Reklama

Niedziela Sosnowiecka

Jubileusz parafii przy Naftowej

Z okazji 30. rocznicy utworzenia parafii Najświętszego Zbawiciela przy ul. Naftowej w Sosnowcu, bp Grzegorz Kaszak przewodniczył 15 marca uroczystej Mszy św. w świątyni parafialnej

Uroczystości w parafialnym kościele zgromadziły tych wszystkich, którym los wspólnoty jest bliski. Byli więc przedstawiciele sosnowieckiego magistratu, Rycerze Kolumba, policjanci, a przede wszystkim ci, którzy tę świątynię budowali.

– Pismo Święte nas poucza, że gdy przychodzi czas jubileuszowy, to powinniśmy pamiętać o dwóch elementarnych sprawach – wspominaniu i dziękowaniu. Przy okazji tego wspaniałego jubileuszu 30-lecia waszej parafii trzeba przypomnieć pierwszego proboszcza – nieżyjącego już ks. Jana Leksa, trzeba wspomnieć drugiego proboszcza, który dokończył z wami dzieła budowy – ks. Stanisława Straża i obecnego proboszcza ks. Stanisław Litwę, pracującego w parafii dopiero od roku. Trzeba także oddać cześć tym osobom, które budowały tę świątynię. Z podziwem spoglądam na mury waszego kościoła. Zdaję sobie sprawę ile to wymagało wysiłku. I jeszcze jedno – budując kościół zaprosiliście Boga Wszechmogącego do swojego życia. To miejsce jest szczególne. W tej świątyni Bóg pragnie z każdym się spotykać, pocieszać, wspierać, udzielać dobrych rad. Jest to miejsce święte. Ale samo przebywanie w kościele nie wystarczy, trzeba otworzyć swoje serce na Boga. Pamiętajcie o tym – powiedział Pasterz Kościoła Sosnowieckiego, bp Grzegorz Kaszak.

Reklama

Ks. proboszcz Stanisław Litwa podkreślił, że jubileusz parafii to doskonała sposobność do podziękowania Bogu za wszystkie otrzymane łaski, za wybudowanie okazałej świątyni i plebanii, za wszystkich dobroczyńców i ofiarodawców, za wszystkich parafian, którzy na przestrzeni trzech dziesięcioleci utworzyli dom Boży.

Parafię Najświętszego Zbawiciela erygował 19 stycznia 1985 r. biskup częstochowski Stanisław Nowak. Jednak początki budowy świątyni sięgają czasów, gdy na przełomie roku szkolnego 1981/82 dzieci z osiedla Naftowa rozpoczęły katechizację w mieszkaniu znajdującym się w jednym z bloków. Do tej pory musiały korzystać z katechezy w parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Sosnowcu. Zaś w każdą niedzielę i święta salka zamieniała się w kościół, do którego przychodzili mieszkańcy osiedla, aby uczestniczyć w Eucharystii. Osiedle rozrastało się, dotychczasowe warunki już nie wystarczały. Trzeba było stworzyć nowy ośrodek duszpasterski. 25 września 1983 r. plac kościelny poświęcił bp Franciszek Musiel. Życie duszpasterskie zaczęło się toczyć pełną parą. Pierwszym proboszczem został mianowany ks. Jan Leks, który z energią przystąpił do prac budowlanych. Zezwolenie na budowę kościoła i zatwierdzenie planów parafia otrzymała 31 października 1989 r. Budowę kościoła rozpoczęto 24 kwietnia 1990 r. Jesienią 1993 r. dokończono stan surowy, dach pokryto blachą. Plebanię ukończono w 1987 r. Przy budowie trzeba wiele wysiłku, by zdobyć pieniądze na kolejne prace. Ówczesny proboszcz przypłacił to zawałem serca. W 1994 r., po 10 latach pracy duszpasterskiej parafia pożegnała pierwszego proboszcza ks. Jana Leksa. Na jego miejsce został skierowany ks. Stanisław Straż. Ks. Straż miał już doświadczenie w budowie, wcześniej wybudował kościół w Preczowie. Efekty jego wysiłków, i oczywiście parafian, widać obecnie.

Msze św. i nabożeństwa już w nowym kościele zaczęto odprawiać 19 maja 1996 r., w dniu I Komunii św. dzieci. Kościół pobłogosławił i poświęcił stacje drogi krzyżowej 14 września 1997 r. bp Adam Śmigielski SDB. Pierwszy biskup sosnowiecki konsekrował też kościół 14 września 2000 r., w roku Wielkiego Jubileuszu Chrześcijaństwa. Od 2014 r. parafia ma nowego proboszcza, ks. Stanisława Litwę.

Reklama

Architektem kościoła jest inż. Andrzej Burszke. Kościół zbudowano w stylu klasycznym. Ołtarz główny przedstawia Jezusa Chrystusa w pełni chwały. To 4,5-metrowa rzeźba we frontowej ścianie prezbiterium. Rzeźbę wykonał prof. Zygmunt Brachmański z Katowic. Cały wystój przypomina Chrystusową drogę zbawienia.

W parafii działa utytułowany chór mieszany „Salvatoris Amici”, prowadzony przez Jerzego Sojkę z Filharmonii Śląskiej i jego żonę Marię, który powstał w 1996 r. Chór ten śpiewał m.in. na Placu św. Piotra podczas obchodów 20-lecia pontyfikatu Jana Pawła II, w październiku 1998 r.

Modlitewnym uzupełnieniem uroczystości jubileuszu 30-lecia utworzenia parafii było wieczorne misterium Drogi Krzyżowej inspirowanej tekstami ks. Jana Twardowskiego, w wykonaniu krakowskiego zespołu „De Profundis” z Janem Nowickim.

2015-03-26 11:43

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jubileusz kłodzkiego Zakładu Karnego

125. rocznicę swojego powstania obchodził Zakład Karny w Kłodzku. Centralnym punktem jubileuszowych uroczystości była Msza św. koncelebrowana w kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny pod przewodnictwem ordynariusza diecezji świdnickiej bp. Ignacego Deca

Wszystkich gości i mieszkańców Kłodzka w serdecznych słowach powitał ks. kan. Julian Rafałko, dziekan dekanatu kłodzkiego i proboszcz parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego. Oprócz Księdza Biskupa uczynił to pod adresem m.in.: zastępcy dyrektora generalnego służby więziennej płk. Jacka Kitlińskiego i szefów podległych mu jednostek z całego kraju, wicewojewody dolnośląskiego Ewy Mańkowskiej, burmistrza Kłodzka Bogusława Szpytmy i wójta gminy Kłodzko Stanisława Longawy.

CZYTAJ DALEJ

Ksiądz, powstaniec, patriota. Powieszony przez Niemców na swojej własnej stule

W ciągu 63 dni Powstania Warszawskiego oprócz wielu żołnierzy i ludności cywilnej, wzięli w nim udział również duchowni, którzy stale towarzyszyli walczącym.

Zajmowali się organizowaniem Eucharystii i wspólnych modlitw, udzielali sakramentów, towarzyszyli poległym na ostatniej drodze, a niejednokrotnie oddawali własne życie w walce o wolność Ojczyzny.

CZYTAJ DALEJ

Jak naprawdę jest w czyśćcu? Poznaj kilka wizji od św. Faustyny!

2021-09-24 09:24

[ TEMATY ]

duchowość

czyściec

stock.adobe.com

Każdy z nas ma chwile, w których zadaje sobie pytanie: co będzie po śmierci? Od razu niebo, a może najpierw czyściec? Jeśli tak, to jak tam jest? To aż tak bolesna rzeczywistość? Poznaj kilka cytatów z Dzienniczka św. Faustyny mówiących o wizji czyśćca.

Ujrzałam Anioła Stróża, który mi kazał pójść za sobą. W jednej chwili znalazłam się w miejscu mglistym, napełnionym ogniem, a w nim całe mnóstwo dusz cierpiących. Te dusze modlą się bardzo gorąco, ale bez skutku dla siebie, my tylko możemy im przyjść z pomocą. Płomienie, które paliły je, nie dotykały się mnie. Mój Anioł Stróż nie odstępował mnie ani na chwilę. I zapytałam się tych dusz, jakie ich jest największe cierpienie? I odpowiedziały mi jednozgodnie, że największe dla nich cierpienie to jest tęsknota za Bogiem. Widziałam Matkę Bożą odwiedzającą dusze w czyśćcu. Dusze nazywają Maryję „Gwiazdą Morza”. Ona im przynosi ochłodę. Chciałam więcej z nimi porozmawiać, ale mój Anioł Stróż dał mi znak do wyjścia. Wyszliśmy za drzwi tego więzienia cierpiącego. [Usłyszałam głos wewnętrzny], który powiedział: Miłosierdzie moje nie chce tego, ale sprawiedliwość każe (Dz. 20).

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję