Reklama

IV pielgrzymka Diecezji Rzeszowskiej do Ziemi Świętej

Śladami Męki Pańskiej

2015-03-19 11:26

Ks. Janusz Sądel
Edycja rzeszowska 12/2015, str. 4-5

Ks. Janusz Sądel
Grupa II w synagodze w Kafarnaum

W dniach 21-28 lutego odbyła się IV Pielgrzymka Diecezji Rzeszowskiej do Ziemi Świętej. W tegorocznej pielgrzymce uczestniczyło blisko 180 pielgrzymów

Jerozolima przywitała nas w białej szacie. Dzień wcześniej były obfite opady śniegu, już trzeci raz w tym roku, co jest niewątpliwie anomalią. Wzdłuż dróg leżały jeszcze pryzmy śniegu. Wzgórza wokół Betlejem jeszcze we wtorek pokryte były białym puchem. Ale mimo tej zimowej aury Pan Bóg dał nam piękną pogodę, dzięki czemu mogliśmy jeszcze głębiej pochylić się nad Piątą Ewangelią, jak nazywamy Ziemię Świętą.

Program tegorocznej pielgrzymki rozpoczęliśmy od Jerozolimy, od Góry Oliwnej. Schodząc z tego wyjątkowego wzgórza, zobaczyliśmy Jerozolimę, jak kiedyś zobaczył ją Pan Jezus, choć wtedy w miejscu majestatycznej Kopuły na Skale stała świątynia jerozolimska. Była Złota Brama, przez którą Jezus w Niedzielę Palmową wjechał do Jerozolimy, dziś zamurowana. Przed murami Starej Jerozolimy, w Dolinie Cedronu, znajduje się Bazylika Agonii w Ogrodzie Oliwnym, gdzie uczestniczyliśmy we Mszy św., sprawowanej na skale, gdzie Jezus modlił się, oblany krwawym potem, pozostawiony sam przez uczniów, którzy w tym czasie schronili się w grocie, wówczas znajdującej się na terenie ogrodu. Dziś to franciszkańska Kaplica Pojmania. Przeszliśmy także Drogę Krzyżową, która rozpoczyna się na terenie dawnej twierdzy Piłata, a dziś znajduje się tu franciszkańska Szkoła Biblijna.

Droga Krzyżowa w Jerozolimie zawsze jest wielkim przeżyciem. Prowadzi bowiem przez arabski targ, bo trasa Drogi Krzyżowej przebiega przez dzielnicę arabską. I tak było też w czasach Chrystusa. W tym roku w Jerozolimie nie było zbyt wielu pielgrzymów. Mogliśmy więc przeżyć naszą Drogę Krzyżową w spokoju, bez tłoku i bez pospieszania przez następne grupy. Przy IX stacji, gdzie znajduje się świątynia koptyjska, zobaczyliśmy wywieszony baner ze zdjęciem z ostatniej egzekucji 21 chrześcijan – Koptów, robotników z Egiptu, zamordowanych bestialsko w Libii przez bojowników Państwa Islamskiego. Mimo upływu 20 wieków, ciągle giną za wiarę chrześcijanie na całym świecie. Dlatego na Kalwarii, dotykając miejsca, gdzie był wbity krzyż Jezusa, a skałę obmyła krew Jezusowa, podjęliśmy modlitwę o pokój, którego dawcą jest sam Jezus Chrystus. W Bazylice Bożego Grobu nie było zbyt wielu pielgrzymów. Mogliśmy spokojnie pomodlić się, pomedytować, co w tym miejscu nie zawsze jest łatwe. W Bazylice Bożego Grobu uczestniczyliśmy we Mszy św. celebrowanej w Kaplicy Najświętszego Sakramentu, tuż obok pustego grobu, gdzie jakże dobitnie przemawia do człowieka Ewangelia o Zmartwychwstaniu.

Reklama

Na trasie naszej pielgrzymki nie zabrakło także Betlejem, odnowienia przyrzeczeń chrzcielnych nad Jordanem w Kacer-el Yachud. Byliśmy także w klasztorze na miejscu kuszenia Jezusa i na pięknie kwitnącej, zielonej Pustyni Judzkiej. Nawiedziliśmy górę Tabor, Górę Błogosławieństw, miejsce rozmnożenia chleba, ustanowienia Prymatu. Małżeństwa odnowiły przysięgę małżeńską w Kanie Galilejskiej. Ale niezwykle głębokim przeżyciem była wieczorna adoracja przy Grocie Zwiastowania w Nazarecie, prowadzona przez młodzież arabską.

W czasie pielgrzymki, odpowiadając na prośbę bp. Jana Wątroby, biskupa rzeszowskiego, modliliśmy się o obfite owoce nowej ewangelizacji w diecezji rzeszowskiej, a także o dobre przygotowanie naszych wspólnot parafialnych na Światowe Dni Młodzieży w 2016 r.

Poszczególnym grupom przewodzili znakomici przewodnicy: ks. Adam Kubiś, s. Miriam Michalak, ks. Piotr Mierzwa, ks. Wojciech Radomski. Pielgrzymką kierował ks. Janusz Sądel, zaś organizatorem było Biuro Matteotravel z Rzeszowa. Następna pielgrzymka już za rok, w dniach 27 lutego – 5 marca 2016 r.

Tagi:
pielgrzymka Ziemia Święta

Ziemia Święta: włamanie do klasztoru w Betlejem

2019-05-16 17:58

ts / Betlejem (KAI)

Zgromadzenie Katolickich Ordynariuszy Ziemi Świętej potępiło włamanie do maronickiego klasztoru św. Charbela na przedmieściach Betlejem. „Apelujemy do władz palestyńskich, a zwłaszcza do ich służb bezpieczeństwa, o jak najszybsze ujęcie sprawców i postawienie ich przed wymiarem sprawiedliwości”, oświadczyli biskupi.

Ks. Zbigniew Chromy
Wejście do Bazyliki Bożego Narodzenia w Betlejem

Jednocześnie zaapelowali do władz o podjęcie środków, które w przyszłości będą chroniły klasztor przed podobnymi incydentami. Był to już szósty napad na klasztor w ciągu ostatnich lat - w 2015 r. podłożono pod budynkiem ogień.

Podczas włamania w nocy 10 maja rozerwano ogrodzenie wokół klasztoru oraz skradziono liczne przedmioty, w tym bardzo drogi system kamer monitoringu. Arabskojęzyczne informacje o włamaniu przekazane przez chrześcijański portal Abouna potwierdził w rozmowie z niemiecką agencją katolicką KNA doradca medialny biskupów, Wadie Abunassar. Według tych informacji policja palestyńska rozpoczęła dochodzenie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Dziś rocznica urodzin Karola Wojtyły

2019-05-18 00:11

KAI

Grzegorz Gałązka

Karol Wojtyła urodził się 18 maja 1920 w Wadowicach, niedaleko Krakowa jako drugie z trójki dzieci Karola i Emilii Kaczorowskiej. Jego rodzeństwo dość szybko zmarło, wcześnie też osierociła go matka.

Karol Wojtyła rozpoczął studia polonistyczne na Uniwersytecie Jagiellońskim w 1938 roku, lecz przerwał je wybuch II wojny światowej.

Podczas okupacji hitlerowskiej pracował fizycznie, a pod koniec wojny zaczął się kształcić w podziemnym seminarium duchownym. Święcenia kapłańskie przyjął 1 listopada 1946 z rąk kard. Adama Sapiehy w katedrze wawelskiej i wkrótce wyjechał na studia do Rzymu.

Po powrocie do kraju w 1948 był przez pół roku wikarym w wiejskiej parafii w Niegowici, potem w krakowskim kościele św. Floriana.

Od 1954 pracował jako profesor akademicki na KUL-u , prowadził duszpasterstwo akademickie, razem ze studentami wyjeżdżał na spływy kajakowe i wyprawy w góry. Sakrę biskupią przyjął 28 września 1958 r., a 13 stycznia 1964 r. papież Paweł VI mianował niespełna 44-letniego bp. Wojtyłę arcybiskupem metropolitą krakowskim. Ten sam papież powołał go w skład Kolegium Kardynalskiego 26 czerwca 1967 r.

Kard. Wojtyła brał czynny udział we wszystkich sesjach Soboru Watykańskiego II, jeździł po świecie, odwiedzając przede wszystkim środowiska polonijne.

Wraz z prymasem Polski kard. Stefanem Wyszyńskim złożył we wrześniu 1978 historyczną rewizytę z ramienia episkopatu Polski w RFN.

6 października 1978 na konklawe w Kaplicy Sykstyńskiej w Watykanie 111 kardynałów wybrało 58,5-letniego arcybiskupa krakowskiego 264. Biskupem Rzymu. Przybrał imię Jana Pawła II. Był pierwszym od 1523 r. nie-Włochem na tym urzędzie, pierwszym Polakiem i Słowianinem.

Jego pontyfikat był najbardziej rekordowym, np. pod względem liczby podróży zagranicznych – 104 i odwiedzonych podczas nich krajów – 129, przemierzonych kilometrów – prawie 1,3 mln, przeprowadzonych beatyfikacji – 148 i kanonizacji – 51 oraz ogłoszonych podczas nich błogosławionych – 1343 i świętych – 482. Jan Paweł II zmarł po długiej chorobie 2 kwietnia 2005 roku w Watykanie. Jego pogrzeb odbył się 8 kwietnia i zgromadził miliony wiernych z całego świata.

1 maja 2011 roku podczas uroczystej Mszy świętej na Placu św. Piotra w Rzymie nastąpiła beatyfikacja Jana Pawła II. Błogosławionym ogłosił papieża Polaka jego następca na Tronie Piotrowym papież Benedykt XVI w obecności kilku tysięcy kardynałów, arcybiskupów i biskupów z całego świata.

27 kwietnia 2014 roku papież bł. Jan Paweł II został wspólnie z papieżem bł. Janem XXIII ogłoszony świętym. Kanonizacja odbyła się w obecności dwóch następców Jana Pawła II – urzędującego Franciszka oraz papieża-seniora Benedykta XVI.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Abp Depo: niemal codziennie dochodzi do profanacji znaków religijnych

2019-05-19 13:28

ks. mf / częstochowa (KAI)

Niestety i w naszych czasach niemal codziennie dochodzi do profanacji znaków religijnych, w tym Wizerunku Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej. Samo dochodzenie konsekwencji prawnych jest niewystarczające. Jako katolicy musimy podejmować kroki do umocnienia naszej wiary – napisał abp Wacław Depo w swoim słowie pasterskim pt. „Maryja Matka Kościoła”, odczytywanym dziś we wszystkich kościołach archidiecezji częstochowskiej.

Marcin Mazur/episkopat.pl

Przypominając o obecności Maryi w tajemnicy Chrystusa i Kościoła abp Depo podkreśla aktualność orędzia fatimskiego. „Wzywając do nawrócenia Maryja zaprasza nas do kultu Jej Niepokalanego Serca” – pisze abp Depo i dodaje: „Dlatego nieustannie podpowiada nam, jak mamy odpowiadać na różne dziejowe zagrożenia. Jej fatimskie orędzie, które jest nadal aktualne, streszcza się w trzech słowach: pokuta, nawrócenie i wiara”.

Metropolita częstochowski wskazuje na wielką wartość nabożeństwa pierwszych pięciu sobót miesiąca. „Sam Chrystus podczas jednego z objawień przypomniał Łucji, że grzechy przeciw Maryi obrażają samego Boga i wyjaśnił dlaczego ma być pięć pierwszych sobót miesiąca. Dzieje się tak ponieważ „...jest pięć rodzajów grzechów, jakimi ludzie obrażają Niepokalane Serce Maryi. Mianowicie bluźnierstwa przeciw Niepokalanemu Poczęciu, przeciwko Dziewictwu Matki Najświętszej, przeciwko Jej Bożemu Macierzyństwu, bluźnierstwa chcących zaszczepić w sercach dzieci obojętność, wzgardę i nienawiść do Matki Najświętszej oraz zniewagi Maryi w Jej wizerunkach”.

„Niestety i w naszych czasach, niemal codziennie dochodzi do profanacji znaków religijnych, w tym Wizerunku Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej, czego byliśmy ostatnio świadkami. Wobec zaistniałej sytuacji, samo dochodzenie konsekwencji prawnych wobec dopuszczających się obrażenia uczuć religijnych ludzi wierzących jest niewystarczające. Jako katolicy musimy podejmować kroki do umocnienia naszej wiary osobistej i wspólnotowej, do jej obrony i ochrony jej wartości, nade wszystko modlitwą” – dodał arcybiskup.

Metropolita częstochowski zarządził, aby na terenie całej archidiecezji częstochowskiej, począwszy od dnia dzisiejszego, została odprawiona 9-dniowa nowenna wynagradzająca Niepokalanemu Sercu Maryi. „Proszę, by dzisiaj po każdej Mszy św. odmówić „Akt wynagrodzenia Niepokalanemu Sercu Maryi”, a w kolejnych ośmiu dniach włączyć go do nabożeństwa majowego” – napisał abp Depo.

„Zachęcam również wszystkich wiernych, by przynajmniej raz w życiu odprawili nabożeństwo pierwszych sobót miesiąca” – napisał metropolita częstochowski.

Odnosząc się do 40. rocznicy pierwszej pielgrzymki św. Jana Pawła II do Ojczyzny, do Częstochowy i na Jasną Górę abp Depo przypomina, że św. Jan Paweł II uczył nas miłości i zawierzenia Maryi. „Zdajemy sobie sprawę – zwłaszcza w obliczu ostatnich wydarzeń i podziałów społecznych, że wciąż nie dorastamy do miary wdzięczności Bogu za dar osoby i pontyfikatu św. Jana Pawła II. Nasze miasto Częstochowa, które zostało nazwane przez Papieża „dobrym miastem”, mającym charyzmat maryjny i obdarowało Jana Pawła II tytułem „Honorowego Obywatela”, musi okazać się wierne tej łasce” – napisał abp Depo.

„Zawierzmy Jej na nowo, bo Ona najbardziej przybliża ku nam Boże moce w walce z mocami ciemności oraz ze słabością ludzką. Wypraszajmy też realizację jednego z najbardziej istotnych zadań Kościoła na ziemi polskiej, a mianowicie: podstawowego prawa wolności religii i sumienia. Bo dopiero wówczas Ojczyzna nasza będzie rozwijała się w pokoju i jedności” – napisał na zakończenie metropolita częstochowski.

Abp Depo zaprosił wiernych na dziękczynienie w 40. rocznicę pierwszej pielgrzymki św. Jana Pawła II do Częstochowy i na Jasną Górę. 4 czerwca o godz. 17.00 zostania odprawiona na Szczycie Jasnej Góry uroczysta Msza św. A następnie w Bazylice Jasnogórskiej odbędzie się koncert poświęcony św. Janowi Pawłowi II. Dziękczynienie zakończy się na Apelową „godziną szczerości i jedności Polaków”.

„Niech nas nie zabraknie na tym dziękczynieniu, a zarazem zobowiązaniu heroicznego zawierzenia Maryi przez wstawiennictwo św. Jana Pawła II – „Patrona Rodzin” – napisał abp Depo.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem