Reklama

Niedziela Wrocławska

Wyjątkowe urodziny

Niedziela wrocławska 15/2015, str. 1

[ TEMATY ]

św. Teresa z Ávila

François Gérard, "Św. Teresa”

Św. Teresa Wielka z Ávila – piękna kobieta, „teolog życia kontemplacyjnego”

Św. Teresa Wielka z Ávila – piękna kobieta, „teolog życia kontemplacyjnego”

Jej nauczanie jest dla każdego, to trudna święta, ale przy tym wielka i bardzo konkretna – mówi o św. Teresie o. Krzysztof Piskorz, karmelita bosy. Dla Karmelu rok 2015 to czas szczególny, jubileuszowy. 500-lecie urodzin reformatorki zakonu – św. Teresy Wielkiej – we Wrocławiu obchodzono niezwykle uroczyście.

Nie bój się być mistykiem

– Teresa była wielką mistyczką, posiadała i rozwijała charyzmaty – inaczej nie przeprowadziłaby reformy Karmelu – przekonuje o. Krzysztof. – My nie możemy bać się mistyki, zachęcam do tego, żeby nie traktować jej jako wyróżniającej nielicznych. Mistyka jest dla każdego! We wrocławskim Karmelu na Ołbinie świętowano od 26 do 28 marca. Były Eucharystie, modlitwy, rozważania tekstów św. Teresy, konferencje i koncerty. – Teresa otwierała się na Pana Boga. On chce wejść w życie każdego z nas ze specjalnie przygotowanym scenariuszem. Wystarczy dać Mu kierownicę i pozwolić, aby to On prowadził – dodaje karmelita. – My powinniśmy siedzieć z boku, inaczej mamy spore szanse na to, by spowodować wypadek...

Jubileusz na bogato

28 marca – w dzień urodzin Teresy – uroczystej Eucharystii przewodniczył bp Andrzej Siemieniewski. W homilii nawiązał do przeprowadzanych przez Teresę reform, które polegały przede wszystkim na powrocie do źródeł. Bp Andrzej pokazał także na przykładzie reformatorki, jak ważne jest pozwolenie Panu Bogu na zamieszkanie w człowieku. Odniósł się do słów, które towarzyszyły św. Teresie: „Ojciec mój umiłuje go i przyjdziemy do niego i będziemy w nim przebywać”. Po Eucharystii odbył się koncert zespołu „LUMEN” – prapramiera Terezjańskiego Oratorium, które w całości będzie można usłyszeć już w październiku. Radosne świętowanie zakończyło się przy ul. Karłowicza w kaplicy klasztornej sióstr karmelitanek bosych.

Kobiecy geniusz

Św. Teresa od Jezusa to pierwsza kobieta, którą ogłoszono doktorem Kościoła. Ich lista nie jest długa – liczy ponad 30 osób. Podczas jubileuszu w Karmelu nie brakowało osób, które modlą się za wstawiennictwem Teresy i chcą odkrywać jej świętość i wyjątkowość. O. Krzysztof z przekonaniem mówi: św. Teresa ma nam dziś jeszcze wiele do powiedzenia.

2015-04-09 11:30

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Burmistrz Avili: Teresa wciąż zachwyca i inspiruje.

[ TEMATY ]

św. Teresa z Ávila

François Gérard, "Św. Teresa”

Św. Teresa Wielka z Ávila – piękna kobieta, „teolog życia kontemplacyjnego”

Św. Teresa Wielka z Ávila – piękna kobieta, „teolog życia kontemplacyjnego”

Święta Teresa wciąż zachwyca swoją mądrością, nowoczesnością i mistyczną religijnością. Dla wielu współczesnych Hiszpanów - którzy odkrywają ją na nowo - staje się kobietą, która pokazuje dziś jak mądrze żyć - mówi w rozmowie z KAI burmistrz Avili. 17 miast w których św. Teresa zakładała zreformowane klasztory stworzyło szlak pielgrzymkowy, który daje szansę poznania dzieła karmelitańskiej mistyczki. 28 marca przypada 500. rocznica jej urodzin.

Teresa dla mieszkańców mojego miasta Avili nie jest odległą historyczną świętą. Codziennie jej dzieła i sposób zarządzania klasztorami inspiruje wiele osób. Spotykam wiele osób których Teresa fascynuje jako odważna kobieta, przełożona i reformatorka. Św. Teresa zainspirowała także nas, burmistrzów miast terezjańskich, by z okazji 500. rocznicy jej urodzin zrobić coś razem. Głeboko wierzę że patronuje ona przedsięwzięciu jakim jest „Teresiana” - podkreśla burmistrz Avili Miguel Angel Garcia Nieto.

CZYTAJ DALEJ

Franciszek apeluje o pomoc dla niepełnosprawnych żyjących na terenach konfliktów

2022-12-03 12:22

[ TEMATY ]

niepełnosprawni

Franciszek

Episkopat News

„Należy poświęcić szczególną uwagę i na wszelkie sposoby ułatwić dostęp do pomocy humanitarnej niepełnosprawnym żyjącym tam, gdzie toczą się walki” – napisał papież w orędziu na obchodzony 3 grudnia Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych.

Na wstępie Ojciec Święty podkreślił, że ogłoszony przez ONZ Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych zachęca nas do uświadomienia sobie, że nasza ułomność nie przyćmiewa naszej godności, i że wszyscy jesteśmy wezwani do świadectwa o zbawczej miłości Pana. „Jego miłosierdzie mogą poznać i napotkać w bardzo szczególny sposób ci, którzy nie są zadufani w sobie i którzy odczuwają potrzebę powierzenia się Panu oraz dzielenia się z braćmi” – podkreślił Franciszek. Zaznaczył, że to magisterium kruchości może uczynić nasze społeczeństwa bardziej ludzkimi i braterskimi. „Jakże bardzo świadomość, że potrzebujemy siebie nawzajem, pomogłaby nam mieć mniej wrogie relacje z tymi, którzy nas otaczają! I jakże bardzo stwierdzenie, że nawet narody nie mogą ocalić się same, skłoniłoby nas do poszukiwania rozwiązań bezsensownych konfliktów, jakie przeżywamy!” – wskazał papież.

CZYTAJ DALEJ

Bp Muskus: w Kościele potrzebna jest ekologiczna praca u podstaw

Jest wielka potrzeba pogłębiania świadomości ekologicznej w parafiach, zaktywizowania ich i działalności blisko ludzi – mówił bp Damian Muskus OFM w Krakowie podczas konferencji „Creatio Continua. Czas przełomu”. Krakowski biskup podkreślał, że nauczanie papieża Franciszka nie przekłada się na zaangażowanie Kościoła „w terenie”.

Organizatorami międzynarodowego wydarzenia są Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie oraz Światowy Ruch Katolików na Rzecz Środowiska.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję