Reklama

Wiadomości

Męski punkt widzenia

Miejsce ukrycia

Pustynia. W codzienności pełnej zabiegania, nieodebranych telefonów, niezałatwionych spraw, nieuporządkowanych relacji tak bardzo potrzebujemy odnaleźć swoją pustynię i powracać do niej. Jeśli jej nie masz w swoim życiu – umierasz. Bo pustynia, wbrew temu, co dotąd myślałeś, jest miejscem ożywienia.

Reklama

Pustynia jest miejscem, w które wchodzisz, by spojrzeć w głąb siebie, by spotkać się ze Stwórcą, by odnaleźć zagubiony kierunek. Jest miejscem odzyskiwania sił do walki z grzechem, wadami, szkodliwymi nawykami. Jest miejscem odosobnienia i ciszy, której tak często nam brakuje. Pustynia jest miejscem ukrycia. Mężczyzna potrzebuje zatroszczyć się o takie miejsce ukrycia, ale nie po to, by czynić je miejscem ucieczki. Bądź czujny, ponieważ tak łatwo pomylić ukrycie z ucieczką. Miejsce ukrycia zawsze staje się źródłem duchowej siły, życiowej mocy. Natomiast miejsce ucieczki stanowi dla ciebie i twojej rodziny zagrożenie. Dlatego, że ilekroć uciekasz od problemów, od trudności, od zmagania – przegrywasz i dajesz się pokonać olbrzymom twego życia. Jak więc troszczyć się o miejsce pustynne? Dołóż wszelkich starań, aby znaleźć czas na regularną i spokojną modlitwę. Wstawaj wcześniej lub kładź się później spać niż reszta twojej rodziny, aby mieć czas na ciszę i skupienie. W sytuacjach trudnych, które mącą twój wewnętrzny spokój, natychmiast udawaj się na miejsce ukrycia, by tam się modlić i oddawać to Bogu. Staraj się więcej słuchać niż mówić, a zobaczysz, jak wiele dobra wnoszą inni w twoje życie. Naucz się odmawiać i nie bierz na siebie zbyt dużo obowiązków, abyś nagle nie poczuł się nimi nadmiernie przygnieciony. Ciesz się z tego, co masz. Nie pragnij wciąż więcej, a zobaczysz, jak wiele radości zaczną sprawiać ci zwykłe rzeczy i zwyczajne spotkania. Zrób zaległe porządki, a będziesz zdumiony, jak dobrze możesz czuć się we własnym domu. Spaceruj wolniej, a dostrzeżesz, jak pięknie jest tam, gdzie jesteś. W ten sposób z czasem nauczysz się, że miejsce ukrycia jest w tobie, kiedy spotykasz się z Bogiem w twoim własnym sercu.

Powiesz, że to banał? Że to nic nie zmieni? Może właśnie dlatego nigdy nie byłeś w miejscu ukrycia, ponieważ potrafisz raczej krytykować, niż próbować coś zmienić. Okazuje się, że największe zmiany dzieją się, kiedy zmieniasz najmniejsze rzeczy.

* * *

Michał Piekara
Psychoterapeuta, prowadzi działalność misyjną, lider męskiej wspólnoty Przymierze Wojowników, ojciec pięciorga dzieci

Dział rodzinny – kontakt: rodzina@niedziela.pl

2015-04-21 14:40

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Walcząc z olbrzymami

Baty. Każdy z nas w pewnych momentach życia dostawał mocne baty. Mam na myśli te sytuacje, w których wszystko ci się wali, wymyka z rąk i rozsypuje szybciej, niż byłbyś w stanie to ogarnąć. Może właśnie w tej chwili stoisz w środku swojego rozbitego życia i mierzysz się z problemami w pracy, kłopotami finansowymi, ratami kredytów, skomplikowanymi relacjami z dziećmi lub żoną. I przy tym masz poczucie, że Bóg nie widzi twego zmagania, a przynajmniej nie reaguje. To właśnie są baty.

CZYTAJ DALEJ

Czuwając z Ojcem Pio

2021-09-17 08:42

[ TEMATY ]

Jasna Góra

św. o. Pio

ANSA FILES/STR/pal/mr /PAP/EPA

„Ze św. Ojcem Pio czyścimy czyściec” pod takim hasłem odbędzie się na Jasnej Górze spotkanie modlitewne Grup Modlitewnych św. Ojca Pio.

Tegoroczne spotkanie koncentrować się będzie na modlitwie za dusze w czyśćcu cierpiące, z którymi stygmatyk miał bliski kontakt. Odbędzie się ono w dniach 25-26 września br. Krajowy duszpasterz Grup Modlitwy św. Ojca Pio o. Roman Rusek serdecznie zaprasza na to niepowtarzalne wydarzenie.

CZYTAJ DALEJ

Papież do katechetów: potrzeba „nowego alfabetu” w głoszeniu Ewangelii

2021-09-17 21:22

[ TEMATY ]

Watykan

katecheci

papież Franciszek

Vatican News

„Katecheci to ludzie, którzy niestrudzenie głoszą Ewangelię miłosierdzia; to osoby potrafiące tworzyć więzi i bliskość, które pozwalają lepiej zasmakować w Słowie Bożym i liturgii eucharystycznej, przynosząc owoce dobrych uczynków”. Tę definicję katechety Papież Franciszek przedstawił podczas audiencji dla odpowiedzialnych za komisje ds. katechezy w episkopatach Europy.

Uczestniczą oni w spotkaniu nt. nowego dyrektorium o katechezie, które zostało opublikowane w zeszłym roku. Zorganizowała je watykańska Dykasteria ds. Nowej Ewangelizacji. Doświadczenia wypracowane na europejskim gruncie zostaną następnie przedstawione katechetom na innych kontynentach.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję