Reklama

Dookoła świata

2015-05-05 14:33

Jakub Jałowiczor, Dziennikarz Portal Fronda.pl
Niedziela Ogólnopolska 19/2015, str. 8

© mtaira/fotolia.com

Nepal

Chaos po trzęsieniu ziemi

Wstępny bilans trzęsienia ziemi w Nepalu to 7,2 tys. zabitych i 14 tys. rannych. Dane nie są ostateczne, gdyż po katastrofie w kraju zapanował chaos, nad którym nie panują miejscowe władze. Śmierć mogło ponieść nawet 10 tys. osób. 3 mln ludzi potrzebuje żywności i lekarstw. W akcji ratunkowej biorą udział strażacy, lekarze i sanitariusze z wielu krajów, m.in. Chin, Indii, USA, Izraela, a także Polski.

Ziemia zatrzęsła się w Nepalu dwa razy. Pierwszy wstrząs miał siłę 7,9, a drugi – 6,7 stopni w skali Richtera. Tak silnego trzęsienia ziemi nie było w tej części świata od 81 lat. Zniszczonych lub uszkodzonych zostało 300 tys. budynków, w tym bezcenne zabytki. Zginęło co najmniej 18 himalaistów, którzy wspinali się na Mount Everest. Z kolei wśród osób uratowanych jest 101-letni mężczyzna, który przeżył tydzień pod gruzami zawalonego budynku.

(onet.pl, BBC, lastampa.it, wp.pl, CNN)

Na pomoc mieszkańcom Nepalu

10 maja 2015 w Polsce – zbiórka do puszek dla poszkodowanych

W odpowiedzi na apel papieża Franciszka o braterską solidarność z ofiarami trzęsienia ziemi w Nepalu i w krajach sąsiednich Caritas Polska wzywa do przeprowadzenia 10 maja br. zbiórki do puszek dla poszkodowanych. Wsparcie ofiarom kataklizmu można również okazać, wysyłając SMS charytatywny z hasłem: POMAGAM na numer: 72052.

Reklama

ONZ

Żołnierze wykorzystywali dzieci, sprawę tuszowano

Żołnierze ONZ biorący udział w misji pokojowej w Republice Środkowej Afryki w 2014 r. wykorzystywali seksualnie dzieci – donosi brytyjski dziennik „The Guardian”. Organizacja ma na ten temat raport opierający się na wywiadach z ofiarami, z których najmłodsza miała wtedy 10 lat. Dzieci opowiadały, że wojskowi zmuszali je do seksu m.in. w zamian za żywność. Dokument dotarł latem zeszłego roku do Biura Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Praw Człowieka (UNHCHR) i przedstawiciela UNICEF. Został jednak zignorowany. Szwedzki pracownik ONZ Anders Kompass przekazał go władzom Francji, by nagłośnić sprawę – został za to zawieszony w obowiązkach i grozi mu zwolnienie.

To nie pierwszy skandal tego typu w Organizacji Narodów Zjednoczonych. Szajki pedofilskie złożone z ludzi ONZ działały m.in. w Demokratycznej Republice Konga, Kosowie i Bośni. Żołnierze mieli dopuszczać się wykroczeń seksualnych także na Haiti, w Burundi i Liberii. Organizacji zarzucano przymykanie oka na tę kryminalną działalność.

(fronda.pl, tvn24.pl)

Ukraina

Zamknięcie biur IRC

Biura Międzynarodowego Komitetu Ratunkowego (IRC) na wschodniej Ukrainie zostały zamknięte przez siły prorosyjskie. Jak podaje stacja BBC, zamaskowani i uzbrojeni ludzie weszli do pomieszczeń IRC, przeszukali je i zatrzymali personel. Ostatecznie odesłali pracowników organizacji autobusem do Kijowa. Prawdopodobnie napastnicy pracowali dla władz samozwańczej Donieckiej Republiki Ludowej. Minister DRL oskarżył Komitet o szpiegostwo i unikanie podatków.

(BBC, Rp.pl)

USA

Zamieszki w Baltimore

W położonym 64 km od Waszyngtonu 700-tysięcznym mieście Baltimore doszło do zamieszek po śmierci 25-letniego Freddiego Graya. Czarnoskóry mężczyzna zmarł po zatrzymaniu przez policję. Zamieszki miały gwałtowny przebieg, spalono 19 budynków i 144 samochody, dochodziło też do plądrowania sklepów i aptek. Przeciw policji zrzeszyły się 3 gangi złożone z czarnych Amerykanów. Zatrzymano prawie 200 osób. Demonstracje i starcia z policją miały miejsce także w innych częściach kraju, m.in. w Nowym Jorku, Minneapolis, Ferguson i Waszyngtonie.

(Rp.pl, GPC, BBC)

UE

Zakaz pobierania krwi od homoseksualistów

Europejski Trybunał Sprawiedliwości stwierdził, że nieprzyjmowanie krwi do transfuzji od osób odbywających stosunki seksualne z przedstawicielami własnej płci jest zgodne z unijnym prawem. ETS stwierdził, że zakaz pobierania krwi od homoseksualistów może być uzasadniony sytuacją sanitarną danego kraju. Sprawę wniósł do sądu gej z Francji. Jego krwi nie przyjęto do transfuzji, tłumacząc to ryzykiem rozpowszechniania chorób przenoszonych drogą płciową.

(lastampa.it)

Reklama

List otwarty do Prezydenta Rzeszowa w sprawie Marszu Równości

2019-04-23 13:58

ADAM RAK

Szanowny Panie Prezydencie,
Kolejny już raz wyraził Pan zgodę na odbycie w naszym mieście Marszu Równości, który organizują środowiska lewicowe. W ubiegłym roku doszło do zamieszek podczas tej demonstracji , a zarazem afirmacji odmienności seksualnej, co daje podstawę prawną do nieudzielenia zgody na tę imprezę w tym roku. Zgody takiej nie udzielił między innymi prezydent Gniezna, w obawie o bezpieczeństwo i mienie mieszkańców.

Wiemy już z doświadczenia że nie ma u nas takich środowisk. Dlatego też planowany jest zjazd przedstawicieli LGBT z całego kraju i świata. Stanowczo przeciwstawiamy się organizacji w Rzeszowie tego rodzaju manifestacji, które godzą w podstawowe wartości chrześcijańskie i promują zachowania niezgodne z nauką Kościoła. Każdemu człowiekowi należy się szacunek. Nie zamierzamy nikogo potępiać, jednak ich czyny można i należy napiętnować. Pan Prezydent wyrażając swoją zgodę na to wydarzenie zdecydowanie je promuje.

W Dzienniczku Siostry Faustyny znajdziemy słowa, które usłyszała podczas modlitwy z ust Pan Jezusa: Polskę szczególnie umiłowałem, a jeżeli posłuszna będzie woli Mojej, wywyższę ją w potędze i świętości. (Dz. 1732). Chcemy być wierni i do tego wzywamy również Pana Prezydenta.

Pismo Święte nie pozostawia wątpliwości. Czyny homoseksualne są sprzeczne z naturą. Co więcej, już w Księdze Rodzaju czytamy o wydarzeniach w Sodomie i Gomorze. Pośród „bardzo ciężkich występków” tamtejszych mieszkańców to właśnie ich czyny homoseksualne były dla Boga najbardziej odrażające (por. Rdz 18, 20). Stąd nazywamy je „grzechem sodomskim”. W Księdze Kapłańskiej czyny homoseksualne także są surowo zakazane: „Nie będziesz obcował z mężczyzną tak, jak się obcuje z kobietą. To jest obrzydliwość!” (18, 22). Ich potępienie jest powtórzone również na kartach Nowego Testamentu. Św. Paweł wprost stwierdza, iż homoseksualiści czynni, podobnie jak inni grzesznicy, którzy nie chcą się nawrócić, ryzykują wieczne potępienie: „Nie łudźcie się! Ani rozpustnicy, ani bałwochwalcy, ani cudzołożnicy, ani rozwiąźli, ani mężczyźni współżyjący ze sobą (...) nie odziedziczą królestwa Bożego” (1 Kor 6, 9-10). Jako Rada Ruchów i Stowarzyszeń Katolickich Diecezji Rzeszowskiej zdecydowanie przeciwstawiamy się zorganizowaniu Marszu Równości w Rzeszowie i wzywamy Pana Prezydenta do wycofania zgody na tę manifestację i promocję zła.

Rzeszów, dnia 1.04.2019r.

Ks. Daniel Drozd, Asystent Kościelny
Halina Szydełko, Przewodnicząca Rady Ruchów i Stowarzyszeń Katolickich Diecezji Rzeszowskiej

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Ks. Łukasz Łaszkiewicz: Na Święto Biblii zaproszeni są wszyscy, którzy chcą świętować wokół słowa Bożego

2019-04-26 12:00

Kamil Krasowski

Już jutro 27 kwietnia w parafii Ducha Świętego w Zielonej Górze odbędzie się III Święto Biblii pod hasłem "W mocy Ducha głośmy Słowo". Do udziału w wydarzeniu zaprasza ks. dr Łukasz Łaszkiewicz, przewodniczący Katolickiego Stowarzyszenia uBIBLIJNIEni.pl .

Karolina Krasowska
- Na Święto Biblii są zaproszeni wszyscy: dzieci, młodzież, dorośli, całe rodziny - mówi ks. Łukasz Łaszkiewicz

– Święto Biblii ma dwa wymiary. Z jednej strony jest świętem stowarzyszenia i tych wszystkich, którzy są w nie zaangażowani, jest zwieńczeniem całorocznej pracy stowarzyszenia. Z drugiej strony na to święto są zaproszeni wszyscy: dzieci, młodzież, dorośli, całe rodziny – wszyscy, którzy chcą świętować wokół słowa Bożego – mówi ks. dr Łukasz Łaszkiewicz.

W tym roku oprócz Mszy św. i spotkań w grupach po raz pierwszy odbędzie się Festiwal Pieśni Biblijnej pod hasłem „W mocy Słowa” oraz koncert rapera ks. Jakuba Bartczaka.

Święto Biblii objął patronatem honorowym bp Tadeusz Lityński, zaś Festiwal Piosenki Biblijnej objęła patronatem lubuska kurator oświaty Ewa Rawa.


RAMOWY PLAN III ŚWIĘTA BIBLII

10:00 – powitanie i prezentacja grup

10:30 – EUCHARYSTIA

11:30 – gry i zabawy dla dzieci, – warsztaty dla młodzieży z raperem ks. Jakubem Bartczakiem – konferencja biblijna dla dorosłych

12:30 – wspólny posiłek

13:00 – początek Festiwalu Piosenki Biblijnej pod hasłem „W mocy Słowa” i festyn

15:00 – ogłoszenie wyników festiwalu i wręczenie nagród

15:20 – koncert ks. Jakuba Bartczaka

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem