 30 osób konsekrowanych.

Rozmawiając z Radiem Watykańskim, o. Buttet odniósł się szokujących danych, które dwa miesiące temu wstrząsnęły Kościołem w Stanach Zjednoczonych. Okazało się, że jedna trzecia tamtejszych katolików nie wierzy w realną obecność Jezusa w Najświętszym Sakramencie.

- Myślę, że to nie jest w pierwszym rzędzie kwestia niewiedzy, lecz doświadczenia. Można bardzo dobrze poznać w sposób spekulatywny teologię Eucharystii i wszystko, co na przykład napisał na ten temat Tomasz z Akwinu. Ale ostatecznie tylko święci mogą nas nauczyć, czym jest Eucharystia – mówi Radiu Watykańskiemu o. Buttet. – To dlatego na zakończenie encykliki „Ecclesia de Eucharistia”, Jan Paweł II zachęca, byśmy uczyli się od świętych, którzy pokazują nam, czym jest prawdziwa pobożność eucharystyczna. I tego dziś brakuje. Bo potrzeba „zasmakować” w Eucharystii. A zamiłowanie do Eucharystii zaszczepiają w nas, ci którzy nią naprawdę żyją. Kiedy widzimy Teresę z Kalkuty przed Najświętszym Sakramentem, kiedy widzimy, jak Jan Paweł II sprawuje Eucharystię, to nagle rozumiemy, że dzieje się coś ważnego, i sami zaczynamy tego pragnąć.

O. Buttet podkreśla, że nie należy się bać, że przesadzimy z kultem Najświętszego Sakramentu, że stanie się on na przykład ważniejszy niż lektura Pisma Świętego. Jak uczy Sobór Watykański II, Eucharystia jest rzeczywiście źródłem i szczytem.

- Choć Biblia jest przesłaniem Boga, Jego słowem, to jednak nie jest Bogiem. Eucharystia natomiast, to Bóg we własnej osobie. Czym innym jest słyszeć słowo, a czym innym jest spotkać osobę. Czym innym jest słuchać kogoś w radiu, a czym innym spotkać się z nim twarzą w twarz. Pewien młody podsunął mi kiedyś piękny obraz. Wyobraźcie sobie, mówił, dwoje narzeczonych, którzy rozmawiają ze sobą przez telefon. To oczywiście coś wspaniałego. Ich głos jest w stanie przekazać całą głębię uczucia, wzajemną czułość. Ale kiedy się spotykają, kiedy się obejmują, to jest to jeszcze coś innego. Tak też można zrozumieć różnicę między Słowem Bożym i Eucharystią. Eucharystia, to spotkanie dwóch ciał, dwóch serc, rzeczywiste, z Bogiem żywym - zaznaczył założyciel Wspólnoty Eucharistein.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Kenia: zamordowano katolickiego księdza

2019-10-16 17:53

tom (KAI) / Nairobi

Tydzień po zaginięciu katolickiego księdza w Kenii znaleziono jego ciało. Sprawcy zabójstwa pochowali ks. Michaela Maingi Kyengo w pobliżu rzeki w mieście Makima, 100 km na północ od stolicy Nairobi. Jak informują kenijskie media policja prowadzi dochodzenie w sprawie morderstwa.

Unsplash/pixabay.com

„Ekshumujemy ciało w celu przeprowadzenia śledztwa, abyśmy mogli rzucić więcej światła na okoliczności zbrodni” - słowa rzecznika miejscowych władz cytuje gazeta "Daily Nation". Zabójstwo kapłana nazwał „nikczemnym aktem”.

Ze wstępnych ustaleń wynika, że ks. Kyengo był ostatnio widziany tydzień temu, kiedy odwiedził swoich rodziców. Po tym, jak podrzucił do domu swego współpracownika, późno w nocy, udał się do swojej parafii. Tam nieznany człowiek porwał ks. Kyengo, a później obrabował jego konto bankowe. Jak dotychczas dwóch podejrzanych zostało aresztowanych i to wskazali śledczym miejsce, gdzie zostało pochowane ciało kapłana.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem