Reklama

Wczoraj • Dziś • Jutro

Pozwólmy na jej narodziny

2015-03-31 12:51

Zdzisław Skotnicki
Niedziela Ogólnopolska 14/2015, str. 44

Polskie kasy spółdzielcze, polskie banki z polskim kapitałem, jak wydajny układ krwionośny, zasilają finansowym tlenem i odżywczym kredytem całą gospodarkę. Przemysł ciężki i lekki generuje nie tylko nowe miejsca pracy, ale wymusza kreatywność, innowacyjność, pomysłowość w dziedzinach nowoczesnych technologii. Młodzież tym samym rezygnuje z emigracji, ponieważ jej świeży potencjał intelektualny, pomysłowość, ambicja są wykorzystywane w 100 proc. w kraju. Polska jest dla nich zbyt atrakcyjna, aby wyjeżdżać do Wielkiej Brytanii. Tak, tak! Pomimo wielu wydatków cywilnych budżet państwa stać również na modernizację armii, która już od wielu lat należy do najnowocześniejszych w świecie i może odeprzeć każdy atak – z lądu, morza i powietrza. Dodatkowo społeczeństwo jest odporne na dziwaczne ideologie znudzonego Zachodu. Każdy tego typu atak kończy się skowytem bezsilności lewackiego guru. Autorytet władzy jest dobrze chroniony; nie mówiąc o fizycznym zabezpieczeniu najwyższych czynników państwowych. Pomimo różnic politycznych dba się o sprawy zasadnicze dla ojczyzny. Można by wymieniać jeszcze wiele aspektów tak urządzonej Polski, ale...

Ale taka wspaniała Rzeczpospolita byłaby ogromną przeszkodą dla nędznych, egoistycznych planów pewnej małej części społeczeństwa. Bo po co byłaby jej Polska, która wypominałaby całą sobą grzech pierworodny III RP, którym były układy okrągłostołowe? Po co byłby jej taki kraj, który kręciłby z niedowierzaniem głową wobec storpedowanej lustracji, wobec odwołania rządu Olszewskiego... Kraj, który stawałby w obronie Lecha Kaczyńskiego i całego środowiska patriotycznego? Co to byłaby za ojczyzna, sprzeciwiająca się wyprzedaży obcym majątku narodowego, zadłużaniu państwa, emigracji zarobkowej milionów młodych Polaków, protestująca przeciw osłabianiu armii, piętnująca politykę fiskalną robioną przez spekulantów i służalczość wobec obcych mocarstw...?

Taka wspaniała Polska byłaby przeszkodą dla możnych tego świata, dlatego powiedziano jej wyraźnie: nie możesz się urodzić, nie możesz istnieć, nie chcemy cię.

Reklama

Polacy, Polacy! Pozwoliliście na to i teraz zapewne wielu z was żałuje, że tak się stało. Ale czy będziemy nadal narzekać, nic nie czyniąc?

Tak właśnie myślał Pan Niedziela po wyjściu z kina, po obejrzeniu znakomitego filmu pt. „Doonby. Każdy jest Kimś”, który wcale nie był filmem politycznym.

Komunikat Kurii Metropolitalnej w Krakowie

2019-09-21 22:35

W związku z pojawiającymi się w przestrzeni medialnej nieprawdziwymi informacjami na temat zmian personalnych w Biurze Prasowym Archidiecezji Krakowskiej, Kuria Metropolitalna w Krakowie informuje, że podjęte działania dotyczą zakończenia współpracy jedynie z koordynatorem Biura, panią Joanną Adamik, i jej dwiema najbliższymi współpracowniczkami, które są osobami niezamężnymi.

Artur Stelmasiak/Niedziela

Należy zaznaczyć, że pani Joanna Adamik w dniu 10 sierpnia br. w piśmie skierowanym na ręce Księdza Arcybiskupa stwierdziła, m.in.: „(…) wyrażając szczerą wdzięczność za ostatnie lata i miesiące pracy i służby dla Księdza Arcybiskupa, także za wszystkie gesty i słowa osobistej życzliwości wobec mnie i moich bliskich, proszę o zwolnienie mnie z obowiązków”. Ta prośba została ostatecznie przyjęta w dniu 19 bm., przy zachowaniu umownego (miesięcznego) trybu wypowiedzenia i wynagrodzenia, pomimo rezygnacji ze świadczenia pracy.

Natomiast dwie pozostałe osoby, które w życiu prywatnym jako matki tworzą wraz ze swymi mężami katolickie rodziny, nadal pozostają pracownikami Biura Prasowego Archidiecezji Krakowskiej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Wokół chleba i piękna stworzenia

2019-09-23 01:18

Kamil Krasowski

W Jaczowie 22 września odbyły się diecezjalne obchody Kromki Chleba dla Sąsiada – akcji organizowanej przez diecezjalną Caritas. W tym roku towarzyszyła im też tzw. Niedziela św. Franciszka, będąca realizacją innego projektu Caritas - „Laudato si”.

Karolina Krasowska
Na pikniku w Jaczowie było radośnie i rodzinnie

- Gromadzimy się dzisiaj po pierwsze wokół chleba, a po drugie wokół piękna stworzenia i św. Franciszka – mówi Anna Kobylińska z diecezjalnej Caritas, która koordynuje w diecezji projekt „Laudato si”, będący nawiązaniem do encykliki papieża Franciszka. – Te dwie rzeczy się bardzo uzupełniają, bo jeśli mówię o nawróceniu ekologicznym, o dbaniu o środowisko to ze względu na to, że kocham, że jestem w relacji do kogoś z kim jestem dzisiaj, ale też do moich braci i sióstr, którzy przyjdą po mnie.

Obchody obu akcji odbyły się na terenie parafii pw. św. Apostołów Szymona i Judy Tadeusza w Jaczowie. Rozpoczęły się Mszą św. w kościele parafialnym, po której był czas na wspólne świętowanie. Uroczystościom przewodniczył bp Tadeusz Lityński. W czasie pikniku można było nabyć tzw. ekotorby, wielorazowego użytku, przygotowane przez miejscowe panie. Chętni mogli spróbować zupy dyniowej, warzywnego leczo oraz wyśmienitego ciasta.

Cały tekst w wydaniu drukowanym.


CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem