Reklama

Niedziela Lubelska

Świadkowie Bożego Miłosierdzia

Parafia pw. Miłosierdzia Bożego w Kraśniku istnieje od 20 lat. Uroczystości jubileuszowe zostały włączone w wizytację kanoniczną, przeprowadzoną przez bp. Mieczysława Cisło

Niedziela lubelska 15/2015, str. 6-7

[ TEMATY ]

parafia

Paweł Wysoki

Bp Mieczysław Cisło i proboszcz ks. Wiesław Szewczuk

Bp Mieczysław Cisło i proboszcz ks. Wiesław Szewczuk

W kościele przy ul. św. Siostry Faustyny w Kraśniku w niedzielę, 22 marca, przez cały dzień trwało wielkie święto. Od wczesnych godzin rannych aż do wieczora nie ustawała wspólna modlitwa duszpasterzy i wiernych świeckich z Księdzem Biskupem; odbyły się też liczne spotkania. Centralnym wydarzeniem była Eucharystia sprawowana pod przewodnictwem bp. Mieczysława Cisło przez proboszczów Kraśnika oraz kapłanów pracujących na przestrzeni dwóch dekad w kościele „na Piaskach”. Podczas dziękczynnej Liturgii została poświęcona boczna kaplica, wzniesiona ku czci Najświętszej Marii Panny. W ołtarzu umieszczony jest wizerunek Matki Bożej Częstochowskiej, poświęcony w kaplicy Cudownego Obrazu na Jasnej Górze oraz wizerunki św. Jana Pawła II i sługi Bożego kard. Stefana Wyszyńskiego. Ksiądz Biskup pobłogosławił również pomieszczenia znajdujące się w podpiwniczeniu kościoła, przystosowane na potrzeby duszpasterskie, a także – podczas Mszy św. dla dzieci, rodziców i nauczycieli – włączył do grona ministrantów kilkunastu chłopców.

Módl się z nami i za nami

Witając bp. Mieczysława Cisło, ks. Wiesław Szewczuk podkreślał, że wraz z całą parafią cieszy się ze spotkania, które ma na celu umocnienie w wierze. – Módl się z nami i za nami, abyśmy zawsze byli świadkami Bożego Miłosierdzia – prosił Ksiądz Proboszcz. – Umacniaj w nas wiarę, nadzieję i miłość; błogosław nam, abyśmy potrafili żyć prawdziwym Bożym życiem – wtórowali parafianie.

– Jako chrześcijanie nie błądzimy po manowcach. Naszymi drogowskazami w życiu są przykazania, nauka Chrystusa i Jego krzyż. Pionowa belka krzyża wskazuje nam drogę do nieba, a pozioma przypomina o każdym człowieku, któremu jesteśmy winni miłość. Tej miłości mamy się uczyć u stóp krzyża – mówił bp Cisło. Ksiądz Biskup dziękował parafianom za duchowe i materialne zaangażowanie w budowę kościoła i prawdziwej wspólnoty serc oraz zachęcał do jeszcze większej gorliwości i troski o sprawy Boże. – Zadaniem każdego chrześcijanina jest budowanie Królestwa Bożego na ziemi – podkreślał Pasterz. – Królestwo Chrystusa nie jest oparte o oręż, ale materiałem budowlanym są wartości duchowe: prawda, sprawiedliwość, pokój, miłość, radość, pokój, przebaczenie. Jeśli te wartości są w nas pielęgnowane, z pomocą łaski Bożej możemy wszystko – zapewniał.

Reklama

W parafialnej rodzinie

Parafia „na Piaskach” została erygowana w grudniu 1994 r. przez abp. Bolesława Pylaka. Przez kilkanaście lat życie wspólnoty koncentrowało się w tymczasowej kaplicy, aż do czasu podjęcia decyzji o budowie kościoła. Świątynia pw. Miłosierdzia Bożego w Kraśniku została wybudowana w latach 2008-12. Wspaniała budowla, w której dobiegają końca prace wykończeniowe (konsekracja zaplanowana jest na przyszły rok), powstała dzięki zaangażowaniu proboszcza ks. Wiesława Szewczuka oraz parafian. Jak z dumą podkreśla Ksiądz Proboszcz, to jeden z niewielu kościołów, który został wybudowany w krótkim czasie bez zaciągania kredytów, a jedynie z ofiar indywidualnych i składanych na tacę. – Parafianie to ludzie oddani Bogu, przywiązani do Kościoła i życzliwi kapłanom. Chociaż wielu z nich przeżywa różne trudności, wyróżniają się głęboką wiarą, wielką hojnością, pracowitością i ofiarnością. Zawsze mogę liczyć na ich wsparcie – podkreślał z wdzięcznością ks. Szewczuk.

Duszpasterską opiekę nad ponad pięciotysięczną wspólnotą sprawuje – oprócz proboszcza – wikary ks. Zbigniew Cąkała. W pracy wspomagają ich też ks. Grzegorz z diecezji przemyskiej (student KUL) oraz senior ks. Zygmunt Dębiński. Na co dzień wierni korzystają z posługi organisty i kościelnego, a także trzech nadzwyczajnych szafarzy Komunii św., których ofiarna praca doceniana jest szczególnie przez ludzi obłożnie chorych. Radością wspólnoty są powołania; z parafii pochodzą dwie siostry zakonne oraz jeden brat zakonny, a na II roku w lubelskim seminarium do kapłaństwa przygotowuje się jeden alumn. Dobre owoce przynosi współpraca duszpasterzy z władzami miejskimi, jak również ze szkołą, przedszkolem i szpitalem, znajdującym się w bliskim sąsiedztwie kościoła.

Podejmując trud budowy, wierni nie zaniedbują życia duchowego. Grupy parafialne, w tym koła Żywego Różańca, Legion Maryi, Faustinum, Wspólnota Krwi Chrystusa, Liturgiczna Służba Ołtarza, schole i chór są nieocenioną pomocą w szerzeniu kultu Miłosierdzia Bożego. Przed każdą Mszą św. odmawiana jest Koronka do Miłosierdzia Bożego, a w trzeci piątek miesiąca sprawowana jest Msza św. o Miłosierdziu Bożym oraz odbywa się adoracja eucharystyczna. Radością kapłanów jest wciąż powiększające się grono uczestników niedzielnych Liturgii, a także nabożeństw z racji pierwszego piątku i pierwszej soboty miesiąca. Coraz więcej osób angażuje się w obronę życia, podejmując duchową adopcję. Wierni troszczą się o siebie nawzajem, niosąc pomoc najuboższym w ramach parafialnej grupy Caritas.

2015-04-08 15:10

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Konferencja z okazji 700-lecia parafii w Zgłobniu

Rok 2013 przeżywany jest przez społeczność podrzeszowskiego Zgłobnia jako jubileusz 700-lecia parafii. Centralne obchody rocznicowe odbyły się 29 czerwca i połączone zostały z uroczystościami odpustowymi. Podczas Mszy św. dziękczynnej do świątyni wprowadzono relikwie bł. ks. Władysława Findysza. Dzień później odbyła się promocja monografii dziejów parafii. W ramy rocznicowego świętowania wpisała się również konferencja naukowa „Parafia pod wezwaniem św. Andrzeja Apostoła w Zgłobniu w perspektywie historyczno-kulturowo-teologicznej”.

CZYTAJ DALEJ

O św. Mikołaju naukowo

2022-12-06 05:00

[ TEMATY ]

konferencja

św. Mikołaj

Głogów

ks. Rafał Witkowski

5 grudnia, w przeddzień ogłoszenia św. Mikołaja patronem Miasta Głogowa w Teatrze im. Andreasa Gryphiusa odbyła się konferencja „Święty Mikołaj Biskup patronem miasta Głogowa”.

CZYTAJ DALEJ

Różaniec Rodziców zaprasza do Katedry Oliwskiej

2022-12-06 12:36

[ TEMATY ]

różaniec

Karol Porwich/Niedziela

W 16. rocznicę zawierzenia Różańca Rodziców Matce Bożej Oliwskiej wspólnota zaprasza 8 grudnia do katedry w Gdańsku-Oliwie.

Inicjator Różańca Rodziców Ireneusz Rogala informuje: „W łączności duchowej ze wszystkimi różami i wszystkimi modlącymi się w Różańcu Rodziców w Polsce i na całym świecie chcemy modlić się, dziękować za otrzymane łaski i prosić o dalszą opiekę Maryi. Rozpoczynamy 8 grudnia Różańcem o godz. 17.15, następnie będzie Msza święta dziękczynna, a na na zakończenie ponowienie Aktu Zawierzenia dzieci w modlitwie różańcowej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję