Reklama

Zaufać Bogu jak św. Józef

2015-03-26 11:43

Anna Mularska
Edycja podlaska 13/2015, str. 4

Anna Mularska
Kurs "Józef"

W dniach 13-15 marca w Podlaskim Centrum Dialogu w Drohiczynie odbył się kurs „Józef” zorganizowany przez Szkołę Nowej Ewangelizacji Diecezji Drohiczyńskiej

W kursie wzięło udział 47 osób m.in. z: Węgrowa, Siemiatycz, Łochowa, Hajnówki, Rudki, Bielska Podlaskiego, Drohiczyna, a nawet z Łap. Opiekunem duchowym kursu był ks. Robert Grzybowski – dyrektor Domu św. Antoniego w Drohiczynie, zaś koordynatorem był po raz pierwszy Rafał Burakowski z Siemiatycz. Wspierała ich ekipa 9 osób świeckich, zwłaszcza małżeństwa, które zrzeszają się w SNE.

Ks. Robert opowiedział, że kurs zrodził się wyjątkowo sprawnie, a niezwykła kreatywność jego autorów była ewidentnie darem Bożym. – Kiedy sami przeżyliśmy ten kurs, który powstał jakby przypadkiem, byliśmy bardzo poruszeni jego głębią. Pan Bóg tak nas prowadził, że wiedzieliśmy, że nie my go przygotowaliśmy, tylko On. Odkryliśmy przy tym, że te kilka zdań o św. Józefie, jakie znajdują się w Piśmie Świętym, niosą ze sobą głęboki przekaz dla życia duchowego – dodaje ks. Robert.

– Dla mnie jest to odkrycie nowych form pobożności, wyjście z doświadczenia monotonii w relacji z Chrystusem. Taki duch ożywiający – mówi Anna. Dla niektórych jest to pierwsza ewangelizacja, zaś dla pozostałych okoliczność do umocnienia się w wyznawanej wierze. – Pan Bóg otwiera mi kolejne furtki. Pokazuje, jaki jest stan mojego zaufania, że ciągle mam nad czym pracować. Uświadamiam sobie na nowo, że jeśli chwycę się Boga, On nie zawiedzie – mówi Dorota.

Reklama

W Drohiczynie nie zabrakło także dzieci, najmłodszych uczestników kursu. Było ich siedmioro. Nie uczestniczyły one we wszystkich elementach kursu, jednak ekipa SNE zapewniła opiekę nad nimi. Tego zadania podjęła się nauczycielka z Siemiatycz. – Dzieci są grzeczne, nie sprawiają problemów wychowawczych. Są żądne wiedzy, wyzwań. Oprócz zabawy najmłodsi uczą się też np. literek – opowiedziała o swojej posłudze na kursie Teresa.

Ks. Grzybowski, zapytany o to, jak dałoby się opowiedzieć innym o kursie, powiedział: – Jest to historia „człowieka z krwi i kości”, który na miarę swoich możliwości idzie krok w krok za Bogiem. To największa lekcja tego kursu. Zaproszenie, abym ze wszystkimi swoimi lękami, ograniczeniami i słabościami oddał się w ręce Boga, ponieważ On pragnie uczynić ze mnie narzędzie swojej miłości. Józef wie, co to bunt, grzech, zagubienie Jezusa, co to życie bez Jezusa, co to odrywanie się od przywiązań do rzeczy i osób. On tę drogę przebył z Jezusem i zwyciężył, dlatego może być przykładem dla każdego z nas.

Zapraszamy więc wszystkich do udziału w kursie „Józef”. Jest on skierowany do osób, które dokonały już aktu oddania swego życia Jezusowi Chrystusowi. – Jest to kurs w pierwszym rzędzie dla tych, którzy mieli już doświadczenie spotkania z Bogiem, ale wszystko w nich wygasło. Ten kurs ma za zadanie budzić w tych osobach nowe, wielkie pragnienie bliskości z Bogiem – dopowiada ks. Robert.

Tagi:
kurs

Kurs Ruah we Lwowie

2018-10-15 14:02

Ks. Grzegorz Draus

Grupa teatralna ze wspólnoty "Błogosławieństwo", która prowadzi kurs "Ruah" (zwany też "Kursem Alfa") w Parafii św. Jana Pawła II we Lwowie, wystąpiła po niedzielych Mszach w kaplicy z ewangelizacyjną scenką.

Ks. Grzegorz Draus

Teatralna etiuda ukazywała historię niewoli i zbawienia człowieka. Aktorzy wykorzystywali muzykę, teatralne stroje i gesty. Każdy z mlodych aktorów opowiadał o przemianach, jakich doświadczyli dzięki uczestnictwie w kursie i zapraszali parafian.

Pierwsze spotkanie kursu Ruah juz w piątek 19 września po wieczornej Mszy św.

Wspónota "Błogosławieństwo" z greckokatolickiej parafii świętych Wołodymyra i Olgi należy i otrzymuje formację w Szkole Ewangelizacji Maryi Matki Kościoła założonej i mającej glówną siedzibę w rzymskokatolickim klasztorze kapucynów w Krasiłowie na Podolu. Młodzi grekokatolicy teraz gorliwie pomagają w rozwoju i ewangelizacji rzymskokatolickiej parafii św. Jana Pawła we Lwowie. Kurs "Ruah" odbywa się już drugi raz. Animatorzy wspólnoty prowadzą w parafii modlitewną grupę.

Portal credo.pro informacji o wspólnym dziele łacińskich i greckich katolików nadał tytuł "Wspólno-katolicki kurs Ruah".

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Orzech mówi tak!

2019-10-14 14:33

Agnieszka Bugała

Grzegorz Niemyjski/Agnieszka Bugała

Ks. Stanisław Orzechowski widział projekt krasnala „Księdza Orzecha” – mamy jego zgodę na wykonanie odlewu.

Rozmowa z Księdzem na temat planowanego prezentu, czyli wykonania odlewu z brązu figurki krasnala „Księdza Orzecha” i tym samym wpisania go na mapę i szlak wrocławskich krasnali odbyła się w ubiegłym tygodniu. Ksiądz nie znał inicjatywy, ale wysłuchał i spytał jakie krasnale są już we Wrocławiu. Zobaczył fotografie realizacji niektórych z nich. Szczególnie podobał mu się krasnal prof. Jana Miodka, który z okazji 70. urodzin wybitnego językoznawcy stanął przed budynkiem Instytutu Filologii na pl. Nankiera. Wizualizacja „Księdza Orzecha” bardzo mu przypadła do gustu:

- To ja! – mówił patrząc na zdjęcia figurki – To rzeczywiście ja! Artysta dobrze to uchwycił, chciałbym go poznać – dodał. Zaakceptował też miejsce, w którym zaplanowano instalację, czyli górny stopień schodów prowadzących do DA Wawrzyny przy ul. Bujwida. Odmówił, zdecydowanie, zakładania figurce na głowę czapki.

– Sklepienie mojej łysiny bardzo mi się podoba – stwierdził. Przystał na to, aby krasnalską czapkę umieścić w ręce postaci. Dodał, że „będzie trochę śmiechu, a tego nigdy dość”.

Zachęcamy zatem do wpłat na konto, abyśmy zdążyli z realizacją prezentu, zwłaszcza, że Szanowny Jubilat jest już o nim poinformowany.

Dane konta do wpłat:

STOWARZYSZENIE PRZYJACIÓŁ DUSZPASTERSTWA AKADEMICKIEGO WAWRZYNY

05 1090 2590 0000 0001 4260 2420

Z dopiskiem w tytule wpłaty: Darowizna Orzech

O inicjatywie pisaliśmy tutaj: https://www.niedziela.pl/artykul/45697/Prezent-dla-Orzecha-na-80-urodziny


CZYTAJ DALEJ

Reklama

Watykan: nowy szef służb bezpieczeństwa

2019-10-15 12:46

st (KAI) / Watykan

Ojciec Święty mianował dyrektorem Departamentu Bezpieczeństwa i Obrony Cywilnej Gubernatoratu Państwa Watykańskiego oraz inspektorem generalnym Korpusu Żandarmerii dr. inż. Gianlucą Gauzzi Broccolettiego, dotyczczasowego zastępcę dyrektora i zastępcą dowódcy tej jednostki– podało Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej.

Włodzimierz Rędzioch

Dr inż. Gianluca Gauzzi Broccoletti urodził się w Gubbio w Umbrii we Włoszech, 3 czerwca 1974 roku. Ukończył studia na kierunku bezpieczeństwa i inżynierii bezpieczeństwa na uniwersytecie „La Sapienza” w Rzymie. Jest żonaty i ma dwoje dzieci. W 1995 r. podjął pracę w Korpusu Żandarmerii. Od 1999 r. był odpowiedzialny za projektowanie i rozwój infrastruktury sieci i technologii bezpieczeństwa Państwa Watykańskiego oraz bezpieczeństwa cybernetycznego.

W 2010 r. został przeniesiony do Centrum Operacyjnego Bezpieczeństwa, stopniowo podejmując nowe obowiązki, a w 2017 roku został jego kierownikiem, zaś w 2018 zastępcą dyrektora Departamentu Bezpieczeństwa i Obrony Cywilnej Gubernatoratu Państwa Watykańskiego i zastępcą dowódcy Korpusu Żandarmerii. Na przestrzeni lat nawiązał relacje zaufania z poszczególnymi sekretariatami osobistymi Ojca Świętego, najwyższymi Władzami Gubernatoratu Państwa Watykańskiego oraz Sekretariatu Stanu, gdzie konieczna była kompetencja i profesjonalizm w dochodzeniach o charakterze poufnym.

Towarzyszył Ojcu Świętemu w licznych podróżach apostolskich i wizytach duszpasterskich we Włoszech i w świecie. Pełnił także służbę koordynacyjną podczas letnich pobytów św. Jana Pawła II i papieża-seniora Benedykta XVI poza Watykanem, oraz pełnił funkcję zastępcy dowódcy oddziału Castel Gandolfo podczas letniego pobytu tam papieża Benedykta XVI. Należał do osób odpowiedzialnych za zarządzanie bezpieczeństwem technologicznym podczas konklawe w 2005 i 2013 roku.

Był delegowany w różnych okolicznościach przez Dyrektora Departamentu Bezpieczeństwa i Obrony Cywilnej Gubernatoratu Państwa Watykańskiego na spotkania z władzami Rzymu i różnymi siłami policyjnymi dotyczącymi tak zwanych wielkich wydarzeń, kiedy przewidywana była obecność Ojca Świętego. Uczestniczył w licznych kursach, seminariach i stażach z udziałem różnych włoskich i międzynarodowych sił policyjnych.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem