Reklama

Z Jasnej Góry

2015-03-31 12:51

O. Stanisław Tomoń OSPPE, Rzecznik Jasnej Góry
Niedziela Ogólnopolska 14/2015, str. 8

Śluby wieczyste

Na wyłączną własność i służbę Bogu aż do śmierci

W uroczystość Zwiastowania Pańskiego, 25 marca br., 11 kleryków paulińskich złożyło na Jasnej Górze śluby wieczyste. Profesję wieczystą, czyli ślubowanie czystości, ubóstwa i posłuszeństwa, złożyło także dwóch braci w placówkach paulińskich poza Polską – jeden w Chorwacji i jeden na Węgrzech. Profesję wieczystą w jasnogórskim sanktuarium złożyli: br. Jacek Chamernik, br. Adam Faszczewski, br. Tymoteusz Tarnacki, br. Maciej Karpiński, br. Grzegorz Libuda, br. Mateusz Walczak, br. Rafał Kwiecień, br. Savio Folcholc, br. Michał Księżak, br. Jan Król, br. Maksymilian Olszak.

Mszy św. przed Cudownym Obrazem Matki Bożej przewodniczył o. Arnold Chrapkowski – generał zakonu paulinów. W uroczystości uczestniczyli m.in.: o. Marian Waligóra – przeor Jasnej Góry, o. Mikołaj Socha – prowincjał amerykański oraz o. Piotr Duś – prowincjał niemiecki.

– Dziś, stając się pełnoprawnymi członkami Zakonu, przyjmujecie na siebie także wielką odpowiedzialność wobec Boga, wobec współbraci, wobec historii. Rozpoczynacie bowiem nowy etap misji w paulińskim Zakonie – wyjaśniał o. Arnold Chrapkowski. – Ta misja związana jest z naszym charyzmatem. Przejmujecie dziś na siebie wielowiekowe dziedzictwo duchowe Zakonu, ono staje się waszym życiem; nie częścią, jakimś dodatkiem, ale całym waszym życiem – mówił Ojciec Generał.

Reklama

Paulin odznaczony

O. Nikodem Kilnar – Zasłużony dla Kultury Polskiej

Paulin o. Nikodem Kilnar, krajowy duszpasterz muzyków kościelnych, otrzymał odznakę honorową Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Zasłużony dla Kultury Polskiej’.

O. Nikodem Kilnar ukończył Wyższe Seminarium Duchowne Ojców Paulinów na Skałce w Krakowie oraz Studium Organistowskie Archidiecezji Częstochowskiej. Obronił doktorat na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Opolskiego (Sekcja liturgiczno-homiletyczna, muzyczna i historii sztuki). W 2001 r. został prezesem Stowarzyszenia Kapela Jasnogórska, a od 2007 r. jest asystentem kościelnym Jasnogórskiej Szkoły Chóralnej. W ramach tego stowarzyszenia zorganizował Zespół Naukowo-Redakcyjny Jasnogórskich Muzykaliów, którego celem jest ponowne odkrywanie i pielęgnowanie – w postaci koncertowych prawykonań, nagrań płytowych i wydawnictw nutowych, jak również naukowych opracowań – bogatego dziedzictwa muzycznego klasztoru na Jasnej Górze. W zainicjowanej przez o. Kilnara serii „Musica Claromontana” – „Jasnogórska Muzyka Dawna” ukazało się kilkadziesiąt płyt CD – dwie z nich uzyskały prestiżową nagrodę „Fryderyka” – oraz 9 zeszytów partytur nutowych, wydawanych przez PWM w Krakowie wraz z Klasztorem Paulinów na Jasnej Górze. Z jego inicjatywy ukazała się także pierwsza płyta DVD z filmem „Jasnogórska Muzyka Dawna”, zrealizowanym przez TVP Katowice.

W 2010 r. przy Zespole Naukowo-Redakcyjnym Jasnogórskich Muzykaliów powstał Zespół Naukowo-Konserwatorski Jasnogórskiego Instrumentarium, którego celem jest kompleksowa konserwacja zabytkowych instrumentów, należących do Kapeli Jasnogórskiej. W 2013 r. o. Nikodem Kilnar został nagrodzony honorowym odznaczeniem Prymasa Polski – „Srebrną Piszczałką”.

(akw)

Czytajmy „Jasną Górę”!

Marcowo-kwietniowe wydanie dwumiesięcznika „Jasna Góra” ma pomóc czytelnikom przeżyć wraz z Maryją Jasnogórską czas paschalny, a szczególnie Wielki Tydzień i Święta Wielkanocne. Pisze o tym we wstępie o. Robert Jasiulewicz, redaktor naczelny pisma.

W numerze wydrukowano kazanie wygłoszone w Wielką Sobotę 2014 r. na Jasnej Górze przez ówczesnego przeora, a obecnego biskupa pomocniczego diecezji kaliskiej Łukasza Buzuna. Publikacja pt. „Światłość pośród nas” wprowadza nas w nastrój nadchodzących świąt Wielkiej Nocy. W artykule „Życie konsekrowane. Droga do doskonałej miłości” o. Michał Lukoszek, wikariusz generalny Zakonu Paulinów, wyjaśnia, czym się przejawia i na czym polega doskonałość miłości w znaczeniu chrześcijańskim. Artykuł s. Małgorzaty Krupeckiej o św. Urszuli Ledóchowskiej przypomina o przypadającej 17 kwietnia br. 150. rocznicy urodzin założycielki Zgromadzenia Sióstr Urszulanek Serca Jezusa Konającego. Możemy się też zapoznać z curriculum vitae śp. o. Stefana Rożeja pt. „Mój testament, życie moje cudowne”.

Dwumiesięcznik „Jasna Góra” tradycyjnie zamykają kronikarskie zapisy wydarzeń w jasnogórskim sanktuarium w opracowaniu o. Stanisława Tomonia.

Adres redakcji:
ul. o. A. Kordeckiego 2
42-225 Częstochowa
e-mail: miesiecznik@jasnagora.pl
www.miesiecznik.jasnagora.pl

www.jasnagora.com

Jasnogórski telefon zaufania (34) 365-22-55 czynny codziennie od 20.00 do 24.00

Radio Jasna Góra UKF FM 100,6 MHz

Reklama

Zmarł diakon Mateusz Niemiec

2019-09-06 20:25

Ks. Wojciech Kania

Diakon Mateusz Niemiec urodził się 26 kwietnia 1994 r. w Stalowej Woli. Pochodził z parafii św. Jana Chrzciciela w Nisku. Po ukończeniu Szkoły Podstawowej nr 5 w Nisku zaczął uczęszczać do Liceum Ogólnokształcącego im. KEN w Stalowej Woli. W 2013 roku, po zdaniu egzaminu dojrzałości, wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Sandomierzu.

Ks. Wojciech Kania
diakon Mateusz Niemiec z diacezji sandomierskiej

W czerwcu, tuż przed święceniami kapłańskimi, które miał przyjąć tego roku uległ poważnemu wypadkowi. Od tego czasu przebywał w śpiączce w szpitalu. Miał zapewnioną troskliwą opiekę szpitalną oraz otoczony był w całej diecezji modlitwą. Lekarzom mimo ciągłych starań nie udało się uratować jego życia. Zmarł 5 września.

Cechowała go pogoda ducha, życzliwość i chęć niesienia pomocy innym. Był zaangażowany w duszpasterstwo osób niesłyszących. Wśród wychowawców seminarium duchownego oraz kolegów cieszył się bardzo dobrą opinią jako człowiek pracowity i odpowiedzialny.

Msza święta żałobna zostanie odprawiona 8 września 2019 r. (niedziela) w Kościele św. Michała Archanioła w Sandomierzu o godz. 17.00. Po Mszy nastąpi czuwanie do godz. 21.00.

Msza święta pogrzebowa zostanie odprawiona 9 września 2019 r. (poniedziałek) w Kościele św. Jana Chrzciciela w Nisku o godz. 11.00. Poprzedzi ją modlitwa różańcowa o godz. 10.00.

Po Mszy świętej nastąpi złożenie ciała na cmentarzu w Nisku.

Wieczny odpoczynek racz mu dać Panie…

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Abp Gądecki: małżeństwo powinno dbać o swoją duchowość

2019-09-15 12:41

msz / Poznań (KAI)

„Aby nie tylko przetrwać, ale także pokonać atak zewnętrzny na małżeństwo i rodzinę, a także przezwyciężyć trudności rodzące się wewnątrz samego małżeństwa i rodziny, potrzeba dbałości o jej duchowość” – mówił abp Stanisław Gądecki do uczestników Ogólnopolskiego Zjazdu Animatorów Spotkań Małżeńskich, który w dniach 13-15 września odbywał się w Poznaniu. Duchowny przewodniczył uroczystej Mszy św. w poznańskiej katedrze na zakończenie zjazdu.

©Rock and Wasp – stock.adobe.com

W homilii przewodniczący KEP zwrócił uwagę na wartość duchowości małżeńskiej oraz potrzebę jej pielęgnowania i rozwijania. Przypomniał, że duchowość małżeńska to odkrywanie obecności Chrystusa w łączącej małżonków więzi małżeńskiej. To życie nie tylko łaską chrztu i bierzmowania, ale także łaską małżeństwa.

„Duchowość ta kształtuje się wraz z poznaniem Chrystusa jako Oblubieńca Kościoła. To Chrystus, który kocha i tęskni za miłością człowieka, daje życie, buduje więzi z człowiekiem” – podkreślił metropolita poznański.

Zauważył, że niestety ciągle bardzo mało małżeństw, także małżeństw pobożnych, rozwija tego rodzaju duchowość małżeńską, gdyż w większości przypadków każdy z małżonków szuka swojej indywidualnej drogi do Boga.

„Zdarza się, że sami duszpasterze zapominają o tym, że małżeństwo sakramentalne nie jest jedynie podniosłą ceremonią kościelną, ale jest żywą obecnością Chrystusa działającego w więzi małżeńskiej” – stwierdził abp Gądecki.

Przewodniczący KEP zaznaczył, że rozwijając duchowość małżeńską, mąż i żona muszą się uczyć – także w bliskości cielesnej – rozpoznawania przychodzącego Chrystusa. W swojej ludzkiej miłości mają odkrywać miłość Chrystusa-Oblubieńca.

„Budowaniu i umacnianiu więzi małżeńskiej służy właściwy porządek miłości, w którym więź ze współmałżonkiem ważniejsza jest niż dzieci – prawda dziś powszechnie pomijana, a nawet negowana – a praca zawodowa i zainteresowania nie przysłaniają dobra małżeństwa” – zaznaczył metropolita poznański.

Abp Gądecki przypomniał, że temat duchowości małżeńskiej porusza ostatni rozdział adhortacji apostolskiej „Amoris laetitia”. Wskazał, że jeśli rodzinę ożywia autentyczna miłość, to wówczas Chrystus panuje w niej ze swoją radością i pokojem.

Przewodniczący KEP zaznaczył, że „dobrze przeżywana komunia rodzinna jest prawdziwą drogą do świętości w życiu codziennym i drogą rozwoju mistycznego; środkiem wewnętrznego zjednoczenia z Bogiem”.

Zwracając się do uczestników ogólnopolskiego spotkania animatorów, abp Gądecki zwrócił uwagę na potrzebę dawania świadectwa o doświadczeniach miłości w rodzinie, które powinni dawać animatorzy Spotkań Małżeńskich.

„Jeśli pary młodych ludzi – osaczone dzisiaj przez wyzwania nieustannie zmieniającego się świata – czują niepewność co do swojej przyszłości, to powinny one usłyszeć świadectwa o waszych własnych, drodzy animatorzy, doświadczeniach miłości w rodzinie” – stwierdził abp Gądecki.

„Jeśli dowiedzą się, że małżeństwo i rodzina – mocą bezinteresownej miłości – mają zdolność do przezwyciężenia wszelkich wyzwań i do wzrostu, wówczas lęki i niepokoje młodych ludzi zmniejszą się, ustępując miejsca nadziei, która sprawi, że odważą się na przygodę potężnej i owocnej miłości” – podkreślił metropolita poznański.

W organizowanym w stolicy Wielkopolski trzydniowym spotkaniu wzięło udział niemal 240 osób z całej Polski i z ośrodków polonijnych, zaangażowanych w pracę na rzecz małżeństwa i rodziny. W spotkaniu wzięli też udział Irena i Jerzy Grzybowscy, pomysłodawcy Spotkań Małżeńskich.

Uczestnicy zjazdu wzięli udział w warsztatach animatorów, które miały im pomóc we właściwy sposób odpowiadać na nowe wyzwania, podyktowane problemami, z którymi borykają się współczesne małżeństwa.

Spotkaniu odbywającemu się w stolicy Wielkopolski towarzyszył hasło: „Nie wyście mnie wybrali, ale Ja was wybrałem, abyście szli i owoc przynosili, i by owoc wasz trwał” (J 15,16).

Inicjatorem pierwszego weekendu dla małżeństw, który odbył się w 1977 roku w Laskach koło Warszawy, był Stanisław Boguszewski. Wzorował się ona na jednym z programów ruchu Marriage Encounter i pomógł w zorganizowaniu pierwszych eksperymentalnych spotkań.

„Spotkania Małżeńskie” są ruchem założonym w Polsce, mającym na celu promowanie dialogu jako duchowej drogi dla małżeństw i par przygotowujących się do małżeństwa, w rodzinie i między ludźmi w ogóle.

To międzynarodowe prywatne stowarzyszeniem wiernych, uznane Dekretem Papieskiej Rady ds. Świeckich (15 sierpnia 2009 roku). Dekret ten zatwierdził również statut stowarzyszenia.

„Szczególne znaczenie w duchowości tego stowarzyszenia ma stosowanie zasada dialogu, czyli pierwszeństwa słuchania przed mówieniem, dzielenia się przed dyskutowaniem i rozumienia przed ocenianiem, a nade wszystko przebaczanie” – mówi w rozmowie z KAI Viola Barszczewska, lider poznańskiego ośrodka Spotkań Małżeńskich.

Zasady te odnoszą się także do więzi z Bogiem, dotyczą one modlitwy, sposobu czytania Pisma Świętego, prowadzenia rachunku sumienia, rozeznawania sposobu życia przed Bogiem.

Misją „Spotkań Małżeńskich” jest kształtowanie całości życia społecznego, a szczególnie małżeńskiego i rodzinnego, zgodnie zasadami dialogu, ponad podziałami językowymi, narodowościowymi, historycznymi i politycznymi. Duchowość stowarzyszenia otwiera szerokie pole dla współpracy pomiędzy wyznaniami.

W Polsce aktualnie istnieje 28 ośrodków Spotkań Małżeńskich. Pod pojęciem „ośrodka” przyjmuje się istnienie wspólnoty składającej się z co najmniej trzech małżeństw oraz kapłana – Animatorów, a tym samym Członków Stowarzyszenia, którzy prowadzą przynajmniej jedną serię rekolekcji podstawowych dla małżeństw, a także formacyjne spotkania porekolekcyjne.

W Polsce 40 lat temu zawarto 307 tys. małżeństw, 10 lat później 255 tys., a w 2010 – 228 tys. Co 3. małżeństwo w Polsce rozwodzi się.

Dlatego też Spotkania Małżeńskie co roku organizują w Polsce blisko 120 tzw. weekendów dla małżeństw. Do końca 2018 r. odbyło się w Polsce ponad 2300 rekolekcji dla małżeństw, w których uczestniczyło prawie 30 000 par. Na świecie Spotkania Małżeńskie mają swoje ośrodki w Wielkiej Brytanii, Irlandii, Belgii, Holandii, Niemczech, USA, Białorusi, Litwie, Łotwie, Ukrainie, Rosji, Kazachstanie, Mołdawii.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem