Reklama

Niedziela Podlaska

Zaufać Bogu jak św. Józef

W dniach 13-15 marca w Podlaskim Centrum Dialogu w Drohiczynie odbył się kurs „Józef” zorganizowany przez Szkołę Nowej Ewangelizacji Diecezji Drohiczyńskiej

Niedziela podlaska 13/2015, str. 4

[ TEMATY ]

kurs

Anna Mularska

Kurs "Józef"

Kurs

W kursie wzięło udział 47 osób m.in. z: Węgrowa, Siemiatycz, Łochowa, Hajnówki, Rudki, Bielska Podlaskiego, Drohiczyna, a nawet z Łap. Opiekunem duchowym kursu był ks. Robert Grzybowski – dyrektor Domu św. Antoniego w Drohiczynie, zaś koordynatorem był po raz pierwszy Rafał Burakowski z Siemiatycz. Wspierała ich ekipa 9 osób świeckich, zwłaszcza małżeństwa, które zrzeszają się w SNE.

Ks. Robert opowiedział, że kurs zrodził się wyjątkowo sprawnie, a niezwykła kreatywność jego autorów była ewidentnie darem Bożym. – Kiedy sami przeżyliśmy ten kurs, który powstał jakby przypadkiem, byliśmy bardzo poruszeni jego głębią. Pan Bóg tak nas prowadził, że wiedzieliśmy, że nie my go przygotowaliśmy, tylko On. Odkryliśmy przy tym, że te kilka zdań o św. Józefie, jakie znajdują się w Piśmie Świętym, niosą ze sobą głęboki przekaz dla życia duchowego – dodaje ks. Robert.

Reklama

– Dla mnie jest to odkrycie nowych form pobożności, wyjście z doświadczenia monotonii w relacji z Chrystusem. Taki duch ożywiający – mówi Anna. Dla niektórych jest to pierwsza ewangelizacja, zaś dla pozostałych okoliczność do umocnienia się w wyznawanej wierze. – Pan Bóg otwiera mi kolejne furtki. Pokazuje, jaki jest stan mojego zaufania, że ciągle mam nad czym pracować. Uświadamiam sobie na nowo, że jeśli chwycę się Boga, On nie zawiedzie – mówi Dorota.

W Drohiczynie nie zabrakło także dzieci, najmłodszych uczestników kursu. Było ich siedmioro. Nie uczestniczyły one we wszystkich elementach kursu, jednak ekipa SNE zapewniła opiekę nad nimi. Tego zadania podjęła się nauczycielka z Siemiatycz. – Dzieci są grzeczne, nie sprawiają problemów wychowawczych. Są żądne wiedzy, wyzwań. Oprócz zabawy najmłodsi uczą się też np. literek – opowiedziała o swojej posłudze na kursie Teresa.

Ks. Grzybowski, zapytany o to, jak dałoby się opowiedzieć innym o kursie, powiedział: – Jest to historia „człowieka z krwi i kości”, który na miarę swoich możliwości idzie krok w krok za Bogiem. To największa lekcja tego kursu. Zaproszenie, abym ze wszystkimi swoimi lękami, ograniczeniami i słabościami oddał się w ręce Boga, ponieważ On pragnie uczynić ze mnie narzędzie swojej miłości. Józef wie, co to bunt, grzech, zagubienie Jezusa, co to życie bez Jezusa, co to odrywanie się od przywiązań do rzeczy i osób. On tę drogę przebył z Jezusem i zwyciężył, dlatego może być przykładem dla każdego z nas.

Zapraszamy więc wszystkich do udziału w kursie „Józef”. Jest on skierowany do osób, które dokonały już aktu oddania swego życia Jezusowi Chrystusowi. – Jest to kurs w pierwszym rzędzie dla tych, którzy mieli już doświadczenie spotkania z Bogiem, ale wszystko w nich wygasło. Ten kurs ma za zadanie budzić w tych osobach nowe, wielkie pragnienie bliskości z Bogiem – dopowiada ks. Robert.

2015-03-26 11:43

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Rozwijać talenty

Niedziela toruńska 38/2017, str. 1

[ TEMATY ]

klerycy

kurs

Katarzyna Umińska

Kandydaci do seminarium duchownego z wicerektorem i wikariuszem w kościele w Świerczynkach

Kandydaci do seminarium duchownego z wicerektorem i wikariuszem w kościele w Świerczynkach

Wrzesień to miesiąc, w którym uczniowie rozpoczynają naukę w szkołach. Również toruńskie Wyższe Seminarium Duchowne 1 września zapełniło się nowymi uczniami – uczniami Pana, czyli młodymi mężczyznami pragnącymi wstąpić na drogę kapłaństwa. Dziewięciu kandydatów I roku rozpoczęło kurs propedeutyczny, którego celem było wprowadzenie ich w realia seminaryjne, uczenie życia liturgią i odkrywania mocy Słowa Bożego

Wramach kursu kandydaci wraz z wicerektorem WSD w Toruniu ks. Leszkiem Stefańskim przyjechali 2 września do jednej z najstarszych świątyń naszej diecezji, czyli kościoła pw. Świętych Janów w Świerczynkach. Rozpoczynając od Eucharystii, której przewodniczył wicerektor, a koncelebrował wikariusz ks. Marcin Furman, zawierzono Bogu kandydatów na nowych alumnów. Odnosząc się do Ewangelii, ks. Leszek zwrócił się do kandydatów do kapłaństwa, mówiąc o podarowanych talentach. Podkreślił, że najważniejszym i najcenniejszym z tych talentów, nieprzeliczalnym na żadne pieniądze, jest życie ludzkie. Zaznaczył, że drugim ważnym talentem jest powołanie. Po Eucharystii kandydaci do stanu duchownego wysłuchali katechezy dotyczącej historii parafii i świątyni, a następnie zostali zaproszeni przez proboszcza ks. Piotra Stefańskiego na kolację.

CZYTAJ DALEJ

Patron młodych na dzisiejsze czasy

Niedziela Ogólnopolska 37/2003

[ TEMATY ]

święty

św. Stanisław Kostka

KSM parafii Św. Ap. Piotra i Pawła w Zawierciu

Święty Stanisław Kostka żyje w sercach młodych

Święty Stanisław Kostka żyje w sercach młodych

18 września przypada święto patrona polskiej młodzieży - św. Stanisława Kostki. Urodził się w 1550 r. w Rostkowie k. Przasnysza (diecezja płocka).
Znany badacz dziejów św. Stanisława Kostki - ks. kan. Janusz Cegłowski zastanawiał się przy jego grobie w Rzymie: „Czy dzisiaj, po kilku wiekach od śmierci, może on być światłem, wskazówką, ostoją w poszukiwaniach, wątpliwościach, zagubieniach czy decyzjach współczesnej młodzieży... Przez tyle lat wydawało mi się, że Stanisław Kostka to przeszłość, to historia Kościoła. Myślałem sobie: Co ma dzisiaj do zaproponowania ten odległy patron młodych, chłopak z XVI stulecia - młodzieży początku XXI wieku, młodzieży nasyconej kulturą absurdu, konsumpcji, seksu i zmysłów; kulturą utraty sensu i wyśmiewanej wiary; kulturą brutalności, przemocy i braku szacunku wobec drugiego człowieka; kulturą niewiary w miłość, w Ojczyznę, w tradycję; kulturą rozpadających się rodzin i przyjaźni; kulturą samotności i rozpaczy, która wyciąga rękę po narkotyk, alkohol lub samobójstwo, i kulturą przerażającej pustki”.

CZYTAJ DALEJ

Papieskie Orędzie na 55. Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu

Chodź i zobacz! Aby komunikować, trzeba spotykać osoby, tam gdzie są i takie, jakimi są – apeluje Papież w ogłoszonym dziś Orędziu na 55. Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu, który w Polsce będziemy obchodzić 19 września.

Franciszek odnosi się w nim do jednego z zasadniczych problemów współczesnych mediów. Polega on na tym, że informacje coraz częściej powstają w redakcji, przed komputerem, jedynie na podstawie danych zaczerpniętych z agencji, z sieci społecznościowych, bez kontaktu z opisywaną rzeczywistością, bez spotkań z ludźmi i bez weryfikacji. W konsekwencji powstaje obraz spłycony i ujednolicony.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję