Reklama

Prawda, dobroć, godność

Niedziela Ogólnopolska 14/2015, str. 29

Bożena Sztajner/Niedziela

Tegoroczne rekolekcje wielkopostne w „Niedzieli” rozpoczął 24 marca br. abp Wacław Depo. Przewodniczył on Mszy św., koncelebrowanej z kapłanami pracującymi w Redakcji, do których dołączył rekolekcjonista – ks. kan. Sławomir Wojtysek, proboszcz parafii pw. św. Brata Alberta w Częstochowie. Metropolita częstochowski mówił w homilii o szukaniu prawdy na różnych drogach życia, prowadzących również przez kryzysy poznawcze, bunty, a nawet ateizm. Wskazywał, że prawda zawsze pozwala się znaleźć w Jezusie, ze wszystkimi konsekwencjami tego faktu. – Kto bowiem rozpoznaje prawdę o Chrystusie, nie może godzić się na Piłatowy kompromis, żyjąc nadal tak, jakby nigdy nie spotkał Pana – przyznał Ksiądz Arcybiskup. Zilustrował to przykładem św. Edyty Stein, która mówi: „Ja w Chrystusie poszłam dalej”. Rzeczywiście, bo aż do Auschwitz – z intencją ofiarowania siebie za naród wybrany. Jak przekonywał abp Depo, z chwilą rozpoznania owej prawdy o Panu Bogu nasze życie wcale nie staje się łatwiejsze. – Dzieje się tak, gdyż sercu, które (...) pozostaje z Nim w osobistej relacji wiary i miłości, stawiane są różnego rodzaju wymagania i wyzwania, aż po miłość nieprzyjaciół i przebaczanie 77 razy, czyli zawsze – wyjaśniał.

Nauki rekolekcyjne kontynuował ks. Wojtysek. Mówił o dobroci jako najcenniejszym darze Boga dla ludzi, darze, którego zwłaszcza dzisiaj łakniemy jak chleba. – Dobroć jest potężną siłą, która potrafi zmienić wroga w przyjaciela, a złoczyńcę w świętego – powiedział i wyjaśnił, że dzieje się tak dlatego, iż jesteśmy jak opale: odrobina czyjegoś ciepła wydobywa z nas prawdziwe piękno. Tę moc mamy w stosunku do innych, nawet tych, do których czasem trudno rzucić pomost uśmiechu. A uśmiech jest „najprostszą formą świadczenia dobroci”, będącej naszym powołaniem. – Bóg chce nas zbawiać we wspólnocie, uświęcając poprzez sakramenty. Każdy z nich jest darem miłosiernego Pana. Czy pamiętam datę swojego chrztu? – pytał rekolekcjonista. Przecież wtedy rozpoczęła się wspaniała przygoda, pisana miłością Boga do każdego z nas – Jego dzieł powstałych właśnie z miłości i do miłości. A to tylko preludium do kolejnych sakramentów. Każda Komunia św. – wyjaśniał ks. Wojtysek, sięgając do „Dzienniczka” św. s. Faustyny – „czyni nas zdolniejszymi do obcowania przez całą wieczność z Bogiem”. Wskazywał, że jeśli nie możemy z tego skorzystać, to znak, że mamy swe kroki skierować do konfesjonału. Każdy z nas jest odpowiedzialny za Kościół: mój grzech nigdy nie czyni spustoszenia tylko we mnie – zawsze uderza we wspólnotę, której jestem częścią.

2015-03-31 12:51

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Inauguracja nowego roku akademickiego w Wyższym Seminarium Duchownym w Przemyślu

2021-09-24 17:21

kl. Łukasz Ziemba

ks. Konrad Dyrda otwiera nowy rok akademicki

ks. Konrad Dyrda otwiera nowy rok akademicki

Abp Adam Szal przewodniczył 24 września Mszy św. na inaugurację nowego roku akademickiego w Wyższym Seminarium Duchownym w Przemyślu. Metropolita przemyski podkreślił, że będzie to czas poszukiwania odpowiedzi na pytanie: „co ludzie mówią o Jezusie”. – Ale też Chrystus postawi nam pytanie: „Co ty mówisz o Chrystusie?” – powiedział. W seminarium w Przemyślu formację rozpoczęło 47 kleryków, w tym 10 na pierwszym roku.

W swojej homilii abp Szal dużo miejsca poświęcił drodze kleryckiej bł. kard. Stefana Wyszyńskiego, dla którego – jak stwierdził kaznodzieja – seminarium było miejscem, gdzie przygotowywał się do odpowiedzi na pytania Jezusa: „Za kogo ludzie uważają Syna Człowieczego i za kogo ty mnie uważasz?”.

CZYTAJ DALEJ

Jak naprawdę jest w czyśćcu? Poznaj kilka wizji od św. Faustyny!

2021-09-24 09:24

[ TEMATY ]

duchowość

czyściec

stock.adobe.com

Każdy z nas ma chwile, w których zadaje sobie pytanie: co będzie po śmierci? Od razu niebo, a może najpierw czyściec? Jeśli tak, to jak tam jest? To aż tak bolesna rzeczywistość? Poznaj kilka cytatów z Dzienniczka św. Faustyny mówiących o wizji czyśćca.

Ujrzałam Anioła Stróża, który mi kazał pójść za sobą. W jednej chwili znalazłam się w miejscu mglistym, napełnionym ogniem, a w nim całe mnóstwo dusz cierpiących. Te dusze modlą się bardzo gorąco, ale bez skutku dla siebie, my tylko możemy im przyjść z pomocą. Płomienie, które paliły je, nie dotykały się mnie. Mój Anioł Stróż nie odstępował mnie ani na chwilę. I zapytałam się tych dusz, jakie ich jest największe cierpienie? I odpowiedziały mi jednozgodnie, że największe dla nich cierpienie to jest tęsknota za Bogiem. Widziałam Matkę Bożą odwiedzającą dusze w czyśćcu. Dusze nazywają Maryję „Gwiazdą Morza”. Ona im przynosi ochłodę. Chciałam więcej z nimi porozmawiać, ale mój Anioł Stróż dał mi znak do wyjścia. Wyszliśmy za drzwi tego więzienia cierpiącego. [Usłyszałam głos wewnętrzny], który powiedział: Miłosierdzie moje nie chce tego, ale sprawiedliwość każe (Dz. 20).

CZYTAJ DALEJ

„Kościół – dom i szkoła komunii” - jutro uroczyste otwarcie III Synodu Archidiecezji Lubelskiej

2021-09-24 19:14

[ TEMATY ]

synod

Lublin

Ks. Mieczysław Puzewicz

Lubelska katedra pw. Świętych Janów

Lubelska katedra pw. Świętych Janów

III Synod Archidiecezji Lubelskiej obradować będzie pod hasłem „Kościół – dom i szkoła komunii”. Uroczyste otwarcie synodu odbędzie się w sobotę 25 września 2021 r. o godz. 11.00 podczas Mszy św. w lubelskiej archikatedrze.

Synod diecezjalny jest najważniejszym ciałem doradczym biskupa. Jest zwoływany przez biskupa diecezji zwłaszcza wtedy, gdy chce się on poradzić swoich diecezjan oraz wsłuchać w głos Ducha Świętego, który przemawia przez wspólnotę Kościoła diecezjalnego. W czasie synodu analizuje się sytuację diecezji: codzienną wierność Ewangelii i jej aktualne głoszenie; wyzwania; sukcesy i problemy; weryfikacja istniejących struktur itd.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję