Reklama

Caritas – wiara w akcji

Niedziela Ogólnopolska 15/2015, str. 21

Caritas

Jesteśmy oburzeni, że miliony naszych braci i sióstr żyje w skrajnym ubóstwie w świecie bogactwa. Ale nie tracimy nadziei, bo jesteśmy pierwszym pokoleniem spieszącym z pomocą naszym braciom, aby ich uwolnić od cierpienia”.

Te słowa napisał kard. Oscar Andrés Rodríguez Maradiaga SDB, przewodniczący Caritas Internationalis. Zwierzchnik ogromnej organizacji niosącej pomoc potrzebującym na całym świecie zwrócił też uwagę na misję papieża Franciszka, który przez swoją wrażliwość, a nawet przez wybór imienia nawiązującego do posługi św. Franciszka z Asyżu, wytyczył szlak całemu Kościołowi. „Dzisiaj bardziej niż kiedykolwiek musimy się opiekować biednymi” – podkreślił kardynał.

Przeznaczeni do zadań specjalnych

Chcą służyć ubogim, promując miłość i sprawiedliwość społeczną na całym świecie – w taki sposób Caritas pojmuje swą misję w strukturach Kościoła katolickiego. Inspirują się Ewangelią i wsłuchują w naukę Kościoła, by nieść nadzieję ludziom żyjącym w ubóstwie. Zachęcają wszystkich do reagowania na katastrofy humanitarne, promują potrzebę integralnego rozwoju człowieka i próbują odpowiedzieć na pytania o przyczyny ubóstwa i przemocy. Stawiają sobie za cel animowanie wspólnot katolickich i wszystkich ludzi dobrej woli do solidarności z cierpieniem swoich braci i sióstr na całym świecie.

Reklama

Członkowie Caritas starają się natychmiast reagować na kryzysy humanitarne, takie jak katastrofy naturalne, konflikty i skutki zmian klimatycznych. W pierwszym momencie priorytetowym celem jest uratowanie życia czy niesienie ulgi w cierpieniu. W drugim etapie chodzi często o pomoc w odbudowie budynków czy zapewnienie środków na utrzymanie cierpiącej społeczności w dłuższej perspektywie. Pozwala to kobietom i mężczyznom w najbiedniejszych i najbardziej narażonych społecznościach przetrwać kryzysy i żyć w bezpiecznym środowisku.

Caritas promuje integralny rozwój człowieka po to, by ludzie żyjący w najgorszych warunkach i będący w najtrudniejszej sytuacji mogli swobodnie się rozwijać i żyć w spokoju i godności. Członkowie Caritas starają się stworzyć odpowiednie warunki, by ludzkie środowisko naturalne było zarządzane w sposób odpowiedzialny i zrównoważony, w interesie całej rodziny ludzkiej.

Caritas wzywa do budowania lepszego świata, w którym głosy ubogich są wysłuchiwane, a ich prośby – spełniane. To świat, w którym kobiety i mężczyźni z najbiedniejszych i najbardziej dysfunkcyjnych społeczności są w stanie wpływać na systemy i wymóc odpowiednie decyzje odnoszące się do spraw, które ich bezpośrednio dotyczą.

Reklama

Przede wszystkim rodzina

W tym roku powody do świętowania ma Caritas Polska. Jest to w naszym kraju największa organizacja pozarządowa działająca na polu charytatywnym. Została reaktywowana 10 października 1990 r. przez Konferencję Episkopatu Polski. Odwołuje się do tradycji pracy charytatywnej Caritas sprzed 1950 r. Działa w oparciu o Ustawę z dnia 17 maja 1989 r. o stosunku Państwa do Kościoła Katolickiego w Rzeczypospolitej Polskiej. Od 2004 r. posiada status organizacji pożytku publicznego. Rok 2015 będzie zatem okazją do świętowania z osobami, które otrzymały od organizacji pomoc, oraz do postawienia sobie pytania o nowe zadania. – Zawsze bowiem człowiek będzie potrzebował drugiego człowieka – podkreśla w rozmowie z KAI ks. Marian Subocz, dyrektor Caritas Polska. W tym roku największa kościelna organizacja charytatywna będzie obchodziła 25-lecie swojej posługi na rzecz potrzebujących. Jej priorytetem w 2015 r. będzie rodzina.

W ocenie ks. Subocza, organizacja, którą kieruje, może dziękować za 25 lat „godnej odpowiedzi na bolączki polskiego społeczeństwa”, mimo że jej początki w 1990 r. były trudne. Obecnie Caritas działa w Polsce we wszystkich 44 diecezjach, prowadzi 900 placówek z wykwalifikowaną kadrą, świadczącą codzienną pomoc na wszelkich polach ludzkiej biedy i problemów. Wspiera ją ponad 100 tys.wolontariuszy. – Idąc za wezwaniem ojców synodalnych, chcemy towarzyszyć rodzinie, szukać systemowych rozwiązań oraz efektywnego wsparcia tej pierwszej szkoły miłości – mówi ks. Subocz. – Rok 2015 będzie czasem dyskusji nad Relacją i Orędziem III Nadzwyczajnego Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów, który obradował w październiku ub.r. pod hasłem: „Wyzwania duszpasterskie związane z rodziną w kontekście ewangelizacji” – przypomina ks. Subocz i dodaje, że Caritas w Polsce otacza troską i wsparciem rodziny oraz ich członków od poczęcia do naturalnej śmierci.

2015-04-07 15:37

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

MZ: w tej chwili w stanie ciężkim pod respiratorami jest 160 osób

2020-04-08 11:57

[ TEMATY ]

zdrowie

PAP

W tej chwili w stanie ciężkim pod respiratorami w polskich szpitalach jednoimiennych i na oddziałach zakaźnych jest 160 osób - przekazał w środę rzecznik prasowy Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz. Dodał, że około 220 osób opuściło już szpital lub izolację domową z negatywnymi wynikami testu.

Andrusiewicz powiedział w środę na konferencji prasowej, że ostatniej doby ubyło 86 pacjentów w szpitalach jednoimiennych i szpitalach zakaźnych. "To znaczy na oddziałach zakaźnych, bo oprócz szpitali jednoimiennych, mamy również oddziały zakaźne" - podkreślił.

Dodał, że ci pacjenci zostali skierowani do izolatoriów. "Mamy w tej chwili w kraju 7 tys. miejsc w izolatoriach, czyli do izolatoriów możemy kierować osoby niewymagające hospitalizacji, z tymi łagodniejszymi objawami bądź bez objawowych pacjentów. I oni nie muszą zajmować łóżek szpitalnych" - zaznaczył Andrusiewicz.

Rzecznik resortu zdrowia powiedział też, że w tej chwili w stanie ciężkim pod respiratorami w polskich szpitalach, szpitalach jednoimiennych i na oddziałach zakaźnych jest 160 osób.

Dopytywany, ile osób już wyzdrowiało Andrusiewicz powiedział, że "mamy w granicach 220 osób, które opuściły szpital lub izolację domową". "Są potwierdzone negatywnymi wynikami testów, są zdrowe" - podkreślił rzecznik MZ. (PAP)

CZYTAJ DALEJ

Jasna Góra: Kaplica św. Piusa X - w niej największe w Polsce tabernakulum

2020-04-09 16:28

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Pius X

tabernakulum

Niedziela TV

Jedyne takie tabernakulum, bo mieszczące aż ponad 200 puszek z Komunią Świętą, znajduje się na Jasnej Górze. To kaplica św. Piusa X służąca na co dzień do przechowywania Najświętszego Sakramentu. Tabernakulum ma formę nawiązującą do jasnogórskich krużganków.

Kaplica św. Piusa X znajdująca się w jasnogórskim Wieczerniku i nosi imię tego papieża, ponieważ to Pius X w 1904 r. ustanowił święto Matki Boskiej Częstochowskiej. Gdy w 1909 r skradziono korony z częstochowskiego obrazu, papież ofiarował diademy dla wizerunku Jasnogórskiej Królowej Polski, które wykonał watykański złotnik.

Św. Pius X nazywany jest też papieżem Eucharystii. Jasna Góra z kolei uznawana jest za Wieczernik Narodu. Te słowa św. Jana Pawła II wciąż wyznaczają misję sanktuarium i posługujących w nim kapłanów. Stosując się do wszelkich zasad bezpieczeństwa w okresie pandemii, paulini wciąż sprawują sakramenty pokuty i pojednania i Eucharystii.

Wieczernik, i znajdująca się w jego centralnym miejscu mała Kaplica Najświętszego Sakramentu, powstały na Jasnej Górze w latach 1921-1927r. W 1919 r. Jasna Góra zaangażowała jako stałego architekta prof. Adolfa Szyszko-Bohusza z Krakowa. 15 czerwca 1920 r. architekt ten przedstawił projekt krużganków - Wieczernika - i przylegającej do nich spowiednicy. Prace rozpoczęto wiosną 1921 r., trwały do 1926. W zamierzeniu Wieczernik miał być miejscem, gdzie udzielana jest Komunia św. i odbywa się spowiedź św., szczególnie w czasie znacznego napływu pielgrzymów w okresie letnim.

Dziełami prof. Bohusza są m.in. także: Szczyt, przebudowa wejścia do Skarbca, projekt szaf i gablot do Skarbca oraz półek w nowej bibliotece. On także zaprojektował Salę Maryjną, która po gruntownej renowacji i adaptacji została oddana w 2007 r. jako tzw. Nowa spowiednica, czyli Kaplica Sakramentu Pokuty, usytuowana tuż przy bramie wejściowej na Jasną Górę i na wprost wejścia do bazyliki.

W 2017r. kaplica została ponownie oddana do użytku po rocznych gruntownych pracach renowacyjnych, które nadzorował architekt współpracujący z Jasną Górą Jerzy Maciejowski. Zastosowano najnowsze technologie – okratowane drzwi z szybą zespoloną, wentylację, ogrzewanie podłogowe - tak, żeby warunki do przechowywania Najświętszego Sakramentu były jak najlepsze przez cały rok, także jesienią i zimą, kiedy w tym miejscu jest sporo wilgoci. Odnowiony został także portal.

Jerzy Maciejowski zaprojektował na nowo przestrzeń kaplicy tak, aby nowe tabernakula, czyli szafy na Komunię św., zostały umieszczone w ścianach, „żeby wkuć się w ścianę, uwolnić przestrzeń, a jednocześnie zmieścić taką ilość puszek w sposób, który sprawia, że Chrystus jest tutaj uczczony godnie” – wyjaśnił projektant. W tej chwili tabernakula w Kaplicy mogą pomieścić ponad 200 puszek z Komunią św. Tabernakulum ma formę nawiązującą do krużganków jasnogórskich. Odrestaurowano także stare polichromie na sklepieniu, które do tej pory były niewidoczne.

Na Jasnej Górze prawie bezustannie sprawowana jest Przenajświętsza Ofiara i bardzo licznie rozdzielana jest Komunia Św. Tylko w ubiegłym roku Mszę Św. odprawiono prawie 51 tys. razy i udzielono prawie 2 mln Komunii św.

CZYTAJ DALEJ
E-wydanie
Czytaj Niedzielę z domu

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

Wspierają nas

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję