Reklama

Pod patronatem „Niedzieli”

Podwójna modlitwa

2015-03-10 16:25

Lidia Gdaniec
Niedziela Ogólnopolska 11/2015, str. 24

Br. Fabian Witkowski OFM
Uczestnicy wielkopostnych warsztatów muzyczno-liturgicznych „Adoramus Te”

Kto śpiewa, dwa razy się modli” – powiedział św. Augustyn. Stwierdzenie to przywodzi na myśl także wpływ, jaki ma śpiew na drugiego człowieka. Nie ma chyba takiej osoby, która nie byłaby wrażliwa na piękno muzyki. Porusza ona ludzkie serca i dusze – wzrusza, cieszy, inspiruje, budzi refleksje, ma także duże znaczenie ewangelizacyjne.

Z franciszkanami w Wielki Post

„Może kogoś to zainteresuje – od 27 lutego do 1 marca odbędą się ciekawe warsztaty wokalne w Pakości k. Inowrocławia. Dowiedziałam się, że miejsca rozchodzą się jak ciepłe bułeczki i niedługo będzie «kto pierwszy, ten lepszy»” – napisała na Facebooku Ewa z toruńskiej wspólnoty „Słowo Życia”. W związku z tym, że regularnie organizujemy czuwania w duchu Taizé, które opierają się na modlitwie śpiewem, bardzo szybko zebrała się kilkuosobowa grupa gotowa do szlifowania swoich umiejętności wokalnych.

Wielkopostne warsztaty muzyczno-liturgiczne „Adoramus Te” zorganizowało Wyższe Franciszkańskie Seminarium Duchowne we Wronkach. Było to pierwsze tego typu spotkanie organizowane przez franciszkanów i zainteresowanie tematem przekroczyło ich najśmielsze oczekiwania. Zapisało się ok. 100 osób z całej Polski i już po dwóch tygodniach od rozpoczęcia przyjmowania zgłoszeń lista uczestników została zamknięta.

Reklama

– Pan Bóg sprawił, że w takim składzie spotykamy się w ten weekend i raczej niewielka jest szansa na to, że to się kiedyś powtórzy. Wykorzystajmy więc dobrze ten czas. Piękne jest to, że Pan Bóg dał nam głos, podziękujmy Mu za to – powiedział na wstępie Paweł Bębenek, znany i ceniony dyrygent i kompozytor pieśni liturgicznych, zaproszony do poprowadzenia warsztatów.

Dźwiękiem uobecnić Stworzyciela

Uczestników powitał rektor franciszkańskiego seminarium we Wronkach o. dr Kamil Paczkowski, który opowiedział historię Kalwarii Pakoskiej, zwanej Kujawską Jerozolimą. Jest to druga, po Zebrzydowskiej, najstarsza kalwaria w Polsce. Powstała w 1628 r. i jej pomysłodawcą był miejscowy proboszcz ks. Wojciech Kęsicki. W ostatecznym kształcie Kalwaria składa się z zespołu 24 barokowych kaplic oraz kościoła Ukrzyżowania i została podzielona na dwie części: Drogę Pojmania oraz Drogę Krzyżową. W czasie Wielkiego Postu miejsce warsztatów nadało całemu spotkaniu szczególny wymiar. Od 1671 r. we franciszkańskim kościele pw. św. Bonawentury przechowywana jest największa w Polsce cząstka relikwii Drzewa Krzyża Świętego, którą uczestnicy mieli okazję uczcić w dniu rozpoczęcia warsztatów. Program spotkania obejmował także adorację Najświętszego Sakramentu, modlitwy Liturgii Godzin, konferencje, wieczorną Drogę Krzyżową na Pakoskiej Kalwarii. Codzienne ćwiczenia wokalne dzieliły się na kilka etapów: rozśpiewanie, próby w głosach i wreszcie praca nad połączeniem utworów w spójną całość.

– Mamy wpływ na to, co się dzieje w ludziach. Muzyka ma funkcję proroczą, a wy, jako wykonawcy, na mocy chrztu św., dzięki muzyce macie funkcję kapłańską, dźwiękiem uobecniacie Stworzyciela. Postarajmy się wcisnąć w ławki wszystkich, którzy przyjdą dzisiaj do kościoła. Niech im ciekną ciurkiem łzy z miłości” – zachęcał Paweł Bębenek na ostatniej próbie warsztatów.

Wiara rośnie

Uwieńczeniem całego spotkania była niedzielna Eucharystia oraz koncert zaraz po jej zakończeniu, kiedy to stuosobowy chór uczestników warsztatów mógł zaprezentować to, czego nauczył się podczas tych kilku dni.

– Dla mnie były to dni wspaniałych rekolekcji wielkopostnych: weekend spotkania z Panem Bogiem w modlitwie, w Jego słowie, we wspaniałej muzyce oraz spotkania z drugim człowiekiem. Kiedy słyszę piękną sakralną muzykę, moja wiara rośnie, a kiedy śpiewam na Bożą chwałę, moje serce odczuwa radość. A śpiewać w tak dużym chórze, prowadzonym pod okiem pełnego pasji, talentu i Bożego szaleństwa p. Pawła Bębenka, to przeogromna przyjemność – mówi Justyna z Torunia, uczestniczka warsztatów.

Reklama

Romuald Lipko prosi o modlitwę

2019-07-11 08:31

Romuald Lipko, jeden z najważniejszych twórców Polskiej muzyki rozrywkowej ostatniego półwiecza, kreator drogi muzycznej Budki Suflera, nasz przyjaciel, walczy z chorobą nowotworową - brzmi treść oświadczenia na profilu zespołu.

Archiwum Zespołu

Kilka tygodni temu postawiono wstępną diagnozę. Następnie Romek przebywał w warszawskim szpitalu przy Banacha, a ostatnie dwa tygodnie w klinice w Magdeburgu. To jedyne miejsce na świecie, gdzie podejmuje się walkę z tego typu nowotworami. W Lublinie, Kazimierzu, Warszawie i Magdeburgu byliśmy z nim w stałym kontakcie. Przedwczoraj wróciliśmy z niemieckiej kliniki. Nie nam muzykom relacjonować działania medycyny na najwyższym poziomie, ale zrozumieliśmy jedno. Jest realna szansa zwycięstwa w tej jakże trudnej walce, a stan ducha naszego kolegi jest czynnikiem niezwykle ważnym.

Jeśli Jego rozmowa z kimś z nas była lub jest możliwa, to Romek najchętniej mówi o nowych piosenkach, jesiennych koncertach i nowoczesnych aranżacjach. Mając świadomość swojej dolegliwości planuje i marzy…

Zwracamy się z prośbą do wszystkich, którym piosenki Romka sprawiły kiedykolwiek radość o choćby malutki, ale szczery gest wsparcia, o króciutką, życzliwą myśl, o pełne uśmiechu wspomnienie samego siebie słuchającego Jego muzyki… - proszą przyjaciele z zespołu.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Wspaniały czas z Bogiem

2019-07-15 18:13

Anna Majowicz

Dziś (15.07) przed południem w Dobroszycach zakończyło się 26. Salwatoriańskie Forum Młodych. Emilia Chrzanowska z Kiełczowa już po raz drugi uczestniczyła w tej największej wakacyjnej akcji organizowanej przez apostolat RMS-u. Z nami dzieli się swoim świadectwem:

Anna Majowicz
Siostry Emilia i Natalia Chrzanowskie

,,W Dobroszycach gromadzimy się w imię Jezusa Chrystusa. To 10-dniowe spotkanie z Bogiem i wspaniałymi ludźmi. Kiedy tu przyjeżdżam czuję stałą obecność Pana Boga. Jest z nami na jutrzni, na śniadaniu, w pracach codziennych, które tu wykonujemy, podczas warsztatów, w których pozwala nam się rozwijać, ale przede wszystkim widzę Go w drugim człowieku. Cudowna jest każda Msza św. i adoracja Najświętszego Sakramentu. To wspaniały czas. Jestem pewna, że za rok tu powrócę". 

Zobacz zdjęcia: 26. Salwatoriańskie Forum Młodych w Dobroszycach
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem