Reklama

Niedziela Lubelska

Kongres misyjny

Komisja Episkopatu Polski ds. Misji oraz Papieskie Dzieła Misyjne w Polsce organizują w czerwcu br. 4. Krajowy Kongres Misyjny „Radość Ewangelii źródłem misyjnego zapału”

Niedziela lubelska 17/2015, str. 3

[ TEMATY ]

misje

kongres

Paweł Wysoki

Celem kongresu jest ożywienie misyjne wiernych

Celem kongresu jest
ożywienie misyjne
wiernych

Do udziału w licznych spotkaniach, jakie w dniach 12-13 czerwca odbędą się w Warszawie, zaproszeni są wszyscy: dzieci, młodzi i dorośli. Ci, którzy nie będą mogli pojechać do stolicy, w niedzielę 14 czerwca będą mogli przeżyć dzień misyjny w swoich parafiach.

Kongres dla każdego

Jak wyjaśnia ks. Wojciech Rebeta, dyrektor Papieskich Dzieł Misyjnych w Archidiecezji Lubelskiej, 12 czerwca zaplanowana jest sesja naukowa na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Przebiegała będzie równolegle w 10 grupach tematycznych; problematyka misji rozpatrywana będzie na kilku płaszczyznach, np. katechezy czy życia konsekrowanego. W sobotę 13 czerwca odbędą się spotkania w trzech stacjach w Warszawie: dziecięcej (hala Torwar), młodzieżowej (bazylika pw. Najświętszego Serca Jezusa) i dorosłych (kościół Wszystkich Świętych).

– W każdej z nich będzie czas na modlitwę, spotkania z misjonarzami i ich świadectwa, koncerty, przedstawienia, śpiewy, konferencje – wylicza ks. Rebeta. – Kongres jest tak pomyślany, by swoje miejsce w nim znalazły nie tylko osoby na co dzień zajmujące się tematyką misyjną. Celem kongresu jest przede wszystkim ożywienie misyjne wiernych, rozbudzenie świadomości misyjnej i odpowiedzialności za misje – podkreśla Ksiądz Dyrektor.

Niedziela misyjna w parafiach

Ostatni dzień kongresu będzie przebiegał we wszystkich parafiach Kościoła w Polsce. – Każdy proboszcz otrzymał już odpowiednie materiały, które są pomocne w przygotowaniu niedzieli misyjnej. Komisja Episkopatu Polski ds. Misji przygotowała także listy do rad duszpasterskich, zachęcające do podjęcia różnorakich działań na rzecz ożywienia świadomości misyjnej świeckich – mówi ks. Wojciech Rebeta. – Od pomysłowości poszczególnych wspólnot zależeć będzie przebieg tego wydarzenia – podkreśla kapłan. Podpowiada też, co można na ten dzień przygotować: okolicznościowe homilie i katechezy, spotkania z misjonarzami, nabożeństwa misyjne, koncerty, konkursy plastyczne dla najmłodszych, kiermasze i aukcje z których dochód przeznaczony będzie na potrzeby misjonarzy.

Reklama

– Kongres jest z założenia skierowany do wszystkich wiernych. Potrzeba zatem zaangażowania możliwie jak najszerszej reprezentacji różnych grup, ruchów, wspólnot, a także osób niezrzeszonych. Jednak mamy świadomość, że na spotkania w Warszawie pojedzie określona liczba osób (chociaż nie ma żadnych limitów), dlatego bardzo ważne będą spotkania w parafiach, które obudzą poczucie odpowiedzialności za misje i rozpalą zaangażowanie misyjne wiernych – mówi ks. Rebeta.

Nasze zaangażowanie

Zorganizowany dwa lata temu kongres misyjny dzieci archidiecezji lubelskiej pokazał, jak wielki potencjał tkwi w najmłodszych. Kilkuset małych misjonarzy z parafialnych i szkolnych kół misyjnych dało świadectwo niezwykłej troski o losy rówieśników z różnych stron świata. Wielu z nas rokrocznie spotyka kolędników misyjnych, przynoszących do naszych domów Dobrą Nowinę i oczekujących od nas solidarności z ubogimi mieszkańcami globu. Wielu ma też okazję do spotkań z misjonarzami i udzielenia im finansowej pomocy podczas odwiedzin w parafiach; czasem do włączenia się w misyjne akcje, np. zbiórki makulatury czy adopcji na odległość.

Konkretną pomoc w naszej diecezji niosą m.in. członkowie kół Żywego Różańca, którzy nie tylko codziennie modlą się w intencjach misyjnych, ale też zbierają składki na pomoc misjonarzom – kapłanom archidiecezji lubelskiej. Pieniądze przeznaczone są na stypendia mszalne lub na konkretne cele. Ubiegłoroczne składki trafiły do ks. Tomasza w Ekwadorze, który sfinansował z nich budowę ogrodzenia wokół kościoła i parafialnej posesji. Jeszcze inną formą pomocy jest wolontariat misyjny, np. w zeszłym roku w Kenii przebywała studentka farmacji z Lublina.

Informacje dla uczestników

Osoby zainteresowane udziałem w kongresie powinny do 15 maja br. zarejestrować swój udział oraz przesłać zgłoszenie. – Każda osoba winna zgłosić ten fakt z uwagi na potrzebę przygotowania odpowiedniej liczby materiałów kongresowych i posiłków. Są one gratisowe, podobnie jak i udział w spotkaniach jest bezpłatny. Uczestnicy pokrywają jedynie koszty podróży – wyjaśnia ks. Wojciech Rebeta. W naszej diecezji organizacją wyjazdu na poszczególne dni i stacje kongresu zajmują się: konferencja naukowa na UKSW – ks. Wojciech Rebeta (misje.lublin@gmail.com), stacja dziecięca – Agata Skraińska (agatkamb@o2.pl), stacja młodzieżowa – Centrum Duszpasterstwa Młodzieży (biuro@duch.lublin.pl), stacja dorosłych – ks. Rebeta i ks. Ryszard Podpora (rpodpora46@gmail.com). Osoby jadące autokarem organizowanym przez ks. Podporę na stację dorosłych płacą za przejazd w obie strony tylko 5 zł!

2015-04-23 11:06

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Robiłem to, co było potrzebne

Niedziela Ogólnopolska 1/2023, str. 24-25

[ TEMATY ]

misje

Archiwum o. Andrzeja Fecko SVD

Ojciec Andrzej Fecko, werbista, wieloletni misjonarz w Angoli, opowiada o swojej pracy.

Grzegorz Polak: Jak to się stało, że został Ojciec misjonarzem?

O. Andrzej Fecko: Franek, kolega z ulicy z mojego miasteczka, zaprosił mnie na wakacje do Pieniężna, gdzie rok wcześniej wstąpił do misyjnego zgromadzenia werbistów. Pomyślałem, że skoro nie mam gdzie pojechać na wakacje, to go odwiedzę i przy okazji zobaczę piękną Warmię, bo nigdy tam nie byłem. Jak pojechałem, tak już zostałem.

CZYTAJ DALEJ

Wiara to pewność bliskości Boga

2023-01-05 11:41

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Karol Porwich/Niedziela

Rozważania do Ewangelii Mk 5, 21-43.

Wtorek, 31 stycznia 2023. Św. Jana Bosko, prezbitera, wsp. obow.

CZYTAJ DALEJ

Podzielili się miłością. Koncert dla cieszyńskiego hospicjum

2023-01-31 20:59

[ TEMATY ]

hospicjum

koncert kolęd

Mariusz Jaszczurowski

Podziękowania dla chóru Gorol z Jabłonkowa.

Podziękowania dla chóru Gorol z Jabłonkowa.

Zespoły kolędowały dla hospicjum.

W kościele św. Marii Magdaleny w Cieszynie odbył się Koncert Kolęd, który miał charakter charytatywny. Zespół Regionalny Istebna oraz Chór Gorol z Jabłonkowa zaśpiewały na rzecz Stowarzyszenia Przyjaciół Chorych Hospicjum im. Łukasza Ewangelisty w Cieszynie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję