Reklama

Jubileusz parafii przy Naftowej

2015-03-26 11:43

Piotr Lorenc
Edycja sosnowiecka 13/2015, str. 6

Piotr Lorenc

Z okazji 30. rocznicy utworzenia parafii Najświętszego Zbawiciela przy ul. Naftowej w Sosnowcu, bp Grzegorz Kaszak przewodniczył 15 marca uroczystej Mszy św. w świątyni parafialnej

Uroczystości w parafialnym kościele zgromadziły tych wszystkich, którym los wspólnoty jest bliski. Byli więc przedstawiciele sosnowieckiego magistratu, Rycerze Kolumba, policjanci, a przede wszystkim ci, którzy tę świątynię budowali.

– Pismo Święte nas poucza, że gdy przychodzi czas jubileuszowy, to powinniśmy pamiętać o dwóch elementarnych sprawach – wspominaniu i dziękowaniu. Przy okazji tego wspaniałego jubileuszu 30-lecia waszej parafii trzeba przypomnieć pierwszego proboszcza – nieżyjącego już ks. Jana Leksa, trzeba wspomnieć drugiego proboszcza, który dokończył z wami dzieła budowy – ks. Stanisława Straża i obecnego proboszcza ks. Stanisław Litwę, pracującego w parafii dopiero od roku. Trzeba także oddać cześć tym osobom, które budowały tę świątynię. Z podziwem spoglądam na mury waszego kościoła. Zdaję sobie sprawę ile to wymagało wysiłku. I jeszcze jedno – budując kościół zaprosiliście Boga Wszechmogącego do swojego życia. To miejsce jest szczególne. W tej świątyni Bóg pragnie z każdym się spotykać, pocieszać, wspierać, udzielać dobrych rad. Jest to miejsce święte. Ale samo przebywanie w kościele nie wystarczy, trzeba otworzyć swoje serce na Boga. Pamiętajcie o tym – powiedział Pasterz Kościoła Sosnowieckiego, bp Grzegorz Kaszak.

Ks. proboszcz Stanisław Litwa podkreślił, że jubileusz parafii to doskonała sposobność do podziękowania Bogu za wszystkie otrzymane łaski, za wybudowanie okazałej świątyni i plebanii, za wszystkich dobroczyńców i ofiarodawców, za wszystkich parafian, którzy na przestrzeni trzech dziesięcioleci utworzyli dom Boży.

Reklama

Parafię Najświętszego Zbawiciela erygował 19 stycznia 1985 r. biskup częstochowski Stanisław Nowak. Jednak początki budowy świątyni sięgają czasów, gdy na przełomie roku szkolnego 1981/82 dzieci z osiedla Naftowa rozpoczęły katechizację w mieszkaniu znajdującym się w jednym z bloków. Do tej pory musiały korzystać z katechezy w parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Sosnowcu. Zaś w każdą niedzielę i święta salka zamieniała się w kościół, do którego przychodzili mieszkańcy osiedla, aby uczestniczyć w Eucharystii. Osiedle rozrastało się, dotychczasowe warunki już nie wystarczały. Trzeba było stworzyć nowy ośrodek duszpasterski. 25 września 1983 r. plac kościelny poświęcił bp Franciszek Musiel. Życie duszpasterskie zaczęło się toczyć pełną parą. Pierwszym proboszczem został mianowany ks. Jan Leks, który z energią przystąpił do prac budowlanych. Zezwolenie na budowę kościoła i zatwierdzenie planów parafia otrzymała 31 października 1989 r. Budowę kościoła rozpoczęto 24 kwietnia 1990 r. Jesienią 1993 r. dokończono stan surowy, dach pokryto blachą. Plebanię ukończono w 1987 r. Przy budowie trzeba wiele wysiłku, by zdobyć pieniądze na kolejne prace. Ówczesny proboszcz przypłacił to zawałem serca. W 1994 r., po 10 latach pracy duszpasterskiej parafia pożegnała pierwszego proboszcza ks. Jana Leksa. Na jego miejsce został skierowany ks. Stanisław Straż. Ks. Straż miał już doświadczenie w budowie, wcześniej wybudował kościół w Preczowie. Efekty jego wysiłków, i oczywiście parafian, widać obecnie.

Msze św. i nabożeństwa już w nowym kościele zaczęto odprawiać 19 maja 1996 r., w dniu I Komunii św. dzieci. Kościół pobłogosławił i poświęcił stacje drogi krzyżowej 14 września 1997 r. bp Adam Śmigielski SDB. Pierwszy biskup sosnowiecki konsekrował też kościół 14 września 2000 r., w roku Wielkiego Jubileuszu Chrześcijaństwa. Od 2014 r. parafia ma nowego proboszcza, ks. Stanisława Litwę.

Architektem kościoła jest inż. Andrzej Burszke. Kościół zbudowano w stylu klasycznym. Ołtarz główny przedstawia Jezusa Chrystusa w pełni chwały. To 4,5-metrowa rzeźba we frontowej ścianie prezbiterium. Rzeźbę wykonał prof. Zygmunt Brachmański z Katowic. Cały wystój przypomina Chrystusową drogę zbawienia.

W parafii działa utytułowany chór mieszany „Salvatoris Amici”, prowadzony przez Jerzego Sojkę z Filharmonii Śląskiej i jego żonę Marię, który powstał w 1996 r. Chór ten śpiewał m.in. na Placu św. Piotra podczas obchodów 20-lecia pontyfikatu Jana Pawła II, w październiku 1998 r.

Modlitewnym uzupełnieniem uroczystości jubileuszu 30-lecia utworzenia parafii było wieczorne misterium Drogi Krzyżowej inspirowanej tekstami ks. Jana Twardowskiego, w wykonaniu krakowskiego zespołu „De Profundis” z Janem Nowickim.

Tagi:
parafia rocznica

Reklama

Wielkie święto w wałbrzyskiej parafii

2019-07-16 11:54

Krystyna Smerd
Edycja świdnicka 29/2019, str. 2-3

Jubileusze 30-lecia powstania oraz 5-lecia konsekracji kościoła obchodziła uroczyście w dniu dorocznego odpustu parafia pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy w dzielnicy Nowe Miasto w Wałbrzychu. Trzecim religijnym wydarzeniem było bierzmowanie młodzieży w parafii

Ryszard Wyszyński
Kościół Matki Bożej Nieustającej Pomocy

Okolicznościowej Mszy św. sprawowanej z okazji jubileuszy i parafialnego święta 27 czerwca przewodniczył ordynariusz diecezji świdnickiej bp Ignacy Dec. Wśród celebransów byli: ks. Kazimierz Marchaj, pierwszy proboszcz, kierujący obecnie parafią pw. Miłosierdzia Bożego w Kudowie-Zdroju, ks. prał. senior Bogusław Wermiński, poprzedni wieloletni proboszcz wspólnoty pw. Świętych Aniołów Stróżów, ks. prał. Andrzej Jarosiewicz, kustosz bolesławieckiej bazyliki maryjnej, ks. Grzegorz Umiński, sekretarz Księdza Biskupa, kapłani dekanatu Wałbrzych-Południe z ks. dr. Wiesławem Rusinem na czele oraz ks. kan. dr Dariusz Danielewicz, proboszcz parafii. Patronką kościoła i religijnej wspólnoty Nowego Miasta jest Matka Boża Nieustającej Pomocy, której wizerunek znajduje się w centralnym miejscu nad ołtarzem. Historia tego obrazu jest znacznie starsza niż parafia, a jego losy są przejmujące.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Watykan: polski kapłan nowym prałatem audytorem Trybunału Roty Rzymskiej

2019-07-19 13:09

kg (KAI) / Watykan

Franciszek mianował 19 lipca prałatem audytorem Trybunału Roty Rzymskiej ks. prał. Roberta Gołębiowskiego, pochodzącego z diecezji radomskiej, dotychczasowego oficjała większego I klasy, obrońcę węzła małżeńskiego. Jest on drugim Polakiem obdarzonym tą godnością w Trybunale – pierwszym jest 64-letni prał. Grzegorz Erlebach, pochodzący z Lublińca w diecezji opolskiej. Ponadto emerytowanym prałatem audytorem jest długoletni dziekan tej watykańskiej instancji sądowniczej prał. Antoni Stankiewicz.

Agnieszka Kutyła

Ks. Robert Gołębiowski urodził się 29 marca 1962 r. w Garbatce-Letnisku w powiecie kozienickim. Święcenia kapłańskie przyjął 29 maja 1988 r. Po roku posługiwania jako wikariusz w radomskiej parafii Matki Bożej Miłosierdzia wyjechał na studia prawa kanonicznego na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim. Po ich ukończeniu rozpoczął pracę w Watykanie, m.in. w Trybunale Roty Rzymskiej, w którym dotychczas był obrońcą węzła małżeńskiego. Jest on także postulatorem sprawy beatyfikacji Sługi Bożego bp. Piotra Gołębiowskiego (1902-80), długoletniego administratora apostolskiego diecezji sandomierskiej.

Mimo wieloletniego pobytu w Watykanie i pracy dla Stolicy Apostolskiej ks. Gołębiowski nie stracił kontaktu ze swoją rodzinną miejscowością i parafią, za co 26 sierpnia 2018 r. podczas obchodów Dożynek Gminno-Parafialnych otrzymał statuetkę „Szycha Garbacka” za zasługi i inicjatywy na rzecz lokalnej społeczności w kategorii „Działalność społeczna i troska o człowieka”.

Prałat Honorowy Jego Świątobliwości to tytuł honorowy przyznawany duchownym za szczególne zasługi w Kościele. Zewnętrznym wyróżnikiem jest fioletowa sutanna, sutanna oblamowana bez pelerynki i pas z frędzlami. W Polsce zwyczajowo nazywa się prałatem również honorowego kapelana Jego Świątobliwości.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Odnaleziono miejsce urodzenia św. Piotra Apostoła?

2019-07-20 20:00

ts (KAI) / Nowy Jork

Podczas prac wykopaliskowych w Al-Araj nad Jeziorem Galilejskim na północy Izraela archeolodzy odkryli prawdopodobne miejsce narodzin św. Piotra. Tezę, że Al-Araj to antyczne miasta Betsaida i Julias, a zatem miejsce narodzin apostołów Piotra, Filipa i Andrzeja, potwierdza znalezienie dużego kościoła bizantyjskiego obok pozostałości osiedla z czasów rzymskich. Poinformował o tym nowojorski ośrodek Center for the Study of Ancient Judaism and Christian Origins" (CSAJCO ) uczestniczący w pracach wykopaliskowych.

Israel_photo_gallery / Foter / CC BY-SA

Zdaniem naukowców tego centrum oraz izraelskiego Kinneret Academic College, odkryta świątynia w Al-Araj może być tym samym kościołem, który na swoich rysunkach utrwalił biskup Willibald z Eichstätt, gdy w 725 roku po Chrystusie przybył nad Jezioro Galilejskie. Biskup udający się z Kafarnaum do Kursi zanotował, że był to kościół wzniesiony nad miejscem zamieszkania Piotra i Andrzeja.

"Odsłonięty teraz kościół jest jedyną dotąd odnalezioną świątynią między obiema miejscowościami" - powiedział w rozmowie z izraelską gazetą „Haaretz” szef ekipy archeologów Mordechai Aviam z Kinneret Academic College. Dodał, że kościół został odkryty w pobliżu osiedla z czasów rzymskich, dlatego pasuje do opisu Betsaidy przez historyka Józefa Flawiusza. Nie ma powodów do kwestionowania tego przekazu historycznego - twierdzą archeolodzy.

Do tej pory naukowcy odkopali południowe pomieszczenia kościoła należącego do kompleksu klasztornego. Odkryto m.in. mozaiki podłogowe, szklane kamienie mozaikowe oraz części marmurowego ogrodzenia chóru. Te znaleziska świadczą o wielkości i bogatym wyposażeniu świątyni.

Wykopaliska ukazały ponadto, że antyczna wioska żydowska zajmowała większą powierzchnię niż dotychczas sądzono. Archeolodzy znaleźli też pozostałości rzymskiego domu prywatnego z I-III w. Badania geologiczne wskazują, że liczne domy rozpadły się na skutek erozji spowodowanej przez rzekę Jordan.

Podczas wcześniejszych wykopalisk archeolodzy odkryli m.in. 300-kilogramowy blok bazaltu z trzema wydrążonymi pojemnikami. Zdaniem naukowców, mógł to być relikwiarz świętych apostołów Piotra, Andrzeja i Filipa.

Izraelscy archeolodzy twierdzą, że wykopaliska w Al-Araj to antyczne miasta Betsaida i Julias, a zatem miejsce urodzenia św. Piotra Apostoła, natomiast miasto zidentyfikowane w 1989 r. przez archeologów z uniwersytetu w Hajfie jako biblijna Betsaida, to dzisiejsze Et-Tell położone o dwa kilometry dalej na północ.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem