Reklama

Spotkanie bp. Tadeusza Pikusa z władzami regionu

Przygotowania do ŚDM – Kraków 2016

2015-03-31 15:10

Ks. Artur Płachno
Edycja podlaska 14/2015, str. 4

Ks. Artur Płachno

19 marca bp Tadeusz Pikus zaprosił do Drohiczyna wójtów i burmistrzów gmin i miast z terenu diecezji drohiczyńskiej. Spotkanie dotyczyło głównie współpracy z władzami i samorządami lokalnymi przy organizacji Światowych Dni Młodzieży – Kraków 2016 w diecezji drohiczyńskiej

Ksiądz Biskup, zachęcając do podjęcia współpracy z Diecezjalnym Komitetem Światowych Dni Młodzieży, ukazał wielką szansę promocji wartości, a także ukazania specyfiki i walorów tego fragmentu Podlasia i Mazowsza ludziom z innych kręgów kulturowych. Podkreślił wartość świadectwa rodzin, których atmosfera może być znacząca w odbiorze Polski i wrażeniach wywiezionych z niej przez młodzież z innych krajów. Zaakcentował również wątek ekumeniczny, który na tym terenie ma szczególne znaczenie, gdyż wielu jego mieszkańców jest wyznania prawosławnego. Liczni przedstawiciele władz i rodzin zaangażowanych w przyjęcie młodzieży jest również tego wyznania, a Drohiczyn był miejscem wielkiej modlitwy ekumenicznej w 1999 r., której przewodniczył św. Jan Paweł II.

Bp Pikus spotkał się też z władzami wojewódzkimi, a 17 marca w Kurii Diecezjalnej w Drohiczynie także ze starostami 10 powiatów, na terenie których znajdują się parafie diecezji drohiczyńskiej. Przedstawiciele władz obiecali zaangażować się w konkretną pomoc, adekwatną do ich kompetencji, szczególnie przy organizacji spotkań, transportu i zakwaterowania.

W spotkaniach uczestniczyli również odpowiedzialni za przygotowanie tych zadań duszpasterskich z ramienia diecezji: ks. Andrzej Lubowicki, ks. Łukasz Suszko i ks. Piotr Jurczak, a także wikariusze generalni diecezji ks. Tadeusz Syczewski i ks. Zbigniew Rostkowski oraz sekretarz Biskupa Drohiczyńskiego ks. Tomasz Szmurło.

Reklama

Ks. Lubowicki i ks. Suszko przybliżyli zebranym ideę i historię Dni Młodzieży, zarówno diecezjalnych, jak i światowych, które zainaugurował św. Jan Paweł II. Powiedzieli także o rozpoczętych przygotowaniach wolontariatu oraz na temat działań formacyjnych w diecezji. Zapoznali z założeniami programu tzw. „Tygodnia misyjnego w ramach Światowych Dni Młodzieży w Diecezji Drohiczyńskiej 20-25 lipca 2016 r.”. W tych dniach planowany jest: 20 lipca – przyjazd, 21 lipca – „Dzień naszych parafii”, 22 lipca – „Kalwaria”, wspólne spotkanie w Drohiczynie, 23 lipca – „W zdrowym ciele, zdrowy duch” – spływ kajakowy, prezentacja regionu i krajów przybyłych gości, 24 lipca – „Niedziela dla rodziny”, spotkania rodzinne oraz w kręgach regionalnych, a 25 lipca – rozesłanie do Krakowa po uroczystych Eucharystiach z udziałem Biskupa Drohiczyńskiego.

Biskup Drohiczyński zaprosił też do wspólnego przeżycia 10 czerwca kolejnego Dnia Podlasia w 16. rocznicę wizyty św. Jana Pawła II w Drohiczynie oraz zbliżającej się 1050. rocznicy chrztu Polski w 2016 r.

Podkreślił on potrzebę budowania wspólnoty w lokalnych społecznościach, a także podtrzymywania tradycji kontaktów i spotkań ludzi odpowiedzialnych za region. Zaprosił także na kolejne doroczne spotkanie władz różnych służb, instytucji i organizacji, które odbędzie się w Drohiczynie 4 stycznia 2016 r.

Tagi:
spotkanie

Reklama

Legionowe Acies

2019-04-16 18:56

Ks. Adam Stachowicz
Edycja sandomierska 16/2019, str. IV

Acies to doroczne spotkanie osób zrzeszonych w Legionie Maryi. Spotkanie połączone jest z odnowieniem przyrzeczeń legionowych. Odbyły się one w kurii: Tarnobrzeg, Ostrowiec Świętokrzyski, Janów Lubelski i Koprzywnica


Tarnobrzeg, parafia Matki Bożej Nieustającej Pomocy

Legioniści z kurii Tarnobrzeg świętowali w parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Tarnobrzegu, odnawiając swoje przyrzeczenia maryjne. – Spotkanie rozpoczęły modlitwy legionowe w Kaplicy Wieczystej Adoracji, podczas których w modlitwie różańcowej polecano dzieła ewangelizacyjne prowadzone przez członków Legionu Maryi. Eucharystii przewodniczył i homilię wygłosił ks. Rafał Cudziło. Koncelebrowali kierownicy duchowi kilku prezydiów tarnobrzeskich. Ksiądz kierownik duchowy podziękował legionistom za podejmowane w ciągu całego roku dzieła modlitewne, m.in.: Duchową Adopcje Dziecka Poczętego, Margaretkę, czyli modlitewną opiekę nad kapłanami, Duchową Adopcję Powołanego, za opiekę nad chorymi i samotnymi oraz wiele innych dzieł apostolskich, pielgrzymek i spotkań modlitewnych. Po homilii każda z parafialnych grup Legionu Maryi z Tarnobrzega i okolic odnowiła swoje przyrzeczenia składane w dniu wstąpienia w szeregi grupy apostolskiej. Pod koniec Eucharystii legioniści złożyli deklaracje Duchowej Adopcji.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Nicole Kidman: katolicyzm mnie prowadzi

2019-04-25 13:06

tom (KAI) / Hollywood

„Katolicyzm mnie prowadzi" - wyznała słynna amerykańska aktorka Nicole Kidman w rozmowie z amerykańskim czasopismem „Vanity Fair”. Wielu jej przyjaciół często wyśmiewa się z niej ze względu na jej chrześcijańską wiarę, gdyż jest praktykująca i chodzi do kościoła z rodziną.

pl.wikipedia.org

Kidman powróciła do wiary katolickiej w 2006 r. Obecnie mieszka w Nashville w stanie Tennessee. Uczestnictwo w Mszy św. jest dla niej ważną częścią życia rodzinnego. "Tak samo wychowujemy nasze dzieci. Chociaż mój mąż Keith ma własną wiarę to chodzi razem z nami. Miałem bardzo katolicką babcię i wychowałam się na modlitwach, które miały na mnie wielki wpływ" - powiedziała aktorka.

Przed ślubem z muzykiem country Keithem Urbanem studiowała teologię w Kalifornii, aby lepiej zrozumieć swoje katolickie korzenie. "Katolicyzm mnie prowadzi. Naprawdę mam silną wiarę, staram się regularnie chodzić do kościoła, a także do spowiedzi. W tym sensie jestem uduchowiona, że absolutnie wierzę w Boga. Zawsze podobał mi się pomysł zostania zakonnicą. Jak widać, nie wybrałem tej drogi" - wyznała Kidman, która przez długi czas należała do sekty scjentologów i wcześniej była żoną Toma Cruisa.

Również dzięki pomocy ks. Paula Colemana, australijskiego kapłana i przyjaciela rodziny Kidmanów opuściła sektę. Jej małżeństwo z Cruisem zostało unieważnione. Z Keithem Urbanem ma dwójkę dzieci: Sunday Rose i Faith Margaret.

51-letnia Nicole Kidman wystąpiła w kilkudziesięciu filmach. W 2002 r. zdobyła Oscara za występ w filmie o Virginii Woolf pt "Godziny".

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Abp Ryś o kard. Dziwiszu: zawsze mogłem na niego liczyć

2019-04-26 14:22

maj / Łódź (KAI)

- Jako krakowski biskup pomocniczy, wiedziałem, że zawsze mogę na niego liczyć, że w każdej sytuacji znajdę w nim oparcie– tak o współpracy z kard. Dziwiszem w Krakowie mówi abp Grzegorz Ryś. Zwraca też uwagę, że kard. Dziwisz jest nieocenionym źródłem wiedzy o Janie Pawle II i jak nikt inny potrafi mówić o tym, jaki był i jak przeżywał wiarę. Jutro, 27 kwietnia, kard. Stanisław Dziwisz kończy 80 lat.

BP KEP

- Ten rodzaj wiedzy, jaki Ksiądz Kardynał ma o Ojcu Świętym Janie Pawle II jest jakimś niezwykłym bogactwem. 40 lat spędzili ze sobą. Kard. Dziwisz potrafi, jak nikt inny, pokazywać papieża jako osobę, od strony jego prywatnie przeżywanej wiary, modlitwy osobistej – zwraca uwagę abp Ryś.

W tym kontekście wspomina, że to, co ze świadectw kard. Dziwisza najbardziej zapadło mu w pamięć to relacja, że Jan Paweł II przez całe życie nie opuścił Godziny Świętej, czyli, że w każdy czwartkowy wieczór spędzał godzinę na modlitwie myślnej przy Panu Jezusie.

Metropolita łódzki wyraża nadzieję, że kard. Dziwisz jeśli chodzi o wspomnienia o Janie Pawle II nie powiedział jeszcze ostatniego słowa. Przypomniał o oczekiwanej, obiecanej przez niego publikacji Dzienników 27 lat pontyfikatu.

Apb. Ryś wspomina też kard. Dziwisza jako jego współpracownik – mianowany przez niego na rektora seminarium w Krakowie a następnie z jego inicjatywy – na biskupa pomocniczego krakowskiego.

- „Wierność Księdza Kardynała” – to pierwsze słowa, które przychodzą mi na myśl na opisanie tej współpracy. Miałem pewność, że zawsze mogę na niego liczyć, ze zawsze znajdę w nim oparcie. To dla biskupa pomocniczego, zwłaszcza początkującego – jest niesłychanie ważne – mówi abp Ryś.

- Robiliśmy w Krakowie różne rzeczy. Nie wszystkie były jakoś powszechnie akceptowane, jak np. Echo Asyżu, mocno krytykowane przez wielu publicystów katolickich. – Wielu z nich „harcowało” wtedy po mnie. Pamiętam wtedy taką wypowiedź Księdza Kardynała: „proszę nie harcować po biskupie Rysiu. Ja jestem biskupem w Krakowie i to ja jestem patronem Echa Asyżu. Beze mnie to się nie dzieje” – wspomina abp Ryś.

- Tak było zawsze. Jako biskup miałem ogromne poczucie oparcia o biskupa diecezji . Co nie oznacza, że nie było między nami jakichś różnic zdań, czy nawet czasami sporów. Tym bardziej budzi mój ogromny szacunek, że przy tych różnicach mieliśmy absolutne poczucie wspólnej pracy i jedności w działaniu. A ja miałem poczucie takiego oparcia, jakiego każdemu życzę – podkreśla metropolita łódzki.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem