Reklama

Do Matki Bożej na 100,6 FM

2015-03-17 13:41

Anna Wyszyńska
Niedziela Ogólnopolska 12/2015, str. 24-26

Bożena Sztajner/Niedziela

Historia Radia Jasna Góra zaczęła się przed 20 laty. Wtedy, na starcie, stacja dysponowała niewielkim nadajnikiem o mocy 1 kW, zamontowanym wewnątrz jasnogórskiej wieży. Dzisiaj jest nowoczesnym radiem wykorzystującym możliwości przekazu przez Internet, telewizję kablową Vectra i satelitę Hot Bird, jest ogniwem łączącym z Jasną Górą Polaków w kraju i na całym świecie

Rozwój Radia to oczywiście wykorzystanie nowych możliwości, zwłaszcza cyfrowych, które wciąż się pojawiają i stawiają nas w obliczu kolejnych wyzwań technicznych, i którym, w miarę możliwości, staramy się sprostać – mówi o. Kamil Szustak, dyrektor Radia Jasna Góra. – Ale najważniejsze dla nas jest, że Radio Jasna Góra wiernie wypełnia zadanie, które zostało przyjęte na początku. Tym zadaniem jest służba Matce Bożej, wypełnianie duchowej i patriotycznej misji naszego sanktuarium, duchowej stolicy Polski.

Inspiracja ŚDM

Sygnał Radia Jasna Góra popłynął w świat po raz pierwszy 25 marca 1995 r., chociaż myśl o potrzebie utworzenia własnej stacji dojrzewała już znacznie wcześniej. – Ważną inspiracją były VI Światowe Dni Młodzieży na Jasnej Górze w 1991 r. z udziałem Jana Pawła II – wspomina o. Kamil. – Pamiętny 15 sierpnia, kiedy przy sercu Matki Bożej spotkały się setki tysięcy młodzieży ze Wschodu i z Zachodu, ukazał, jak bardzo potrzebne jest wykorzystanie mediów, by przekazywać w świat jasnogórskie wydarzenia. Dzięki Papieżowi, który zaprosił tu młodych, wielu z nich – zwłaszcza tych ze Wschodu – dowiedziało się o Jasnej Górze i zaczęło się nią interesować.

Warto zaznaczyć, że jedną z pierwszych katolickich rozgłośni w Polsce po 1989 r. było diecezjalne Radio Fiat w Częstochowie, które zaczęło funkcjonować właśnie w czasie Światowych Dni Młodzieży w 1991 r. Także na Jasnej Górze zaczęto rozważać możliwości pozwalające dotrzeć do osób, które chciałyby być obecne w sanktuarium, ale z różnych przyczyn nie mogą, pomóc im w pielgrzymce duchowej, w uczestniczeniu w modlitwie i życiu sanktuarium.

Reklama

Radiowcy w klasztorze

Początki Radia były skromne, zarówno pod względem materialnym, programowym, jak i technicznym. Tworzono przecież dzieło, jakiego w historii klasztoru dotąd nie było. Pierwszymi „ojcami radiowcami” na Jasnej Górze byli o. Stanisław Tomoń, o. Roman Majewski i br. Tadeusz Boguski, a także inni bracia zakonni i kilka osób świeckich zafascynowanych nowymi możliwościami. O. Roman Majewski w rozmowie z „Niedzielą” w 2001 r. wspominał trudne początki: – Mieliśmy sporo obaw, jak poradzimy sobie z prowadzeniem programu, z przygotowaniem audycji, byliśmy przecież amatorami, nie mieliśmy doświadczenia. Ale mieliśmy wiele entuzjazmu i chęci do tej pracy.

Początkowo Radio obejmowało zasięgiem Częstochowę i najbliższe okolice. Program był – i nadal jest – inspirowany rytmem życia sanktuarium. Dzień rozpoczyna się Godzinkami o godz. 5.30, o 6.00 – wraz z odsłonięciem Cudownego Obrazu – z kaplicy transmitowana jest Msza św., następnie odmawiana jest Jutrznia, a o godz. 7.15 są pierwsze wiadomości. W transmisjach Mszy św. z Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej można uczestniczyć jeszcze o godz. 15.30 (wtedy odprawiana jest Msza św. za Ojczyznę), a także o 18.30 Msza św. sprawowana za Ojca Świętego). Apel Jasnogórski o 21.00 poprzedzony jest „Księgą Apelową” z telefonicznym udziałem słuchaczy zgłaszających intencje.

Zespół pracowników, współpracowników i wolontariuszy, którzy pracują w Radiu jako redaktorzy i technicy, reprezentuje różne dziedziny zawodowego przygotowania, ale wspólne dla wszystkich jest pragnienie służenia Matce Bożej, służenia Jasnej Górze. Sierpień, kiedy w rozgłośni jest najwięcej pracy, bo na Jasną Górę przybywa wtedy najwięcej pielgrzymów, jest – jak mówią – najpiękniejszym miesiącem.

Zaproszenie do modlitwy

– W programie Radia dominuje modlitwa, bo istniejemy przede wszystkim po to, aby umożliwić słuchaczom włączenie się w jasnogórską modlitwę – mówi o. Kamil. – Radiowi pielgrzymi, tak samo jak pielgrzymi, którzy przychodzą tu od wieków, chcą dzięki Jasnej Górze odkrywać przestrzeń spotkania Boga z człowiekiem.

Radio systematycznie zaprasza słuchaczy do wspólnej modlitwy na antenie podczas Różańca, modlitwy „Z Maryją ratuj człowieka”, codziennej „Księgi Apelowej”, która poprzedza transmitowany z kaplicy Apel Jasnogórski. Słuchacze zgłaszają telefonicznie, SMS-owo lub listownie intencje, w których proszą o modlitwę. Są one zapisywane w „Księdze”, która podczas Apelu znajduje się na ołtarzu w kaplicy i jest widoczna w czasie transmisji telewizyjnej. – Dla wielu osób telefonujących do nas jest to jedyna okazja, by wypowiedzieć swoje dziękczynienia i prośby, swoje cierpienie przeżywane często w samotności, zawierzyć swoją troskę o najbliższe osoby, ich zdrowie, pracę i o to, by nie pogubiły się w życiu – zauważa o. Kamil.

Stałymi i mającymi licznych słuchaczy punktami codziennego programu są audycje: „Lectio divina”, „Spotkanie z Biblią”, „Jasnogórskie cuda i łaski”. Radio transmituje ważne uroczystości, nadaje relacje z pielgrzymek oraz organizowanych na Jasnej Górze konferencji i zjazdów. Stali słuchacze pasma 100,6 FM wiedzą, o której godzinie jest Różaniec i Nieszpory, mają ulubione godziny słuchania Mszy św. Przed kilku laty próbowano zrezygnować z transmitowania Mszy św. o godz. 15.30, bo wydawało się, że w porze, która dla wielu osób jest na styku obowiązków zawodowych i domowych, niewielu odbiorców znajduje czas na włączenie się w Eucharystię. Telefony i listy, które napłynęły do redakcji, sprawiły, że transmisję przywrócono.

Bogactwo ramówki

Często na antenie można usłyszeć świadectwa jasnogórskich pielgrzymów. – Nasi reporterzy bardzo się trudzą, by dotrzeć do pielgrzymów i zarejestrować ich wypowiedzi – podkreśla o. Kamil. – Są to cenne rozmowy, ukazują ogromne bogactwo ludzkiego ducha, ale ukazują też, jak wielka jest przestrzeń ludzkiego dramatu, z czym człowiek musi się zmierzyć we współczesnym świecie, jak wiele problemów przeżywa i jak głębokie nosi pragnienie innego, lepszego życia.

Latem Radio ma kontakt z pielgrzymkami, które pieszo zdążają na Jasną Górę z odległych miejsc kraju. Pozwala to na relacjonowanie ich wielodniowej wędrówki – swoistego polskiego fenomenu, ale ułatwia też duchowe towarzyszenie pielgrzymom tym słuchaczom, którzy nie mogą z nimi iść.

Jednym z priorytetów programu jest służba życiu, troska o jego poszanowanie od poczęcia aż do naturalnej śmierci. Codzienna Modlitwa Duchowej Adopcji, audycje poświecone obronie życia są realizacją zobowiązań, które zostały wypowiedziane w Jasnogórskich Ślubach Narodu Polskiego prymasa Wyszyńskiego.

W radiowej ramówce są audycje poświęcone chorym, ubogim, uzależnionym, np. „Magazyn Betel”, „Nasze biedy”, „Audycja AA”. Antenowym przebojem jest realizowany od wielu lat cotygodniowy felieton o zabytkach sztuki na Jasnej Górze „Tajemnice świętej twierdzy”. Popularne są cykle „Boska pedagogika”, „Powołani o powołaniu”, swoich fanów mają audycje „Chorał gregoriański”, „Gospel box”, „Przez uszy do duszy”, „Uczta dla oka – uczta dla ucha”. Do młodych słuchaczy adresowane są cykle „W trosce o piękne życie” oraz przygotowujące do przyszłorocznych Światowych Dni Młodzieży audycje „W drodze do Światowych Dni Młodzieży”. Swoje miejsce na antenie ma również nasz tygodnik, który prezentowany jest w niedzielne przedpołudnia w audycji „Spotkanie z «Niedzielą»”.

Po obu stronach mikrofonu

Z codziennych kontaktów wiadomo, że są wśród słuchaczy Radia Jasna Góra osoby w każdym wieku, przedstawiciele rozmaitych zawodów, mieszkający w Polsce, ale też w krajach Europy Zachodniej, w Ameryce i Australii. Wspólna modlitwa na antenie, codzienne kontakty SMS-owe, telefoniczne, mailowe i listowe zacieśniają tę bardzo zróżnicowaną wspólnotę. – Radio powstało, aby służyć Królowej Polski, być przedłużeniem Jej ramion i służyć człowiekowi, który w tych ramionach odnajduje siebie – podkreśla o. Kamil. – To jest nasz najważniejszy cel, bo chociaż świat się zmienia, potrzeby duchowe człowieka pozostają zawsze takie same.

Odpowiedzią na te potrzeby są codzienne dyżury przy mikrofonie, szukanie pomysłów na audycje, czas poświęcony na nagrania i montaż. – Inspirująca jest świadomość, że nasze przesłanie dociera do osób głęboko wierzących, ale także do tych, które poszukują nadziei i sensu życia. To mobilizuje nas do osobistego rozwoju i szukania drogi, by jak najlepiej i najpiękniej służyć i słuchaczowi, i misji naszego Sanktuarium Jasnogórskiego – mówi o. Kamil.

Radio Jasna Góra ma swoją stronę internetową: www.radiojasnagora.pl.

* * *

Ojcom Paulinom i ich Współpracownikom tworzącym Radio Jasna Góra
z okazji jubileuszu 20-lecia życzymy,
aby głos z Jasnej Góry był zasiewem wiary,
nadziei i miłości w sercach słuchaczy.
Niech Matka Boża obficie błogosławi pracy Zespołu Redakcyjnego
i wyprasza potrzebne łaski.

Zespół Redakcyjny „Niedzieli”

BP KEP: zarzuty wobec przewodniczącego KEP są bezpodstawne

2019-05-20 15:36

BP KEP, tk / Warszawa (KAI)

W kwestii ochrony osób małoletnich przewodniczący KEP abp Stanisław Gądecki postępuje zgodnie z przepisami prawa państwowego i kościelnego. Zarzuty w tym względzie są bezpodstawne – oświadczyło Biuro Prasowe KEP.

BP KEP
Abp Stanisław Gądecki

Jest to reakcja na złożone dziś przez członków Partii Razem zawiadomienie do prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa przez abp. Stanisława Gądeckiego. Przewodniczącemu Konferencji Episkopatu Polski zarzucono, że mając wiedzę dot. pedofilii wśród duchownych, nie przekazał informacji śledczym.

W zawiadomieniu powołano się na „doniesienia medialne” oraz zaprezentowane przez biskupów 14 marca dane statystyczne dotyczące przypadków wykorzystywania seksualnego małoletnich przez osoby duchowne. Autorzy doniesienia wskazali, że „zachodzi uzasadnione podejrzenie, że urzędnicy, funkcjonariusze i hierarchowie Sekretariatu Konferencji Episkopatu Polski nie przekazali organom ścigania wiedzy na temat przestępstw związanych z wykorzystywaniem seksualnym osób poniżej 15. roku życia popełnionych przez osoby duchowne”.

Odnosząc się do tych zarzutów, Biuro Prasowe KEP oświadczyło, że: „W kwestii ochrony osób małoletnich Przewodniczący KEP abp Stanisław Gądecki postępuje zgodnie z przepisami prawa państwowego i kościelnego. Zarzuty w tym względzie są bezpodstawne”.

Przypomnijmy, że w wydanym 21 marca oświadczeniu ks. Paweł Rytel-Andrianik zapewnił, że w kwestii zgłaszania przypadków wykorzystywania małoletnich przez osoby duchowne Kościół uznaje wymogi państwowego prawa karnego, a jednocześnie szanuje wolność zgłaszających.

W oświadczeniu wskazano, że według opracowania statystycznego z 14 marca br. 94,8% zgłoszeń wykorzystywania małoletnich przez osoby duchowne zostało objętych postępowaniem kanonicznym, zaś 44% przypadków zostało zgłoszonych do państwowych organów ścigania.

Ks. Paweł Rytel-Andrianik wyjaśniał we wspomnianym oświadczeniu, że może wynikać to z następujących powodów:

„a) według kodeksu karnego do 13 lipca 2017 r. nie było obowiązku prawnego składania doniesień do władz państwowych, a dane statystyczne obejmują okres od 1 stycznia 1990 r. do 30 czerwca 2018 roku.

b) W państwowym prawie karnym jest przestępstwem każde obcowanie płciowe lub inna czynność seksualna wobec małoletniego do ukończenia 15. roku życia, natomiast w prawie kościelnym – do ukończenia 18. roku życia. W prawie państwowym zachowanie seksualne wobec małoletniego między 15. a 18. rokiem życia jest przestępstwem tylko pod pewnymi warunkami, jak na przykład wykorzystanie bezradności lub choroby psychicznej. Tymczasem aż 48,2% wszystkich przypadków opisanych w opracowaniu statystycznym dotyczy młodzieży powyżej 15. roku życia.

c) Według opracowania statystycznego spośród podjętych postępowań kanonicznych 12,6 % zostało umorzonych, a 10,4% podejrzanych zostało uniewinnionych. W takich sprawach organy ścigania mogły nie być powiadamiane, gdyż informacja o przestępstwie nie okazała się w świetle postępowania kanonicznego wiarygodna.

d) Nie można też wykluczyć błędów poszczególnych jednostek kościelnych, jednak w celu ich zdiagnozowania konieczne byłoby przeanalizowanie konkretnych postępowań, a nie wyłącznie danych statystycznych”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Peregrynacja w parafii św. Jana od Krzyża w Starosiedlu

2019-05-21 00:11

Kamil Krasowski

Obraz św. Józefa z Kalisza 17-18 maja nawiedził parafię św. Jana od Krzyża w Starosiedlu.

Archiwum ks. Roberta Perłakowskiego
Msza św. na powitanie obrazu w kościele w Starosiedlu
Zobacz zdjęcia: Peregrynacja w parafii św. Jana od Krzyża w Starosiedlu
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem