Reklama

Diecezja. Kolejny rok

2015-03-19 11:26

Tomasz Pluta
Edycja świdnicka 12/2015, str. 1, 4-5

Tomasz Pluta

To już jedenasty rok naszej świdnickiej wspólnoty diecezjalnej. Przez ten czas wiele dobrego wydarzyło się poprzez różnego rodzaju przedsięwzięcia duszpasterskie

Pełne owoce tych dzieł znane są tylko Panu Bogu. Znamy tylko niektóre. Przy okazji kolejnej rocznicy powołania naszej diecezji spróbujmy się przyjrzeć wydarzeniom ostatniego roku oraz wybiec planami w najbliższą przyszłość. Poznajmy choć kilka owoców tych duszpasterskich wysiłków.

– To było fantastyczne doświadczenie, razem z małżonką przeżyliśmy naprawdę wyjątkowe chwile – wspomina Kongres Małżeństw w Świdnicy Jan z Wałbrzycha.

– Podczas spotkania ewangelizacyjnego na świdnickim stadionie byłam wśród siedmiu tysięcy – opowiada Karolina z Wałbrzycha. – Z mężem przechodziliśmy trudny okres, nasze małżeństwo przechodziło głęboki kryzys. Pojechaliśmy tam całą rodziną, razem z nami naszych troje dzieci. Podczas modlitwy, którą prowadzili ojcowie Antonello i Enrique z Brazylii, wydarzyło się coś wyjątkowego, cudownego. Pan Jezus odmienił nasze serca, moje serce. Z pełną odpowiedzialnością stwierdzam, że uzdrowił nasze małżeńskie relacje w jednej chwili. Minął już prawie rok cudownych, małżeńskich relacji. Chwała Panu Bogu – radośnie dziękuje Karolina.

Reklama

Wydarzenia 2014 roku

Ubiegłoroczne przedsięwzięcia duszpasterskie były w głównej mierze podporządkowane przypadającemu w 2014 r. 10-leciu istnienia diecezji świdnickiej. Celem obchodów rocznicy było wyrażenie wdzięczności Panu Bogu i ludziom za realizowane w tym okresie dobro, za przeprowadzone dotychczas inicjatywy dotyczące wymiaru duchowego, jak i materialnego diecezji.

– Okazją do wyrażenia wdzięczności była sprawowana 25 marca w rocznicę święceń biskupich bp. Ignacego Deca uroczysta celebracja eucharystyczna w świdnickiej katedrze pod przewodnictwem abp. Celestino Migliore, nuncjusza apostolskiego w Polsce – wspomina ks. Krzysztof Ora, dyrektor Wydziału Duszpasterskiego Świdnickiej Kurii Biskupiej. – Ponadto wyjątkowego charakteru nabrał ubiegłoroczny odpust diecezjalny, przypadający 8 maja, w uroczystość św. Stanisława. Gościem święta diecezji był abp Józef Kowalczyk, ówczesny prymas Polski, który pobłogosławił na placu przed katedrą pomnik św. Jana Pawła II, patrona Świdnicy, papieża, decyzją, którego była ustanowiona najmłodsza diecezja na Dolnym Śląsku – zauważa ks. Krzysztof Ora.

– Wśród wysuwających się na czoło wiodących zeszłorocznych działań duszpasterskich w wymiarze ogólnodiecezjalnym należy zauważyć przygotowania do kanonizacji bł. Jana Pawła II, które opierały się na przypomnieniu nauczania papieskiego poprzez odsłuchiwanie w parafiach nagrań homilii Jana Pawła II z jego pielgrzymki do Ojczyny w 1991 r. Znaczącym wydarzeniem duszpasterskim ubiegłego roku, wpisującym się w obchody 10-lecia diecezji, były rekolekcje ewangelizacyjne, które były przeprowadzone przez ojców: Antonello i Enrique z Brazylii. Ojcowie prowadzili pod koniec czerwca 2014 r. serię spotkań: dwudniowe rekolekcje kapłańskie dla księży wikariuszy i proboszczów, następnie głosili katechezy na spotkaniu z młodzieżą w Dzierżoniowie oraz w Świdnicy podczas całodniowego spotkania z udziałem ponad 7 tysięcy dorosłych przedstawicieli wielu parafii diecezji świdnickiej – podkreśla ks. Krzysztof.

– Od wielu lat nie uczestniczyłam w życiu religijnym, nie chodziłam na Msze św., nie spowiadałam się – wspomina Helena z Wałbrzycha. – Na wyjazd do Świdnicy namówiła mnie moja córka. Miałam opory, prowadzę firmę, nie bardzo wiedziałam, jak zorganizować swój wyjazd, córka nie naciskała, łagodnie tylko zachęcała. Później mi powiedziała, że dużo się modliła. Jak się okazało już na stadionie, zwerbowała całą naszą rodzinę. To, co się wydarzyło, przeszło moje najśmielsze oczekiwania. Choć nie miałam jakiś oczekiwań, decyzję podjęłam w jednej chwili, w sposób dla mnie zaskakujący, nie jestem osobą, która działa pod wpływem emocji, tu jednak zadziałał jakiś impuls – dzieli się Helena. – Podczas modlitwy w moim sercu zaczęły dziać się dziwne rzeczy, powiem tylko tyle, że odczułam wielką miłość Pana Boga do mnie, wielką tęsknotę Boga za mną, za Heleną, zwyczajną, prostą kobietą. To było niesamowite doświadczenie, nawet teraz trudno jest mi o tym mówić bez wzruszenia. Czuję ogromną wdzięczność do Pana Boga i mojej córki, którą się posłużył – zauważa Helena.

Plany na 2015 rok

Ważnym wydarzeniem 2014 r., które zapoczątkowało w diecezji działania duszpasterskie na kolejne trzy lata, aż do 2017 r., była październikowa inauguracja peregrynacji figury Matki Bożej Fatimskiej, która została uroczyście poświęcona przez ks. Carlosa M. Pedrosę, rektora sanktuarium w Fatimie.

– Dotychczas peregrynacja odbyła się w dwóch dekanatach diecezji, a do października 2017 r., kiedy przypadać będzie 100. rocznica objawień fatimskich, figura nawiedzi wszystkie parafie w diecezji – zapowiada ks. Krzysztof. – Jak co roku ważnym punktem w kalendarium duszpasterskim była sierpniowa piesza pielgrzymka na Jasną Górę z udziałem blisko tysiąca pielgrzymów – podkreśla Ksiądz Dyrektor. – Wśród wydarzeń, które mają potencjał, by stać się corocznym przedsięwzięciem duszpasterskim, było zeszłoroczne I Forum Ewangelizacyjne, które odbyło się w Świdnicy 22 marca z udziałem blisko 500 osób, a którego gościem specjalnym był bp Grzegorz Ryś, odpowiedzialny z ramienia Konferencji Episkopatu Polski za nową ewangelizację. – Poza trwającą peregrynacją w tym roku będziemy koncentrować się na właściwym przygotowaniu diecezji na przyjęcie gości, którzy przybędą do nas z racji przyszłorocznych Światowych Dni Młodzieży w Krakowie – zaznacza ks. Ora. – Chodzi o działania zarówno ogólnodiecezjalne (spotkania młodzieży), ale także o budowanie właściwych struktur na poziomie pięciu rejonów, na które została podzielona nasza diecezja (Wałbrzych, Świdnica, Dzierżoniów, Ząbkowice, Kłodzko). Światowe Spotkanie Młodych z Papieżem, to wyjątkowe wydarzenie, które oprócz olbrzymiej siły ewangelizacyjnej, to również bardzo poważne wydarzenie organizacyjne. Jak podkreślają specjaliści, tak dużego wydarzenia w Polsce już dawno nie było, ostatnie spotkanie młodych odbyło się w Polsce w 1991 r. na Jasnej Górze z Janem Pawłem II. Po tylu latach młodzi z całego świata znowu zostali zaproszeni przez Głowę Kościoła do Polski, a miejscem spotkania będzie Kraków. Do tego trzeba się przygotować. Oprócz tych znaczących, ważnych wydarzeń warto zauważyć te inicjatywy, które na stałe już wpisały się w działalność diecezji, mam tu na myśli choćby dyżury kapłanów w katedralnych konfesjonałach, posługę egzorcysty, dni skupienia dla narzeczonych, organizowane katechezy dla dorosłych, działalność duszpasterstw specjalistycznych, diecezjalnej Caritas.

Wydarzeniem szczególnym, bliskim sercu piszącego te słowa, są coroczne „rekolekcje w drodze”. Mam na myśli pieszą pielgrzymkę na Jasną Górę. Niezwykle ważne wydarzenie, szczególnie dedykowane młodzieży. Kiedy mija kolejny rok naszej diecezji, wzbudźmy w sobie taką ludzką wdzięczność Panu Bogu i ludziom, często bezimiennym, którzy swoją pracą przyczyniają się do rozwoju naszej świdnickiej wspólnoty chrześcijan. Naszą diecezję swoją decyzją powołał do życia św. Jan Paweł II, jemu właśnie powierzmy plany na 2015 r. Wspólnie za jego przyczyną wypraszajmy również siły dla naszych biskupów i kapłanów, w czasach, kiedy zło panoszy się w każdej dziedzinie naszego życia, potrzebujemy świętych przewodników, mocnych filarów, na których zawsze będzie można się oprzeć. Dziękując więc Panu Bogu za otrzymane łaski, prośmy o dary Ducha Świętego na kolejne lata. Niech każdy z nas poczuje się wezwany do troski o wspólnotę diecezjalną, na miarę swoich sił i zdolności. Na pewno każdy z nas może podarować swoją modlitwę, o którą tak często proszą nas duszpasterze.

Tagi:
rocznica diecezja

Reklama

Przepowiadacie nadejście Królestwa Bożego. Msza św. z okazji 30. rocznicy święceń kapłańskich

2019-05-21 19:18

- Mija 30 lat Waszej kapłańskiej posługi. Ciągle głosicie Boże Królestwo (...) Pan na Was wskazał, powołał Was, obdarzył tytułem przyjaciela. - mówił arcybiskup Marek Jędraszewski w Katedrze na Wawelu podczas Mszy św. z okazji 30. rocznicy święceń kapłańskich. Uroczystą Eucharystię koncelebrował biskup Jan Zając.

Joanna Adamik/Archidiecezja Krakowska

Metropolitę przywitał ks. Kazimierz Kijas, który przypomniał historię wyświęconych przez kardynała Franciszka Macharskiego 30 lat temu kapłanów. Sakrament otrzymało wtedy 59 diakonów. Rocznikowi patronuje św. Franciszek Salezy. Wśród świętujących dziś Jubilatów jest również biskup Janusz Mastalski.

– Posługę kapłańską pełnimy w różnych miejscach i na różne sposoby (…) Prosimy Księdza Arcybiskupa o odprawienie tej koncelebrowanej Mszy św. jako dziękczynienie za 30 lat kapłaństwa i przeproszenie Pana Boga za nasze grzechy, a także w intencji naszych zmarłych współbraci (…) Chciałbym dodać jeszcze jedno zdanie pod adresem Księdza Arcybiskupa. Widzimy i doceniamy to wszystko, co w imię wolności Kościoła od poprawności politycznej i presji medialnej, Ksiądz Arcybiskup robi i mówi i jaką płaci za to cenę. Bóg zapłać.

W homilii, arcybiskup zwrócił uwagę na trzy kluczowe hasła, które Pan Jezus zawarł w swoim przesłaniu w Wieczerniku: pokój, władca tego świata, świadectwo.

– Chrystus obdarza apostołów pokojem, który nie jest typowy dla świata i oparty na zgniłych kompromisach, podstępie, niewierności i zdradzie. Daje Boży pokój, wynikający z faktu, że uczniowie włączeni są w życie Trójcy Przenajświętszej (…) Władca tego świata nie ma nic wspólnego z Chrystusem, choć często będzie chciał przyjąć Jego kształt. Jest on źródłem kłamstwa, przemocy i śmierci (…) Chrystus pragnie dać świadectwo o Ojcu. Jest to świadectwo miłości i posłuszeństwa.

Metropolita podkreślił, że powyższe pojęcia ciągle ujawniają się w życiu Kościoła. Odwołał się do wydarzeń z Dziejów Apostolskich i misyjnej działalności św. Pawła i Barnaby. Apostoł Narodów zaznaczał, że trzeba doświadczyć wielu ucisków, aby wejść do Królestwa Bożego. Arcybiskup dodał, że misjonarze, dzięki świadectwu i głoszeniu Ewangelii, umacniali w wierze pozostałych chrześcijan.

– Dawanie świadectwa o Chrystusie i Jego miłości sprawia, że pojawiają się uciski. Ale nie ma innej drogi!

Zwracając się do Jubilatów, metropolita przypomniał, że nieodłącznym elementem ich kapłańskiego posługiwania jest przybliżanie wiernym Królestwa Bożego.

– Jesteśmy na drodze, którą Chrystus wytyczył w Wieczerniku. Stąd ta dzisiejsza Eucharystia przy grobie biskupa, męczennika, świadka, głosiciela Ewangelii w sposób jednoznaczny i nawołujący do odnowy ładu moralnego.

Kończąc homilię, arcybiskup zachęcał do rachunku sumienia opartego na trzech pojęciach z dzisiejszej Ewangelii, a także do wspólnego dziękczynienia za 30 lat kapłaństwa.

– Potrzeba nam wspólnej modlitwy o poczucie jedności, bo jedność między braćmi to pierwszy owoc pokoju, który daje Chrystus. Pokój daje moc, by każdego dnia dawać świadectwo o miłości, jaka jest między Chrystusem a Jego Ojcem i przyjmuje kształt najbardziej wiernego i heroicznego posłuszeństwa samemu Bogu.

W 1989 roku święcenia kapłańskie z rąk kardynała Franciszka Macharskiego otrzymali: ks. Jan Antoł, ks. Zygmunt Filip Badurski, ks. Józef Baran, ks. Adam Biłka, ks. Zdzisław Bogdanik, ks. Zdzisław Bury, ks. Zygmunt Cholewa, ks. Bohdan Ciołczyk, ks. Roman Ciupaka, ks. Kazimierz Czubat, ks. Roman Dziadosz, ks. Marian Dziubas, ks. Stanisław Furczoń, ks. Emil Furtak, ks. Jan Gibała, ks. Wiesław Gibas, ks. Ryszard Grabczyk, ks. Jacek Gracz, ks. Zdzisław Grochal, ks. Tomasz Gucwa, ks. Józef Handerek, ks. Marek Holota, ks. Maciej Jenker, ks. Paweł Jurek, ks. Andrzej Kamiński, ks. Piotr Koszyk, ks. Kazimierz Kijas, ks. Jerzy Klauzner, ks. Krzysztof Kołata, ks. Marek Kościelniak, ks. Piotr Kowalczyk, ks. Michał Kowalski, ks. Janusz Kuciel, ks. Andrzej Lichosyt, ks. Stanisław Lipowski, ks. Grzegorz Łopatka, bp. Janusz Mastalski, ks. Andrzej Mojżeszko, ks. Krzysztof Moskal, ks. Bogusław Mielec, ks. Janusz Okrzesik, ks. Wiesław Ostrowski, ks. Piotr Pokojnikow, ks. Wiesław Popielarczyk, ks. Stanisław Rapacz, ks. Wiesław Ryżka, ks. Piotr Sadkiewicz, ks. Adam Słaby, ks. Janusz Sołtys, ks. Karol Szałas, ks. Adam Szczygieł, ks. Leszek Uroda, ks. Andrzej Wiktor, ks. Andrzej Zając, ks. Janusz Zajda, ks. Andrzej Zemła, ks. Paweł Zięba, ks. Zbigniew Zięba.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Para Prezydencka odwiedziła sześcioraczki i ich rodziców

2019-05-25 09:58

prezydent.pl

W krakowskim Szpitalu Uniwersyteckim Para Prezydencka odwiedziła nowo narodzone sześcioraczki oraz ich rodziców Klaudię i Szymona Marców. Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda rozmawiali też z personelem placówki, w której dzieci przyszły na świat. W spotkaniu wzięło udział ok. 40 osób zaangażowanych w akcję porodową z Oddziału Klinicznego Położnictwa i Perinatologii oraz Oddziału Klinicznego Neonatologii.

Grzegorz Jakubowski/KPRP

Grzegorz Jakubowski/KPRP

– Gratulujemy i bardzo dziękujemy, bo to wydarzenie, które rozsławiło nas na świecie – mówił Prezydent.

Sześcioraczki zdarzają się niezwykle rzadko – raz na 4,7 mld ciąż. Jak poinformowali lekarze, na świecie narodziły się m.in. w USA i w Wielkiej Brytanii. W Polsce taki przypadek zdarzył się po raz pierwszy.

Grzegorz Jakubowski/KPRP
CZYTAJ DALEJ

Reklama

15 tysięcy żołnierzy modliło się w Lourdes o pokój na świecie!

2019-05-25 21:12

Agata Pieszko

Zakończyła się 61. Międzynarodowa Pielgrzymka Wojskowa do Lourdes, podczas której 15 tysięcy żołnierzy modliło się o pokój na świecie. Pielgrzymka trwała od 17 do 19 maja, jednak grupa polskich żołnierzy, licząca 180 osób, rozpoczęła swoją podróż już 12 maja. Wśród pielgrzymów z Polski znalazła się 30-osobowa reprezentacja podchorążych z Duszpasterstwa Akademickiego „Nieśmiertelni” Akademii Wojsk Lądowych na czele z kapelanem ks. kpt. Maksymilianem Jezierskim. Żołnierze z Wrocławia połączyli się z resztą pielgrzymów w koszarach 23 Śląskiego Pułku Artylerii w Bolesławcu, skąd wyruszyli autokarem w stronę Lourdes.

Archiwum DA Nieśmiertelni

Hasem tegorocznej 61. Międzynarodowej Pielgrzymki Wojskowej były słowa „Szukaj pokoju i dąż do niego” (Ps 34, 15), przypominające o darze zgody jako bożym błogosławieństwie.

– Celem pielgrzymki była modlitwa o pokój na świecie. W tej niezwykłej modlitwie wzięło udział ok. 15 tys. żołnierzy z całego świata. Oprócz fenomenalnych duchowych przeżyć doświadczyliśmy niezapomnianej przygody związanej z poznaniem żołnierzy z innych krajów. Mogliśmy zwiedzić także wiele ciekawych miejsc. Wróciliśmy do Wrocławia umocnieni w wierze oraz z pogłębioną świadomością odpowiedzialności za utrzymanie pokoju na świecie. Zobaczyliśmy, że armie są w stanie rozmawiać ze sobą w zgodzie i walczyć razem w słusznej sprawie. Po tym wyjeździe możemy z pełnym przekonaniem powiedzieć, że jesteśmy dumni z tego, że jesteśmy żołnierzami Wojska Polskiego – mówi ks. kpt. Maksymilian Jezierski, kapelan Akademii Wojsk Lądowych

Podchorąży z Duszpasterstwa Akademickiego „Nieśmiertelni” wrócili do Wrocławia 23 maja.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem