Reklama

Z Watykanu

2015-03-31 12:51


Niedziela Ogólnopolska 14/2015, str. 4

Grzegorz Gałązka

Audiencja Generalna

Świat dziękuje św. Janowi Pawłowi II za „Evangelium vitae”

O ponowienie modlitwy w intencji październikowego zgromadzenia zwyczajnego synodu biskupów poświęconego rodzinie zaapelował Ojciec Święty podczas audiencji generalnej 25 marca br. Zaznaczył, że właśnie modlitwa jest potrzebna, nie plotki. Wcześniej w Auli Pawła VI papież Franciszek spotkał się z chorymi.

Papież nawiązał do obchodzonej w tym dniu uroczystości Zwiastowania Pańskiego i podkreślił, że także Bóg zechciał być członkiem ludzkiej rodziny. Przypomniał, że przed dwudziestu laty właśnie tego dnia św. Jan Paweł II podpisał swoją encyklikę „Evangelium vitae”, w której rodzina zajmuje centralne miejsce.Jest ona bowiem łonem, w którym poczyna się ludzkie życie, i od początku otoczona jest Bożym błogosławieństwem. – Kościół ze swej strony uroczyście zobowiązuje się do troski o powstającą w tym sakramencie rodzinę jako Bożego daru dla swego życia, w chwilach dobrych i złych: więź między Kościołem a rodziną jest święta i nienaruszalna. Kościół, będąc matką, nigdy nie porzuca rodziny, nawet jeśli jest ona upokarzana, raniona i na wiele sposobów marginalizowana. Nawet gdy popada w grzech albo oddala się od Kościoła – zawsze uczyni wszystko, co w jego mocy, aby starać się ją uleczyć i uzdrowić, zachęcić do nawrócenia i pojednać ją z Panem – powiedział papież Franciszek.

Rzym, Fatima, Lourdes i Guadalupe upamiętniły 20. rocznicę encykliki „Evangelium vitae”. W tych miejscach 24 marca odbyła się specjalna modlitwa dziękczynna za owoce „Ewangelii życia” św. Jana Pawła II. Inicjatywę promuje Papieska Rada ds. Rodziny, przypominając zarazem o niesłabnącej aktualności przesłania Papieża Polaka o życiu i rodzinie. W rocznicowe obchody włączył się także Nazaret poprzez specjalną modlitwę różańcową w intencji życia, która została tam odmówiona 21 marca. Centrum rzymskich obchodów była Bazylika Matki Bożej Większej.

Reklama

(KAI)

Ojciec Święty powiedział

Człowiek wierzący, który nie potrafi się radować, to smutne zjawisko

Radości nie daje chłodna doktryna, lecz wiara i nadzieja na spotkanie z Jezusem – powiedział papież Franciszek 26 marca br., podczas porannej Mszy św. sprawowanej w Domu św. Marty. Dodał, że człowiek wierzący, który nie potrafi się radować, to bardzo smutne zjawisko.

– Radość wiary, radość Ewangelii jest probierzem wiary danej osoby. Bez radości dana osoba nie jest prawdziwym wierzącym. Powrócimy do domu, ale najpierw nacieszmy się słowami Jezusa: „Abraham, ojciec wasz, rozradował się z tego, że ujrzał mój dzień – ujrzał [go] i ucieszył się” (J 8, 56). Prośmy też Pana o łaskę, byśmy radowali się w nadziei, o łaskę, by móc zobaczyć dzień Jezusa, kiedy będziemy z Nim, i o łaskę radości – mówił Ojciec Święty.

(KAI)

Ojciec Święty do Polaków

Niech Pan Jezus będzie w każdej rodzinie!

Pozdrawiam pielgrzymów polskich. Dzisiejsza uroczystość przypomina nam, że Syn Boży dla naszego zbawienia przyjął ludzką naturę, stał się człowiekiem. Przyszedł na świat w konkretnej rodzinie, jest z nami, prowadzi nas przez życie. Umiejmy dostrzec Jego obecność w każdym małżeństwie, w każdej rodzinie. Niech Jego bliskość opromienia i wspiera wasze życie, pomaga pokonywać trudności, rodzi w sercach prawdziwą radość. Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus.

Audiencja generalna, 25 marca 2015 r.

(RV)

Dla ducha i dla ciała

Bezdomni w Muzeach Watykańskich

Grupa 150 bezdomnych zwiedziła 26 marca br. Muzea Watykańskie. Z inicjatywą tą wyszedł Urząd Dobroczynności Apostolskiej (Eleemosynaria Apostolica), kierowany przez abp. Konrada Krajewskiego. Bezdomni zostali podzieleni na trzy grupy, z których każda otrzymała swego przewodnika – jego wyjaśnień bezdomni słuchali przez słuchawki. Zanim weszli do Muzeów, przeszli przez Watykan, dzięki czemu zobaczyli m.in. Dom św. Marty, w którym mieszka papież Franciszek. Wizyta zakończyła się w Kaplicy Sykstyńskiej.

(RV)

Godzina dla świata

Terezjańska modlitwa o pokój

W Domu św. Marty na porannej Mszy św. papieskiej 26 marca br. była obecna delegacja Zakonu Karmelitów Bosych z jego przełożonym generalnym – o. Saverio Cannistrà. W związku z jubileuszem 500. rocznicy urodzin św. Teresy z Ávila, odnowicielki zakonu, wezwał on wspólnoty karmelitańskie do specjalnej modlitwy w intencji zagrożonego pokoju na świecie. Podczas Liturgii inicjatywę tę poparł Ojciec Święty. 28 marca we wszystkich wspólnotach karmelitańskich odbędzie się godzina światowej modlitwy o pokój.

(KAI)

Z twittera papieża Franciszka

Wierni świeccy są wezwani, by stawali się zaczynem życia chrześcijańskiego w całym społeczeństwie.

Kard. Sarah: wyciągnijmy wnioski z analizy Benedykta XVI

2019-05-20 16:22

vaticannews.va / Watykan (KAI)

Prefekt Kongregacji ds. Kultu Bożego apeluje o wyciągnięcie konkretnych wniosków z kryzysu skandali seksualnych, które przeżywa obecnie Kościół. Ponownie postawmy Boga w centrum Kościoła. Niech w naszych liturgiach uznany zostanie prymat Boga, Jego obecność obiektywna i rzeczywista – stwierdził kard. Robert Sarah.

Bożena Sztajner/Niedziela

Prefekt watykańskiej dykasterii ds. liturgii wypowiedział się na ten temat podczas konferencji w Centrum św. Ludwika w Rzymie. Zachęcił do uważnej lektury analizy nadużyć seksualnych, którą przeprowadził niedawno Benedykt XVI. Kard. Sarah przypomniał, że tekst ten został przygotowany z myślą o watykańskim szczycie na temat nadużyć, a opublikowany za aprobatą papieża Franciszka i watykańskiego sekretarza stanu. Podkreślił, że w pełni potwierdza tę analizę Benedykta XVI, a zatem fakt, że podstawową przyczyną kryzysu jest odstawienie na bok Boga, budowanie Kościoła na miarę naszych wyobrażeń. To stworzyło atmosferę, w której mogło dojść do nadużyć. Przyznaje jednak, że jako prefekt Kongregacji ds. Kultu Bożego najbardziej był poruszony powiązaniem kryzysu nadużyć z kryzysem liturgii, tym, że to właśnie podczas rozmów z ofiarami pedofilii papież senior uświadomił sobie konieczność odnowy wiary w realność Jezusa Chrystusa danego nam w Najświętszym Sakramencie i bardziej pobożnego odprawiania Eucharystii.

„Benedykt XVI zrozumiał, że poszanowanie dla eucharystycznego Ciała Pana warunkuje poszanowanie dla czystego i niewinnego ciała dzieci. (…) Wraz z papieżem seniorem jestem głęboko przekonany, że jeśli nie będziemy adorować eucharystycznego Ciała naszego Boga, jeśli nie będziemy Go traktować z radosną bojaźnią i pełnym poszanowaniem, to pojawi się w nas pokusa profanowania ciała dzieci” – powiedział kard. Sarah.

Odwołując się do słów Benedykta XVI, afrykański purpurat podkreślił zarazem, że tak naprawdę to nie Kościół jest dziś w kryzysie, lecz my. Diabeł chce w nas zasiać zwątpienie, Bóg tymczasem nigdy nie opuszcza swego Kościoła. To z Boga wypływa jego wiarygodność, a nie z opinii ludzi czy statystyk – dodał szef watykańskiej dykasterii.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Dziękuję Ci, Mamo!

2019-05-21 15:05

Agnieszka Chadzińska

Sławomir Błaut

Matka. Słowo, które dla każdego człowieka ma bardzo osobiste znaczenie. Łączy się z pierwotną więzią i przytuleniem. Zdarza się, że niesie z sobą ukrytą ranę czy tęsknotę. Jednak najczęściej daje ogromne powody do radości i wdzięczności za życie. Okazji ku wyrażaniu tychże jest wiele, a dniem, w którym najsilniej jednoczymy się w modlitwie za nie, jest Dzień Matki.

Zobacz zdjęcia: Msza św. w intencji matek w Makowiskach

Wzruszająca Msza św. w intencji Matek miała miejsce w parafii Makowiska pw. św. Józefa Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny, a sprawowana była 19 maja br. przez ks. Stanisława Rospondka w asyście ks. Szymona Stępniaka, prefekta Niższego Seminarium Duchownego w Częstochowie i w obecności proboszcza parafii – głównego organizatora uroczystości – ks. Andrzeja Chrzanowskiego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem