Reklama

Śladami Chrystusa z pielgrzymuj.pl

2015-04-15 21:48

Ewelina Trusiak
Edycja podlaska 16/2015, str. 7

Ewelina Trusiak

Pielgrzymka do Ziemi Świętej to marzenie chyba każdego chrześcijanina. Gdyby 5 lat temu ktoś powiedział mi, że będę w miejscu, w którym urodził się, żył i umarł Jezus Chrystus, nie uwierzyłabym. Nawet przez myśl mi nie przeszło, że przejdę tą samą drogą, co Chrystus dźwigający krzyż na Golgotę. Jestem wręcz pewna, że podobna myśl była w głowie uczestników pielgrzymki do Ziemi Świętej, która odbyła się w dniach 7-14 marca. Biuro pielgrzymuj.pl spełniło nasze marzenie oraz zadbało, aby był to czas niezapomniany i bogaty w przeżycia. Duchową opiekę sprawował ks. Mariusz Boguszewski, który także dołożył wszelkich starań, aby czas spędzony w Ziemi Świętej obfitował w duchowe przeżycia oraz głębokie spotkanie z Bogiem i Jego umiłowanym Synem.

Naszą podróż rozpoczęliśmy od zwiedzania Cezarei, góry Karmel, Bazyliki Zwiastowania Pańskiego w Nazarecie. Ważnym miejscem dla pielgrzymujących małżeństw była Msza św. z odnowieniem przyrzeczeń małżeńskich w Kanie Galilejskiej. Góra Błogosławieństw, Kafarnaum – miejsce, w którym mieszkał św. Piotr, góra Tabor, Bazylika Przemienienia Pańskiego, grób Łazarza – przyjaciela Pana Jezusa, Pole Pasterzy, Wieczernik, Ogród Oliwny, Góra Oliwna, kościół Pater Noster, Ein Karem – miejsce, w którym mieszkał Zachariasz ze św. Elżbietą, góra Syjon, Grota Mleczna, Jezioro Galilejskie, Ściana Płaczu w Jerozolimie, Bazylika Agonii – to tylko niektóre z miejsc odwiedzanych przez nas podczas pielgrzymki do Ziemi Świętej. Nie sposób jednak pominąć najważniejszych miejsc związanych z życiem Jezusa – Bazyliki Narodzenia Pańskiego w Betlejem oraz Bazyliki Grobu Pańskiego w Jerozolimie. Miejsc, w których Boży Syn urodził się i zmartwychwstał. Śpiewając kolędy w Grocie Narodzenia oraz patrząc na pusty grób, w którym przez trzy dni spoczywało ciało Jezusa Chrystusa, niejednemu zakręciła się łza w oku. Przejście drogą, którą podążał Jezus, dźwigając krzyż, wiedząc, że za chwilę zostanie ukrzyżowany, zrobiła ogromne wrażenie na każdym pielgrzymie. W skupieniu nieśliśmy krzyż, modląc się przy każdej stacji Drogi Krzyżowej i słuchając rozważań ks. Mariusza.

Reklama

Oprócz religijnych doświadczeń mogliśmy podziwiać piękną panoramę Jerozolimy, Ogrodów Bahaiskich, odbyć kąpiel w Morzu Martwym i spacer brzegiem Morza Śródziemnego, a także zwiedzić Muzeum Holokaustu. Spacerując ulicami Betlejem, Nazaretu i Jerozolimy, mieliśmy okazję zetknąć się z różnorodną kulturą, religią i architekturą Izraela, które do tej pory znaliśmy jedynie z telewizji, prasy i Internetu.

Tego, co przeżyliśmy, nie da się opisać w kilku słowach, to trzeba przeżyć samemu. Wspomnienia zostaną w naszych myślach do końca życia. Zachęcamy do pielgrzymowania do kolebki chrześcijaństwa śladami Chrystusa razem z biurem pielgrzymuj.pl.

Tagi:
pielgrzymka Ziemia Święta

Reklama

Powstanie lista przewodników po Ziemi Świętej

2019-07-26 19:41

KAI

Grażyna Kołek

Powstanie lista przewodników duchowych oraz biur organizujących pielgrzymki do Ziemi Świętej rekomendowanych przez Konferencję Episkopatu Polski – poinformował bp Krzysztof Zadarko, przewodniczący Rady KEP ds. Migracji, Pielgrzymek i Turystyki.

Od kilku miesięcy władze kościelne w Izraelu wstrzymują wydawanie tzw. „zielonych kart” dla przewodników pielgrzymek z Polski do Ziemi Świętej. Wynika to z obniżania jakości programów pielgrzymek na rzecz wycieczek turystycznych z elementami religijnymi.

„Tamtejsi gospodarze, zarówno ze strony Episkopatu Ziemi Świętej, jak i też innych podmiotów, które organizują ze strony Państwa Izrael czy innych sąsiednich krajów takie pielgrzymki, zasygnalizowali nam kłopoty z pielgrzymami polskimi, z grupami polskich biur turystycznych i pielgrzymkowych. Wstrzymano wydawanie tzw. green cards, czyli „zielonych kart przewodników”. Poproszono nas o to, żeby ze strony Episkopatu Polski była taka lista rekomendacyjna biur turystycznych i pielgrzymkowych, które mają akceptację i rekomendację naszej kościelnej strony w Polsce” - poinformował bp Zadarko.

Na początku września w Warszawie odbędzie się szkolenie dla przewodników pielgrzymek do Ziemi Świętej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Jeżeli bowiem z Nim współumarliśmy, z Nim także żyć będziemy

2019-10-08 14:18

Ks. prof. Waldemar Chrostowski
Niedziela Ogólnopolska 41/2019, str. 29

pixel2013/pixabay.com

Uzdrowienie trędowatego Naamana potwierdziło zachętę proroka Elizeusza, by chory całkowicie zaufał Bogu. W czasach Starego Testamentu Bóg okazywał swą moc w nadzwyczajnych znakach, które towarzyszyły historii ludu Jego wybrania, ale jak świadczy uzdrowienie tego cudzoziemca, nie ograniczały się do Izraelitów. Stawało się jasne, że Bóg jest Panem dziejów i losów całej ludzkości. Także w naszych czasach, w których istnieją rozmaite wierzenia i religie, trzeba niestrudzenie świadczyć o Bogu jedynym, który w Jezusie Chrystusie „okazał ludom swe zbawienie”.

Ewangelia według św. Łukasza opowiada o uzdrowieniu przez Jezusa dziesięciu trędowatych. Pogranicze Samarii i Galilei zamieszkiwali Żydzi oraz ludzie innych narodowości. Ujrzawszy chorych, którzy błagali o pomoc, Jezus nie dociekał, z kim ma do czynienia, lecz przywrócił im zdrowie. O ile jednak Naaman pospieszył z podziękowaniem Elizeuszowi, to tylko jeden z dziesięciu uzdrowionych z trądu postąpił tak samo. W pytaniu Jezusa pobrzmiewa smutek: „Gdzie jest dziewięciu?”. W podziękowaniu, które okazał jeden z trędowatych, znalazło wyraz nastawienie serca podatnego na przyjęcie łaski większej niż zdrowie ciała. W cudownych znakach, które są częścią również naszego życia, spotykają się dwie miłości: Boża do nas i nasza do Boga.

Największy dar Boga dla ludzkości to zbawienie, którego dokonał On w Jezusie Chrystusie. Zmartwychwstanie Jezusa, otwierając perspektywę życia wiecznego, stanowi podstawę nadziei, która nadaje najgłębszy sens życiu chrześcijanina. Ta nadzieja nie ogranicza się do uwarunkowań, potrzeb i wymiarów tego świata, co pozwala nam – na wzór św. Pawła – godnie przyjąć i cierpliwie znosić wszystko, co trudne. Kiedy tak nie jest, wtedy słowo Boże ulega spętaniu, gdyż nie znajduje potwierdzenia w życiu, wskutek czego traci na wiarygodności. Apostoł podkreśla, że życie chrześcijanina powinno się odbywać w blasku Krzyża jako fundamentu niezachwianej nadziei: „Jeżeli bowiem z Nim współumarliśmy, z Nim także żyć będziemy”. Wyznawcy Chrystusa, żyjąc w doczesności, są ukierunkowani ku wieczności i to ona jest naszym ostatecznym celem i przeznaczeniem. Ta pewność przynosi radość, podczas gdy rezygnacja z niej, a tym bardziej jej odrzucenie, zapowiadają tragiczną w skutkach odpowiedzialność: „Jeśli się będziemy Go zapierali, to i On nas się zaprze”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Biskup Aleppo: turecka ofensywa w Syrii to „zbrodnia”

2019-10-14 15:37

ts (KAI) / Aleppo

Katolicki biskup Aleppo, Georges Abou Khazen, w ostrych słowach zareagował na turecką ofensywę wojskową w Syrii. „Jesteśmy bardzo zaniepokojeni” - powiedział 14 października w rozmowie z Radiem Watykańskim katolicki biskup Aleppo. „Wojna jest podwaliną pod kolejne wojny i nie stanowi rozwiązania, zwłaszcza w regionie takim jak ten, że wszystkimi żyjącymi tam grupami etnicznymi i religijnymi" - stwierdził wikariusz apostolski Aleppo i podkreślił: "To, co tu przeżywamy, to ludzki dramat, to zbrodnia”.

youtube.com

W regionie, z którego teraz ucieka tak wielu ludzi, reprezentowane są wszystkie mniejszości chrześcijańskie, jak Asyryjczycy, syryjscy Chaldejczycy, czy Ormianie, zwrócił uwagę hierarcha. „Wielu ich przodków wymordowano w Turcji, tu żyją potomkowie tych, którzy zdołali się uratować przed masakrami i to oni teraz doświadczają napaści Turków na ich kraj”.

Wiele miejsc w regionie Dżazira położonym między Eufratem i Tygrysem, a także miasta Qamishli czy Hasake, w czasie pod mandatem francuskim w Syrii i Libanie, stanowiło schronienie dla chrześcijan, którzy przeżyli ludobójstwo, jakiego dopuścił się rząd turecki od 1915 roku w północnych regionach. Chrześcijanie żyjący dziś na tych terenach ciągle noszą w pamięci świadomość „sayfo” - "ludobójstwa".

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem