Reklama

Z Watykanu

2015-04-07 15:37


Niedziela Ogólnopolska 15/2015, str. 4

Audiencja Generalna

Dobra Pascha to wejście w tajemnicę naszego zbawienia

Do przeżywania Triduum Sacrum jako nie tylko upamiętniania męki Pana, ale też wejścia w tajemnicę zabawienia, aby ożywiały nas uczucia Chrystusa, zachęcił papież Franciszek 1 kwietnia br. podczas audiencji generalnej.

Ojciec Święty przypomniał, że Triduum rozpoczyna się w Wielki Czwartek wieczorem pamiątką Ostatniej Wieczerzy – ustanowienia Eucharystii. Podkreślił znaczenie obmycia stóp Piotrowi i Apostołom przez Pana Jezusa, który wyrażał w ten sposób sens swojego życia i swojej męki jako służbę Bogu i braciom. Także i my, sprawując pamiątkę Pana w Eucharystii, łączymy się w komunii z Chrystusem Sługą. – Kiedy przystępujemy do Komunii św., nie będąc szczerze gotowymi obmywać stopy jedni drugim, to nie rozpoznajemy Ciała Pańskiego – przestrzegał Papież.

Mówiąc o liturgii Wielkiego Piątku, Ojciec Święty wskazał, że Jezus poprzez swoją ofiarę przemienił największą niesprawiedliwość w największą miłość. Przypomniał, że na przestrzeni wieków byli mężczyźni i kobiety, którzy poprzez świadectwo swego życia odzwierciedlali tę miłość doskonałą. Przywołał też postać ks. Andrei Santoro, kapłana diecezji rzymskiej i misjonarza w Turcji, zamordowanego 5 lutego 2006 r. – Oni wspierają nas w ofiarowywaniu naszego życia braciom jako daru miłości, na wzór Jezusa – powiedział Ojciec Święty.

Reklama

Komentując charakter Wielkiej Soboty, kiedy Kościół rozważa „spoczynek” Chrystusa w grobie po zwycięskiej walce na krzyżu, Franciszek wskazał na Maryję, w której zawarta jest cała wiara Kościoła. Podtrzymuje Ona płomień wiary, nadziei wbrew nadziei w zmartwychwstanie Jezusa.

Omawiając Wigilię Paschalną, papież Franciszek zaznaczył, że w tę świętą noc Kościół przekazuje nam światło Zmartwychwstałego, Chrystus bowiem zwyciężył śmierć, a my wraz z Nim.

(RV)

Kongregacja Edukacji Katolickiej

Zmiana prefekta

Papież Franciszek przyjął rezygnację złożoną w związku z ukończeniem przewidzianego prawem wieku przez dotychczasowego prefekta Kongregacji Edukacji Katolickiej – kard. Zenona Grocholewskiego, a na nowego jej szefa mianował dotychczasowego przewodniczącego Prefektury Ekonomicznych Spraw Stolicy Apostolskiej – kard. Giuseppe Versaldiego.

Kard. Versaldi urodził się 30 lipca 1943 r. w Villarboit k. Vercelli w północnych Włoszech. Po przyjęciu w 1967 r. święceń kapłańskich pracował duszpastersko w archidiecezji Vercelli i w miejscowym seminarium duchownym. W latach 1972-76 studiował psychologię i prawo kanoniczne na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim w Rzymie. Następnie piastował stanowiska duszpasterskie i administracyjne w wielu instytucjach w swej archidiecezji.

4 kwietnia 2007 r. Benedykt XVI mianował ks. Versaldiego biskupem Alessandrii, a 21 września 2011 r. Ojciec Święty ustanowił go przewodniczącym Prefektury Ekonomicznych Spraw Stolicy Apostolskiej. 18 lutego 2012 r. Benedykt XVI włączył go do Kolegium Kardynalskiego.

Zdaniem watykanistów, wybór kard. Versaldiego na prefekta Kongregacji Edukacji Katolickiej jest związany z reformą dykasterii ekonomicznych Stolicy Apostolskiej. Wiele kompetencji kierowanej przez niego prefektury przejął Sekretariat ds. Gospodarczych, na którego czele stoi Australijczyk, kard. George Pell.

(KAI)

Ojciec Święty do Polaków

Niech św. Jan Paweł II wstawia się za nami

Serdeczne pozdrowienie kieruję do Polaków. Drodzy bracia i siostry, w tych dniach Triduum Sacrum, przeżywając na nowo mękę naszego Pana, wejdźmy w tajemnicę i podejmijmy zachętę apostoła Pawła: Niech was ożywiają uczucia znamienne dla Jezusa Chrystusa (por. Flp 2, 5). Wtedy nasze święta będą dla nas „dobrą Paschą”.

Jutro przypada 10. rocznica śmierci św. Jana Pawła II. Wspominamy go jako wielkiego świadka cierpiącego, umarłego i zmartwychwstałego Chrystusa i prosimy go, aby wstawiał się za nami, za rodzinami i za Kościołem, by światło zmartwychwstania rozjaśniało wszelkie mroki naszego życia i napełniało nas radością i pokojem. Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus!

Audiencja generalna, 1 kwietnia 2015 r.

(RV)

Papież o ochronie środowiska

Tekst encykliki jest już gotowy

Encyklika papieża Franciszka na temat ochrony środowiska naturalnego jest już gotowa. Manuskrypt ma być krótszy od adhortacji apostolskiej „Evangelii gaudium”, uważanej za program pontyfikatu Ojca Świętego, która ukazała się w listopadzie 2013 r. Tekst encykliki został przekazany tłumaczom i prawdopodobnie w czerwcu lub lipcu br. dokument będzie ogłoszony w tłumaczeniu na najważniejsze języki.

(KAI)

Gwardia szwajcarska

W obronie tradycji

Komendant Gwardii Szwajcarskiej Christoph Graf jest przeciwny przyjmowaniu w szeregi tej formacji kobiet i obcokrajowców. – Jeszcze nie przyszedł czas na przyjmowanie kobiet – stwierdził Graf w wywiadzie dla szwajcarskiej gazety „Aargauer Zeitung”. Podkreślił, że Gwardia ma 500-letnią tradycję, którą stale kultywuje. Dotyczy to zresztą całego Kościoła katolickiego. – Do czego doprowadziłoby nas uleganie każdej modzie? W końcu mielibyśmy biskupki, a może nawet papieżycę – powiedział komendant.

(KAI)

Z twittera papieża Franciszka

Spowiedź jest sakramentem czułości Boga, sposobem, aby nas przytulić.

Ogłoszono datę pierwszego posiedzenia Sejmu, padły nazwiska marszałków seniorów

2019-10-18 09:07

wpolityce.pl

Prezydent Andrzej Duda zwoła pierwsze posiedzenie Sejmu na 12 listopada — poinformował na antenie RMF FM rzecznik prezydenta Błażej Spychalski.

sejm.gov.pl

Już wcześniej o tym terminie informował portal wPolityce.pl.

Nasze źródło przypominało, że dopiero pod koniec przyszłego tygodnia odbędzie się wręczenie zaświadczeń dla nowo wybranych posłów i senatorów, a nieoficjalnie mówi się o jeszcze jednym posiedzeniu starej kadencji.

Rzecznik prezydenta odniósł się również do kwestii powołania marszałków seniorów nowej kadencji Sejmu i Senatu.

Prezydent Andrzej Duda na marszałka seniora Senatu na pewno powoła Barbarę Borys-Damięcką — poinformował Spychalski.

Na marszałka seniora Sejmu obstawiam, że powoła Iwonę Śledzińską-Katarasińską — dodał.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Częstochowa: Zapalają ogień w świecie

2019-10-18 21:54

Beata Pieczykura

– Wkraczamy z ufnością w nowy rok akademicki 2019/2020. Ośmielamy się śmiałością nie ludzką, ale pochodzącą od Ducha Świętego podjąć studia teologiczne, którym towarzyszy formacja do dojrzałego życia chrześcijańskiego i podjęcie różnych form ewangelizacji we współczesnym święcie – mówił ks. dr Mikołaj Węgrzyn, dyrektor Wyższego Instytutu Teologicznego im. Najświętszej Maryi Panny Stolicy Mądrości w Częstochowie podczas inauguracji nowego roku akademickiego w murach tej uczelni.

Beata Pieczykura/Niedziela

Uroczystość inauguracji nowego roku akademickiego 2019/2020 w Wyższym Instytucie Teologicznym w Częstochowie odbyła się 18 października br. Z tej okazji Mszy św. w kaplicy seminaryjnej pw. Zesłania Ducha Świętego przewodniczył i homilię głosił abp Wacław Depo. Do zebranych, czyli „uczestników zmagań o komplementarność wiary i rozumu”, Ksiądz Arcybiskup powiedział: – Prośmy Ducha Świętego o pogłębienie naszej wiary i ludzkiej współpracy w tym dziele, którym jest Uniwersytet i nasz Instytut.

Zobacz zdjęcia: Częstochowa: Zapalają ogień w świecie

Po uroczystej immatrykulacji studentów I roku oraz wręczeniu dyplomów magisterskich, dyplomów i świadectw Studium Liturgii i Muzyki Kościelnej wykład inauguracyjny „Teologiczne recepty na kryzys Kościoła w Polsce” wygłosił ks. dr hab. Damian Wąsek.

W ub. r. akademickim w Instytucie studiowało 125 studentów na studiach magisterskich i podyplomowych. W warsztatach biblijnych uczestniczyło 59 osób. Stopień magistra teologii Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie (ponieważ Wyższy Instytut Teologiczny w Częstochowie jest związany umową z Uniwersytetem Papieskim Jana Pawła II w Krakowie) uzyskało 9 osób, a studia podyplomowe ukończyło 7 osób.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem