Reklama

Niedziela Łódzka

Łódź – miasto męczenników i świętych

Niedziela łódzka 15/2015, str. 1

[ TEMATY ]

kongres

Kl. Kamil Gregorczyk

Pomnik św. Faustyny w Łodzi

Pomnik św. Faustyny w Łodzi

Kilkudziesięciu biskupów z sekcji uniwersyteckiej, której przewodniczy abp Marek Jędraszewski, metropolita łódzki, Rady Konferencji Biskupów Europy (CCEE) weźmie udział w Kongresie w Łodzi. Spotkanie organizowane pod hasłem „Być i stawać się odpowiedzialnymi za życie” odbędzie się w dniach 16-19 kwietnia. W kongresie oprócz osób duchownych wezmą udział przedstawiciele świata nauki oraz studenci. Wspólnie z władzami miasta będą uczestniczyć w konferencji na Politechnice Łódzkiej. Podczas sesji planowane są wystąpienia prof. Kai Kaźmierskiej z Uniwersytetu Łódzkiego i prof. Pawła Górskiego, rektora Uniwersytetu Medycznego. Księża Biskupi z krajów europejskich odwiedzą duszpasterstwo akademickie „Piątka” i zapoznają się z jego strukturą i organizacją.

Kongres zainauguruje Msza św. w archikatedrze łódzkiej sprawowana pod przewodnictwem abp. Stanisława Gądeckiego, przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski, a zakończy Eucharystia sprawowana przez kard. Zenona Grocholewskiego, prefekta Kongregacji Wychowania Katolickiego. W programie pobytu biskupów w Łodzi zaplanowano zwiedzanie miejsc związanych z początkiem drogi św. Maksymiliana Marii Kolbego oraz św. Faustyny i pobyt w miejscach związanych z tragiczną i bolesną historią Łodzi. To tzw. wycieczka po mieście: „Łódź, miasto męczenników i świętych”. Goście wezmą udział w Nieszporach w kościele św. Mateusza w Pabianicach, a w łódzkim Parku Wenecja, gdzie swoje objawienia miała św. Faustyna, pomodlą się w pięciu językach Koronką do Bożego Miłosierdzia. Pomodlą się także przy Pomniku Pękniętego Serca na terenie dawnego obozu koncentracyjnego dla dzieci i zwiedzą stację „Radegast” – miejsce dowożenia Żydów z okręgu łódzkiego i Europy Zachodniej do Litzmannstadt Getto.

Podsumowania obrad i spotkania dokona w niedzielę 19 kwietnia abp Marek Jędraszewski.

Kongres CCEE odbywa się raz na 5 lat w innym europejskim mieście.

2015-04-09 11:30

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Za kulisami „Europa Christi” – Łódź (wideo)

II Sesja Kongresu „Europa Christi” pod hasłem „Chrześcijanin między ekonomią a kulturą. Źródła nadziei owocem harmonijnej troski o ogród europejskich wartości” miała miejsce w Łodzi, w Wyższej Szkole Ekonomii i Zarządzania.

Swoimi refleksjami o Europie Chrystusa podzielili się z nami o. Michele Vassallo z Włoch, wokacjonista, założyciel Ruchu charyzmatycznego Słudzy Chrystusa Żywego, oraz z prof. Grażyna Ancyparowicz - ekonomistka, nauczycielem akademicki, członkini Rady Polityki Pieniężnej.

CZYTAJ DALEJ

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny

Redakcja "Niedzieli" serdecznie zaprasza wszystkich Czcicieli Matki Bożej na nowennę przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. "Dozwól nam chwalić Cię, Panno Przenajświętsza, i daj nam moc przeciwko nieprzyjaciołom Twoim". Spraw, byśmy pełni miłości i ufności biegli "do stóp Twoich kornie błagając" w różnych potrzebach.

CZYTAJ DALEJ

Watykan: Włoch przewodniczącym Papieskich Dzieł Misyjnych

2022-12-03 13:36

[ TEMATY ]

Watykan

Papieskie Dzieła Misyjne

Episkopat News

Ojciec Święty mianował wielebnego księdza Emilio Nappa, dotychczas urzędnika Sekretariatu ds. Ekonomicznych, sekretarzem pomocniczym Dykasterii ds. Ewangelizacji i przewodniczącym Papieskich Dzieł Misyjnych, nadając mu godność arcybiskupa i powierzając mu stolicę tytularną Satriano – poinformowało Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej.

Arcybiskup-nominat Emilio Nappa urodził się 9 sierpnia 1972 roku w Neapolu. Święcenia kapłańskie dla diecezji Aversa przyjął 28 czerwca 1997 r. Doktorat z teologii uzyskał w 2004 roku na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim. Pełnił różne funkcje w diecezji, m.in. rektora kościoła San Rocco, dyrektora i profesora zwyczajnego teologii fundamentalnej w Międzydiecezjalnym Wyższym Instytucie Nauk Religijnych świętych Apostołów Piotra i Pawła w Kapui oraz kanonika katedry. Ponadto był lokalnym współpracownikiem Nuncjatury Apostolskiej we Włoszech oraz urzędnikiem Sekcji Spraw Ogólnych Sekretariatu Stanu. Od września 2022 roku jest urzędnikiem Sekretariatu ds. Ekonomicznych.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję