Reklama

Z Watykanu

2015-03-23 19:24


Niedziela Ogólnopolska 13/2015, str. 4

L'Osservatore Romano
Papież pobłogosławił korony dla Kalwaryjskiej Matki Zawierzenia

Watykan • Praszka

Papież pobłogosławił korony dla Kalwaryjskiej Matki Zawierzenia

Podczas audiencji generalnej, która odbyła się 18 marca 2015 r. na Placu św. Piotra w Watykanie, abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, poprosił papieża Franciszka o pobłogosławienie koron i błogosławieństwo na dalszy proces zmierzający do koronacji Kalwaryjskiej Matki Zawierzenia w Praszce. Ojciec Święty nałożył ręce na korony, wypowiedział modlitwę i znakiem krzyża pobłogosławił je, a także przybyłych członków delegacji. Błogosławieństwem objął również archidiecezję częstochowską z jej Pasterzem oraz parafię Świętej Rodziny w Praszce, na terenie której znajduje się sanktuarium pasyjno-maryjne z cudownym wizerunkiem Kalwaryjskiej Matki Zawierzenia. Ks. prał. Stanisław Gasiński, kustosz sanktuarium w Praszce, podziękował za błogosławieństwo i dar koron oraz złożył Ojcu Świętemu w darze stułę z wizerunkiem Kalwaryjskiej Matki Zawierzenia. Ten akt był niejako dopełnieniem słów, które 19 sierpnia 2002 r. w Kalwarii Zebrzydowskiej wypowiedział Jan Paweł II: „Niech Matka Boża Kalwaryjska króluje także w Praszce”. Następnie korony zostały złożone przy relikwiach św. Jana Pawła II w Bazylice św. Piotra na czas modlitwy delegacji z archidiecezji częstochowskiej, w skład której wchodzili również: ks. prał. Teofil Siudy, przewodniczący Komitetu Koronacyjnego, oraz ks. Mariusz Trojanowski, sekretarz Metropolity Częstochowskiego. Koronacja obrazu odbędzie się w Praszce 12 września 2015 r.

(Red.)

Audiencja Generalna

Dzieci są wielkim darem dla ludzkości

O życiu, radości i nadziei, jakie wnoszą w świat dzieci, mówił 18 marca br. papież Franciszek podczas audiencji generalnej w Watykanie. Zaznaczył, że po tym, jak traktowane są dzieci, można osądzić społeczeństwo.

Ojciec święty podkreślił, że dzieci są wielkim darem dla ludzkości, ale są także wielkimi wykluczonymi, bo nie pozwala się im nawet narodzić!

Reklama

Ojciec Święty przypomniał, że w każdym okresie życia, w każdej sytuacji, w każdej kondycji społecznej jesteśmy i pozostajemy dziećmi. – To jest główne orędzie, które przekazują nam dzieci poprzez samą swą obecność – powiedział Franciszek.

Mówiąc o darach wnoszonych przez dzieci do społeczeństwa i Kościoła, Papież wskazał na ich spontaniczną ufność do rodziców i Boga, a także czystość i wewnętrzną prostotę. Dodał, że najmłodsi noszą też w sobie zdolność otrzymywania i dawania czułości, zdolność, by śmiać się i płakać, i dlatego Pan Jezus zachęca, by „stać się jak dzieci” (por. Mt 18, 3), „do takich bowiem należy królestwo Boże” (Łk 18, 16).

Ojciec Święty mówił: – Dzieci przynoszą ze sobą życie, radość, nadzieję. Z pewnością przynoszą również troski, a czasami problemy. Kiedy jednak widzimy, że poziom rozrodczości z trudem osiąga 1 proc., to możemy powiedzieć, że takie społeczeństwo jest smutne i szare, gdyż pozostało bez dzieci! – stwierdził Franciszek.

(KAI)

Ojciec Święty do Polaków

Społeczeństwo bez dzieci jest szare i smutne

Serdecznie pozdrawiam polskich pielgrzymów. Drodzy bracia i siostry, gdy zastanawiamy się nad rolą dzieci w społeczeństwie, uświadamiamy sobie, że dzieci przynoszą ze sobą życie, radość, nadzieję. Z pewnością przynoszą również troski, a czasami także problemy. Ale lepsze jest społeczeństwo z tymi troskami i problemami niż społeczeństwo smutne i szare bez dzieci! Módlmy się, aby każde dziecko było przyjmowane z miłością i z wdzięcznością wobec Boga, dawcy życia. Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus!

Audiencja generalna, 18 marca 2015 r.

(RV)

Modlitwa „Anioł Pański”

Bezdomni rozdawali Ewangelię

Podczas modlitwy „Anioł Pański” 22 marca br. papież Franciszek zachęcił do częstego czytania Ewangelii. Uczestnikom modlitwy podarował kieszonkowe egzemplarze Ewangelii, które na Placu św. Piotra rozdawali rzymscy bezdomni wraz z abp. Konradem Krajewskim. Ojciec Święty uznał za bardzo wymowny fakt, że najbardziej potrzebujący przekazują innym słowo Boże. Zachęcił zgromadzonych, by codziennie przeczytali choć jeden fragment Ewangelii. – Dobrze to wam zrobi – przekonywał.

(KAI)

Rozmowa o miłosierdziu

Audiencja dla brata Aloisa z Taizé

Papież Franciszek przyjął na audiencji brata Aloisa, przeora ekumenicznej Wspólnoty Taizé.

– Rozmawialiśmy przede wszystkim o miłosierdziu, a to z powodu ogłoszenia Roku Świętego Miłosierdzia. To jest wspaniałe. Prowadzi nas to do serca Ewangelii. Brat Roger (założyciel ekumenicznej Wspólnoty Taizé) kładł bardzo silny nacisk na centralne miejsce miłosierdzia Bożego. Bóg może tylko kochać – mawiał Brat Roger.

(KAI)

Z twittera papieża Franciszka

Pozwólmy, aby Bóg napełnił nas swoją dobrocią i miłosierdziem.

Reklama

Franciszek u św. Marty: zamiast obłudy nauczmy się oskarżać samych siebie

2019-10-15 12:07

st (KAI) / Watykan

O potrzebie nauczenia się oskarżania samych siebie, by nie popaść w obłudę mówił dziś Ojciec Święty podczas porannej Eucharystii w Domu Świętej Marty. Papież nawiązał do czytanego w liturgii fragmentu Ewangelii (Łk 11, 37-41), mówiącego o tym, że Pan Jezus zaproszony przez pewnego faryzeusza na posiłek, spotkał się krytyką pana domu, ponieważ przed posiłkiem nie dokonał obmyć rytualnych.

Grzegorz Gałązka

Franciszek zauważył, że w postawie faryzeusza dostrzec można obłudę, ponieważ zaprosił on Pana Jezusa na posiłek, lecz nie po to, by nawiązać z Nim przyjaźń, lecz aby Go osądzić. Papież przypomniał, że obłuda polega na stwarzaniu pozorów: co innego mówimy, a co innego myślimy. Dodał, że Pan Jezus nie znosi hipokryzji, często nazywając faryzeuszów obłudnikami i grobami pobielanymi. „Z zewnątrz jesteś idealny, nawet sztywny, zachowujesz się właściwie i poprawnie, ale wewnątrz jesteś kimś innym” – zauważył Ojciec Święty. Zaznaczył, że „postawa obłudna pochodzi od wielkiego kłamcy, diabła”. On jest „wielkim obłudnikiem”, a hipokryci są jego „dziedzictwem”.

„Obłuda jest językiem diabła, jest językiem zła, który wnika do naszego serca i jest zasiewany przez diabła. Nie można wytrzymać z ludźmi obłudnymi, ale są tacy. Jezus lubi obnażyć hipokryzję. Wie, że to właśnie ta postawa obłudna doprowadzi Go na śmierć, ponieważ obłudnik nie myśli, czy używa środków godziwych czy też nie” - powiedział papież.

Następnie Franciszek podkreślił, że obłuda jest trucizną, która zabija i ludzie posługują się nią często w walce o władzę. Zaznaczył, że lekarstwem na tę pokusę jest stawanie w prawdzie przed Bogiem i oskarżanie samych siebie.

„Jest to ćwiczenie duchowe, które nie jest powszechne, nie jest nawykiem, lecz staramy się je uczynić: oskarżajmy siebie samych, dostrzeżmy nasz grzech, obłudę niegodziwości, która jest w naszym sercu. Bowiem diabeł sieje niegodziwość i trzeba powiedzieć Panu: «Ależ popatrz Panie, jaki jestem»”, i powiedzieć to z pokorą” – wskazał Ojciec Święty.

Na zakończenie papież zauważył, że chrześcijanin, który nie umie oskarżać samego siebie, nie jest dobrym chrześcijaninem i grozi mu popadnięcie w obłudę. Przypomniał też modlitwę św. Piotra, gdy powiedział do Pana Jezusa: „Odejdź ode mnie, Panie, bo jestem człowiek grzeszny” (Łk 5,8). „Obyśmy nauczyli się oskarżać samych siebie” – powiedział Franciszek kończąc dzisiejszą homilię.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Frankfurt n. Odrą: Pierwsza Ekumeniczna Konsultacja Biskupów nad Odrą i Nysą

2019-10-16 00:00

Kamil Krasowski

We Frankfurcie nad Odrą 15 października podczas "Pierwszej Ekumenicznej Konsultacji Biskupów nad Odrą i Nysą" spotkali się hierarchowie z diecezji i kościołów z polsko-niemieckiego pogranicza. Wspólne nabożeństwo ekumeniczne było także okazją do świętowania jubileuszu 25-lecia Europejskiego Centrum Ekumenicznego (OeC) we Frankfurcie nad Odrą.

Karolina Krasowska
Wspólne polsko-niemieckie nabożeństwo ekumeniczne w Kościele Pokoju we Frankfurcie nad Odrą

W konsultacjach stronę polską reprezentowali prymas senior, emerytowany arcybiskup gnieźnieński Henryk Muszyński, arcybiskup szczecińsko-kamieński Andrzej Dzięga, biskup diecezji świdnickiej Ignacy Dec, biskup pomocniczy wrocławski Andrzej Siemieniewski oraz biskup diecezji wrocławskiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce Waldemar Pytel i ewangelicki biskup wojskowy Mirosław Wola.

Stronę niemiecką reprezentowali m.in. arcybiskup Berlina Heiner Koch, biskup diecezji Görlitz Wolfgang Ipolt, superintendentka Kościoła luterańskiego Saksonii Antje Pech oraz ks. Georg Langosch z Kościoła prawosławnego we Frankfurcie nad Odrą.

W wspólnym polsko-niemieckim nabożeństwie ekumenicznym, które odbyło się w Kościele Pokoju we Frankfurcie nad Odrą uczestniczyli także ks. Rafał Mocny z Katolickiego Centrum Studenckiego w Słubicach, ks. Tadeusz Kuźmicki z Wyższego Seminarium Duchownego w Paradyżu, referent ds. ekumenizmu w diecezji zielonogórsko-gorzowskiej oraz proboszcz parafii katedralnej w Gorzowie ks. prał. Zbigniew Kobus. Z kolei ze strony niemieckiej w nabożeństwie uczestniczyli znani w diecezji zielonogórsko gorzowskiej superintendent Frank Schürer-Behrmann z Frankfurtu nad Odrą, Christoph Bruckhoff – emerytowany superintendent ewangelickiego Kościoła Oderland-Spree czy ks. Justus Werdin z Kościoła ewangelickiego w Berlinie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem