Reklama

Z Watykanu

Audiencja Generalna

Dobra Pascha to wejście w tajemnicę naszego zbawienia

Do przeżywania Triduum Sacrum jako nie tylko upamiętniania męki Pana, ale też wejścia w tajemnicę zabawienia, aby ożywiały nas uczucia Chrystusa, zachęcił papież Franciszek 1 kwietnia br. podczas audiencji generalnej.

Ojciec Święty przypomniał, że Triduum rozpoczyna się w Wielki Czwartek wieczorem pamiątką Ostatniej Wieczerzy – ustanowienia Eucharystii. Podkreślił znaczenie obmycia stóp Piotrowi i Apostołom przez Pana Jezusa, który wyrażał w ten sposób sens swojego życia i swojej męki jako służbę Bogu i braciom. Także i my, sprawując pamiątkę Pana w Eucharystii, łączymy się w komunii z Chrystusem Sługą. – Kiedy przystępujemy do Komunii św., nie będąc szczerze gotowymi obmywać stopy jedni drugim, to nie rozpoznajemy Ciała Pańskiego – przestrzegał Papież.

Mówiąc o liturgii Wielkiego Piątku, Ojciec Święty wskazał, że Jezus poprzez swoją ofiarę przemienił największą niesprawiedliwość w największą miłość. Przypomniał, że na przestrzeni wieków byli mężczyźni i kobiety, którzy poprzez świadectwo swego życia odzwierciedlali tę miłość doskonałą. Przywołał też postać ks. Andrei Santoro, kapłana diecezji rzymskiej i misjonarza w Turcji, zamordowanego 5 lutego 2006 r. – Oni wspierają nas w ofiarowywaniu naszego życia braciom jako daru miłości, na wzór Jezusa – powiedział Ojciec Święty.

Komentując charakter Wielkiej Soboty, kiedy Kościół rozważa „spoczynek” Chrystusa w grobie po zwycięskiej walce na krzyżu, Franciszek wskazał na Maryję, w której zawarta jest cała wiara Kościoła. Podtrzymuje Ona płomień wiary, nadziei wbrew nadziei w zmartwychwstanie Jezusa.

Omawiając Wigilię Paschalną, papież Franciszek zaznaczył, że w tę świętą noc Kościół przekazuje nam światło Zmartwychwstałego, Chrystus bowiem zwyciężył śmierć, a my wraz z Nim.

(RV)

Kongregacja Edukacji Katolickiej

Zmiana prefekta

Papież Franciszek przyjął rezygnację złożoną w związku z ukończeniem przewidzianego prawem wieku przez dotychczasowego prefekta Kongregacji Edukacji Katolickiej – kard. Zenona Grocholewskiego, a na nowego jej szefa mianował dotychczasowego przewodniczącego Prefektury Ekonomicznych Spraw Stolicy Apostolskiej – kard. Giuseppe Versaldiego.

Reklama

Kard. Versaldi urodził się 30 lipca 1943 r. w Villarboit k. Vercelli w północnych Włoszech. Po przyjęciu w 1967 r. święceń kapłańskich pracował duszpastersko w archidiecezji Vercelli i w miejscowym seminarium duchownym. W latach 1972-76 studiował psychologię i prawo kanoniczne na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim w Rzymie. Następnie piastował stanowiska duszpasterskie i administracyjne w wielu instytucjach w swej archidiecezji.

4 kwietnia 2007 r. Benedykt XVI mianował ks. Versaldiego biskupem Alessandrii, a 21 września 2011 r. Ojciec Święty ustanowił go przewodniczącym Prefektury Ekonomicznych Spraw Stolicy Apostolskiej. 18 lutego 2012 r. Benedykt XVI włączył go do Kolegium Kardynalskiego.

Zdaniem watykanistów, wybór kard. Versaldiego na prefekta Kongregacji Edukacji Katolickiej jest związany z reformą dykasterii ekonomicznych Stolicy Apostolskiej. Wiele kompetencji kierowanej przez niego prefektury przejął Sekretariat ds. Gospodarczych, na którego czele stoi Australijczyk, kard. George Pell.

(KAI)

Ojciec Święty do Polaków

Niech św. Jan Paweł II wstawia się za nami

Serdeczne pozdrowienie kieruję do Polaków. Drodzy bracia i siostry, w tych dniach Triduum Sacrum, przeżywając na nowo mękę naszego Pana, wejdźmy w tajemnicę i podejmijmy zachętę apostoła Pawła: Niech was ożywiają uczucia znamienne dla Jezusa Chrystusa (por. Flp 2, 5). Wtedy nasze święta będą dla nas „dobrą Paschą”.

Jutro przypada 10. rocznica śmierci św. Jana Pawła II. Wspominamy go jako wielkiego świadka cierpiącego, umarłego i zmartwychwstałego Chrystusa i prosimy go, aby wstawiał się za nami, za rodzinami i za Kościołem, by światło zmartwychwstania rozjaśniało wszelkie mroki naszego życia i napełniało nas radością i pokojem. Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus!

Reklama

Audiencja generalna, 1 kwietnia 2015 r.

(RV)

Papież o ochronie środowiska

Tekst encykliki jest już gotowy

Encyklika papieża Franciszka na temat ochrony środowiska naturalnego jest już gotowa. Manuskrypt ma być krótszy od adhortacji apostolskiej „Evangelii gaudium”, uważanej za program pontyfikatu Ojca Świętego, która ukazała się w listopadzie 2013 r. Tekst encykliki został przekazany tłumaczom i prawdopodobnie w czerwcu lub lipcu br. dokument będzie ogłoszony w tłumaczeniu na najważniejsze języki.

(KAI)

Gwardia szwajcarska

W obronie tradycji

Komendant Gwardii Szwajcarskiej Christoph Graf jest przeciwny przyjmowaniu w szeregi tej formacji kobiet i obcokrajowców. – Jeszcze nie przyszedł czas na przyjmowanie kobiet – stwierdził Graf w wywiadzie dla szwajcarskiej gazety „Aargauer Zeitung”. Podkreślił, że Gwardia ma 500-letnią tradycję, którą stale kultywuje. Dotyczy to zresztą całego Kościoła katolickiego. – Do czego doprowadziłoby nas uleganie każdej modzie? W końcu mielibyśmy biskupki, a może nawet papieżycę – powiedział komendant.

(KAI)

Z twittera papieża Franciszka

Spowiedź jest sakramentem czułości Boga, sposobem, aby nas przytulić.

2015-04-07 15:37

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Żydowski komentarz do Ewangelii na I Niedzielę Adwentu

2022-11-27 08:31

[ TEMATY ]

rozważanie Słowa Bożego

Centrum Heschela KUL

Dlaczego Jezus używa porównania do złodzieja? – pyta dr Faydra Shapiro, dyrektor Izraelskiego Centrum Relacji Żydowsko-Chrześcijańskich, w komentarzu dla Centrum Heschela KUL. Kluczem jest Prawo Mojżeszowe odnoszące się do kradzieży. Ten kontekst pozwala głębiej zrozumieć porównanie z Ewangelii św. Mateusza 24, 37-44.

Na pierwszy rzut oka, to czytanie jest nieco niepokojące. Czy porównywanie Jezusa do złodzieja nie jest trochę… problematyczne?

CZYTAJ DALEJ

Ingres bp. Szymona Stułkowskiego do bazyliki katedralnej płockiej

2022-11-26 12:32

[ TEMATY ]

ingres

Płock

bp Szymon Stułkowski

PAP/Rafał Guz

W Płocku rozpoczęła się uroczysta Msza św. połączona z ingresem bp. Szymona Stułkowskiego do bazyliki katedralnej. Dotychczasowy biskup pomocniczy archidiecezji poznańskiej, mianowany 22 października przez Ojca Świętego Franciszka biskupem płockim, kanonicznie objął obowiązki biskupa diecezjalnego 31 października.

Dzisiejsza uroczystość jest dniem liturgicznej inauguracji posługi nowego biskupa płockiego. Mszę św. transmituje TVP 3 Warszawa, Telewizja Trwam, Katolickie Radio Diecezji Płockiej na kanale YouTube (KRDP TV), na facebooku KRDP i na antenie radiowej.

CZYTAJ DALEJ

Papież do Akcji Katolickiej: słuchajcie konkretnych kobiet i mężczyzn

2022-11-28 15:19

[ TEMATY ]

Akcja Katolicka

Akcja Katolicka

„Trudne czasy mogą zostać podjęte jako wyzwanie i przemienić się w czas nadziei” – napisał Franciszek do przedstawicieli Akcji Katolickiej. Zebrali się oni w Rzymie, gdzie wybrali nowe władze na poziomie centralnym.

W liście Papież obok problemów kryzysu postpandemicznego i wzrastającej przemocy wymienił także „odradzający się w niektórych miejscach indywidualizm”, związany z dynamiką samozbawienia. Ojciec Święty napisał, że „jest przekonany, iż Bóg oczekuje od Kościoła Trzeciego Tysiąclecia, aby duch synodalny zakorzenił się w jego sposobie bycia, co oznacza ćwiczenie wspólnego podążania w tym samym kierunku”. Dlatego też zachęcał nowych liderów Akcji Katolickiej, aby byli ludźmi słuchającymi. „Mam nadzieję, że nie będziecie zarządcami zza biurka, sterty papierów lub poprzez Zooma, i że nie popadniecie w pokusę planowania, rządzenia przez dekrety i odwoływania się do propozycji sprzed lat, które były dobre i użyteczne kiedyś, ale dziś być może nie są już aktualne - czytamy w liście – „Po pierwsze słuchajcie konkretnych kobiet i mężczyzn, starszych, młodych i dzieci, dotykajcie konkretu ich życia, cichych krzyków wypisanych na ich twarzach, protestu ukrytego w głębi”. Papież wezwał następnie do wrażliwości na znaki czasu, bo – jak zaznaczył – „Kościół nie może być na marginesie historii, uwikłany we własne sprawy, żyjący w swojej bańce”. Lud Boży ma bowiem misję „przemieniania historii z jej trudnościami i sprzecznościami w historię zbawienia”. Na zakończenie Papież dziękował członkom Akcji Katolickiej za podjęcie wyzwania i pobłogosławił ich.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję