Reklama

Dookoła świata

2015-03-17 13:41

Jakub Jałowiczor, Dziennikarz „Gazety Polskiej Codziennie”
Niedziela Ogólnopolska 12/2015, str. 6

Artur Stelmasiak

Unia Europejska

Parlament Europejski przyjmuje groźne raporty

Eurodeputowani 10 marca br. przegłosowali dwa dokumenty, które nie mają mocy wiążącej dla państw członkowskich UE, ale stanowią narzędzie nacisku na nie. Raport autorstwa socjalistycznego deputowanego z Belgii Marca Tarabellego dotyczy równouprawnienia kobiet i mężczyzn. Czytamy w nim m.in.: „Kobiety powinny mieć kontrolę nad swoim zdrowiem seksualnym i reprodukcyjnym oraz wiążącymi się z nim prawami, szczególnie poprzez łatwy dostęp do środków antykoncepcyjnych i możliwość aborcji”. Parlament przyjął dokument, choć 150 tys. obywateli krajów UE protestowało w tej sprawie za pośrednictwem platformy internetowej CitizenGO.

Dwa dni później większość eurodeputowanych zaakceptowała raport dotyczący przestrzegania praw człowieka na świecie sporządzony przez Antonia Panzeriego, socjalistę z Włoch. Raport Panzeriego uznaje za prawo człowieka śluby jednopłciowe, chwali Mołdawię za zniesienie zakazu propagandy homoseksualnej oraz wzywa do podobnego kroku Litwę i Rosję, krytykuje też Chorwatów za to, że w referendum opowiedzieli się za zakazem małżeństw homoseksualnych.

(avvenire.it, europarl.europa.eu, corriere.it)

Bliski Wschód

Wywiad z tłumaczem terrorystów dla stacji Sky News

Więźniowie zabijani przez Państwo Islamskie (IS) do ostatniej chwili myślą, że przeżyją – twierdzi uciekinier z IS. Mężczyzna nazwany fikcyjnym imieniem Saleh udzielił wywiadu brytyjskiej stacji Sky News. Jak zeznał, był zatrudniony przez Państwo Islamskie jako tłumacz. Jego zadaniem było m.in. uspokajanie zakładników przed egzekucją. Miał ich zapewniać, że biorą jedynie udział w inscenizacji.

Reklama

„Saleh” potwierdził też doniesienia medialne, według których słynny „Jihadi John” to 26-letni Brytyjczyk Mohammed Emwazi. Jest on uważany za bezpośredniego wykonawcę egzekucji dziennikarzy Jamesa Foleya i Kenjiego Goto oraz pracownika misji humanitarnej Alana Henninga.

„Saleh” twierdzi, że uciekł z Syrii po tym, co zobaczył. Obecnie przebywa w Turcji. Nie podaje żadnych informacji na swój temat, ponieważ obawia się o życie.

(skynews.com)

Rosja

Zniknięcie prezydenta

Prezydent Rosji Władimir Putin przestał pojawiać się publicznie. Nie widziano go od 5 marca, kiedy to spotkał się w Moskwie z premierem Włoch Matteo Renzim. Według jednej z wersji, Putin zapadł na ostrą grypę lub doznał udaru mózgu. Według innych informacji, został zamordowany, a władzę przejął minister obrony Siergiej Szojgu lub wicepremier Siergiej Iwanow. Pojawiły się też doniesienia o śmierci szefa prezydenckiej ochrony. Na rzecz tezy o zamachu stanu ma świadczyć obecność wozów pancernych i helikopterów w okolicach Kremla. Jeszcze inna wersja głosi, że Putin wyjechał do Szwajcarii, żeby uczestniczyć przy porodzie trzeciego dziecka, jakie ma z byłą gimnastyczką Aliną Kabajewą. Nie wiadomo jednak, dlaczego wyjazd miałby powodować tak długą nieobecność prezydenta. Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow zapewnia, że Władimir Putin żyje i czuje się dobrze. Opublikowane zostało nagranie ze spotkania prezydenta z prezesem Sądu Najwyższego Wiaczesławem Lebiediewem. Trudno jednak określić, kiedy powstało.

(reuters.com, niezalezna.pl, zpravy.idnes.cz)

Literatura

Terry Pratchett nie żyje

Brytyjski autor satyrycznej fantastyki miał 67 lat. Pratchett napisał 70 książek, które rozeszły się w nakładzie 85 mln egzemplarzy. Szczególnie popularne były powieści z serii „Świat Dysku”. Ostatnia – „The Shepherd’s crown” ukazała się w zeszłym roku. Pisarz w 1998 r. odebrał Order Imperium Brytyjskiego „za zasługi dla literatury”. Pod koniec życia cierpiał na rzadką odmianę choroby Alzheimera.

(polskieradio.pl, BBC, interia.pl)

Włochy

Fałszywe spowiedzi reporterki tabloidu

Dziennikarka Laura Alari z dziennika „Quotidiano Nazionale” nagrywała spowiedzi ze zmyślonych grzechów i napisała na tej podstawie cztery artykuły. Alari udawała lesbijkę żyjącą w związku z kobietą lub chcącą ochrzcić dziecko, a także rozwódkę mającą nowego partnera i przystępującą do Komunii. Dziennikarka deklaruje się jako osoba wierząca. Do konfesjonałów wysłał ją redaktor naczelny pisma.

(avvenire.it, rp.pl)

Reklama

Koronka za Polskę i Europę 25 maja

2019-05-15 15:36

rm / Radom (KAI)

Do odmówienia Koronki do Bożego Miłosierdzia za Polskę i Europę 25 maja zachęca Fundacja Płomień Eucharystyczny. Inicjatorzy podkreślają, że akcja nie jest wymierzona przeciwko komukolwiek, ma charakter tylko i wyłącznie religijny. Modlitwa będzie miała również charakter przebłagalny za znieważanie Matki Bożej Częstochowskiej.

Bożena Sztajner/Niedziela

Koronka do Miłosierdzia Bożego zostanie odmówiona w trzech intencjach: za wszystkie narody Europy w przededniu elekcji do Parlamentu Europejskiego - o dokonanie dobrych wyborów, o powrót mieszkańców kontynentu do chrześcijańskich korzeni; za Polskę i Polaków, aby stanowili jedność i żyli Ewangelią każdego dnia, nie wyrzekając się Krzyża i wiary w Boga, ale też miłując nieprzyjaciół i wynagradzająco - przebłagalnej za znieważanie Matki Bożej i Pana Jezusa oraz za tych, którzy się tego dopuszczają z prośbą o Boże Miłosierdzie dla nich.

Fundacja zachęca, by koronką pomodlić się w godzinie Miłosierdzia Bożego. - Można to zrobić indywidualnie, ale zachęcamy do publicznej modlitwy w różnych miejscach, np. placach, przy kościołach, w parkach, przy kapliczkach itp. My zamierzamy pomodlić się przy budowanej właśnie Kaplicy Wieczystej Adoracji w Jedlni Kolonii koło Radomia - mówił ks. prezes Fundacji ks. Sławomir Płusa, jeden z egzorcystów diecezji radomskiej oraz koordynator krajowy Odnowy w Duchu Świętym. Osoby duchowne też mogą włączyć się do akcji modlitewnej, odmawiając Koronkę wraz z wiernymi np. po sobotniej, wieczornej Mszy świętej.

Fundacja informuje, że akcja nie jest wymierzona przeciwko komukolwiek, ma charakter tylko i wyłącznie religijny. Prosi też, aby podczas publicznej modlitwy nie eksponować żadnych symboli czy logotypów (w dniu akcji będzie obowiązywała cisza wyborcza w związku z wyborami do Europarlamentu w niedzielę, 26 maja, a za jej złamanie, np. eksponowanie plakatów wyborczych grożą surowe kary dla osoby agitującej).

Fundacja została powołana pod koniec 2015 roku w celu gromadzenia środków na budowę pierwszej w Polsce Kaplicy – Centrum Wieczystej Adoracji Najświętszego Sakramentu im. św. Jana Pawła II na terenie parafii Jedlnia koło Radomia. Dzieło to uzyskało akceptację biskupa radomskiego Henryka Tomasika. Prezesem Fundacji jest ks. dr Sławomir Płusa, jeden z egzorcystów diecezji radomskiej oraz koordynator krajowy Odnowy w Duchu Świętym. Duchowym dyrektorem Fundacji oraz orędownikiem budowy Centrum jest zaś o. Joseph Vadakkel, misjonarz z chrześcijańskiego stanu Kerala w Indiach.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Wrocław: kard. Henryk Gulbinowicz w szpitalu

2019-05-23 09:56

lk, xrk / Wrocław (KAI)

Emerytowany metropolita wrocławski kard. Henryk Gulbinowicz trafił do szpitala. Jak poinformował KAI rzecznik archidiecezji wrocławskiej, doszło do nagłego pogorszenia zdrowia 96-letniego hierarchy. O hospitalizacji kardynała zadecydowali po serii badań lekarze.

Agnieszka Bugała

Kard. Gulbinowicz przedwczoraj poczuł się gorzej i został odwieziony do jednego z wrocławskich szpitali. Po wykonaniu serii badań lekarze zadecydowali o pozostawieniu księdza kardynała na obserwacji – powiedział KAI ks. Rafał Kowalski, rzecznik prasowy Archidiecezji Wrocławskiej.

"Jego stan jest dobry, nie zagraża życiu, choć w przypadku 96-letniego człowieka pogorszenie stanu zdrowia wymaga dokładnego zbadania. O tym, kiedy kardynał będzie mógł opuścić szpital, zdecydują lekarze" - dodał rzecznik.

Ks. Kowalski nie umiał odpowiedzieć na pytanie, czy na gorsze samopoczucie hierarchy mogły wpłynąć pojawiające się w przestrzeni medialnej zarzuty o molestowanie seksualne sprzed lat. Wytoczył jej poeta Karol Chum. - Trudno powiedzieć. Nikt z nas nie informował o tym księdza kardynała ze względu na stan jego zdrowia - powiedział rzecznik archidiecezji wrocławskiej.

Henryk Gulbinowicz urodził się 17 października 1923 r. w podwileńskich Szukiszkach, w archidiecezji wileńskiej. Szkołę podstawową i gimnazjum ukończył w Wilnie.

W roku 1944 rozpoczął studia filozoficzno-teologiczne w Arcybiskupim Seminarium Duchownym w Wilnie, przeniesionym – w roku 1945 – do Białegostoku, gdzie 18 czerwca 1950 r. otrzymał święcenia kapłańskie.

W roku 1959 podjął wykłady z teologii moralnej i etyki w Wyższym Seminarium Duchownym „Hosianum” w Olsztynie oraz pełnił szereg funkcji wychowawczych: prefekta studiów, wicerektora, wreszcie rektora (1968-1970). Równocześnie angażował się dynamicznie w pracę duszpasterską wśród miejscowej młodzieży akademickiej i pracowników nauki.

W 1970 r. został mianowany administratorem apostolskim w Białymstoku, konsekrowany został 8 lutego 1970 roku.

W 1975 r. został mianowany metropolitą wrocławskim, dziesięć lat później został kardynałem. Funkcję metropolity wrocławskiego kard. Gulbinowicz pełnił do 2004 r., kiedy to osiągnął wiek emerytalny.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem