Reklama

Aspekty

Dla chcących więcej

Chcieli coś zmienić na swoim terenie i osiągnęli sukces. Teraz nauczyciele, katecheci i wszyscy, którzy chcą pracować z młodzieżą, mogą skorzystać z doświadczeń Stowarzyszenia Chociszewo – Wspólna Przyszłość. I do tego dostać pieniądze

Niedziela zielonogórsko-gorzowska 17/2015, str. 6

[ TEMATY ]

warsztaty

www.chociszewo.pl

Młodzież w akcji – podczas realizacji projektu „Azymut na wygraną”

Warsztaty „Azymut na wygraną – wygrywasz przyszłość” – jak zapewniają organizatorzy – pomogą uczestnikom odkryć ich słabe i mocne strony, nauczą, jak nawiązywać nowe relacje, jak pracować w grupie, pokażą, jak wspólnie pokonywać trudności i wypracowywać kompromis, a ponadto będą okazją do wypróbowania nowych programów komputerowych i sprzętu cyfrowego. Chętni do odbycia szkolenia mają dwa terminy do wyboru: 12-13 czerwca i 23-24 czerwca. – Do udziału mogą zgłaszać się organizacje, ale mogą to też być po prostu chętne osoby, które szukają pomysłu, jak pracować z młodzieżą. Chcemy pokazać, jak sami pracowaliśmy – wyjaśnia Paweł Pawłowski, katecheta, członek Stowarzyszenia Chociszewo – Wspólna Przyszłość i Rady Miejskiej w Trzcielu. – W naszych szkoleniach może wziąć udział 10 organizacji. Pokażemy im naszą metodę, opierając się na zrealizowanym przez nas projekcie „Azymut na wygraną”, którego celem było wyrównywanie szans edukacyjnych młodzieży ze środowisk wiejskich – w jego ramach kręcono filmy, były debaty z młodzieżą, sondy uliczne, fotokomiks. „Azymut na wygraną” to jeden z projektów modelowych powstałych w ramach Pogramu „Równać szanse” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności i Polskiej Fundacji Dzieci i Młodzieży. W roku szkolnym 2011-2012 w ogólnopolskim Programie Otwarta Szkoła, w obszarze Edukacja Obywatelska, nasz projekt zdobył I miejsce – mówi p. Paweł. – Po skończonym szkoleniu biorące w nim udział organizacje mogą pisać swoje małe projekty do nas i dwie z nich otrzymają 2000 zł na ich zrealizowanie. Otrzymają też pomoc w pełnej realizacji cyklu „Azymut na wygraną”.

W ośmiu punktach

A oto lista tematów, które będą realizowane podczas szkolenia:

– Co w trawie piszczy? (przedstawienie idei realizowania projektu i jego efektów),

Reklama

– Dlaczego projekt modelowy? (przedstawienie metody i działań przy realizacji projektu modelowego),

– Bez tego ani rusz (co jest najważniejsze, o czym nie można zapomnieć przy realizacji projektu modelowego),

– Społeczność okiem dziennikarza (wydajemy własną gazetę),

Reklama

– O tym i owym (internetowy serwis informacyjny, telewizja internetowa),

– Ciekawe historie – sensacje, rewelacje (rysowane fotografią – fotokomiks),

– Film (odpowiedź na problemy ludzi),

– Miejsce dla ludzi (debata).

Robimy różne rzeczy

Czemu warto wziąć udział? Przede wszystkim dlatego, że organizatorzy mają już spore doświadczenie, a więc mają się czym podzielić. O tym, jak działa Stowarzyszenie Chociszewo – Wspólna Przyszłość, można poczytać na stronach www.chociszewo.pl oraz www.info.chociszewo.pl. – Robimy różne rzeczy – zapewnia Paweł Pawłowski. – Mamy np. projekt, który nazywa się Lokalny Fundusz Młodych i w jego ramach młodzi ludzie w czteroosobowych grupach piszą malutkie projekty i na wakacje dostają od 300 do 900 zł – ważne, żeby ich działanie skierowane było do innych, nie mogą tego robić tylko dla siebie. Czyli jeśli organizują np. spływ kajakowy, to nie płynie tylko ich czworo, ale ogólnie młodzież konkretnej wioski. Oni muszą sami rozplanować trasę, załatwić ratownika, wszystko przemyśleć i ustalić, a my im to finansujemy. Na koniec muszą się z tego rozliczyć. To ich uczy działania. Oprócz kajaków były już np. warsztaty fotograficzne i warsztaty kulinarne, wyjazd do parku linowego, młodzi robili kalendarze, kartki pocztowe. My nie narzucamy im pomysłów, chodzi wyłącznie o to, żeby działali.

* * *

Warsztaty „Azymut na wygraną” – Chociszewo. Termin (do wyboru): 12-13 czerwca i 23-24 czerwca.

Zgłoszenia z krótką informacją o sobie należy przesyłać na adres: pepe30@op.pl lub stowarzyszenie@chociszewo.pl. Zgłaszać można się również telefonicznie: 693-280-695.

Organizatorzy zapewniają wyżywienie i zakwaterowanie.

2015-04-23 11:06

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jak pomagać?

Niedziela toruńska 9/2020, str. II

[ TEMATY ]

warsztaty

warsztaty

Toruń

pomoc humanitarna

pomoc charytatywna

Renata Czerwińska

Każda wspólnota ma własny dar, którym może się dzielić

Czy zwróciłeś się kiedyś po imieniu do osoby proszącej cię na ulicy o pieniądze, a może chociaż popatrzyłeś jej w oczy?

Czy zjadłeś z nią wspólny posiłek (bo wiesz, że jeśli jest uzależniona, to kupioną bułkę może spieniężyć i wydać nie po to, by zaspokoić głód)? Czy spytałeś o rzeczywiste potrzeby? – Czasem się przez to spóźniałam do pracy – opowiada ze śmiechem dziewczyna z Przymierza Miłosierdzia – ale musiałam pogadać z bezdomnymi na Starym Mieście!

W toruńskim Centrum Dialogu im. Jana Pawła II odbyły się 15 lutego warsztaty „Jak pomagać?”, które zorganizowała wspólnota Przymierze Miłosierdzia. Jej charyzmatem jest pomoc najuboższym. Konferencje głosiły dwie misjonarki: Ola z Poznania oraz Adriana z Brazylii, a w spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele różnych wspólnot, m.in. Przymierza Miłosierdzia, Słowa Życia, Posłania, Pustyni Serca i Synów św. Józefa. Po wspólnej modlitwie i dzieleniu się na temat miłosierdzia Bożego wyrażonego w Piśmie Świętym nastąpiła część praktyczna.

Szczególnie ważne w posłudze człowiekowi ubogiemu jest przywrócenie mu godności. Jak pisze o. Raniero Cantalamessa OFMCap, mamy kochać, wspomagać i ewangelizować. Nie zabrakło świadectw o pomocy bezdomnym w Toruniu, Poznaniu, a nawet w dalekiej Brazylii. Poruszające były opowieści o ubogim, który umierając, cieszył się, że umiera jak człowiek; bezdomnym, który postanowił zaprosić swoją przyjaciółkę ze wspólnoty na skromny posiłek czy milczącej bezdomnej siedzącej w śmieciach, do której wolontariusze wychodzili przez cały rok, aż udało im się przełamać jej nieufność.

Zadaniem domowym uczestników spotkania było zebranie danych o instytucjach, w których potrzebujący mogą znaleźć pomoc (nocleg, wyżywienie, pomoc prawna, pomoc medyczna, wyrobienie dowodu osobistego, ubezpieczenie itp.). Toruński oddział Przymierza Miłosierdzia, wychodzący do osób bezdomnych w dwa czwartki w miesiącu, zamierza przygotować broszurę dla swoich podopiecznych.

CZYTAJ DALEJ

Abp Jędraszewski zachęca do licznego udziału w procesjach Bożego Ciała

2020-06-01 17:15

[ TEMATY ]

abp Marek Jędraszewski

Boże Ciało

Artur Stelmasiak/Niedziela

Zachęcam duszpasterzy, aby jak co roku organizowali procesje Bożego Ciała do czterech ołtarzy. Wiernych natomiast gorąco zachęcam do włączenia się w przygotowania do procesji oraz do licznego w nich udziału – napisał abp Marek Jędraszewski we „Wskazaniach w sprawie procesji Bożego Ciała” dla archidiecezji krakowskiej.

Powołując się na rozporządzenie Rady Ministrów z 29 maja br. metropolita krakowski przypomniał, że zgromadzenia religijne mogą się odbywać niezależnie od liczby ich uczestników, co stwarza możliwość zorganizowania tradycyjnych procesji eucharystycznych w Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa.

- Zachęcam duszpasterzy, aby jak co roku organizowali procesje Bożego Ciała do czterech ołtarzy. Wiernych natomiast gorąco zachęcam do włączenia się w przygotowania do procesji oraz do licznego w nich udziału – napisał abp Marek Jędraszewski w opublikowanych dziś „Wskazaniach w sprawie procesji Bożego Ciała”.

Metropolita krakowski zwrócił uwagę, że konieczne będzie zachowanie wymaganych środków bezpieczeństwa, to znaczy utrzymywanie odpowiednich odległości między uczestnikami procesji (minimum 2 metry) lub zasłanianie ust i nosa.

Centralna procesja Bożego Ciała w Krakowie rozpocznie się Mszą świętą 11 czerwca o godz. 9.00 na Wawelu. Następnie traktem królewskim uda się na Rynek zatrzymując się przy czterech ołtarzach usytuowanych kolejno przy kościołach św. Idziego, śś. Piotr i Pawła, św. Wojciecha i zakończy się przed bazyliką Mariacką.

- Niech doświadczenie obecności Boga w sakramencie Eucharystii będzie dla nas wszystkich źródłem radości, pokoju i miłości, które jako wspólnota Kościoła możemy ofiarować światu – podkreśla abp Marek Jędraszewski.

CZYTAJ DALEJ

„Wyrażam radość, że Lublin żyje...” - koncert papieski

2020-06-03 09:54

Paweł Wysoki

Już w najbliższą niedzielę, 7 czerwca, w kościele pw. Świętej Rodziny w Lublinie, odbędzie się Koncert Papieski na rozpoczęcie 24. Międzynarodowego Festiwalu Organowego Lublin Czuby w ramach ogólnopolskiego autorskiego projektu Roberta Grudnia „Zrozumieć Niepodległą”. Koncert towarzyszy obchodom 33. rocznicy wizyty św. Jana Pawła II w Lublinie.

Zmieniał Europę i świat, zwyciężył komunizm, a Sejm RP - ogłaszając rok 2020 Rokiem św. Jana Pawła II - nazwał go najważniejszym z ojców niepodległości Polski.

Po naszych ulicach chodził święty

Parafia pw. Świętej Rodziny na lubelskich Czubach od prawie ćwierć wieku wdraża w życie i przypomina nauczanie św. Jana Pawła II. To właśnie tu 9 czerwca 1987 roku wokół ołtarza polowego zgromadziła się milionowa rzesza wiernych. Tego dnia padły słynne słowa: „Ileż to wspomnień historycznych przychodzi na myśl, gdy jestem w mieście, w którym chrześcijaństwo ma tysiąc lat tradycji, w mieście, które było miejscem unii Polski z Litwą w roku 1569, w mieście, które przeżyło tyle wojen, najazdów i zniszczeń. Ich symbolem jest Majdanek, gdzie miałem okazję zatrzymać się dziś rano z głębokim przejęciem. Wyrażam radość, że Lublin żyje, że się rozwija; powstają w nim nowe dzielnice i nowe kościoły”.

Artysta ukształtowany przez św. Jana Pawła II

Pamiątką pobytu Ojca Świętego na lubelskich Czubach jest festiwal organowy. Ta inicjatywa to wcielenie w życie innych słów św. Jana Pawła II, że Kościół potrzebuje sztuki i artystów i poprzez sztukę przekazuje przesłanie Ewangelii. - Każdy z nas, ludzi wierzących, ma jakieś bardzo osobiste duchowe spotkanie ze św. Janem Pawłem II. Dla mnie to oczywiście Jego pielgrzymki do Polski, w tym ta z 1987 roku, kiedy odwiedził Lublin. Jednak wcześniej, rok przed wyborem kard. Wojtyły na papieża, uczestniczyłem w uroczystościach koronacji obrazu Matki Bożej Pocieszenia w Starej Błotnicy. Już wówczas Jego słowa ukształtowały moje życie. Należę do pokolenia JP II. Swoją działalność artystyczną staram się budować w ten sposób, aby mieściła się w określeniu sztuki, o jakiej mówi św. Jan Paweł II np. w Liście do Artystów - przyznaje Robert Grudzień, dyrektor festiwalu. Dodaje, że to bardzo ważne zadanie w dzisiejszych czasach.

Papieski koncert

24. Międzynarodowy Festiwal Organowy Lublin - Czuby odbywa się w ramach projektu autorskiego Roberta Grudnia zatytułowanego „2020. Rok św. Jana Pawła II – Zrozumieć Niepodległą". Pierwszy koncert już w niedzielę 7 czerwca, o 19.00. Koncert transmitowany będzie przez TVP3 Lublin. Wystąpią: Alicja Węgorzewska i Maciej Miecznikowski – śpiew, Bogdan Kierejsza – skrzypce, Artur Kalicki – narrator, Robert Grudzień – organy, fortepian,ks. Tadeusz Pajurek – słowo wiążące. Scenariusz przygotowała Anna Drela w oparciu o publikację „Jan Paweł II. Wyrażam radość, że Lublin żyje". Podczas koncertu usłyszymy nie tylko muzykę, ale też fragmenty wspomnień lublinian o św. Janie Pawle II, a scenariusz zabierze słuchaczy na spacer po Lublinie śladami Karola Wojtyły – Jana Pawła II. Po koncercie inauguracyjnym festiwal będzie odbywał się w każdą środę lipca i sierpnia.

Patronat honorowy nad festiwalem sprawują: abp Stanisław Budzik Metropolita Lubelski; Krzysztof Żuk Prezydent Miasta Lublin; Jarosław Stawiarski Marszałek Województwa Lubelskiego; Lech Sprawka Wojewoda Lubelski; Zdzisław Antoń Starosta Lubelski. Festiwal organizowany przez parafię pw. Świętej Rodziny w Lublinie jest realizowany przy pomocy finansowej Miasta Lublin, Województwa Lubelskiego i Powiatu Lubelskiego pod patronatem Tygodnika Katolickiego Niedziela.

Program obchodów 33. rocznicy wizyty św. Jana Pawła II w Lublinie i papieskiego odpustu w kościele pw. Świętej Rodziny przedstawia się następująco:

- duchowe przygotowanie w dn. 6 - 9 czerwca poprowadzi ks. prof. Mirosław Wróbel (Msze św. z homiliami w sobotę o godz. 12.00 i 18.00, w niedzielę według stałego porządku, w poniedziałek i wtorek o godz. 7.00, 9.00, 12.00 i 18.00).

- 9 czerwca o godz. 18.00 Eucharystii przewodniczyć będzie abp. Mieczysław Mokrzycki, metropolita lwowski obrządku łacińskiego, osobisty sekretarz św. Jana Pawła II.

W papierowym wydaniu „Niedzieli Lubelskiej” z datą 7 czerwca polecamy obszerną rozmowę z Robertem Grudniem. Zapraszamy do lektury!

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

Wspierają nas

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję