Reklama

Sosnowiec

Urodziny diecezji

2015-03-31 15:11

Piotr Lorenc
Edycja sosnowiecka 14/2015, str. 3

Piotr Lorenc
Msza św. w rocznicę powstania diecezji

25 marca minęła 23. rocznica utworzenia diecezji sosnowieckiej. Z tej okazji bp Grzegorz Kaszak wraz z kapłanami z różnych części diecezji celebrował dziękczynną Eucharystię w bazylice katedralnej w Sosnowcu

Podczas liturgii Pasterz Kościoła sosnowieckiego udzielił wiernym sakramentu namaszczenia chorych, a po Mszy św. modlił się przy grobie pierwszego biskupa sosnowieckiego Adama Śmigielskiego SDB i w intencji 77 kapłanów naszej diecezji, którzy odeszli do Pana.

Na początku Mszy św. ks. kan. Jan Gaik, proboszcz sosnowieckiej bazyliki, przedstawił krótką historię diecezji sosnowieckiej, powołanej 25 marca 1992 r. papieską bullą „Totus Tuus Poloniae Populus”.

Reklama

W homilii bp Grzegorz Kaszak podkreślił, że w 1992 r. św. Jan Paweł II zatroskany o dobro Polaków utworzył kilka nowych diecezji, w tym diecezję sosnowiecką. – Powstał więc nowy Kościół partykularny, którego głównym zadaniem jest zwalczanie zła na świecie, czyli zbawianie ludzi. Na czele nowej diecezji stanął bp Adam Śmigielski SDB, który bardzo szybko i sprawie utworzył wszytki potrzebne struktury administracyjne. Ale największymi priorytetami, które postawił przed sobą i swoimi współpracownikami, była troska o młodzież, pomoc samotnym i biednym oraz dbanie o seminarium duchowne. Przypominając te obszary szczególnej aktywności bp. Śmigielskiego pragnę podkreślić, że i dziś postają one dla nas aktualne i że pragniemy je rozwijać. Ale pojawiają się nowe wyzwania dla naszego Kościoła. Jest tym na pewno troska o seniorów, których z każdym rokiem w naszej diecezji przybywa. Wyzwaniem jest też emigracja młodych ludzi, ale i prawo, niezgodne z chrześcijańskim sumieniem, uchwalane przez naszych parlamentarzystów, jak choćby konwencja o przemocy w rodzinie, ustawa o in vitro, czy możliwość kupna bez recepty pigułki „dzień po” – powiedział bp Kaszak. Podziękował także wiernym i kapłanom za wzniesione od powstania diecezji świątynie oraz za remonty już istniejących obiektów. – Musimy także patrzeć w przyszłość. Nie możemy pozostawać obojętnymi. Zadaniem Kościoła jest prowadzić dusze do nieba, a to wymaga naszego zaangażowania, naszej modlitwy i miłości bliźniego – podkreślił Hierarcha.

Tagi:
diecezja

Zabrzmią dzwony we wszystkich kościołach

2019-08-30 09:16

Materiały prasowe

Abp Józef Kupny przychylił się do prośby Prezydenta RP Andrzeja Dudy, by w niedzielę 1 września o 14.00 we wszystkich kościołach archidiecezji wrocławskiej zostały uruchomione dzwony.

BOŻENA SZTAJNER

Akt ten ma być formą wspomnienia ofiar Drugiej Wojny Światowej w 80. Rocznicę jej wybuchu oraz oddania hołdu polskim żołnierzom, którzy bronili Ojczyzny. Metropolita wrocławski zachęca także wszystkich wiernych do modlitwy w intencji tych, którzy zginęli w czasie działań wojennych. Prosi również, by w całej archidiecezji modlono się o pokój na świecie i o zaprzestanie działań wojennych w rejonach, w których toczą się konflikty zbrojne.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Awaria bez kontroli

2019-09-10 13:00

Artur Stelmasiak
Edycja warszawska 37/2019, str. 4-5

Podczas awarii rurociągu pod Wisłą ujawniło się wiele wad gigantycznie drogiej inwestycji oczyszczalni ścieków Czajka

Artur Stelmasiak
Tak wygląda most pontonowy zbudowany przez Wojsko Polskie, przez który poprowadzono zapasowy rurociąg

Dzięki szybkiej interwencji rządu udało się uniknąć katastrofy ekologicznej na większą skalę, ale budowa mostu pontonowego jest rozwiązaniem tymczasowym. – Musi być jakieś nowe rozwiązanie zanim przyjdzie zima i mróz, bo takie rozwiązanie nie jest możliwe na zamarzniętej rzece – mówi „Niedzieli” Sergiusz Kieruzel, rzecznik prasowy Państwowego Gospodarstwa Wody Polskie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Dzwon Pamięć i Przestroga w Wieluniu

2019-09-16 01:59

Maciej Orman


Maciej Orman
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem