Reklama

Caritas – wiara w akcji

Niedziela Ogólnopolska 15/2015, str. 21

Caritas

Jesteśmy oburzeni, że miliony naszych braci i sióstr żyje w skrajnym ubóstwie w świecie bogactwa. Ale nie tracimy nadziei, bo jesteśmy pierwszym pokoleniem spieszącym z pomocą naszym braciom, aby ich uwolnić od cierpienia”.

Te słowa napisał kard. Oscar Andrés Rodríguez Maradiaga SDB, przewodniczący Caritas Internationalis. Zwierzchnik ogromnej organizacji niosącej pomoc potrzebującym na całym świecie zwrócił też uwagę na misję papieża Franciszka, który przez swoją wrażliwość, a nawet przez wybór imienia nawiązującego do posługi św. Franciszka z Asyżu, wytyczył szlak całemu Kościołowi. „Dzisiaj bardziej niż kiedykolwiek musimy się opiekować biednymi” – podkreślił kardynał.

Przeznaczeni do zadań specjalnych

Chcą służyć ubogim, promując miłość i sprawiedliwość społeczną na całym świecie – w taki sposób Caritas pojmuje swą misję w strukturach Kościoła katolickiego. Inspirują się Ewangelią i wsłuchują w naukę Kościoła, by nieść nadzieję ludziom żyjącym w ubóstwie. Zachęcają wszystkich do reagowania na katastrofy humanitarne, promują potrzebę integralnego rozwoju człowieka i próbują odpowiedzieć na pytania o przyczyny ubóstwa i przemocy. Stawiają sobie za cel animowanie wspólnot katolickich i wszystkich ludzi dobrej woli do solidarności z cierpieniem swoich braci i sióstr na całym świecie.

Członkowie Caritas starają się natychmiast reagować na kryzysy humanitarne, takie jak katastrofy naturalne, konflikty i skutki zmian klimatycznych. W pierwszym momencie priorytetowym celem jest uratowanie życia czy niesienie ulgi w cierpieniu. W drugim etapie chodzi często o pomoc w odbudowie budynków czy zapewnienie środków na utrzymanie cierpiącej społeczności w dłuższej perspektywie. Pozwala to kobietom i mężczyznom w najbiedniejszych i najbardziej narażonych społecznościach przetrwać kryzysy i żyć w bezpiecznym środowisku.

Caritas promuje integralny rozwój człowieka po to, by ludzie żyjący w najgorszych warunkach i będący w najtrudniejszej sytuacji mogli swobodnie się rozwijać i żyć w spokoju i godności. Członkowie Caritas starają się stworzyć odpowiednie warunki, by ludzkie środowisko naturalne było zarządzane w sposób odpowiedzialny i zrównoważony, w interesie całej rodziny ludzkiej.

Reklama

Caritas wzywa do budowania lepszego świata, w którym głosy ubogich są wysłuchiwane, a ich prośby – spełniane. To świat, w którym kobiety i mężczyźni z najbiedniejszych i najbardziej dysfunkcyjnych społeczności są w stanie wpływać na systemy i wymóc odpowiednie decyzje odnoszące się do spraw, które ich bezpośrednio dotyczą.

Przede wszystkim rodzina

W tym roku powody do świętowania ma Caritas Polska. Jest to w naszym kraju największa organizacja pozarządowa działająca na polu charytatywnym. Została reaktywowana 10 października 1990 r. przez Konferencję Episkopatu Polski. Odwołuje się do tradycji pracy charytatywnej Caritas sprzed 1950 r. Działa w oparciu o Ustawę z dnia 17 maja 1989 r. o stosunku Państwa do Kościoła Katolickiego w Rzeczypospolitej Polskiej. Od 2004 r. posiada status organizacji pożytku publicznego. Rok 2015 będzie zatem okazją do świętowania z osobami, które otrzymały od organizacji pomoc, oraz do postawienia sobie pytania o nowe zadania. – Zawsze bowiem człowiek będzie potrzebował drugiego człowieka – podkreśla w rozmowie z KAI ks. Marian Subocz, dyrektor Caritas Polska. W tym roku największa kościelna organizacja charytatywna będzie obchodziła 25-lecie swojej posługi na rzecz potrzebujących. Jej priorytetem w 2015 r. będzie rodzina.

W ocenie ks. Subocza, organizacja, którą kieruje, może dziękować za 25 lat „godnej odpowiedzi na bolączki polskiego społeczeństwa”, mimo że jej początki w 1990 r. były trudne. Obecnie Caritas działa w Polsce we wszystkich 44 diecezjach, prowadzi 900 placówek z wykwalifikowaną kadrą, świadczącą codzienną pomoc na wszelkich polach ludzkiej biedy i problemów. Wspiera ją ponad 100 tys.wolontariuszy. – Idąc za wezwaniem ojców synodalnych, chcemy towarzyszyć rodzinie, szukać systemowych rozwiązań oraz efektywnego wsparcia tej pierwszej szkoły miłości – mówi ks. Subocz. – Rok 2015 będzie czasem dyskusji nad Relacją i Orędziem III Nadzwyczajnego Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów, który obradował w październiku ub.r. pod hasłem: „Wyzwania duszpasterskie związane z rodziną w kontekście ewangelizacji” – przypomina ks. Subocz i dodaje, że Caritas w Polsce otacza troską i wsparciem rodziny oraz ich członków od poczęcia do naturalnej śmierci.

2015-04-07 15:37

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Edykt w sprawie beatyfikacji Siostry M. Iwony Król

2022-11-26 14:00

[ TEMATY ]

bp Tadeusz Lityński

s. Iwona Król

edykt

Kamil Krasowski

bp Tadeusz Lityński

bp Tadeusz Lityński

Biskup Diecezjalny Tadeusz Lityński wydał edykt, zachęcający wiernych do przekazania jakichkolwiek dokumentów, pism, zdjęć, pamiątek lub wiadomości dotyczących Siostry M. Iwony Król. Publikujemy pełny tekst dokumentu.

Edykt Bpa Tadeusza Lityńskiego w sprawie beatyfikacji Siostry M. Iwony Król

CZYTAJ DALEJ

Papież: trwa III wojna światowa, potrzeba zdecydowanych działań

2022-11-25 15:53

[ TEMATY ]

wojna

papież Franciszek

PAP/FABIO FRUSTACI

Trwa III wojna światowa. Potrzeba zdecydowanych działań i naprawy obecnej sytuacji – pisze Papież w przesłaniu do uczestników trwającego w Weronie 12. Festiwalu Katolickiej Nauki Społecznej. Franciszek podkreśla znaczenie takich inicjatyw, które pokazują, że dobro wspólne nie jest jedną z opcji, ale fundamentem, na którym trzeba budować społeczeństwo w sprawiedliwości, prawdzie i pięknie.

Ojciec Święty zauważa, że żyjemy w okresie wielkich konfliktów, które zdają się negować postawę zaufania do innych, podtrzymywaną przez poczucie bezpieczeństwa i pokoju. Pomyślmy – pisze Papież – o wielu trwających konfliktach na całym świecie i wynikającej z nich biedzie, cierpieniu, niewinnych ofiarach, dzieciach pozbawionych przyszłości. Jest to ponury scenariusz, który wymaga zdecydowanej interwencji i pracy naprawczej.

CZYTAJ DALEJ

Dwa paradoksy Adwentu

2022-11-26 15:06

[ TEMATY ]

rozważanie Słowa Bożego

domena publiczna

Ewangelia: Mt 24, 37-44

1. Słowo wstępu

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję