Reklama

Niedziela Podlaska

Sokołowskie harcerstwo ma już 100 lat

W czwartek 26 marca w Sokołowskim Ośrodku Kultury odbyła się najważniejsza uroczystość jubileuszowych obchodów sokołowskiego harcerstwa. Na spotkanie przybyli liczni goście na czele z biskupem drohiczyńskim Tadeuszem Pikusem

Niedziela podlaska 15/2015, str. 6

[ TEMATY ]

harcerze

Jadwiga Ostromecka

W krótkim wystąpieniu Ksiądz Biskup zaznaczył m.in., że harcerstwo służy budowaniu lepszego świata i lepszego życia. Powiedział również, że przez dwa lata był zuchem i w pamięci na zawsze pozostały mu przygody przeżyte w tym czasie. Podziękował też harcerzom za obecność na wszelkich spotkaniach i uroczystościach kościelnych.

Na jubileuszu byli obecni: ks. Tomasz Szmurło – sekretarz bp. Pikusa i kapelan Hufca ZHP Sokołów Podlaski im. Janusza Korczaka, ks. Piotr Pędzich – duszpasterz harcerek i harcerzy diecezji drohiczyńskiej i ks. Paweł Grzeszek – poprzedni wieloletni kapelan hufca, a obecnie duszpasterz diecezjalny. Na widowni zasiedli też m.in.: księża z sokołowskich parafii, zastępca Komendanta Chorągwi Mazowieckiej ZHP w Płocku phm. Andrzej Rybus-Tołłoczko, przedstawiciele samorządu miejskiego z burmistrzem Bogusławem Karakulą i przewodniczącym Rady Miejskiem Waldemarem Hardejem, samorządu powiatowego z wicestarostą Martą Sosnowską, władze gminy Sterdyń i Kosowa Lackiego, dyrektorzy przedszkoli i placówek oświatowych z terenu miasta i powiatu, przedstawiciele instytucji, przedsiębiorstw, organizacji pozarządowych, wielu instruktorów seniorów. Przybyły też zaprzyjaźniona drużyna starszoharcerska z Miedzny, reprezentacje szkół – młodzież i nauczyciele oraz zuchy, harcerze, ich rodzice i instruktorzy miejscowego hufca.

Główną częścią spotkania był prawie dwugodzinny pokaz audiowizualny „Przez stulecie w harcerskim mundurze”. Zrealizowana przez dh. Mieczysława Szymańskiego prezentacja przedstawiała dzieje sokołowskiego harcerstwa od lat najdawniejszych aż do współczesności. Materiały zawarte w prezentacji wzbogacone o dodatkowe informacje zostaną wydane w formie płyty i książki jako pamiątka jubileuszu.

W trakcie uroczystości zaproszeni goście kierowali na ręce komendantki hufca wyrazy uznania i podziękowania za harcerską służbę oraz życzenia. Listy gratulacyjne, dyplomy i okolicznościowe upominki były dowodem na to, że sokołowscy harcerze na przestrzeni wieku stanowili i nadal stanowią istotne oparcie dla samorządu, szkoły i rodziny, a organizacja pomaga w kształtowaniu osobowości, rozwijaniu talentów oraz spełnianiu marzeń.

Reklama

Tego dnia nie zabrakło części artystycznej. Swoje talenty zaprezentowała młodzież, wystąpił Zespół Pieśni i Tańca „Sokołowianie”. Zespół Zuchowy „Biedroneczki” z 40. Drużyny „Kamyk” im. Aleksandra Kamińskiego przy Szkole Podstawowej w Kosowie Lackim wykonał dwie piosenki autorstwa swojej drużynowej dh Hanny Ratyńskiej. Zebrani oklaskiwali też występ Alicji Danielskiej, instruktora teatralnego z Sokołowskiego Ośrodka Kultury, która zaśpiewała piosenkę z repertuaru Grażyny Łobaszewskiej „Czas nas uczy pogody” i „Znów wędrujemy” z repertuaru Grzegorza Turnaua.

Na zakończenie tego szczególnego spotkania komendantka Bożenna Hardej złożyła przybyłym serdeczne życzenia najlepszego zdrowia i nieustającej pogody ducha oraz zadedykowała wszystkim słowa twórcy skautingu Roberta Baden-Powella: „Cieszcie się tym, co jest wam dane, i uczyńcie z tego możliwie najlepszy użytek. Starajcie się widzieć dobrą stronę każdej rzeczy. Prawdziwe szczęście znajdziecie jednak w uszczęśliwianiu innych”.

Kolejne imprezy w ramach jubileuszowych obchodów to 7. Harcerska Pielgrzymka do Miedzny 24 kwietnia, w dzień św. Jerzego, patrona skautów, oraz Festiwal Kultury Harcerskiej „Z piosenką przez 100-lecie” 13 maja, również w sali widowiskowej SOK-u.

2015-04-08 15:10

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zawiszacy postawili na Maryję!

[ TEMATY ]

pielgrzymka

harcerze

harcerstwo

Agnieszka Bugała

Podobno współcześni młodzi nie lubią wysiłku i stawiania im wymagań. Wybierają drogie buty, nowy smartfon, e-papieros i dopalacz na imprezach. Podobno takich jest najwięcej. I – podobno – nic nie da się z tym zrobić.

A jednak wbrew temu, co głoszą światu krzykliwe reklamy i policyjne statystyki są młodzi, którzy rozumieją słowo honor, czystość, ojczyzna i miłość. Są młodzi, którzy wiedzą, że sami nie dadzą rady przedrzeć się do szczęścia przez dżunglę świata i stają przed Tą, która naprawdę kocha i naprawdę pomaga – Matką Jezusa, która zawsze prowadzi do Boga.

CZYTAJ DALEJ

Alicja z krainy dobra

Niedziela Ogólnopolska 51/2019, str. 52-54

[ TEMATY ]

miłosierdzie

wolontariat

Klaudia Zielińska

Nie lubi mówić o sobie. Unika udzielania wywiadów. Ratuje ludzi od śmierci, głodu, cierpienia i chorób. Misjonarka w Kenii i Tanzanii. Nazywana przez bliskich „Aniołem Afryki” lub „Matką Teresą z Polski”.

Krzysztof Tadej: Trzy lata temu w wywiadzie dla tygodnika Niedziela powiedziała Siostra m.in.: „Kiedyś pojechałam do jednej z wiosek. Witałam się z ludźmi i nagle usłyszałem dziwny pisk. Spytałam: «Co to takiego?». Wskazano mi jeden z domów. Wczołgałam się, bo nie było drzwi. Zobaczyłam dziecko leżące na liściach od banana. Piszczało z bólu. W jego uchu zagnieździły się robaki i wyjadały błonę bębenkową. Obok leżała matka i nie miała siły wstać. Umierała z głodu. Udało się uratować dziecko i matkę w ostatniej chwili”. Opowiadała Siostra również o innych dramatycznych sytuacjach w kenijskiej miejscowości Laare. Czy od tego czasu sytuacja się poprawiła?

CZYTAJ DALEJ

Kard. Müller krytykuje aberracje znacznej części niemieckiego Kościoła katolickiego

2022-11-26 18:17

[ TEMATY ]

Niemcy

kard. Gerhard Müller

Monika Książek/Niedziela

Na sprzeczność postulatów niemieckiej tzw. drogi synodalnej z prawdami wiary katolickiej wyznawanej w sakramencie chrztu św. wskazuje w swoim komentarzu zamieszczonym na łamach portalu kath.net emerytowany prefekt Kongregacji Nauki Wiary, kardynał Gerhard Ludwig Müller.

Dobrze, że opublikowano już oficjalne oświadczenia kardynałów Luisa Ladarii i Marca Ouelleta z okazji wizyty ad limina biskupów niemieckich. Dojrzali katolicy mają bowiem prawo wiedzieć, czy i jakie zaniepokojenie wyraził Urząd Nauczycielski Kościoła wobec jawnie heretyckich i schizmatyckich tekstów niemieckiej drogi synodalnej. Słowo obydwu kardynałów ma wagę nie tylko z racji ich urzędu, ale także dlatego, że są to zróżnicowane wypowiedzi uznanych teologów. W przeciwieństwie bowiem do nagłaśnianej większości partnerów synodalnych, wiedzą oni, o co chodzi w wierze katolickiej i jak należy w teologii katolickiej odróżniać prawdę od błędu. Nie przypadkiem Sobór Watykański II cytuje fundamentalne spostrzeżenie, że samoobjawienie się Boga w Jezusie Chrystusie jest dane w całej swej pełni i uobecnia się w Duchu Świętym przez Kościół za pośrednictwem Pisma Świętego, Tradycji Apostolskiej i magisterium Kościoła w formie integralnej i niezafałszowanej (por. Dei verbum 1-10).

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję