Reklama

Książki

Katolicy na Zamku Królewskim

Czytaj dużo, a będziesz kierował samym sobą i innymi. Nie czytaj wcale, a inni tobą pokierują – te słowa św. Teresy z Ávila nadal są aktualne. Przypomniał je abp Celestino Migliore podczas XXI Targów Wydawców Katolickich w Warszawie

Zamek Królewski w Warszawie na cztery dni został przejęty przez katolików. Na królewskim dziedzińcu rozstawili się goście z Watykanu, a Arkady Kubickiego stały się miejscem prezentacji książek dla ponad 160 wydawców katolickich. Wśród nich było, oczywiście, także stoisko „Niedzieli”. W ciągu czterech targowych dni Zamek odwiedziło prawie 30 tys. osób, było ich więc o kilka tysięcy więcej niż w poprzednim roku.

– Przez 21 lat swojego istnienia Targi Wydawców Katolickich pokazały rozwój środków komunikacji Kościoła ze światem oraz wkład katolickiego rynku wydawniczego w kulturę. Słowo drukowane nadal jest kulturotwórcze – mówił abp Henryk Hoser, pasterz warszawsko-praski i współgospodarz targów.

Laureatem głównej nagrody Stowarzyszenia Wydawców Katolickich Feniks 2015 oraz gościem honorowym targów był kard. Gianfranco Ravasi, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Kultury.

– Młodzi ludzie korzystający przez większą część dnia z Internetu i smartfonów komunikują się ze światem już inaczej niż ci, którzy wciąż sięgają po gazety i książki – mówił kardynał. – Jednak książka wciąż jest istotnym sposobem komunikowania ważnych treści. W świecie coraz bardziej pustej informacji może zawierać konkretny, wartościowy przekaz, owo „coś”, czyli „quid”, jak mówili antyczni retorycy.

Takie „coś” do zakomunikowania chrześcijaninowi ma przede wszystkim Biblia oraz osoba samego Jezusa Chrystusa. – Jak bowiem wiemy, chrześcijaństwo nie jest religią księgi, jak islam, ale religią, która komunikuje także osobową obecność Boga w Chrystusie – przypomniał kard. Ravasi.

Tegorocznym gościem honorowym stołecznych targów było Państwo Watykańskie. Na salonie Stolicy Apostolskiej po raz pierwszy w Polsce można było podziwiać eksponaty z Muzeów Watykańskich oraz książki z artystycznymi ilustracjami watykańskiej kolekcji sztuki współczesnej. Największą atrakcją salonu Stolicy Apostolskiej była jednak możliwość zobaczenia fragmentu rękopisu „Boskiej komedii” Dantego.

Reklama

Targi Wydawców Katolickich to jedyne tego typu wydarzenie w całej Europie, skupiające wydawców katolickich, chrześcijańskich, jednoczące ich na polu kultury i mediów.

– Imprezy towarzyszące sprzedaży książek sprawiają, że targi przeradzają się w coś w rodzaju festiwalu promocji szeroko rozumianej kultury chrześcijańskiej. Są miejscem, gdzie katolicy mogą pokazać to, co mają do zaoferowania współczesnemu światu – powiedział „Niedzieli” Tomasz Terlikowski, publicysta społeczno-katolicki i autor wielu książek o tematyce religijnej.

2015-04-21 14:39

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Książka zawierająca zapis XII. Konferencji KSD jest już dostępna

W końcu listopada ukazała się książka z zapisem kolejnej (dwunastej już) Konferencji zorganizowanej przez Oddział Łódzki Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy. Nosi tytuł: „Polskie drogi do Niepodległej” i została wydana staraniem KSD przy finansowym wsparciu Narodowego Centrum Kultury i łódzkiego Urzędu Marszałkowskiego.

Od pierwszej Konferencji, w roku 2007, było już dwanaście tego typu spotkań i wydano dwanaście książek. Stanowią one nieoceniony dorobek zgromadzony w trakcie tych cenionych i popularnych w Polsce, październikowych spotkań naukowców – medioznie ców, publicystów, dziennikarzy i teologów. Przez pierwszych osiem lat Konferencjom przyświecało hasło „Dziennikarz między prawdą a kłamstwem”. W tamtym czasie stanowiły one wszechstronny zapis zmagań wybitnych specjalistów medialnych z naporem nowych technik manipulacji oddziałujących silnie na odbiorców i nie stroniących od kreacji „otaczającej nas (coraz bardziej) rzeczywistości”. Zaproszeni wykładowcy i prelegenci nie jeden raz zwracali uwagę na stałą, nieznośną obecność tych technik w mediach, na stronniczy charakter dziennikarstwa relatywizujący obiektywną rzeczywistość i pozostawiający trwałe skazy w mentalności odbiorcy.

CZYTAJ DALEJ

Dziewczyna z nieba

Niedziela Ogólnopolska 3/2020, str. 46-47

[ TEMATY ]

wywiad

pasja

Krzysztof Tadej

Skromna, życzliwa i odważna. W 2019 r. zdobyła mistrzostwo świata w akrobacji szybowcowej. Pokonała zawodników z 13 państw. Jest pierwszą kobietą w historii, która zdobyła ten tytuł.

Krzysztof Tadej: Szybowce kojarzą się ze spokojnymi, cichymi i wolnymi lotami. Czy tak jest również, gdy wykonujesz akrobacje szybowcowe?

CZYTAJ DALEJ

Izaak - Od Abrahama do Jezusa. Adwentowe opowieści o przodkach Mesjasza

2022-11-29 09:23

[ TEMATY ]

Biblia

adwent

Bp Piotr Przyborek

"Od Abrahama do Jezusa" to seria krótkich filmików, w których bp Piotr Przyborek opowiada o przodkach Mesjasza ujętych przez św. Mateusza w pierwszym rozdziale Ewangelii.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję