Reklama

Włączeni w poczet duchowieństwa

2015-05-07 14:11

Monika Łukaszów
Edycja legnicka 19/2015, str. 4-5

Monika Łukaszów
Diakoni są posłani do głoszenia Słowa Bożego

Sześciu kleryków Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Legnickiej z rąk biskupa legnickiego Zbigniewa Kiernikowskiego przyjęło w sobotę 25 kwietnia święcenia diakonatu

W uroczystości uczestniczyli biskup pomocniczy Marek Mendyk oraz biskup senior Stefan Cichy. Obecni byli również rodzice, krewni, przyjaciele i kapłani diakonów, pracujący w parafiach, z których pochodzą alumni.

Przyjęcie święceń diakonatu to jedna z ważniejszych decyzji, jakie podejmują klerycy Wyższego Seminarium Duchownego. Do tego wydarzenia przygotowywali się przez 5 lat studiów filozoficznych i teologicznych oraz przez odbywane w parafiach praktyki duszpasterskie. Bezpośrednim przygotowaniem były natomiast rekolekcje w Szklarskiej Porębie.

Diakonat to pierwszy stopień sakramentu święceń kapłańskich. Przez te święcenia diakoni zostają włączeni w poczet duchowieństwa. Od tego dnia alumni V roku będą rozpoznawalni w zgromadzeniu liturgicznym, m.in. przez strój – będą nosili dalmatyki ze stułą przewieszoną przez lewe ramię.

Reklama

Poprzez nałożenie rąk Księdza Biskupa diakoni otrzymali ważne zadania do wypełniania wobec Kościoła i wiernych. A w słowach przysięgi ślubowali m.in. celibat i posłuszeństwo swojemu Biskupowi.

– Bądźcie gotowi postawić wszystko na Jezusa, wbrew wszystkiemu i ponad wszystko. Oddajcie się tej służbie całkowicie. Miejcie pełną radość w Bogu i służbie dla wszystkich. Niech Bóg w swojej mocy, według swojego zamysłu was prowadzi – mówił Biskup legnicki, zwracając się do kandydatów do święceń.

W homilii natomiast bp Kiernikowski powiedział: – Kościół jest żywym organizmem, jest wspólnotą ludzi słabych, strukturą, która ma swoje problemy. Przez święcenia diakonatu stajecie się współodpowiedzialni za to, by Kościół był jednością Ducha, by jego członkowie znosili się w cierpliwości i miłości, by zawsze na pierwszym planie było głoszenie prawdy o Jezusie Chrystusie, który z nas – ludzi stworzył swoje Ciało.

Zaznaczył też, że zarówno posługa diakonów, prezbiterów i biskupów musi mieć zawsze odniesienie do tej podstawowej prawdy, jaką jest Jezus Chrystus. – Zostaniecie wyświęceni, by poprzez głoszenie Ewangelii, posługę przy ołtarzu oraz dzieła miłosierdzia chrześcijańskiego w świecie rozbitym i podzielonym przekazywać innym prawdę o jedności – mówił Ksiądz Biskup.

Na zakończenie Eucharystii nowo wyświęceni diakoni wyrazili swoje podziękowania biskupom, duchowieństwu oraz wykładowcom i opiekunom Wyższego Seminarium Duchownego. Szczególne słowa skierowali do swoich rodziców: – Dziękujemy, za dar naszego życia i za miłość, jaką nas ciągle obdarzacie. Jesteście dla nas wsparciem. Dziękujemy wam za to i polecamy was w naszych modlitwach.

Warto dodać, że nowością w formacji seminaryjnej jest to, że po święceniach nowi diakoni spędzą rok w wyznaczonych parafiach, pracując w duszpasterstwie i ucząc katechezy. Natomiast ostatni rok przed święceniami prezbiteratu spędzą ponownie w seminarium – mówił ks. Piotr Kot, rektor Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Legnickiej. – To jest odpowiedź na potrzeby naszych czasów i oczekiwania ludzi świeckich. Kościołowi i społeczeństwu damy w ten sposób kapłanów lepiej przygotowanych i lepiej znających realia życia – podkreślił Ksiądz Rektor.

Święcenia diakonatu przyjęli:

Krzysztof Czerwiński – Legnica, parafia pw. Podwyższenia Krzyża Świętego
Piotr Kulpa – Kamienna Góra, parafia pw. Matki Bożej Różańcowej
Łukasz Świerniak – Polkowice, parafia pw. Matki Bożej Królowej Polski
Mateusz Olszewski – Legnica, parafia pw. Podwyższenia Krzyża Świętego
Norbert Turczynowski – Polkowice, parafia pw. Matki Bożej Królowej Polski
Tomasz Żygadło – Radogoszcz, parafia pw. Matki Bożej Królowej Polski

Tagi:
diakonat

Reklama

Nowi diakoni

2019-03-13 10:57

Al. Łukasz Knapkiewicz
Edycja szczecińsko-kamieńska 11/2019, str. I

Al. Łukasz Knapkiewicz
Podczas Litanii do Wszystkich Świętych

W sobotę 2 marca br. w bazylice archikatedralnej pw. św. Jakuba Ap. w Szczecinie odbyła się Msza św. pod przewodnictwem bp. prof. Henryka Wejmana, podczas której trzech alumnów Arcybiskupiego Wyższego Seminarium Duchownego w Szczecinie otrzymało pierwszy stopień sakramentu święceń – diakonat.

Nowo wyświęceni diakoni: Maciej Czaczyk z parafii pw. św. Ojca Pio w Pniewie k. Gryfina, Piotr Łosiewski z parafii pw. św. Jana Chrzciciela w Szczecinie i Paweł Szeloch z parafii pw. św. Stanisława BM w Szczecinie, podjęli posługę słowa, Ołtarza i miłości w trzech parafiach naszej archidiecezji, gdzie przede wszystkim podczas Eucharystii będą czytali Ewangelię, głosili słowo Boże, podawali intencje modlitwy powszechnej, usługiwali prezbiterom w celebracji i rozdzielali Komunię św. dla wiernych, a poza Mszą św. będą udzielali chrztu św., asystowali przy zawieraniu małżeństw, odwiedzali chorych z Wiatykiem oraz przewodniczyli obrzędom pogrzebu.

To ich bezpośrednie przygotowanie przed sakramentem święceń prezbiteratu – okres, kiedy w sposób szczególny winni wpatrywać się w Chrystusa, który nie przyszedł, aby Mu służono, ale po to, aby służyć.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

USA: ponad 12 tys. skautów było molestowanych seksualnie

2019-04-25 17:05

pb (KAI/repubblica.it) / Nowy Jork

Od 1944 do 2016 r. w Stanach Zjednoczonych ofiarą molestowania seksualnego padło 12 254 skautów. Sprawcami byli ich opiekunowie w ramach działalności organizacji harcerskiej Boy Scouts of America.

pixabay.com

Dane te ujawniła prof. Janet Warren z Uniwersytetu Wirginii, która przez pięć lat miała dostęp do danych z akt dotyczących opiekujących się skautami wolontariuszy, których usunięto z powodu nadużyć seksualnych, jakich się dopuścili.

Po 109 latach działalności Boy Scouts of America, skupiający 2,4 mln chłopców, są zagrożeni likwidacją z powodu konieczności wypłaty milionowych odszkodowań ofiarom.

Część przypadków wykorzystywania seksualnego wypłynęła na światło dzienne w 2012 r., jednak dotychczas nie była znana ani skala zjawiska, ani liczba ofiar.

Również adwokat Jeff Anderson, obrońca części ofiar, opublikował nazwiska 180 wolontariuszy skautingu oskarżonych o pedofilię w stanie Nowy Jork i zaapelował do nieujawnionych jeszcze ofiar o składanie doniesień do prokuratury.

Ze swej strony władze Boy Scouts of America wydały oświadczenie, w którym zawarły słowa przeprosin wobec ofiar i zapewniły, że „nic nie może być ważniejsze od bezpieczeństwa i ochrony dzieci”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Sejm przyjął ustawę maturalną!

2019-04-25 18:34

wpolityce.pl

Sejm przyjął rządowy projekt nowelizacji ustawy o systemie oświaty i ustawy Prawo oświatowe. Projekt poparło 235 posłów, przeciw było 168. Zmiany mają pozwolić na spokojne przeprowadzenie matur.

Kancelaria Sejmu/Rafał Zambrzycki
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem