Reklama

Dookoła świata

2015-03-31 12:51

Jakub Jałowiczor, Dziennikarz portal Fronda.pl
Niedziela Ogólnopolska 14/2015, str. 6

Bożena Sztajner/Niedziela

Katastrofa lotnicza

Problemy pilota przyczyną śmierci 150 osób?

Depresja lub załamanie nerwowe jednego z pilotów mogły być przyczyną katastrofy samolotu we francuskich Alpach. Airbus A320 rozbił się, lecąc z Barcelony do Düsseldorfu. Zginęło 144 pasażerów i 6 członków załogi: 75 Niemców, 50 Hiszpanów, a także obywatele USA, Maroka, Wielkiej Brytanii, Argentyny, Australii, Belgii, Kolumbii, Danii, Izraela, Japonii, Meksyku, Iranu i Holandii. Według ustaleń śledczych, maszyna została rozbita celowo. Kiedy kapitan wyszedł na chwilę z kabiny, drugi pilot – 28-letni Andreas Lubitz miał się w niej zabarykadować i skierować samolot ku ziemi.

Policja przeszukała mieszkanie młodego pilota. Funkcjonariusz Markus Nieszczery przyznał, że „coś znaleziono”, nie poinformowano jednak, jakie dokładnie przedmioty zarekwirowano. Brytyjskie i niemieckie media podają, że Lubitz miał przeżyć niedawno zawód miłosny. Podobno także podczas szkolenia w Arizonie w USA zauważono u niego problemy psychiczne. Na razie doniesienia te nie zostały zweryfikowane. Brak jednak dowodów na ewentualne związki Lubitza z terroryzmem.

(BBC, wpolityce.pl)

Ukraina

Sponsor armii usunięty

Ukraiński oligarcha Ihor Kołomojski złożył wymuszoną przez prezydenta Petra Poroszenkę dymisję z funkcji gubernatora obwodu dniepropietrowskiego. Kołomojski wszedł w konflikt z władzami w Kijowie z powodu ich decyzji w sprawie firm naftowych Ukrnafta i Ukrtransnafta, należących w części do państwa, a w części do oligarchy. Uznał, że rząd chce go pozbawić wpływu na funkcjonowanie tych przedsiębiorstw, więc wysłał do ich siedzib uzbrojonych ludzi.

Reklama

Ihor Kołomojski z majątkiem szacowanym na 3 mld dolarów jest właścicielem banku i popularnej telewizji. Oligarcha sponsorował kilka ochotniczych oddziałów walczących z Rosją, w tym bataliony „Ajdar”, „Azow” i batalion Prawego Sektora. Zwalczał także zwolenników Rosji w swoim obwodzie. Prezydent Poroszenko zamierza teraz rozbroić oddziały utworzone przez Kołomojskiego. Jednocześnie w dniu dymisji gubernatora aresztowano szefa Państwowej Służby ds. Sytuacji Nadzwyczajnych Serhija Boczkowskiego, który był w konflikcie z Kołomojskim. Może to oznaczać, że władza chce się jednak porozumieć z oligarchą.

(osw.waw.pl, interia.pl, kresy24.pl)

Misje humanitarne

ONZ ukrywała skandale seksualne

Organizacja Narodów Zjednoczonych zignorowała własny raport opisujący nadużycia seksualne w trakcie misji pokojowych – twierdzi brytyjski dziennik „The Guardian”. W 2014 r. odnotowano 51 przypadków wykorzystywania seksualnego osób mieszkających na terenach, gdzie ONZ prowadzi działania. 85 proc. wszystkich opisanych w raporcie sytuacji dotyczy misji w Kongo, Haiti, Liberii i Sudanie Południowym. Znaczna część poszkodowanych to dzieci, niekiedy 13-letnie. W 2012 r. ucierpiało 18 nieletnich, czyli 30 proc. wszystkich wykorzystanych. Opisano m.in. sytuacje, że pracownicy ONZ żądali seksu w zamian za żywność, którą mieli rozdawać. Dokument zaznacza, że faktyczna liczba ofiar może być znacznie wyższa.

Raport powstał właśnie na zlecenie sekretarza generalnego ONZ Ban Ki-Moona. Treść dokumentu sugeruje jednak, że polityka „zero tolerancji” prowadzona wobec nadużyć była całkowicie nieskuteczna. O skandalach seksualnych w ONZ było głośno jeszcze w latach 90. ub. wieku.

(theguardian.com, rp.pl)

Jemen

Międzynarodowa koalicja prowadzi naloty

Sunnicka Arabia Saudyjska wysyła wojsko do opanowanego przez szyitów Jemenu w ramach kampanii wojskowej w obronie rządu obalonego prezydenta Abda Rabbuha Mansura Hadiego. Razem z Arabią Saudyjską mają działać Zjednoczone Emiraty Arabskie, Bahrajn, Katar i Kuwejt, udział w ataku zgłaszają też Egipt, Jordania i Sudan. Operację poparły Francja, Wielka Brytania i Turcja. Przeciwna jest szefowa unijnej dyplomacji Federica Mogherini, a także władze Iranu.

Jemenem rządzili do niedawna sunnici. Szyicki ruch Huti od kilku miesięcy prowadzi ofensywę antyrządową. Doprowadziła ona do zajęcia większej części stolicy kraju – Adenu i faktycznego obalenia prezydenta, który wyjechał z kraju na szczyt Ligi Arabskiej. Oprócz tego w Jemenie uaktywnili się dżihadyści przyznający się do związków z Państwem Islamskim z Iraku i Syrii.

(BBC, polskieradio.pl)

Tagi:
Wielkanoc

Reklama

Życzenia Wielkanocne ordynariuszy Ziemi Świętej

2019-04-22 17:07

vaticannews / Jerozolima (KAI)

Z okazji świąt Wielkanocnych ordynariusze Ziemi Świętej skierowali do wiernych wspólny ekumeniczny list, w którym dzielą się radością Zmartwychwstania Pańskiego.

Fotolia.com

Dzieląc się radosną nowiną Zmartwychwstania Pańskiego, ordynariusze Ziemi Świętej podkreślają, że Chrystus zmartwychwstał w Jerozolimie i stąd posłał swoich uczniów na cały świat. Jerozolima, będąc miastem zmartwychwstania Jezusa Chrystusa, jest światłem nadziei i życia. Pusty grób nieustannie przypomina o wydarzeniach, które miały miejsce w świętym mieście i wokół niego. Jezus przyszedł, aby ofiarować obfite życie, w którym grzech i śmierć zostały pokonane. Jerozolima, miasto życia jest także miastem pokoju i pojednania. Z tego też względu hierarchowie zwracają uwagę, że należy utrzymać wieloreligijny i wielokulturowy status świętego miasta i zachęcają do ciągłej modlitwy o trwały pokój zarówno w Jerozolimie jak i na całym świecie.

Świadomi trudności z jakimi boryka się współczesny świat, ordynariusze zapewniają o modlitwie za regiony, w których panują udręka i przemoc, skierowana szczególnie przeciwko niewinnym ludziom i miejscom kultu. Podkreślają przy tym, że pamiętają również o tych, którzy cierpią z powodu przemocy i niesprawiedliwości na całym świecie. Jednocześnie zachęcają wszystkich, aby szanowali godność każdej osoby ludzkiej i wspólnie podążali w kierunku integralności oraz pełni życia.

Na zakończenie listu hierarchowie zwracają się z apelem do wierzących na całym świecie, a w sposób szczególny do wiernych w Ziemi Świętej i na Bliskim Wschodzie. W apelu tym zachęcają do czerpania siły z radosnej celebracji uroczystości wielkanocnych. „Obyśmy byli świadkami zmartwychwstania poprzez promowanie wartości naszego Zmartwychwstałego Pana, który jest Drogą, Prawdą i Życiem, poprzez aktywne zaangażowanie w życie Kościoła i ogółu społeczeństwa”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Niedziela Bożego Miłosierdzia pod hasłem „Miłosierdzie źródłem pojednania”

2019-04-23 16:33

md / Kraków (KAI)

„Miłosierdzie źródłem pojednania” to hasło tegorocznych obchodów Niedzieli Bożego Miłosierdzia w krakowskich Łagiewnikach. „Poszukujemy nadziei dla współczesnego świata i pragniemy, by Boży pokój zamieszkał w naszych sercach” – mówił o przesłaniu święta kustosz łagiewnickiego sanktuarium, ks. prałat Franciszek Ślusarczyk.

Fot. Janusz Rosikon/Rosikon Press

Hasłem tegorocznego święta są słowa „Miłosierdzie źródłem pojednania”. „Tego pojednania doświadczamy najpierw sami, zwłaszcza w sakramencie Bożego Miłosierdzia, w spotkaniu osobistym, serdecznym z Jezusem miłosiernym. Owocem tego spotkania i pojednania z Bogiem powinno być dzielenie się tym darem z innymi” – wyjaśniał ks. Franciszek Ślusarczyk.

Kapłan przypomniał, że od 75 lat w sanktuaryjnej kaplicy umieszczony jest cudowny obraz Jezusa Miłosiernego. „Przedstawia on Jezusa, który po zmartwychwstaniu objawia się przerażonym uczniom i obdarza ich swoim pokojem” – mówił, dodając, że dar pokoju jest niezwykle potrzebny współczesnemu światu.

Pielgrzymi przybywający do sanktuarium w Łagiewnikach zobaczą nowy element – Drogę Miłosierdzia, która poprowadzi przez pasaż od Domu Duszpasterskiego do bazyliki. Podzielona jest ona na trzy części, każda z nich – na siedem stacji. Wykonane w szkle obrazy uzupełnione są tekstami do rozważań. To fragmenty zaczerpnięte z Ewangelii, Dzienniczka św. Faustyny, nauczania św. Jana Pawła II o Bożym Miłosierdziu oraz teksty rozważań twórcy Drogi Miłosierdzia, ks. prałata Ślusarczyka. Każda plansza dodatkowo będzie wyposażona w kod QR, dzięki któremu można ściągnąć aplikację i obejrzeć filmiki ilustrujące poszczególne stacje nabożeństwa.

Tradycyjnie święto Bożego Miłosierdzia rozpocznie się w Łagiewnikach już w sobotę wieczorem nocnym czuwaniem. Rano Msze św. w bazylice odprawiać będą rektor krakowskiego seminarium duchownego ks. Andrzej Tarasiuk o godz. 6.00 i bp Damian Muskus OFM o godz. 8.00. O godz. 10.00 przy ołtarzu polowym rozpocznie się centralna Msza św. pod przewodnictwem abp. Marka Jędraszewskiego, która będzie transmitowana przez TVP1. O godz. 12.00 w bazylice Mszę św. odprawi bp Jan Szkodoń, o godz. 15.00 Godzinie Miłosierdzia przewodniczyć będzie ks. Franciszek Ślusarczyk. O godz. 16.00 przy ołtarzu polowym Mszę św. odprawi kard. Stanisław Dziwisz, a o godz. 18.00 – honorowy kustosz Łagiewnik, bp Jan Zając.

Od rana do wieczora na wiernych będą czekać spowiednicy, gotowi do udzielenie sakramentu również w językach obcych. Wydarzeniem towarzyszącym obchodom święta będzie Festiwal Miłosierdzia, podczas którego w krakowskim kinie Kijów wyświetlane będą filmy o tematyce religijnej.

W związku ze spodziewanym zwiększonym zainteresowaniem pasażerów transportem zbiorowym oraz w celu ułatwienia dojazdu wiernych do Łagiewnik, zostaną wprowadzone zmiany w funkcjonowaniu komunikacji w Krakowie. Kursować będą dodatkowe linie autobusowe i tramwajowe. Szczegóły znaleźć można stronie internetowej łagiewnickiego sanktuarium.

Co roku do krakowskich Łagiewnik pielgrzymuje ok. 1,5-2 mln wiernych z kraju i zagranicy.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Liberalny dziennik portugalski: chrześcijaństwo najbardziej zwalczaną religią na świecie

2019-04-24 20:27

mz (KAI/Publico) / Lizbona

Liberalny dziennik lizboński "Público" zwraca uwagę, że chrześcijaństwo jest obecnie najbardziej zwalczaną religią na świecie. Nawiązując do wielkanocnych zamachów na Sri Lance gazeta podkreśla, że choć terroryzm dotyka głównie wyznawców islamu, to jednak celowe prześladowania ze strony decydentów politycznych uderzają dziś w wyznawców chrześcijaństwa.

Bożena Sztajner/Niedziela

"Najwięcej aktów terrorystycznych, w których giną ludzie, dokonuje się w państwach muzułmańskich. Z kolei zaplanowane zwalczanie religii prowadzone jest z największą siłą wobec chrześcijaństwa. Programowo zwalczają je liczące się kraje świata, jak Arabia Saudyjska czy Chiny" – odnotował dziennik.

W tym kontekście wskazał na Afrykę i Azję jako kontynenty, na których chrześcijanie są obecnie najbardziej prześladowani. "Wielu dyktatorów, a także radykalnych organizacji atakuje tam chrześcijan, postrzegając ich niekiedy jako przedstawicieli świata zachodniego" – czytamy w gazecie.

Według najnowszych ustaleń w wyniku przeprowadzonych w Niedzielę Wielkanocną 21 kwietnia zamachów w Sri Lance zginęło co najmniej 359 osób, w większości chrześcijan a ponad 500 zostało rannych. W obu tych grupach było prawie 40 cudzoziemców. Terroryści-samobójcy dokonali serii ataków na dwa kościoły katolickie i jeden protestancki oraz na cztery luksusowe hotele. Po zamachach władze kraju oskarżyły o ich przeprowadzenie miejscową organizację islamistyczną National Thowheeth Jana'ath (NTJ), wskazując, że sprawcy korzystali z pomocy zagranicznej siatki terrorystycznej. 23 bm. odpowiedzialność za ataki wzięło na siebie Państwo Islamskie (IS).

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem