Reklama

Caritas – wiara w akcji

2015-04-07 15:37

Ks. Łukasz Jaksik
Niedziela Ogólnopolska 15/2015, str. 21

Caritas

Jesteśmy oburzeni, że miliony naszych braci i sióstr żyje w skrajnym ubóstwie w świecie bogactwa. Ale nie tracimy nadziei, bo jesteśmy pierwszym pokoleniem spieszącym z pomocą naszym braciom, aby ich uwolnić od cierpienia”.

Te słowa napisał kard. Oscar Andrés Rodríguez Maradiaga SDB, przewodniczący Caritas Internationalis. Zwierzchnik ogromnej organizacji niosącej pomoc potrzebującym na całym świecie zwrócił też uwagę na misję papieża Franciszka, który przez swoją wrażliwość, a nawet przez wybór imienia nawiązującego do posługi św. Franciszka z Asyżu, wytyczył szlak całemu Kościołowi. „Dzisiaj bardziej niż kiedykolwiek musimy się opiekować biednymi” – podkreślił kardynał.

Przeznaczeni do zadań specjalnych

Chcą służyć ubogim, promując miłość i sprawiedliwość społeczną na całym świecie – w taki sposób Caritas pojmuje swą misję w strukturach Kościoła katolickiego. Inspirują się Ewangelią i wsłuchują w naukę Kościoła, by nieść nadzieję ludziom żyjącym w ubóstwie. Zachęcają wszystkich do reagowania na katastrofy humanitarne, promują potrzebę integralnego rozwoju człowieka i próbują odpowiedzieć na pytania o przyczyny ubóstwa i przemocy. Stawiają sobie za cel animowanie wspólnot katolickich i wszystkich ludzi dobrej woli do solidarności z cierpieniem swoich braci i sióstr na całym świecie.

Reklama

Członkowie Caritas starają się natychmiast reagować na kryzysy humanitarne, takie jak katastrofy naturalne, konflikty i skutki zmian klimatycznych. W pierwszym momencie priorytetowym celem jest uratowanie życia czy niesienie ulgi w cierpieniu. W drugim etapie chodzi często o pomoc w odbudowie budynków czy zapewnienie środków na utrzymanie cierpiącej społeczności w dłuższej perspektywie. Pozwala to kobietom i mężczyznom w najbiedniejszych i najbardziej narażonych społecznościach przetrwać kryzysy i żyć w bezpiecznym środowisku.

Caritas promuje integralny rozwój człowieka po to, by ludzie żyjący w najgorszych warunkach i będący w najtrudniejszej sytuacji mogli swobodnie się rozwijać i żyć w spokoju i godności. Członkowie Caritas starają się stworzyć odpowiednie warunki, by ludzkie środowisko naturalne było zarządzane w sposób odpowiedzialny i zrównoważony, w interesie całej rodziny ludzkiej.

Caritas wzywa do budowania lepszego świata, w którym głosy ubogich są wysłuchiwane, a ich prośby – spełniane. To świat, w którym kobiety i mężczyźni z najbiedniejszych i najbardziej dysfunkcyjnych społeczności są w stanie wpływać na systemy i wymóc odpowiednie decyzje odnoszące się do spraw, które ich bezpośrednio dotyczą.

Przede wszystkim rodzina

W tym roku powody do świętowania ma Caritas Polska. Jest to w naszym kraju największa organizacja pozarządowa działająca na polu charytatywnym. Została reaktywowana 10 października 1990 r. przez Konferencję Episkopatu Polski. Odwołuje się do tradycji pracy charytatywnej Caritas sprzed 1950 r. Działa w oparciu o Ustawę z dnia 17 maja 1989 r. o stosunku Państwa do Kościoła Katolickiego w Rzeczypospolitej Polskiej. Od 2004 r. posiada status organizacji pożytku publicznego. Rok 2015 będzie zatem okazją do świętowania z osobami, które otrzymały od organizacji pomoc, oraz do postawienia sobie pytania o nowe zadania. – Zawsze bowiem człowiek będzie potrzebował drugiego człowieka – podkreśla w rozmowie z KAI ks. Marian Subocz, dyrektor Caritas Polska. W tym roku największa kościelna organizacja charytatywna będzie obchodziła 25-lecie swojej posługi na rzecz potrzebujących. Jej priorytetem w 2015 r. będzie rodzina.

W ocenie ks. Subocza, organizacja, którą kieruje, może dziękować za 25 lat „godnej odpowiedzi na bolączki polskiego społeczeństwa”, mimo że jej początki w 1990 r. były trudne. Obecnie Caritas działa w Polsce we wszystkich 44 diecezjach, prowadzi 900 placówek z wykwalifikowaną kadrą, świadczącą codzienną pomoc na wszelkich polach ludzkiej biedy i problemów. Wspiera ją ponad 100 tys.wolontariuszy. – Idąc za wezwaniem ojców synodalnych, chcemy towarzyszyć rodzinie, szukać systemowych rozwiązań oraz efektywnego wsparcia tej pierwszej szkoły miłości – mówi ks. Subocz. – Rok 2015 będzie czasem dyskusji nad Relacją i Orędziem III Nadzwyczajnego Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów, który obradował w październiku ub.r. pod hasłem: „Wyzwania duszpasterskie związane z rodziną w kontekście ewangelizacji” – przypomina ks. Subocz i dodaje, że Caritas w Polsce otacza troską i wsparciem rodziny oraz ich członków od poczęcia do naturalnej śmierci.

Komunikat kurii gliwickiej w związku z zatrzymaniem proboszcza z Pawonkowa

2019-06-17 18:18

ks. sw / Gliwice (KAI)

Kuria gliwicka poinformowała w przesłanym KAI komunikacie, że z głębokim ubolewaniem i zaskoczeniem przyjęła informację o zarzutach postawionych proboszczowi parafii św. Katarzyny w Pawonkowie oraz prowadzonym dochodzeniu prokuratorskim. Wobec księdza podejrzanego o przestępstwa seksualne wobec osoby małoletniej niezwłocznie wszczęto postępowanie kanoniczne, a proboszcz został zawieszony we wszelkich obowiązkach duszpasterskich.

pixabay.com

Kuria odnosi się w komunikacie do sprawy ks. Waldemara C., proboszcza z parafii w Pawonkowie w powiecie lublinieckim. Kapłan został zatrzymany pod zarzutem przestępstw o charakterze seksualnym, m.in. dopuszczania się tzw. innych czynności seksualnych wobec osoby małoletniej oraz prezentowania jej treści o charakterze pornograficznym. Po przesłuchaniu w prokuraturze w Lublińcu ksiądz został aresztowany na trzy miesiące.

Mieszkanie ks. C. zostało przeszukane w ubiegły czwartek. Został zabezpieczony sprzęt komputerowy, który zostanie zbadany przez biegłego z zakresu informatyki. Tego samego dnia zatrzymano księdza.

Poniżej pełny tekst komunikatu:

Gliwice, 17 czerwca 2019 roku

KOMUNIKAT KURII DIECEZJALNEJ W GLIWICACH W ZWIĄZKU Z ZATRZYMANIEM PROBOSZCZA PARAFII W PAWONKOWIE

Z głębokim ubolewaniem i zaskoczeniem przyjęliśmy informację o zarzutach postawionych proboszczowi parafii św. Katarzyny w Pawonkowie oraz prowadzonym dochodzeniu prokuratorskim. Po otrzymaniu tej informacji została niezwłocznie wszczęta procedura kościelna, zaś proboszcz parafii został zawieszony we wszelkich obowiązkach duszpasterskich.

Równocześnie Kuria Diecezjalna deklaruje wszelką pomoc instytucjom publicznym w wyjaśnieniu sprawy oraz osobom poszkodowanym. Deklarujemy ponadto, że ze strony kościelnej zostaną dołożone wszelkie starania w celu wyjaśnienia okoliczności sprawy.

Kuria Diecezjalna w Gliwicach Kanclerz Kurii

CZYTAJ DALEJ

Reklama

GUS: Co trzecie małżeństwo się rozwodzi

2019-06-18 18:16

mp / Warszawa (KAI)

W świetle danych GUS liczba rozwodów w Polsce stanowi jedną trzecią spośród zawieranych małżeństw w danym okresie czasu. W 2108 r. zawarto nieco ponad 192 tys. związków małżeńskich, a rozwiodło się prawie 63 tys.

rodjulian / fotolia.com

Jak informuje Główny Urząd Statystyczny, w 2018 r. zawarto w Polsce nieco ponad 192 tys. związków małżeńskich, podobnie jak w 2017 r. Natężenie zawierania małżeństw

obserwowane na przestrzeni lat jest nieco wyższe na wsi. W tym samym roku rozwiodło się prawie 63 tys. par małżeńskich, a w przypadku kolejnych ok. 1,3 tys. małżeństw orzeczono separację. Korzystny jest fakt, że w 2018 r. rozwodów było o ponad 2 tys. mniej niż w 2017 r., a separacji o 0,3 tys. mniej niż rok wcześniej.

GUS zwraca uwagę, że liczba rozwodów w miastach jest prawie 3-krotnie wyższa niż na wsi. W 2018 r. w miastach rozwiodło się ponad 45 tys. małżeństw. Z kolei liczba separacji w miastach jest ponad 2-krotnie wyższa niż wśród mieszkańców wsi.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem