Reklama

Niedziela Świdnicka

Diecezja. Kolejny rok

To już jedenasty rok naszej świdnickiej wspólnoty diecezjalnej. Przez ten czas wiele dobrego wydarzyło się poprzez różnego rodzaju przedsięwzięcia duszpasterskie

Pełne owoce tych dzieł znane są tylko Panu Bogu. Znamy tylko niektóre. Przy okazji kolejnej rocznicy powołania naszej diecezji spróbujmy się przyjrzeć wydarzeniom ostatniego roku oraz wybiec planami w najbliższą przyszłość. Poznajmy choć kilka owoców tych duszpasterskich wysiłków.

– To było fantastyczne doświadczenie, razem z małżonką przeżyliśmy naprawdę wyjątkowe chwile – wspomina Kongres Małżeństw w Świdnicy Jan z Wałbrzycha.

– Podczas spotkania ewangelizacyjnego na świdnickim stadionie byłam wśród siedmiu tysięcy – opowiada Karolina z Wałbrzycha. – Z mężem przechodziliśmy trudny okres, nasze małżeństwo przechodziło głęboki kryzys. Pojechaliśmy tam całą rodziną, razem z nami naszych troje dzieci. Podczas modlitwy, którą prowadzili ojcowie Antonello i Enrique z Brazylii, wydarzyło się coś wyjątkowego, cudownego. Pan Jezus odmienił nasze serca, moje serce. Z pełną odpowiedzialnością stwierdzam, że uzdrowił nasze małżeńskie relacje w jednej chwili. Minął już prawie rok cudownych, małżeńskich relacji. Chwała Panu Bogu – radośnie dziękuje Karolina.

Wydarzenia 2014 roku

Ubiegłoroczne przedsięwzięcia duszpasterskie były w głównej mierze podporządkowane przypadającemu w 2014 r. 10-leciu istnienia diecezji świdnickiej. Celem obchodów rocznicy było wyrażenie wdzięczności Panu Bogu i ludziom za realizowane w tym okresie dobro, za przeprowadzone dotychczas inicjatywy dotyczące wymiaru duchowego, jak i materialnego diecezji.

– Okazją do wyrażenia wdzięczności była sprawowana 25 marca w rocznicę święceń biskupich bp. Ignacego Deca uroczysta celebracja eucharystyczna w świdnickiej katedrze pod przewodnictwem abp. Celestino Migliore, nuncjusza apostolskiego w Polsce – wspomina ks. Krzysztof Ora, dyrektor Wydziału Duszpasterskiego Świdnickiej Kurii Biskupiej. – Ponadto wyjątkowego charakteru nabrał ubiegłoroczny odpust diecezjalny, przypadający 8 maja, w uroczystość św. Stanisława. Gościem święta diecezji był abp Józef Kowalczyk, ówczesny prymas Polski, który pobłogosławił na placu przed katedrą pomnik św. Jana Pawła II, patrona Świdnicy, papieża, decyzją, którego była ustanowiona najmłodsza diecezja na Dolnym Śląsku – zauważa ks. Krzysztof Ora.

Reklama

– Wśród wysuwających się na czoło wiodących zeszłorocznych działań duszpasterskich w wymiarze ogólnodiecezjalnym należy zauważyć przygotowania do kanonizacji bł. Jana Pawła II, które opierały się na przypomnieniu nauczania papieskiego poprzez odsłuchiwanie w parafiach nagrań homilii Jana Pawła II z jego pielgrzymki do Ojczyny w 1991 r. Znaczącym wydarzeniem duszpasterskim ubiegłego roku, wpisującym się w obchody 10-lecia diecezji, były rekolekcje ewangelizacyjne, które były przeprowadzone przez ojców: Antonello i Enrique z Brazylii. Ojcowie prowadzili pod koniec czerwca 2014 r. serię spotkań: dwudniowe rekolekcje kapłańskie dla księży wikariuszy i proboszczów, następnie głosili katechezy na spotkaniu z młodzieżą w Dzierżoniowie oraz w Świdnicy podczas całodniowego spotkania z udziałem ponad 7 tysięcy dorosłych przedstawicieli wielu parafii diecezji świdnickiej – podkreśla ks. Krzysztof.

– Od wielu lat nie uczestniczyłam w życiu religijnym, nie chodziłam na Msze św., nie spowiadałam się – wspomina Helena z Wałbrzycha. – Na wyjazd do Świdnicy namówiła mnie moja córka. Miałam opory, prowadzę firmę, nie bardzo wiedziałam, jak zorganizować swój wyjazd, córka nie naciskała, łagodnie tylko zachęcała. Później mi powiedziała, że dużo się modliła. Jak się okazało już na stadionie, zwerbowała całą naszą rodzinę. To, co się wydarzyło, przeszło moje najśmielsze oczekiwania. Choć nie miałam jakiś oczekiwań, decyzję podjęłam w jednej chwili, w sposób dla mnie zaskakujący, nie jestem osobą, która działa pod wpływem emocji, tu jednak zadziałał jakiś impuls – dzieli się Helena. – Podczas modlitwy w moim sercu zaczęły dziać się dziwne rzeczy, powiem tylko tyle, że odczułam wielką miłość Pana Boga do mnie, wielką tęsknotę Boga za mną, za Heleną, zwyczajną, prostą kobietą. To było niesamowite doświadczenie, nawet teraz trudno jest mi o tym mówić bez wzruszenia. Czuję ogromną wdzięczność do Pana Boga i mojej córki, którą się posłużył – zauważa Helena.

Reklama

Plany na 2015 rok

Ważnym wydarzeniem 2014 r., które zapoczątkowało w diecezji działania duszpasterskie na kolejne trzy lata, aż do 2017 r., była październikowa inauguracja peregrynacji figury Matki Bożej Fatimskiej, która została uroczyście poświęcona przez ks. Carlosa M. Pedrosę, rektora sanktuarium w Fatimie.

– Dotychczas peregrynacja odbyła się w dwóch dekanatach diecezji, a do października 2017 r., kiedy przypadać będzie 100. rocznica objawień fatimskich, figura nawiedzi wszystkie parafie w diecezji – zapowiada ks. Krzysztof. – Jak co roku ważnym punktem w kalendarium duszpasterskim była sierpniowa piesza pielgrzymka na Jasną Górę z udziałem blisko tysiąca pielgrzymów – podkreśla Ksiądz Dyrektor. – Wśród wydarzeń, które mają potencjał, by stać się corocznym przedsięwzięciem duszpasterskim, było zeszłoroczne I Forum Ewangelizacyjne, które odbyło się w Świdnicy 22 marca z udziałem blisko 500 osób, a którego gościem specjalnym był bp Grzegorz Ryś, odpowiedzialny z ramienia Konferencji Episkopatu Polski za nową ewangelizację. – Poza trwającą peregrynacją w tym roku będziemy koncentrować się na właściwym przygotowaniu diecezji na przyjęcie gości, którzy przybędą do nas z racji przyszłorocznych Światowych Dni Młodzieży w Krakowie – zaznacza ks. Ora. – Chodzi o działania zarówno ogólnodiecezjalne (spotkania młodzieży), ale także o budowanie właściwych struktur na poziomie pięciu rejonów, na które została podzielona nasza diecezja (Wałbrzych, Świdnica, Dzierżoniów, Ząbkowice, Kłodzko). Światowe Spotkanie Młodych z Papieżem, to wyjątkowe wydarzenie, które oprócz olbrzymiej siły ewangelizacyjnej, to również bardzo poważne wydarzenie organizacyjne. Jak podkreślają specjaliści, tak dużego wydarzenia w Polsce już dawno nie było, ostatnie spotkanie młodych odbyło się w Polsce w 1991 r. na Jasnej Górze z Janem Pawłem II. Po tylu latach młodzi z całego świata znowu zostali zaproszeni przez Głowę Kościoła do Polski, a miejscem spotkania będzie Kraków. Do tego trzeba się przygotować. Oprócz tych znaczących, ważnych wydarzeń warto zauważyć te inicjatywy, które na stałe już wpisały się w działalność diecezji, mam tu na myśli choćby dyżury kapłanów w katedralnych konfesjonałach, posługę egzorcysty, dni skupienia dla narzeczonych, organizowane katechezy dla dorosłych, działalność duszpasterstw specjalistycznych, diecezjalnej Caritas.

Wydarzeniem szczególnym, bliskim sercu piszącego te słowa, są coroczne „rekolekcje w drodze”. Mam na myśli pieszą pielgrzymkę na Jasną Górę. Niezwykle ważne wydarzenie, szczególnie dedykowane młodzieży. Kiedy mija kolejny rok naszej diecezji, wzbudźmy w sobie taką ludzką wdzięczność Panu Bogu i ludziom, często bezimiennym, którzy swoją pracą przyczyniają się do rozwoju naszej świdnickiej wspólnoty chrześcijan. Naszą diecezję swoją decyzją powołał do życia św. Jan Paweł II, jemu właśnie powierzmy plany na 2015 r. Wspólnie za jego przyczyną wypraszajmy również siły dla naszych biskupów i kapłanów, w czasach, kiedy zło panoszy się w każdej dziedzinie naszego życia, potrzebujemy świętych przewodników, mocnych filarów, na których zawsze będzie można się oprzeć. Dziękując więc Panu Bogu za otrzymane łaski, prośmy o dary Ducha Świętego na kolejne lata. Niech każdy z nas poczuje się wezwany do troski o wspólnotę diecezjalną, na miarę swoich sił i zdolności. Na pewno każdy z nas może podarować swoją modlitwę, o którą tak często proszą nas duszpasterze.

2015-03-19 11:26

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Diecezja bielsko-żywiecka pożegnała obraz „Jezu Ufam Tobie”

[ TEMATY ]

obraz

obraz

Franciszek

diecezja

Wiesław Ochotny

Wierni diecezji bielsko-żywieckiej pożegnali 19 czerwca obraz „Jezu ufam Tobie” oraz relikwie św. siostry Faustyny i św. Jana Pawła II. Trwająca 9 miesięcy peregrynacja Znaków Miłosierdzia zakończyła się w bielskiej katedrze św. Mikołaja. Eucharystii dziękczynnej przewodniczył bp Roman Pindel, który wspólnie z modlącymi się podczas liturgii biskupami – Piotrem Gregerem, seniorem Tadeuszem Rakoczym i Janem Zającem z Krakowa – przyjął od poszczególnych delegacji świadectwa związane z peregrynacją.

Przewożone specjalnym samochodem-kaplicą kopia obrazu łagiewnickiego i relikwie Apostołów Miłosierdzia przemierzyły około 4.tys. kilometrów drogami Podbeskidzia – na terenie Śląska i Małopolski – odwiedzając ponad 200 kościołów, kaplic i klasztorów. Podczas uroczystości pożegnalnych, po których Znaki Miłosierdzia pojechały do łagiewnickiego sanktuarium, wielu nie kryło łez wzruszenia, a słowo pożegnania na stopniach katedry wygłosił prezydent Bielska-Białej.

CZYTAJ DALEJ

Kto otrzyma nagrodę Patrioty Roku?

2022-12-03 15:03

[ TEMATY ]

nagroda

Biały Kruk

Biały Kruk

W historycznej Sali „Sokół” w Krakowie trwa obecnie VIII Dzień Patrioty, czyli spotkanie z najważniejszymi twórcami polskiego życia kulturalnego, literackiego, społecznego i religijnego. Organizatorem jest wydawnictwo Biały Kruk, zaś punktem kulminacyjnym będzie wręczenie nagrody „Patriota Roku im. Kazimierza Odnowiciela”.

Program spotkania:

CZYTAJ DALEJ

„Autoportret Kościoła - Archidiecezja Łódzka”

2022-12-03 16:30

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

ks. Paweł Kłys

Po niespełna miesięcznej przerwie w auli Wyższego Seminarium Duchownego w Łodzi odbyła się kolejna sesja IV Synodu Archidiecezji Łódzkiej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję