Reklama

Reklama

Niedziela 14/2015

Szczegółowy spis treści

edytorial

3

Są ludzie, których nie ma

Lidia Dudkiewicz, Redaktor Naczelna „Niedzieli”

Różne mogą być formy rekolekcji. Oczywiście, najlepiej znamy te tradycyjne, odprawiane w kościołach, kaplicach czy klasztorach, ale też na pielgrzymkach i w różnych plenerach. Popularne stają się Noce Konfesjonałów dla ludzi najbardziej zabieganych, zapracowanych, podróżujących.

drogowskazy

Akt zgonu czy metryka zmartwychwstania

Ks. Ireneusz Skubiś, Honorowy Redaktor Naczelny „Niedzieli”

Musimy głęboko przejąć się tajemnicą Zmartwychwstania. Święta Wielkanocne to nie tylko okazja do uroczystej procesji podczas Mszy św. rezurekcyjnej, do spotkań rodzinnych, ale też powód do zamyślenia nad ludzkim życiem, które jest stworzone do wieczności.

z Watykanu

4

Z Watykanu

O ponowienie modlitwy w intencji październikowego zgromadzenia zwyczajnego synodu biskupów poświęconego rodzinie zaapelował Ojciec Święty podczas audiencji generalnej 25 marca br. Zaznaczył, że właśnie modlitwa jest potrzebna, nie plotki. Wcześniej w Auli Pawła VI papież Franciszek spotkał się z chorymi.

ze świata

5

Ze świata

Przełom w Europejskiej Inicjatywie Obywatelskiej „Jeden z nas”. Dąży ona do zakazu finansowania aborcji z budżetu unijnego. Pod wnioskiem w tej sprawie podpisało się niemal 2 mln obywateli z krajów unijnych, a mimo to projekt został odrzucony przez Komisję Europejską.

dookoła świata

6

Dookoła świata

Jakub Jałowiczor, Dziennikarz portal Fronda.pl

Depresja lub załamanie nerwowe jednego z pilotów mogły być przyczyną katastrofy samolotu we francuskich Alpach. Airbus A320 rozbił się, lecąc z Barcelony do Düsseldorfu.

z Jasnej Góry

8

Z Jasnej Góry

O. Stanisław Tomoń OSPPE, Rzecznik Jasnej Góry

z Polski

9

Z Polski

temat numeru: Wielkanoc

10-11

I zmartwychwstał dnia trzeciego

Ks. Jacek Molka

Wielkanoc jest fundamentalną kościelną uroczystością, którą świętujemy od II wieku w pierwszą niedzielę po pierwszej wiosennej pełni Księżyca. Bez zmartwychwstania Jezusa z Nazaretu religia chrześcijańska nie miałaby po prostu żadnego sensu.

temat numeru • Wielkanoc

12-14

Dokonało się niepojęte

Z ks. prof. Józefem Naumowiczem rozmawia Andrzej Tarwid

Z ks. prof. Józefem Naumowiczem z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego i Wyższego Metropolitalnego Seminarium Duchownego w Warszawie – znawcą wczesnego chrześcijaństwa – rozmawia Andrzej Tarwid

5. rocznica katastrofy smoleńskiej

16-19

Ludzie Prezydenta

Artur Stelmasiak

Prezydent Lech Kaczyński roztaczał wokół siebie etos służby dla Polski. Jego kancelaria była doskonałą szkołą dla wielu młodych urzędników. To oni wchodzą teraz do wielkiej polityki.

20-21

Kapelan „Solidarności” i Prezydenta

Mateusz Wyrwich

Był kapłanem niezwyczajnym, choć nigdy nie wybijał się na pierwszy plan. Dziś najdobitniej mówią za niego ludzie, których uformował.

Dzieło Nowego Tysiąclecia

22-23

Największy żywy pomnik św. Jana Pawła II

Justyna Kielniacz

Jest ich już ponad 2,5 tys. Są w całej Polsce. Pakuję więc plecak i wyruszam na spotkanie stypendystów Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”. Następna stacja: Opole

śp. ks. Stanisław Borecki

24

Żywa pamięć

Ks. Paweł Greń CRL, Przeor i proboszcz we Mstowie

Dokładnie 25 lat temu, dzięki życzliwości, otwartości i determinacji ówczesnego biskupa częstochowskiego Stanisława Nowaka, Kanonicy Regularni Laterańscy powrócili do klasztoru i parafii we Mstowie. Posługiwali tutaj od drugiej połowy XII wieku aż do kasaty klasztoru w 1819 r.

Otwieramy pożółkłe strony „Niedzieli”

Lidia Dudkiewicz

W czasie dyżuru redakcyjnego usłyszałam niedawno w słuchawce męski głos i słowa zachęcające do odszukania artykułu wydrukowanego w „Niedzieli” w 1990 r., z prośbą o powtórną jego publikację w związku ze zbliżającą się 25. rocznicą śmierci ks. Stanisława Boreckiego.

24-27

Pozostały owoce Jego świętej służby

Lidia Dudkiewicz

Parafia Mstów – 13 km od Częstochowy – w żałobie. Zmarł jej proboszcz – ks. kan. Stanisław Borecki. Miał zaledwie 51 lat. Z 28 lat swojego wzorowego kapłaństwa 12 spędził we Mstowie. Aby poznać jego posługę w Kościele i jego człowieczeństwo, trzeba przede wszystkim udać się do Mstowa.

wydarzenia

27

O wielkich Polakach

Tadeusz Kierel

Zakończyła się trzecia edycja Wojewódzkiego Konkursu Interdyscyplinarnego o Wielkich Polakach z serii „Regionalnych Olimpiad Wiedzy o Wielkich Polakach”, adresowanego do młodzieży szkół gimnazjalnych województwa kujawsko-pomorskiego.

nawiedzenie

28-29

Matko Boża, obroń nas raz jeszcze!

Z o. Mariuszem Tabulskim – definitorem generalnym Zakonu Paulinów – rozmawia Anna Wyszyńska

Historycznie jest to druga peregrynacja Obrazu Nawiedzenia. W archidiecezji warszawskiej będzie trwała do 7 czerwca br., zakończy się w Święto Dziękczynienia przy Świątyni Opatrzności Bożej. Miałem okazję w marcu uczestniczyć w nawiedzeniu Matki Bożej w parafii św. Jakuba w Warszawie i widziałem, jak wiele osób przybyło na tę uroczystość.

29

Prawda, dobroć, godność

Barbara Kubicka

Tegoroczne rekolekcje wielkopostne w „Niedzieli” rozpoczął 24 marca br. abp Wacław Depo. Przewodniczył on Mszy św., koncelebrowanej z kapłanami pracującymi w Redakcji, do których dołączył rekolekcjonista – ks. kan. Sławomir Wojtysek, proboszcz parafii pw. św. Brata Alberta w Częstochowie.

propozycje

30

Pytajmy o radę świętych

Ks. Ireneusz Skubiś

Przeżywamy trzeci rok pontyfikatu papieża Franciszka. To pontyfikat inny niż poprzednie, bardzo wymowny, choć głęboko zakorzeniony w misji Kościoła trwającego od dwóch tysięcy lat. Wielkim wydarzeniem była wizyta Papieża w Parlamencie Europejskim i w Radzie Europy.

31

Europa musi dawać wartości, a nie pustkę

Ks. Cezary Chwilczyński

W Parlamencie Europejskim odbyła się konferencja poświęcona wzrostowi radykalizmu religijnego oraz dialogowi między religiami i liderami politycznymi Europy.

relikwie bł. Stanisława Papczyńskiego • Świątynia Opatrzności Bożej

32-33

Wzór miłości Ojczyzny

Grzegorz Polak

11 kwietnia br. do Panteonu Wielkich Polaków w Świątyni Opatrzności Bożej zostaną uroczyście wprowadzone relikwie bł. Stanisława Papczyńskiego, założyciela Zgromadzenia Księży Marianów. Jego postać dowodzi, że dawni święci nie odchodzą do lamusa historii, ale nadal są wyrazistymi wzorcami i mogą inspirować współczesnych chrześcijan.

34

Gdzie jest Jezus?

Agnieszka Bugała

Jak nie przegapić Zmartwychwstania? Trzeba iść do grobu ze św. Marią Magdaleną

wiara i życie

35

Pierwszeństwo dla pań

Ks. Mariusz Rosik

Jeden z żydowskich midraszy tak uzasadnia stworzenie kobiety z żebra mężczyzny: „Bóg stworzył kobietę z żebra Adamowego.

Święty Janie Pawle II – pamiętamy!

liturgia tygodnia

36-37

Apostołowie przy grobie Zmartwychwstałego

W tym dniu wspaniałym wszyscy się weselmy

Ksiądz profesor Waldemar Chrostowski

Uroczystość Zmartwychwstania Pańskiego upamiętnia i uobecnia najważniejsze wydarzenie całej historii zbawienia: zwycięstwo Jezusa Chrystusa nad śmiercią oraz pokonanie mocy zła i grzechu. Sprawiło ono również radykalną przemianę uczniów Jezusa: wcześniej zalęknieni i przerażeni stali się mężnymi głosicielami prawdy, że Ukrzyżowany żyje.

poradnik duszpasterski

38

Daj się jeszcze zatrzymać

Odpowiada ks. Robert Grohs

Olga: – Bardzo się cieszę owocami Wielkiego Postu. To był piękny czas. Boję się jednak, żeby nie powtórzyło się to, co w poprzednich latach. Wróciłam do „normalności”...

felieton

39

Kampanijne podrzutki

Michał Karnowski

Z dużym rozbawieniem obserwuję próby narzucenia przez sztab wyborczy Bronisława Komorowskiego podziału ideowego w tej kampanii. Długo musiano zapewne szukać pomysłu, by zdecydować się ostatecznie na rzekome zderzenie Polaków „racjonalnych” z „radykalnymi”. Ale dobrze, spróbujmy to przełożyć na konkrety.

rozmawiamy o Polsce

40-41

Uczelnia z korzeniami

Z prof. Alojzym Szymańskim rozmawia Wiesława Lewandowska

O pielęgnowaniu ducha tradycji i wdrażaniu dobrze rozumianej nowoczesności z prof. Alojzym Szymańskim rozmawia Wiesława Lewandowska

fakty • opinie

42

Jam zwyciężył świat

Jan Maria Jackowski, Publicysta i pisarz, eseista, senator RP

Komunizm głosił „teologię” śmierci Boga, a gdy upadł – głoszona jest „teologia” śmierci Kościoła.

Nowe rozmaitości

(pr)

z prasy zagranicznej

43

Ambitna misja Rosji

(pr)

Ferment w świecie politycznym

(pr)

Kardynał o Roku Miłosierdzia

(pr)

Polscy biskupi będą bronić nauczania św. Jana Pawła II

(pr)

Kościół najbardziej godny zaufania

(pr)

44

Dzisiaj tej mocy nam potrzeba…

Alina Czerniakowska

Papież Polak wołał na zakończenie pierwszej wizyty w Ojczyźnie w 1979 r.: „Musicie być mocni! Dziś tej mocy bardziej wam potrzeba niż w jakiejkolwiek epoce dziejów. ...

Pozwólmy na jej narodziny

Zdzisław Skotnicki

felietony

45

Świąteczne prezenty

Mirosław Piotrowski, Poseł do Parlamentu Europejskiego

Co roku także Polska przekazuje innym jako swoisty prezent ogromną rzeszę emigrantów. Wielkanoc, czyli święta Zmartwychwstania Pańskiego, to najważniejsze wydarzenie w kalendarzu chrześcijańskim.

W kropli wody

Krzysztof Czabański, Dziennikarz, publicysta, w polskich mediach pracuje od 1967 r.

Od ludzi najmujących się do instytucji publicznych oczekujemy rozwiązywania problemów, a nie rozkładania rąk.

mówi sen. Grzegorz Bierecki

46-47

Polityczne ciosy w kasy

Z senatorem Grzegorzem Biereckim rozmawiają ks. Ireneusz Skubiś i Mariusz Książek

Jesteśmy ostatnio świadkami tego, jak medialny walec przetoczył się po SKOK-ach, a rykoszetem miał uderzyć w PiS. O tym, jak rzeczywiście przedstawia się sytuacja, z senatorem Grzegorzem Biereckim rozmawiają ks. Ireneusz Skubiś i Mariusz Książek

rodzina • rozmowa

48-49

Na szczęście trzeba pracować

Z Pawłem Królikowskim rozmawia Jolanta Marszałek

Z Pawłem Królikowskim – aktorem teatralnym i filmowym – o codziennym życiu, o rodzinie i o tym, dlaczego lubi Święta Wielkanocne, rozmawia Jolanta Marszałek

rodzina • spotkanie

50-51

Rodzina się liczy

Milena Kindziuk

Cudem udało mi się urodzić dziecko! – mówiła Małgorzata Kożuchowska, znana aktorka teatralna i filmowa

rodzina • obrona życia

52-53

Pomagają bezbronnym

Katarzyna Woynarowska

Ile dzieci musi jeszcze umrzeć, ile dzieci trzeba jeszcze zmarnować, żeby kogoś ruszyło sumienie? – pytał na Jasnej Górze Marek Jurek podczas 35. Ogólnopolskiej Pielgrzymki Obrońców Życia.

rodzina • poradnik

54

Dzieciaki, starszaki i pytaki

Joanna Operacz

Święta. Co robić, kiedy wszystkie pyszności zostały już spróbowane i wszystkie tematy omówione? Na Mszy św. już byliśmy i nawet znaleźliśmy chwilę na modlitwę w domu (warto o niej pamiętać, bo w natłoku świątecznych spraw modlitwa osobista czasem „ucieka”). W takim momencie w wielu domach ktoś sięga po pilota. A może lepiej zagrać w grę planszową?

5. rocznica śmierci Piotra Molli

55

Pan dyrektor inż. Piotr Molla

Krystyna Zając

Nie jest dziś łatwo być uczciwym i dobrym dyrektorem fabryki. Jednak postać męża św. Joanny Beretty Molli wprowadza nas w świat ewangelicznego kierowania przedsiębiorstwem.

Bóg nie umarł

Witold Iwańczak

Po obejrzeniu filmu „Bóg nie umarł” zainteresowałem się zespołem „Newsboys”, który w końcówce filmu nie tylko wykonuje tytułową piosenkę, ale również prowadzi dialog z poszukującą Boga, chorą na raka dziewczyną.

propozycje

56

Historycy Kościoła przed rocznicą Chrztu Polski

Ks. Marcin Nabożny

Zbliżająca się 1050. rocznica przyjęcia chrześcijaństwa na ziemiach polskich skłania do wielu inicjatyw, pomocnych w zrozumieniu i udokumentowaniu wpływu wiary na funkcjonowanie i kształtowanie państwa polskiego.

Niedziela Młodych

58-59

Grzech – drogą do Boga?

Ks. Rafał Kowalski

Podczas Wielkiego Postu zaprosiliśmy Was do skonfrontowania się z siedmioma grzechami głównymi. Do stanięcia w prawdzie, która choć czasem boli, to w efekcie zawsze prowadzi do zmian. Dziś kropka nad i. Czyli – droga do ZMARTWYCHWSTANIA

60-61

Debiuty dźwignią

Agnieszka Kminikowska

Koncert Debiuty w tym roku obchodzi mały jubileusz, pięciolecie. Pierwsza edycja powstała z chęci zebrania na jednej scenie młodych zespołów chrześcijańskich, które grają na dobrym poziomie i przymierzają się do wydania pierwszej płyty albo już ją wydały.

różne

62

Kalendarium 5-11 IV 2015

Ewa Aszkiewicz

Głośno biją wielkanocne dzwony – Chrystus zmartwychwstał, a post zakończony: Alleluja! Alleluja! – mawiali nasi przodkowie, gdy o świcie szli na Rezurekcję.

Muzyczne DarY

Turniej Szachowy Duchowieństwa

listy do „Niedzieli"

64

Wszystkie nasze dzienne sprawy

Chcą korespondować

Dom do remontu

kultura

65

Dzwony Rzymu – literacka epifania!

O. Michał Legan OSPPE

Bywają w życiu takie chwile, które są jak epifanie. Bóg objawia się nagle i niespodziewanie, serce zaczyna bić najmocniej, jak tylko potrafi, umysł rozpływa się w radości, ciało drży ze szczęścia, a dusza wzlatuje wysoko, wysoko. I to wszystko zawsze, ale to zawsze, dzieje się w najmniej spodziewanym momencie.

Milczenie św. Anny z Faras

Niezłomne panny

(A.C.)

66

Świąteczny Sernik

Zebrała: Jolanta Marszałek

Na wielkanocnych stołach obok bab i słodkich mazurków królują serniki. We wschodnich rejonach Polski popularna jest pascha – deser w kształcie piramidki, symbolizującej grób Chrystusa, przyrządzony z sera, śmietany oraz żółtek z cukrem i bakaliami. My proponujemy prostszy w wykonaniu tradycyjny sernik z bakaliami.

75

Lekarze z Wołynia w „Niedzieli”

(akw)

W auli redakcji „Niedzieli” 22 marca 2015 r. odbyło się spotkanie Stowarzyszenia Lekarzy Polskiego Pochodzenia na Wołyniu oraz Towarzystwa Lekarskiego Częstochowskiego i Katolickiego Stowarzyszenia Lekarzy Polskich. Spotkanie było częścią programu trwającej w dniach 20-22 marca pielgrzymki lekarzy z Wołynia na Jasną Górę, której przewodnikiem był ks. Witalij Prylepa

program tv

59-66

Program telewizyjny

Wybrane artykuły z edycji diecezjalnych

Edycja bielsko-żywiecka

Utrwalają szlaki papieskie

Monika Jaworska

Grupa ludzi z Podbeskidzia skupiona wokół szlaków papieskich uczestniczyła w spotkaniu z honorowym patronem Fundacji „Szlaki Papieskie” kard. Stanisławem Dziwiszem.

Spełniona obietnica

Mariusz Rzymek

„Uczynię cię brzemienną” – usłyszałam. Po chwili padły kolejne słowa: „Czy to przyjmujesz?” Odpowiedziałam: „Tak” – wspomina bielszczanka Aldona Wróbel, która podczas seminarium Odnowy w Duchu Świętym otrzymała obietnicę, że zostanie matką.

Z pomocą Ukrainie

Mariusz Rzymek

Na apel ks. Zdzisława Zająca z Bierdiańska na Ukrainie, z Bielska-Białej wyjechał transport ze środkami medycznymi. W przesyłce znalazły się m.in.: aparatura do przetaczania krwi, plastry żelowe, środki dezynfekujące i strzykawki.

Edycja częstochowska

„Zmartwychwstałem i oto jestem z wami!”

Ks. Ireneusz Skubiś

Przychodzę do was z radosną nowiną: Zmartwychwstałem i oto jestem z wami! – taka jest wymowa pustych wielkanocnych grobów Pańskich w naszych kościołach, tak licznie przez nas nawiedzanych w tym okresie.

Kapłan, wychowawca, gospodarz

Joanna Tarasek

Chociaż od śmierci ks. Stanisława Boreckiego minie w kwietniu br. 25 lat, na jego grobie na cmentarzu parafialnym we Mstowie często można zobaczyć palące się znicze i świeże kwiaty.

Pamięci Poświatowskiej

Anna Przewoźnik

Konkurs Poetycki im. Haliny Poświatowskiej to jeden z renomowanych konkursów w kraju dedykowany wybitnej częstochowskiej poetce. Konkurs odbywa się w dwóch kategoriach: dla autorów po debiucie książkowym lub prasowym oraz dla autorów, których wiersze nie były dotąd publikowane.

Edycja podlaska

Przygotowania do ŚDM – Kraków 2016

Ks. Artur Płachno

19 marca bp Tadeusz Pikus zaprosił do Drohiczyna wójtów i burmistrzów gmin i miast z terenu diecezji drohiczyńskiej. Spotkanie dotyczyło głównie współpracy z władzami i samorządami lokalnymi przy organizacji Światowych Dni Młodzieży – Kraków 2016 w diecezji drohiczyńskiej.

Sercanki w diecezji i dla diecezji drohiczyńskiej

S. Barbara Konobrodzka

Zgromadzenie Córek Serca Maryi zostało założone w 1885 r. przez bł. o. Honorata Koźmińskiego przy współudziale m. Pauli Maleckiej. Zanim przybyło na tereny obecnej diecezji drohiczyńskiej, pracowało na terenach Rosji carskiej, aż po Syberię, chociaż dom generalny posiadało w Nowym Mieście nad Pilicą.

„Civitas Christiana” kształtuje rzeczywistość

Jan Krakowski

W sobotę 21 marca oddział stowarzyszenia „Civitas Christiana” z Bociek gościł w Drohiczynie, gdzie zwiedził Muzeum Diecezjalne, zabudowania Wyższego Seminarium Duchownego i Kurii Diecezjalnej oraz spotkał się z biskupem drohiczyńskim Tadeuszem Pikusem.

Edycja kielecka

Pięć lat adoracji za kapłanów

Katarzyna Dobrowolska

Bez naszej wspólnej, wytrwałej modlitwy nie będzie dobrych, oddanych kapłanów i nowych powołań. Modlitwa za księży to wyraz naszej troski o przyszłość i jakość Kościoła.

Maryja w Jakubowej Pałecznicy

Agnieszka Dziarmaga

Kościół i parafia w Pałecznicy kojarzone są przede wszystkim ze św. Jakubem. Tędy przebiega Małopolska Droga św. Jakuba, przed wizerunkiem patrona kościoła modlą się pielgrzymi z charakterystycznymi muszlami – znakiem przynależności do Bractwa.

Rapujące świadectwa

Agnieszka Dziarmaga

Tau (dawniej Medium) – Piotr Kowalczyk z Kielc i rapujący ks. Jakub Bartczak z Wrocławia, w kościele św. Wojciecha podczas rekolekcji wielkopostnych złożyli wyjątkowe świadectwo, zobrazowane tytułem „Trzeźwa dusza”.

Edycja małopolska

Niezwykły dar Boga

Łukasz Kaczyński

Tłumy wiernych zebrały się w Dzień Świętości Życia w bazylice Mariackiej w Krakowie. Przewodniczący Mszy św. kard. Stanisław Dziwisz uwrażliwiał zebranych w świątyni, że troska o życie jest obowiązkiem każdego chrześcijanina.

Gwiazdka od Pana Boga

Maria Fortuna-Sudor

Gdy w Wielki Czwartek zbliża się czas nabożeństwa w katedrze wawelskiej, dwunastu mężczyzn z Domu Pomocy Społecznej im. św. Brata Alberta wyjeżdża z Ojcowa. To im kard. Stanisław Dziwisz umyje i ucałuje nogi, nawiązując do wydarzeń opisanych w Ewangelii.

Edycja lubelska

Święty Jan Paweł II inspiruje młodzież

Kamila Wrzesińska

Mają po kilkanaście lat, a słowa św. Jana Pawła II są dla nich życiowym drogowskazem. Przesłanie wielkiego Polaka i świętego chcą przekazać innym za pomocą sceny i dramatu.

Radość Zmartwychwstania

Notowała Urszula Buglewicz

O przygotowaniach do Świąt Wielkanocnych oraz przeżywaniu uroczystości Zmartwychwstania Pańskiego przez chrześcijan w Tanzanii i Kenii opowiada s. Cecylia Bachalska ze Zgromadzenia Sióstr Białych Misjonarek Afryki.

Bóg nie umarł. Czy wierzysz w to?

Halina Bartosiak

„Bóg nie umarł” – tak w tłumaczeniu polskim brzmi tytuł głośnego filmu amerykańskiego, który wszedł na ekrany naszych kin. Jest on ekranizacją powieści pod tym samym tytułem, której autorem jest Rice Broocks.

Edycja legnicka

Modlitwa za miasto

Monika Łukaszów

Różaniec i zawierzenie Niepokalanemu Sercu Maryi to dzisiaj najlepsze duchowe narzędzia do osiągnięcia pokoju i bezpieczeństwa dla nas, dla naszych rodzin, dla społeczeństwa i dla tego miasta – mówił ks. Wojciech Jurkowski SAC.

Krok bliżej ku beatyfikacji

Monika Łukaszów

W uroczystość św. Józefa, Oblubieńca Najświętszej Maryi, tj. 19 marca biskup legnicki Zbigniew Kiernikowski wydał dekret powołujący zespół diecezjalny ds. przygotowania procesu beatyfikacyjnego księcia Henryka II Pobożnego.

Powstanie Bractwa Henryka Pobożnego i księżnej Anny

Ks. Piotr Nowosielski

Inauguracja Stowarzyszenia Sióstr i Braci Henryka Pobożnego oraz księżnej Anny Śląskiej to kolejny krok w popularyzowaniu tych postaci podjęty przez środowisko Duszpasterstwa Ludzi Pracy’90 w Legnicy.

Edycja łódzka

Trzeba oddać siebie innym

Anna Skopińska

Z biskupem nominatem Markiem Marczakiem rozmawia Anna Skopińska.

25 lat Caritas Archidiecezji Łódzkiej

Dagmara Zalewska

W minionym tygodniu Caritas Archidiecezji Łódzkiej zorganizowała konferencję z okazji 25-lecia swojej działalności. Spotkanie z przedstawicielami mediów, darczyńcami i podopiecznymi odbyło się w sali konferencyjnej w siedzibie łódzkiej Caritas w Łodzi przy ul. Gdańskiej 111.

Nie umiera, kto trwa w pamięci

Anna Skopińska

Podziemia Służby Kontrwywiadu Wojskowego. Tu znajdowały się cele więzienia Głównego Zarządu Informacji przy ul. Oczki w Warszawie.

Edycja przemyska

Biskup uczynków miłosierdzia

Ks. Zbigniew Suchy

Urodził się 18 października 1917 r. w Jarosławiu, jako pierwsze dziecko Ignacego i Zofii (jego ojciec był kolejarzem i ciężko pracował na utrzymanie rodziny). Nie miał trudności w nauce, posiadał dobrą pamięć, a przede wszystkim był pilny.

Za przykładem bł. Ojca Honorata

Siostry Honoratki

Ojciec Honorat Koźmiński w czasie zaborów powołał do życia 26 bezhabitowych i 3 habitowe zgromadzenia – męskie i żeńskie (dzisiaj istnieje ich ok. 15).

Wielkanoc z odrobiną historii...

Arkadiusz Bednarczyk

Jarosławski proboszcz, Franciszek Siarczyński, napisał w XVIII stuleciu: „Słowianie w święconych jadłach wielkanocnych zbytkiem i wystawnością inne narody z dawna przenosili".

Edycja rzeszowska

Spotkanie ze Zmartwychwstałym

Bp Jan Wątroba, bp Kazimierz Górny, bp Edward Białogłowski

Dobiegł końca czas postu, modlitwy i jałmużny, który każdego roku rozpoczynamy Jezusowym wezwaniem: „Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię”. To jest zadanie nie tylko na bieżący rok, ale na całe życie.

Wielkanocne dzwony

Andrzej Szypuła

W muzyce symfonicznej dzwony odzywają się rzadko. Jako instrument perkusyjny mają kształt metalowych rur zawieszonych na ramie, strojonych od „e” małego do „f” razkreślnego. Dźwięk wydobywa się za pomocą uderzenia młotkiem o główce obciągniętej filcem lub skórą.

Edycja sandomierska

Pascha – istota chrześcijańskiej wiary

Ks. Adam Lechwar

Choć w przestrzeni życia Kościoła obecne jest słowo „Pascha” i znamy jego pochodne, np.: paschał – uroczysta świeca liturgiczna oznaczająca Chrystusa Zmartwychwstałego, Paschalis – imię własne i inne, to jednak wspomniane pojęcie nie dla wszystkich jest oczywiste.

W świątecznym nastroju

Rafał Staszewski

W Klimontowie po raz trzeci odbyło się Gminne Śniadanie Wielkanocne.

Pielęgnują wielkanocne tradycje

Alicja Trześniowska

W ramach cyklu „Spotkania z tradycją” 9. edycję warsztatów wielkanocnej plastyki obrzędowej dla uczniów sandomierskich szkół podstawowych zorganizowało Muzeum Okręgowe w Sandomierzu.

Edycja sosnowiecka

Urodziny diecezji

Piotr Lorenc

25 marca minęła 23. rocznica utworzenia diecezji sosnowieckiej. Z tej okazji bp Grzegorz Kaszak wraz z kapłanami z różnych części diecezji celebrował dziękczynną Eucharystię w bazylice katedralnej w Sosnowcu.

Bezpieczne schronienie

Agnieszka Raczyńska-Lorek

Z ks. Tomaszem Folgą – dyrektorem Caritas naszej diecezji – o Diecezjalnym Domu Matki i Dziecka Caritas Diecezji Sosnowieckiej rozmawia Agnieszka Raczyńska-Lorek.

O sumienie trzeba dbać

Piotr Lorenc

Na zaproszenie Instytutu „Ordo Caritatis” do naszej diecezji przybył prof. Bogdan Chazan, były dyrektor Szpitala Świętej Rodziny w Warszawie. Spotkanie odbyło się 18 marca w parafii Miłosierdzia Bożego w Sosnowcu.

Edycja świdnicka

Podstawa naszej nadziei

Bp Ignacy Dec

Gromadzimy się dzisiaj w kościele w szczególnym dniu, w uroczystość Zmartwychwstania Pańskiego. W tegorocznej refleksji nad tajemnicą zmartwychwstania Chrystusa zastanówmy się najpierw, jaka treść kryje się w samej nazwie „Wielkanoc”, a następnie, jaką wymowę ma Pańskie zmartwychwstanie dla nas.

Jesteście senatem biskupa

Ks. Daniel Marcinkiewicz

Dnia 19 marca w kaplicy Wyższego Seminarium Duchownego w Świdnicy bp Ignacy Dec przewodniczył Mszy św., podczas której wręczył dekrety członkom Rady Kapłańskiej.

XVIII Spotkania Tradycji Wielkanocnych Ziemi Kłodzkiej

Marek Zygmunt

Kilkadziesiąt Kół Gospodyń Wiejskich, Rad Sołeckich, placówek oświatowych uczestniczyło w XVIII Spotkaniach Tradycji Wielkanocnych Ziemi Kłodzkiej zorganizowanych przez Dolnosląski Ośrodek Doradztwa Rolniczego we Wrocławiu oraz władze miasta i gminy Szczytna.

Edycja szczecińsko-kamieńska

Alleluja – Chrystus Zmartwychwstał!

Antoni Kazimierz Janicki

Weselimy się wszyscy i radujemy na Boże Narodzenie, kiedy Pan Jezus z łona Najświętszej Maryi Panny nam się narodził, ale Wielkanoc przynosi radość nam jeszcze większą, kiedy zamęczony za nas Pan Jezus z grobu zmartwychwstał.

Rodzące się „pokolenie Maryi”

Ks. Grzegorz Wejman

W Godzinie Miłosierdzia 14 marca br. rozpoczęła się Misja Fatimska w parafii pw. św. Jana Chrzciciela w Szczecinie.

Dlaczego domowa edukacja?

Joanna Szałata

Według zamysłu Bożego, człowiek rodzi się w rodzinie, a ojciec i matka są jego pierwszymi i najważniejszymi nauczycielami.

Edycja toruńska

Jezus zmartwychwstał, jest nadzieja dla ciebie!

Oprac. s. Gaudiosa Dobrska CSDP

Stoimy jeszcze z oczami utkwionymi w Chrystusowy krzyż i w sercach brzmią nam słowa Adama Mickiewicza: „Krzyż wbity na Golgocie tego nie wybawi, kto sam w sercu swoim krzyża nie postawi”.

Tuba Dei na falach eteru

Marek Prabucki

80 lat temu słuchacze w całej Polsce usłyszeli na Wielkanoc dzwony z toruńskiego kościoła św. Jana i Mszę św. pontyfikalną z katedry w Pelplinie.

Z młodzieżą i dla młodzieży

Tadeusz Kierel

Z ks. dr. Pawłem Nowogórskim CSMA, dyrektorem Centrum Edukacji Młodzieży im. ks. Jerzego Popiełuszki w Górsku, rozmawia Tadeusz Kierel.

Edycja warszawska

Groby, które poruszają

Andrzej Tarwid

Proste i surowe, ale też subtelne i wysublimowane. Stworzone przez amatorów lub wybitnych artystów. Takie są tegoroczne Boże Groby w warszawskich świątyniach.

Smoleńsk w Warszawie

Wojciech Dudkiewicz

Zdjęcia do filmu „Smoleńsk” Antoniego Krauze o katastrofie Tu-154 wkraczają w decydującą fazę. Zakończą się jeszcze w kwietniu. Premiera filmu już w październiku, z półtorarocznym spóźnieniem.

Bóg kocha grzeszników

Artur Stelmasiak

Z Carverem Alanem Amesem rozmawia Artur Stelmasiak.

Edycja wrocławska

Dzień Wielkiej Tajemnicy

Adrianna Sierocińska

O tajemnicy Wielkiej Soboty Adriannie Sierocińskiej opowiada ks. Mirosław Maliński.

Uwierzyć w Zmartwychwstanie

Adrianna Sierocińska

O tym, dlaczego trudno nam wierzyć w zmartwychwstanie i o wprowadzaniu wielkanocnej radości w życie codzienne z bp. Andrzejem Siemieniewskim rozmawia Adrianna Sierocińska.

O tradycjach Wielkiej Nocy

Wysłuchała Lilianna Sicińska

Ciekawostki językoznawcze.

Edycja zamojsko-lubaczowska

Szkoła z wartościami

Joanna Suszko

– Ludzie poszukują szkoły, która będzie kształciła i wychowywała w oparciu o prawdziwe wartości – mówi ks. dr Robert Strus, dyrektor Zespołu Szkół Katolickich im. św. o. Pio w Zamościu, z którym rozmawia Joanna Suszko.

Tak umierają tylko święci cz. 2

Adam Łazar

Gdy podano wiadomość, że Ojciec Święty Jan Paweł II nie żyje, na całym świecie rozległ się szloch. Wszyscy czuli, że człowiek, który właśnie odszedł, był niezwykły. Był święty. W niekończącej się modlitwie trwały tłumy wiernych w różnych zakątkach świata.

Co czytać, aby zrozumieć Biblię? – cz. 3

Ks. Krystian Malec

Chciałbym w tym miejscu polecić kilka, według mnie, bardzo wartościowych publikacji, po które mam nadzieję, że sięgniecie.

Edycja zielonogórsko-gorzowska

Festiwal Życia

Ks. Adrian Put

W Zielonej Górze od poniedziałku 23 marca aż do Niedzieli Palmowej trwał Festiwal Życia. Festiwal, który jest inicjatywą Diecezjalnego Duszpasterstwa Rodzin, angażuje wiele osób, którym sprawa ochrony życia od poczęcia do naturalnej śmierci leży głęboko w sercu.

Symbol Zmartwychwstania Pańskiego

Kamil Krasowski

Jajko – symbol odradzającego się życia pojawi się w te święta na niejednym wielkanocnym stole. Te zdobione, kolorowe, pokryte rozmaitymi wzorami i symbolami nazywa się pisankami. Pisanka symbolizuje wiosnę, przebudzenie do życia, zwycięstwo światła nad ciemnością, Chrystusa nad śmiercią.

Tu tkwi klucz

Katarzyna Jaskólska

Triduum Paschalne może być tylko zbiorem pustych rytuałów. A może stać się głębokim doświadczeniem obecności Zbawiciela. Wszystko zależy od podejścia.

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem