Reklama

Niedziela Świdnicka

Jesteście senatem biskupa

Niedziela świdnicka 14/2015, str. 6

[ TEMATY ]

kuria

Ks. Sławomir Marek

Dnia 19 marca w kaplicy Wyższego Seminarium Duchownego w Świdnicy bp Ignacy Dec przewodniczył Mszy św., podczas której wręczył dekrety członkom Rady Kapłańskiej.

Reklama

– Jesteście senatem biskupa i reprezentujecie kapłanów naszej diecezji, wspierając mnie jako biskupa w kierowaniu diecezją zgodnie z przepisami prawa kanonicznego – mówił podczas wręczania dekretów bp Dec.

Wybory do Rady Kapłańskiej diecezji świdnickiej nowej kadencji odbyły się 16 marca w gmachu Kurii Diecezjalnej. – Obecne wybory, zgodnie z prawem kanonicznym, zarządził biskup świdnicki Ignacy Dec. Zgodnie z ordynacją wyborczą księża elektorzy dokonali wyboru 20 kapłanów, tzw. członków Rady z wyboru. Oprócz wybranych reprezentantów duchowieństwa diecezji do Rady Kapłańskiej weszli także duchowni „z urzędu”, to znaczy kapłani piastujący najważniejsze funkcje w diecezji oraz duchowni „z nominacji Biskupa Świdnickiego” – tłumaczył ks. dr Stanisław Chomiak, kanclerz Świdnickiej Kurii Biskupiej.

Zgodnie ze statutem tego gremium, Rada Kapłańska diecezji świdnickiej „reprezentująca jej prezbiterium, jest senatem biskupa diecezjalnego; organem doradczym wspomagającym biskupa w zarządzaniu diecezją, celem osiągnięcia przez wiernych jak największego dobra duchowego, również w takich sprawach, jak powoływanie do życia nowych parafii czy polityki finansowej diecezji”. Rada liczy 30 członków i jej kadencja potrwa 5 lat. Lista członków Rady Kapłańskiej dostępna będzie na stronie internetowej diecezji świdnickiej: www.diecezja.swidnica.pl.

2015-03-31 15:11

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Tarnowska kuria opublikowała dane dotyczące przypadków wykorzystywania seksualnego małoletnich

[ TEMATY ]

kuria

Kuria Diecezjalna

Kraków - moje miasto / pl.wikipedia.org

Do Kurii Diecezjalnej w Tarnowie zgłoszono 10 przypadków wykorzystywania seksualnego małoletnich - poinformowała w środę tarnowska kuria. 8 dotyczyło osób poniżej 15. roku życia, a 2 powyżej 15. roku życia. Zgłoszone przypadki obejmują czas od 1 stycznia 1990 r. do 30 czerwca 2018 r.

Łączna liczba ofiar we wszystkich przypadkach, również tych niepotwierdzonych, poniżej 15. roku życia wynosiła - 18 osób, natomiast powyżej 15 roku życia – 4. Wśród ofiar, we wszystkich zgłoszonych przypadkach łącznie małoletnich było 18 osób płci męskiej i 4 osoby płci żeńskiej.

CZYTAJ DALEJ

Msza św. krok po kroku

Rozumienie znaków i symboli, gestów i postaw pozwala nam świadomie i owocnie uczestniczyć we Mszy św.

Każdy, kto poważnie traktuje swoje chrześcijaństwo, wie, że we Mszy św. należy uczestniczyć. Ale nie wszyscy zadają sobie pytanie, czym owo uczestnictwo jest i co należy zrobić, aby stało się ono świadome, czynne i owocne, czyli właśnie takie, jakie powinno być. Na pewno odpowiednie uczestnictwo nie ogranicza się jedynie do wypełnienia pierwszego przykazania kościelnego, czyli do fizycznej obecności w kościele w każde niedzielę i święto nakazane. Aby prawdziwie uczestniczyć we Mszy św., nie wystarczy także być tylko skupionym i pobożnym oraz gorliwie się modlić. To zbyt mało, a nawet można powiedzieć, że nie do końca o to by chodziło. Warto więc przyglądnąć się naszemu uczestnictwu we Mszy św. i spróbować odnaleźć, co w niej jest naprawdę ważne.

CZYTAJ DALEJ

Młode Homilie #67

2021-09-19 10:12

aspekty.niedziela.pl

Młode Homilie #67

Kto powinien być pierwszy? Nie tylko apostołowie mieli z tym problem. Skupieni na tym nie umieli zrozumieć i przyjąć nauki Jezusa. Czy tak samo nie jest czasem w życiu każdego z nas? Posłuchajcie komentarza ks. Mateusza Pobihuszki na XXV niedzielę zwykłą. Filmik znajdziecie tutaj. Młode Homilie – dla młodych i młodych duchem!

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję