Reklama

Papież Franciszek w Izraelu

2015-05-07 14:11

Agnieszka Dziarmaga
Edycja kielecka 19/2015, str. 1, 6

TD

Po raz pierwszy na Kielecczyźnie gościła ambasador Izraela – Anna Azari. 17 kwietnia Pani Ambasador w dawnej synagodze w Chmielniku przekształconej w nowoczesny ośrodek muzealny otworzyła wystawę fotograficzną „Wizyta Papieża Franciszka w Izraelu”, która od początku cieszy się ogromnym zainteresowaniem turystów. Wystawa jest po raz pierwszy pokazywana w Polsce, z Chmielnika pojedzie do Lublina.

Gośćmi wyjątkowego wydarzenia byli m.in.: wicewojewoda świętokrzyski Paweł Olszak, wikariusz generalny ks. Dariusz Gącik, władze gminy Chmielnik z burmistrzem Pawłem Wójcikiem i przewodniczącym Rady Miasta i Gminy – Sławomirem Wójcikiem, księża, młodzież, mieszkańcy Chmielnika.

Ambasador Anna Azari powiedziała podczas wernisażu: – Wystawa, którą dziś otwieramy, jest pokazywana w Polsce po raz pierwszy i bardzo się cieszę, że dzieje się to właśnie w chmielnickiej synagodze. Papież Franciszek jest symbolem otwartości na dialog z wyznawcami wszystkich religii, co doskonale widać na prezentowanych na wystawie fotografiach i w tej postawie kontynuuje dziedzictwo Jana Pawła II.

Reklama

Podkreśliła także, że „Rok 2015 jest bardzo ważną datą w stosunkach Kościoła z judaizmem. 50 lat temu opublikowano papieski dokument «Nostra aetate», który dał solidną podstawę do międzyreligijnej współpracy i dialogu. Niezmiernie mi miło, że wystawę z Ambasady można oglądać tutaj. Fakt ten jest bardzo symboliczny; pomimo iż w Chmielniku nie ma już Żydów, synagoga otrzymała nowe życie i stanowi centrum dialogu pomiędzy kulturami i religiami”.

Na temat nowych perspektyw dialogu, otwartości i specyfiki Chmielnika na mapie muzeów w Polsce, przypominających kulturę i tradycję żydowską, mówili m.in. wicewojewoda Paweł Olszak, wikariusz biskupi ks. Dariusz Gącik i burmistrz Chmielnika – Paweł Wójcik.

Ks. Dariusz Gącik powiedział: – Elizabeth Wiesbaun napisała: „Jestem w drodze. Szukam miasta położonego na górze, Jeruzalem niebieskiego, gdzie panuje pokój, a wszyscy ludzie są braćmi”. W sercu każdego człowieka jest wpisane przez Pana Boga pragnienie szczęścia, życia w pokoju, zrozumieniu i wzajemnym przebaczeniu. Jednak zranione ludzkie serce tworzy mury pomiędzy ludźmi, panuje niechęć, uprzedzenie, a drugi człowiek staje się piekłem. Dzieje się tak dlatego, że zapomina się o odniesieniu do Pana Boga, o przykazaniu miłości, które jest drogą i światłem w budowaniu wzajemnych relacji między dziećmi jednego Boga.

Zdaniem wikariusza generalnego, z tych powodów tak ważny jest dialog chrześcijańsko-żydowski, który może rozwijać się zarówno na płaszczyźnie teologicznej, jak i historycznej. – Znakiem tego dialogu jest Chmielnik i miejsce, w którym obecnie przebywamy. Nie zacierając różnic pomiędzy nami, świadomi własnej tożsamości możemy się spotkać, rozmawiać i szukać tego, co nas łączy. Tak jak w ludzkim życiu, w naszych wzajemnych relacjach łączą się radość codziennego życia i smutek cierpienia.

Radość dzieci, wspólne zabawy, przyjaźnie, żydowskie sklepiki, a także drobne kłótnie, tworzyły obraz naszych miasteczek, czego jesteśmy świadkami także w miejscowym muzeum. Pochylmy się z szacunkiem nad cierpieniem, które dotknęło naród żydowski, naród polski, a także jest obecne w życiu tylu ludzi, którzy czują się odrzuceni, niekochani, zepchnięci na margines. Nie można przejść wobec tego obojętnie, bowiem kochać, to znać cierpienie drugiego człowieka. Pragniemy patrzeć na Jezusa Chrystusa, który przyjął to cierpienie, był obecny w śmierci niewinnych i przez swoje zmartwychwstanie nadaje sens naszemu życiu – mówił w Chmielniku wikariusz generalny.

Wystawa składa się z 35 pięknych fotografii dokumentujących przebieg wizyty papieża Franciszka w Izraelu w 2014 r. Ojciec Święty odwiedził wówczas Jerozolimę. W Bazylice Grobu Świętego spotykał się z Patriarchą Ekumenicznym Konstantynopola Bartłomiejem I, odprawił nabożeństwo w Wieczerniku oraz odwiedził święte miejsca Żydów i muzułmanów. Papież był również gościem prezydenta Izraela Szymona Peresa, wziął udział w Instytucie Yad Vashem w spotkaniu z ocalonym z Zagłady, a w towarzystwie premiera Benjamina Netanjahu odwiedził Wzgórze Herzla.

Pani Ambasador po otwarciu wystawy zwiedziła synagogę (Ośrodek Edukacyjno-Muzealny „Świętokrzyski Sztetl”), zachwyciła ją m.in. szklana bima – dawniej miejsce odczytywania i komentowania Tory, a Dom Cienia – integralny budynek muzeum, w formie prostego monumentu na pierwszym cmentarzu żydowskim upamiętniającym ofiary Holocaustu – określiła jako „poruszający”. Wyraziła także zainteresowanie historią i architekturą Chmielnika. W towarzystwie burmistrza Pawła Wójcika i przewodniczącego Rady Miasta i Gminy – Sławomira Wójcika oraz pracowników „Świętokrzyskiego Sztetla” odbyła spacer uliczkami Chmielnika, obejrzała rynek, Gęsią Studnię, odwiedziła cmentarz żydowski z 1820 r., kościół parafialny i najstarszy zabytek w Chmielniku – kościół Trójcy Świętej z XIV wieku. O historii i ciekawostkach świątyń Chmielnika opowiadał gościom ks. dziekan Franciszek Siarek.

Warto obejrzeć wystawę o wizycie papieża Franciszka, dostępną w dawnej synagodze. Polecamy to miejsce na majówkę.

Tagi:
wystawa Żydzi

III Wieluńskie Dni Kultury Żydowskiej

2019-09-19 21:17

Zofia Białas

W pierwszym dniu, 18 września, uczniowie wieluńskich szkół obejrzeli w Kino – Teatrze „Syrena” film, „Kto napisze naszą historię” poświęcony Emanuelowi Ringelblumowi i założonej przez niego podziemnej organizacji Oneg Szabat, zwiedzili także w Miejskiej i Gminnej Bibliotece Publicznej w Wieluniu wystawę "Izrael- dziedzictwo innowacyjności", która oficjalnie została otwarta w dniu następnym, czyli 19 września. Wystawę, dzięki staraniom pani Iwony Urbanek, nauczycielki języka polskiego i historii w Zespole Szkół nr 3, podróżniczki z zamiłowania, przywieziono z Izraelskiej Ambasady w Warszawie.

Zofia Białas

Z wystawy (otwarta do 1 października) dowiedzieliśmy się, że Izrael to tylko 22 tys. km kwadratowych powierzchni i 9 mil. Ludności, stolica to Jerozolima – pierwsze miasto w świecie w całości pokryte siecią Wi-Fi, to także 273 km plaż nad Morzem Śródziemnym, Morzem Martwym, Morzem Czerwonym i najwyżej na świecie położonym Jeziorem Galilejskim, to także 9 naukowców uhonorowanych Nagrodą Nobla i ciągle wzrastająca liczba drzew, to ponadto jeden z 8 krajów, który w Kosmos wysłał własnego satelitę…

Otwarcie wystawy i przewidziane na ten czas spotkanie z Piotrem Pabisiakiem - podróżnikiem i fotografem, absolwentem Zespołu Szkół nr 3 - poprzedził spektakl „Chatuna” (Wesele) w reżyserii i scenografii dr Doroty Eichstaedt – nauczycielki języka polskiego II LO im. Janusza Korczaka, wystawiony w sali widowiskowej Wieluńskiego Domu Kultury przez działający w II LO teatr „Post Scriptum”. Spektakl „Chatuna” to wspaniała lekcja tolerancji i poszanowania inności oraz pokazanie, że wszyscy ludzie są braćmi, niezależnie od rasy, języka, narodowości, ważne by potrafili z sobą nawiązać dialog…

Zobacz zdjęcia: III Wieluńskie Dni Kultury Żydowskiej

Miłym akcentem po spektaklu był spacer uczniów Zespołu Szkół nr 3 z motylami symbolizującymi dziecięce ofiary Shoa, zaniesionymi na miejsce dawnej synagogi i żydowskiego cmentarza.

Spotkanie z Piotrem Pabisiakiem zatytułowane „Magia Izraela” to sentymentalna retrospektywna wędrówka pana Piotra przez ciekawe miejsca Izraela, niektóre widziane aż trzykrotnie, bo trzykrotnie odwiedzał Izrael. Swoją opowieść o Izraelu pan Piotr dokumentował slajdami ukazującymi nie tylko piękno tego kraju, ale także występujące w nim skrajności: bogate dzielnice z pięknymi wieżowcami, plażami, parkami (Tel Awiw) a obok nich dzielnicami biedy zamieszkanymi przez Żydów przybyłych z Etiopii. Razem z panem Piotrem odwiedziliśmy Tel Awiw, Jerozolimę, Masadę, Tyberiadę, Hajfę, Kafarnaum; popatrzyliśmy na Jezioro Galilejskie, Morze Martwe, Wzgórza Golan, zobaczyliśmy bogate ulice i ulice biedy, dzielnice arabskie…

Opowieści o Izraelu słuchali uczniowie ZS nr 1, ZS nr 2, ZS nr 3 i II LO, mieszkańcy Wielunia, dyrektorzy szkół, starosta Wieluński.

Piotr Pabisiak, mówiła Iwona Podeszwa, już niebawem ponownie zagości w bibliotece. Będzie to 5 października w ramach Nocy Bibliotek, kiedy wygłosi prelekcję na temat podróży po Kubie.

Wieluńskie Dni Kultury Żydowskiej zakończyło spotkanie pod hasłem „Szlakiem poetów żydowskiego pochodzenia”, które poprowadziły Magdalena A. Kapuścińska i Julia Lesiak. Słowa poetów uzupełniły piosenki zagrane przez Zespół „Gwiazdy po osiemnastej” a wśród nich m.in. „Tak jak malował pan Chagall”, „Człowieczy los”…

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Watykan: czterech Polaków weźmie udział w Synodzie dla Amazonii

2019-09-21 13:39

st (KAI) / Watykan

Czterech Polaków, w tym trzech biskupów, weźmie udział w rozpoczynającym się 6 października Zgromadzeniu Specjalnym Synodu Biskupów dla Amazonii – wynika z opublikowanej dziś listy jego uczestników.

Agnieszka Kutyła

W gronie 185 członków obok moderatorów Synodu, prefektów dykasterii Kurii Rzymskiej, wymieniono także nazwiska biskupów reprezentujących zainteresowane konferencje episkopatów, osoby mianowane przez Ojca Świętego, audytorów i autorki, przedstawicieli zakonów, delegatów bratnich Kościołów chrześcijańskich, a także współpracowników.

Jednym z delegatów episkopatu Boliwii jest biskup pomocniczy archidiecezji Santa Cruz de la Sierra, Stanisław Dowlaszewicz OFM Conv. Natomiast wśród delegatów episkopatu Brazylii znaleźli się biskupi Romuald Kujawski, ordynariusz diecezji Porto Nacional oraz biskup Marian Marek Piątek CSsR, ordynariusz diecezji Coari. Jednym z asystentów w sekretariacie generalnym synodu będzie ks. Mirosław Juchno z diecezji rzeszowskiej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Grand Prix Wielkiej Brytanii. Madsen najlepszy, Zmarzlik blisko złota

2019-09-21 22:02

Maciej Orman


Canal+

Leon Madsen wygrał w sobotę 21 września Grand Prix Wielkiej Brytanii w Cardiff. W swoim debiucie na najkrótszym torze całego cyklu (272 m długości) Duńczyk zdobył 17 punktów. Z takim samym wynikiem na drugim miejscu zawody ukończył Emil Sajfutdinow. Trzeci, z 15 punktami, był Bartosz Zmarzlik. Polak przed ostatnią rundą ma 7 oczek przewagi nad Rosjaninem i 9 nad Duńczykiem.

Madsen zaczął zawody od zdobycia 1 punktu, przegrywając w 2. wyścigu z Maciejem Janowskim i niespodziewanie z jadącym z dziką kartą Brytyjczykiem Charlesem Wright'em.

W 6. biegu Duńczyk upadł na tor na wyjściu z pierwszego łuku, trącony deflektorem przez Martina Vaculika. Sędzia wykluczył Słowaka z powtórki wyścigu, którą wygrał Fredrik Lindgren przed Madsenem i Sajfutdinowem.

W 9. biegu Brytyjczyk Robert Lambert, ku uciesze miejscowych kibiców, wygrał z Madsenem walkę o 3 punkty.

Duńczyk pojechał popisowo w 19. gonitwie. Przegrał start z Doylem, ale rozpędził się mocno na zewnętrznej i na drugim łuku wjechał piką przed Australijczyka.

Madsen wygrał też pewnie pierwszy półfinał. W finale puścił sprzęgło chwilę przed zwolnieniem taśmy startowej, ale sędzia nie zareagował. Duńczyk wysunął się pod bandę, gdzie nabrał prędkości i mógł cieszyć się ze zwycięstwa.

Jako jedyny z czwórki Polaków w półfinale pojechał Bartosz Zmarzlik. Maciejowi Janowskiemu zabrakło do awansu 1 punktu (zdobył 7 oczek i był 9.). Słabo zaprezentowali się Patryk Dudek (3 punkty, 15. miejsce) i Janusz Kołodziej, który z 1 punktem był ostatni.

W klasyfikacji generalnej Grand Prix ze 118 punktami prowadzi Bartosz Zmarzlik. Drugi jest Emil Sajfutdinow (111 punktów), a trzeci Duńczyk Leon Madsen (109). Jeżeli nie wydarzy się nic nieprzewidzianego, to 5 października w Toruniu Zmarzlik zostanie mistrzem świata.

Wyniki Grand Prix w Cardiff

1. Leon Madsen (Dania) – 17 (1,2,2,3,3,3,3)

2. Emil Sajfutdinow (Rosja) – 17 (3,1,3,3,3,2,2)

3. Bartosz Zmarzlik (Polska) – 15 (1,3,3,1,3,3,1)

4. Jason Doyle (Australia) – 13 (2,3,2,2,2,2,0)

5. Fredrik Lindgren (Szwecja) – 11 (2,3,2,1,3,0)

6. Antonio Lindbaeck (Szwecja) – 9 (3,0,1,3,2,0)

7. Martin Vaculik (Słowacja) – 9 (0,w,3,3,2,1)

8. Matej Zagar (Słowenia) – 9 (1,2,1,2,2,1)

9. Maciej Janowski (Polska) – 7 (3,2,1,0,1)

10. Artiom Łaguta (Rosja) – 6 (3,3,0,0,0)

11. Robert Lambert (Wielka Brytania) – 6 (1,0,3,2,0)

12. Charles Wright (Wielka Brytania) – 5 (2,2,0,0,1)

13. Tai Woffinden (Wielka Brytania) – 5 (w,1,2,2,0)

14. Niels Kristian Iversen (Dania) – 5 (2,1,0,1,1)

15. Patryk Dudek (Polska) – 3 (0,1,1,0,1)

16. Janusz Kołodziej (Polska) – 1 (0,0,0,1,0)

17. Daniel King (Wielka Brytania) – ns

18. Chris Harris (Wielka Brytania) – ns

Maciej Orman

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem