Reklama

Niedziela Częstochowska

Abp Depo do alumnów WSD: trzeba być wiernym Chrystusowi

[ TEMATY ]

inauguracja

Kl. Kamil Bijata

„Kościół potrzebuje nieustającego Zesłania Ducha Świętego” - mówił 6 października abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, który przewodniczył Mszy św. w kościele seminaryjnym pw. Jezusa Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana z racji inauguracji nowego roku akademickiego w Wyższym Seminarium Duchownym w Częstochowie.

Od października 2013 r. w Częstochowie odbywa się także formacja przyszłych księży diecezji sosnowieckiej. Indeksy uczelni odebrało w tym roku w sumie 12 nowych alumnów.

Mszę św. z metropolitą częstochowskim koncelebrowali m.in. biskup sosnowiecki Grzegorz Kaszak, generał Zakonu Paulinów o. Arnold Chrapkowski, przełożeni i wychowawcy seminarium na czele z ks. dr. Andrzejem Przybylskim, rektorem WSD w Częstochowie, oraz 61 kapłanów z archidiecezji częstochowskiej, diecezji sosnowieckiej. W uroczystej Mszy św. wzięli udział przedstawiciele władz samorządowych, parlamentarzyści, przedstawiciele uczelni i środowiska akademickiego.

Reklama

W homilii abp Depo podkreślił, że „Kościół potrzebuje ognia w sercu i umysłach, słów na ustach, które nie kłamią i nikogo nie zwodzą, które strzegą proroczego spojrzenia na wyzwania nie tylko aktualne, ale i te które przychodzą z planowanej antyewangelizacji przez pełzającą apostazję jako odejście od jedynej i wierności Ewangelii i Tradycji Kościoła i Magisterium”.

Za św. Pawłem Metropolita częstochowski zaznaczył, że „człowiek wierzący zbawia się poprzez osobistą wiarę w Jezusa Chrystusa, który został ukrzyżowany i zmartwychwstał” i dodał, że „św. Paweł nie dba o maniery czy sukces apostolski”.

Abp Depo zaapelował do kapłanów i alumnów, że „trzeba czuwać nad swoją wiernością wobec Chrystusa i Jego Ewangelii”. - To jest nasze zadanie - przypomniał.

„Nasze głoszenie Ewangelii, czyli osobiste zaangażowanie się w głoszenie Jezusa nie może zależeć od panującej mody, od ludzkich oczekiwań, kompromisu i tolerancji” - kontynuował abp Depo i dodał, że „jeżeli naprawdę chcę podobać się Bogu, to najpierw muszę stać się sługą Jezusa, przylgnąć do Niego całym sobą i nie tylko mentalnie, ale przede wszystkim sercem, czyli sumieniem i życiem”.

2014-10-07 07:21

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Inauguracja z papieskim przedstawicielem

Niedziela toruńska 46/2013, str. 6

[ TEMATY ]

inauguracja

Katarzyna Cegielska

Wyższa Szkoła Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu 28 października zainaugurowała 13. rok akademicki. Uroczystość w tym roku była tym bardziej niezwykła, że odbyła się z udziałem znamienitego gościa – abp. Claudia Marii Cellego, przewodniczącego Papieskiej Rady ds. Środków Społecznego Przekazu, przedstawiciela Ojca Świętego.

CZYTAJ DALEJ

Sąd Okręgowy w Warszawie zasądził 1,5 mln zł zadośćuczynienia dla syna rtm. Pileckiego za krzywdy doznane przez ojca

2023-02-08 13:36

[ TEMATY ]

Pilecki

ipn.gov.pl

Rotmistrz Witold Pilecki

Rotmistrz Witold Pilecki

Sąd Okręgowy w Warszawie wydał w środę wyrok w sprawie zadośćuczynienia dla syna rtm. Pileckiego. Sąd przyznał mu 1,5 mln zł.

Wniosek w tej sprawie wpłynął do sądu rok temu. Andrzej Pilecki, syn rotmistrza Witolda Pileckiego, wystąpił o kwotę 26 mln zł zadośćuczynienia i odszkodowania od Skarbu Państwa za krzywdę doznaną przez jego ojca. Proces w tej sprawie ruszył przed Sądem Okręgowym w Warszawie w listopadzie 2022 r.

CZYTAJ DALEJ

Bp Bizzeti: sytuacja w Turcji jest tragiczna; pomagamy, jak możemy

2023-02-08 15:28

[ TEMATY ]

Turcja

Karol Porwich/Niedziela

„Jak zawsze w takich sytuacjach, ma się poczucie zagubienia. Ale (…) ludzie trwają na modlitwie, więc ostatecznie wiara stanowi wielką pomoc” – zauważył wikariusz apostolski Anatolii. Bp Paolo Bizzeti w momencie trzęsienia ziemi w Turcji i Syrii znajdował się we Włoszech, jednak od razu zaczął pracować na rzecz organizowania pomocy dla ofiar tragedii. Według oficjalnych danych w wyniku katastrofy zginęło w sumie ponad 11 tys. osób.

Hierarcha opisał Radiu Watykańskiemu obecną sytuację w południowej Turcji, gdzie m.in. zawaliła się rzymskokatolicka katedra. Jako odpowiedzialny za miejscową Caritas zwrócił również uwagę na solidarność, którą tamtejsza ludność sobie okazuje, oraz na trudności w dostarczaniu pomocy.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję