Reklama

Z Polski

2015-03-31 12:51


Niedziela Ogólnopolska 14/2015, str. 9

Rada ds. rodziny KEP

Przeciwstawiać się antychrześcijańskiej kulturze

Rada ds. Rodziny Konferencji Episkopatu Polski w dniu Zwiastowania Pańskiego, 25 marca 2015 r., w którym obchodzimy również Dzień Świętości Życia, zwróciła się z gorącym apelem o celebrowanie intencji tego dnia w kościołach i rodzinach. Przypomniała obchodzoną tego dnia 20. rocznicę ogłoszenia przez św. Jana Pawła II encykliki „Evangelium vitae”. Ojciec Święty pisze w niej: „Wszyscy zatem mamy nieść naszemu bliźniemu posługę miłości, broniąc jego życia i wspomagając je zawsze, a zwłaszcza wówczas, gdy jest słabe lub zagrożone. Powinniśmy troszczyć się o nie, nie tylko jako jednostki, ale także jako wspólnota, czyniąc z bezwarunkowego szacunku dla życia ludzkiego fundament nowego społeczeństwa” („Evangelium vitae”, 77).

Bp Jan Wątroba, przewodniczący Rady ds. Rodziny KEP, który podpisał ten komunikat, zwraca uwagę, że naszym obowiązkiem jest zdecydowane przeciwstawianie się antychrześcijańskiej kulturze, negującej prawo do życia od poczęcia do naturalnej śmierci oraz podważającej znaczenie małżeństwa i rodziny. „Nie możemy akceptować pojawiających się ostatnio rozwiązań, uderzających w rodzinę i życie oraz dzieci i młodzież. Są to między innymi: wprowadzenie do wolnej sprzedaży wczesnoporonnej i szkodliwej dla zdrowia kobiet pigułki «dzień po», propozycja przyjęcia ustawy dotyczącej zapłodnienia pozaustrojowego in vitro nieszanującej życia dzieci poczętych, a przede wszystkim usiłowanie wprowadzania do polskiego życia społecznego programowych zmian kulturowo-cywilizacyjnych, opartych na ideologii gender, co narzuca przemocowa Konwencja CAHVIO” – czytamy w komunikacie.

(BP KEP)

Rezygnacja ks. Klocha

Będzie nowy rzecznik Episkopatu

Rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. dr hab. Józef Kloch poinformował na swoim Twitterze: „W lutym napisałem w liście do sekretarza generalnego: «Po 12 latach mojej pracy warto wybrać nowego rzecznika – o co proszę»”. Nazwisko jego następcy zostanie ogłoszone podczas zebrania plenarnego Konferencji Episkopatu Polski, które odbędzie się w dniach 10-11 czerwca br. Ks. Kloch konsultował swoją decyzję zarówno z abp. Stanisławem Gądeckim, przewodniczącym KEP, jak i z bp. Arturem Mizińskim, sekretarzem generalnym KEP.

Reklama

Kadencja rzecznika Episkopatu trwa 5 lat. Regulamin KEP pozwala na pełnienie tej funkcji wielokrotnie. W swojej pracy rzecznik Konferencji Episkopatu podlega jej sekretarzowi generalnemu.

„Po tych 12 latach jest już trzeci Papież i trzeci Przewodniczący KEP; czwarty Prymas i czwarty Sekretarz Generalny! Czas na nowego rzecznika” – napisał na Twitterze ks. Kloch.

(KAI)

Stop aborcji

Rusza zbieranie podpisów

Komitet Inicjatywy Ustawodawczej „Stop aborcji” złożył w biurze Marszałka Sejmu wniosek o swoją rejestrację, by rozpocząć zbieranie podpisów pod obywatelskim projektem całkowitego zakazu przerywania ciąży. Będzie to już trzecia w ciągu czterech lat tego rodzaju próba dokonania zmian w obowiązującym ustawodawstwie. Do złożenia obywatelskiego projektu w Sejmie potrzeba 100 tys. podpisów.

Obywatelski projekt dąży do tego, by konstytucyjne prawo do życia nie było różnicowane ze względu na wiek, miejsce przebywania, stan zdrowia czy okoliczności poczęcia człowieka. – Projekt zapewnia ochronę prawną od poczęcia każdemu dziecku, bez rozróżnienia dzieci na lepsze i gorsze – powiedziała Kaja Godek z Fundacji Pro-prawo do życia.

(KAI)

Myśli kardynała Stefana Wyszyńskiego

Gdy wszystko na Kalwarii ucichło, skrępowane trwogą i lękiem rzeczy okropnych, tylko niewiasty nie straciły głowy, tworząc styl czujnej i wiernej obecności przy Chrystusie – bo wielce umiłowały.

Krótko

Andrzej Duda, kandydat PiS w wyborach prezydenckich, zebrał największą liczbę podpisów spośród wszystkich kandydatów. Pod jego listami poparcia podpisało się 1587220 osób. Prezydent Bronisław Komorowski uzyskał 650 tys. podpisów.

Sylwester Latkowski, kontrowersyjny redaktor naczelny tygodnika „Wprost” stracił funkcję. Zastąpił go Tomasz Wróblewski.

W 2015 r. zostanie przeszkolonych 12 tys. rezerwistów – zapowiedziało Ministerstwo Obrony Narodowej.

O działalności Kościoła katolickiego w Polsce pozytywnie wypowiada się 55 proc. Polaków, o 7 punktów mniej niż przed miesiącem – wynika z najnowszych badań przeprowadzonych przez CBOS. Lepiej od Kościoła zostali w marcu ocenieni przez Polaków: prezydent RP, samorządy, policja i wojsko. Gorzej – NBP, IPN, związki zawodowe, ZUS, prokuratura, Senat, sądy i Sejm.

W 2014 r. 44 uczniów zginęło w wyniku nieszczęśliwych wypadków w polskich placówkach edukacyjnych. Dla porównania – w kopalniach życie straciło 18 osób.

Wojciech G., były zakonnik, został skazany na 7 lat więzienia i 150 tys. zł zadośćuczynienia. Karę zaproponował sam podsądny.

W SLD wielka kłótnia. Zawieszony w prawach członka partii jej były przewodniczący Grzegorz Napieralski złożył wniosek do sądu przeciw obecnemu przewodniczącemu Leszkowi Millerowi. Domaga się on ustalenia nieważności lub nieistnienia uchwały z dn. 9 stycznia 2015 r. o zawieszeniu go.

W 2014 r. wzrosła liczba wniosków do sądów o stosowanie kontroli operacyjnej – wynika z informacji Prokuratury Generalnej. Sądy w sumie zgodziły się na stosowanie tego typu czynności w stosunku do 5221 osób. Jest to o ponad 900 więcej niż w 2013 r.

Strony informacyjne przygotowano na podstawie doniesień korespondentów własnych, Radia Vaticana, KAI, BP KEP oraz RIRM.

Watykan: powstanie nowa „superdykasteria” ds. ewangelizacji

2019-04-23 12:56

st (KAI) / Watykan

Jedną z najważniejszych zmian, jakie wprowadzi nowa konstytucja apostolska o Kurii Rzymskiej „Praedicate Evangelium” będzie utworzenie wielkiej dykasterii ds. ewangelizacji – twierdzi hiszpański dziennikarz Dario Menor Torres, piszący dla tygodnika Vida Nueva.

Tama66/pixabay.com

Zdaniem hiszpańskiego dziennikarza nowa dykasteria będzie ważniejsza niż Kongregacja Nauki Wiary, która zajmuje się nie tylko obroną wiary, ale także najpoważniejszymi przestępstwami duchownych.

Kolejną nowością w nowej konstytucji jest to, że urzędy Kurii Rzymskiej nie będą już dzielona na „kongregacje” i mniej prestiżowe „papieskie rady”, ale wszystkie będą nazywane „dykasteriami”, jak to już zastosowano w odniesieniu do kilku nowych urzędów ustanowionych przez papieża Franciszka.

Nowa „superdykasteria” ds. ewangelizacji będzie owocem połączenia dwóch już istniejących instytucji: Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów, której zadaniem jest troska o „terytoria misyjne” oraz utworzonej w 2010 r. przez papieża Benedykta XVI Papieskiej Rady ds. Krzewienia Nowej Ewangelizacji, w celu stawienia czoła szybkiej sekularyzacji krajów Zachodu.

Dario Menor rozmawiał o proponowanych zmianach w nowej konstytucji apostolskiej o Kurii Rzymskiej z dwoma członkami Rady Kardynałów: kard. Oswaldem Graciasem z Indii oraz kard. Oscarem Rodriguezem Maradiagą z Hondurasu. Obydwaj podkreślili znaczenie jakie Papież Franciszek przypisuje ewangelizacji jako centralnemu zadaniu Kościoła.

Ponadto, nowa konstytucja przewiduje podobno również utworzenie dykasterii charytatywnej i połączenie Kongregacji ds. Edukacji Katolickiej i Papieskiej Rady ds. Kultury.

Nowa dykasteria miłosierdzia, która wchłonie Urząd Dobroczynności Apostolskiej, będzie umiejscowione zaraz za Sekretariatem Stanu i Dykasterią ds. Ewangelizacji, stanowiąc przypomnienie, że miłosierdzie jest również kluczowym elementem wiary katolickiej.

Papieska Komisja ds. Ochrony Małoletnich, stworzona przez Franciszka, aby pomóc mu w formułowaniu środków, służących zapobieganiu i zwalczaniu molestowania seksualnego duchownych stanie się częścią struktury kurialnej, aby uczynić ją „bardziej skuteczną”.

Wszystkie te reformy będą kontynuacją już wprowadzonych zmian, takich jak połączenie instytucji medialnych Watykanu w Dykasterię ds. Komunikacji oraz połączenie większości rad papieskich w dwie wielkie struktury: Dykasterię ds. świeckich, rodziny i życia oraz Dykasterię ds. Integralnego Rozwoju Człowieka.

Według raportu Vidy Nuevy papież Franciszek może podpisać nową konstytucję 29 czerwca, w uroczystość świętych Piotra i Pawła. Obecnie projekt Praedicate Evangelium został posłany do poszczególnych konferencji episkopatów, szefów dykasterii watykańskich i innych urzędników kościelnych, aby przejrzeć dokument i przesłać sugestie do końca maja.

Rada Kardynałów ma je ponownie przejrzeć podczas swego spotkania w dniach 25-27 czerwca br.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Odpowiedź Naczelnego Rabina Polski na oświadczenie Kościoła ws. Pruchnika

2019-04-24 18:45

BP KEP / Warszawa (KAI)

Dziękujemy Konferencji Biskupiej za ich jasną, jednoznaczną oraz błyskawiczną odpowiedź na antysemickie pobicie oraz spalenie podobizny Żyda w miejscowości Pruchnik – napisał Michael Schudrich, Naczelny Rabin Polski, do Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski abp. Stanisława Gądeckiego oraz do Prymasa Polski abp. Wojciecha Polaka w odpowiedzi na oświadczenie bp. Rafała Markowskiego ws. Pruchnika.

pl.wikipedia.org
Michael Schudrich

Publikujemy pełną treść odpowiedzi:

Warszawa, 24 kwietnia 2019 r.

Dziękujemy Konferencji Biskupiej za ich jasną, jednoznaczną oraz błyskawiczną odpowiedź na antysemickie pobicie oraz spalenie podobizny Żyda w miejscowości Pruchnik.

Będziemy nadal ściśle współpracować z naszymi braćmi z Konferencji Biskupów w walce z nienawiścią, czy to na Sri Lance, czy w naszej ukochanej Polsce.

Michael Schudrich

Naczelny Rabin Polski

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem