Reklama

Niedziela Podlaska

Mniszki benedyktynki z Drohiczyna zapraszają

Rekolekcje ze św. Hildegardą

Będą to pierwsze w Polsce rekolekcje oparte na utworach św. Hildegardy z Bingen. Zaproszenie skierowane jest do kobiet uzdolnionych wokalnie.

Osoby prowadzące

Ks. dr Wiesław Hudek – teolog, muzykolog, liturgista, wykładowca liturgiki na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Śląskiego. W latach 2003-2007 dyrygent chóru seminaryjnego w Katowicach, od 2003 r. przewodniczący Komisji Muzyki Sakralnej Archidiecezji Katowickiej oraz duszpasterz organistów, członek Stowarzyszenia Polskich Muzyków Kościelnych. Jest pomysłodawcą Żorskiego Festiwalu Twórczości Religijnej „Fide et Amore”. Od 2011 r. asystent kościelny Polskiej Federcji Pueri Cantores.

Reklama

S. dr hab. Susi Ferfoglia – organistka, wykładowca Międzyuczelnianego Instytutu Muzyki Kościelnej Akademii Muzycznej i Uniwersytetu Papieskiego w Krakowie. Prowadzi również klasę organów, zajęcia z historii i praktyki chorału gregoriańskiego w Archidiecezjalnej Szkole Muzycznej w Krakowie. Założycielka zespołu wokalnego „Flores Rosarum” wykonującego chorał gregoriański oraz dzieła św. Hildegardy z Bingen, których będą uczyć podczas warsztatów muzycznych w trakcie rekolekcji.

Katarzyna Wiwer – sopranistka, absolwentka Wydziału Wokalno-Aktorskiego krakowskiej Akademii Muzycznej. Swoje umiejętności i wiedzę poszerzała zgodnie ze swoimi zamiłowaniami do muzyki dawnej oraz muzyki kantatowo-oratoryjnej. Repertuar śpiewaczki obejmuje dzieła dawne, wykonywane z towarzyszeniem instrumentów historycznych. Ma na swoim koncie szereg prawykonań zarówno utworów współczesnych, jak i pierwszych, czasem po setkach lat, współczesnych wykonań utworów z dziedziny muzyki dawnej (m.in. Jacek Różycki „Ave Sanctissima Maria”, Luis Grabu „Albion and Albanius”, „Te Deum” Georga Schmezera). W lutym 2003 r. pod dyrekcją Paula Esswooda jako pierwsza w Polsce wykonała nowo odkrytą „Glorię” Haendla. Szczególnym rozdziałem w jej życiu artystycznym jest muzyka chorałowa oraz muzyka średniowieczna. Jako wykonawca, który na co dzień zajmuje się muzyką dawną, od lat zapoznaje się z dawnymi notacjami muzycznymi, wykonując muzykę bezpośrednio ze starodruków lub rękopisów. Od 2012 r. jest członkiem zespołu „Flores Rosarum”. Szczególnym osiągnięciem zespołu było pierwsze w Polsce sceniczne wykonanie moralitetu „Ordo Virtutum” Hildegardy z Bingen. W przedsięwzięciu tym zespół wystąpił wraz ze znakomitym zespołem „Peregrina” (Bazylea), specjalizującym się w muzyce średniowiecznej. Jest również pedagogiem śpiewu. W czasie rekolekcji poprowadzi z uczestniczkami indywidualną emisję głosu.

W programie

Konferencje o św. Hildegardzie, jej duchowości i dziełach, adoracja, Liturgia Godzin, codzienna Eucharystia, modlitwa przy relikwiach św. Hildegardy, nauka utworów św. Hildegardy, indywidualna emisja głosu, dyskusje przy herbacie, moc błogosławieństw.

Wydarzenie

Reklama

11 lipca, w uroczystość św. Benedykta, patrona Europy, będzie odprawiona Msza św. o godz. 18. Eucharystii będzie przewodniczył bp Antoni Pacyfik Dydycz. Po Mszy św. odbędzie się koncert zespołu „Flores Rosarum”. Serdecznie zapraszamy wszystkich mieszkańców Drohiczyna, okolic oraz gości.

Termin rekolekcji: 8-12 lipca.
Przyjazd i zakwaterowanie 7 lipca w godzinach popołudniowych.
Liczba miejsc ograniczona. Wymagana znajomość nut (neumy).
Szczegóły na stronie: benedyktynki.blogspot.com.
Zgłoszenia: Klasztor Mniszek Benedyktynek, ul. Benedyktyńska 6, 17-312 Drohiczyn, tel. (85) 655-71-53 lub 781-005-946, e-mail: osb.drohiczyn@gmail.com.
Osoba odpowiedzialna: s. Zofia Agata Latała OSB.

2015-05-07 14:11

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ryszard Furtak: zależy nam na rozwoju AK

[ TEMATY ]

rekolekcje

Akcja Katolicka

Karolina Krasowska

Uczestnicy rekolekcji w domu rekolekcyjnym Lubuski Nazaret

Uczestnicy rekolekcji w domu rekolekcyjnym Lubuski Nazaret

Lubuski Nazaret w Kęszycy Leśnej. To miejsce wybrali członkowie diecezjalnej Akcji Katolickiej na doroczne rekolekcje formacyjne (4-6 września).

Tegoroczne wrześniowe rekolekcje członków Akcji Katolickiej Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej odbywają się pod hasłem "Nadszedł Wasz czas". Dni skupienia przeżywa grupa ponad 40 osób z różnych ośrodków diecezji. Rekolekcje prowadzi ks. dr Bogusław Kozioł SChr – postulator Ośrodka Postulatorskiego Towarzystwa Chrystusowego procesu beatyfikacyjnego kard. Augusta Hlonda.

CZYTAJ DALEJ

Msza św. krok po kroku

Rozumienie znaków i symboli, gestów i postaw pozwala nam świadomie i owocnie uczestniczyć we Mszy św.

Każdy, kto poważnie traktuje swoje chrześcijaństwo, wie, że we Mszy św. należy uczestniczyć. Ale nie wszyscy zadają sobie pytanie, czym owo uczestnictwo jest i co należy zrobić, aby stało się ono świadome, czynne i owocne, czyli właśnie takie, jakie powinno być. Na pewno odpowiednie uczestnictwo nie ogranicza się jedynie do wypełnienia pierwszego przykazania kościelnego, czyli do fizycznej obecności w kościele w każde niedzielę i święto nakazane. Aby prawdziwie uczestniczyć we Mszy św., nie wystarczy także być tylko skupionym i pobożnym oraz gorliwie się modlić. To zbyt mało, a nawet można powiedzieć, że nie do końca o to by chodziło. Warto więc przyglądnąć się naszemu uczestnictwu we Mszy św. i spróbować odnaleźć, co w niej jest naprawdę ważne.

CZYTAJ DALEJ

Wchodzenie dzisiaj w kapłaństwo jest aktem mężnej pokory

2021-09-18 20:07

Adobe.Stock

– Wchodzenie dzisiaj w kapłaństwo jest aktem mężnej pokory. Nie można inaczej. Trzeba mieć w sobie męstwo i trzeba mieć w sobie pokorę w takim poczuciu, że zstępujemy w kapłaństwo. Noście to w sobie – mówił abp Grzegorz Ryś do wyświęcanych dziś absolwentów seminarium 35+.

W uroczystość św. Stanisława Kostki liturgii katedralnej o godz. 9:00 przewodniczył abp Grzegorz Ryś, który do łódzkiego prezbiterium włączył czterech diakonów seminarium 35+. Kandydatami do święceń byli: dn Szymon Brot z parafii pw. Przemienienia Pańskiego w Łodzi, dn Roman Jaguś z parafii pw. św. Pawła Apostoła w Zduńskiej Woli (diecezja włocławska), dn Zbigniew Kądziołka z parafii pw. Matki Bożej Królowej w Jabłonicy (diecezja rzeszowska) oraz dn Łukasz Kołodziej z parafii pw. Miłosierdzia Bożego w Piotrkowie Trybunalskim.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję