Reklama

Z Watykanu

Audiencja Generalna

Sakrament małżeństwa – wielki akt wiary i miłości

O pięknie sakramentu małżeństwa i jego podstawowym znaczeniu dla Kościoła mówił 6 maja br. Ojciec Święty podczas audiencji generalnej. Papież zaznaczył, że sakrament ma podstawowe znaczenie dla wspólnoty wierzących, budując Kościół. Przypomniał nauczanie św. Pawła, który wskazywał, że miłość między mężem i żoną jest obrazem miłości między Chrystusem i Kościołem. Dodał, że ta jej godność wpisana jest w stwórczy plan Boga i wiele małżeństw urzeczywistniło ją w swoim życiu.

– Sakrament małżeństwa jest wielkim aktem wiary i miłości: świadczy o męstwie wiary w piękno stwórczego aktu Boga i życiu tą miłością, która pobudza, by iść zawsze dalej, poza siebie samych, a także poza samą rodzinę – powiedział papież Franciszek. Zaznaczył, że Kościół jest w pełni zaangażowany w historię każdego chrześcijańskiego małżeństwa, budując się jego sukcesami i cierpiąc w jego porażkach. Zachęcił, byśmy zaakceptowali tę nierozerwalną więź dziejów Chrystusa i Kościoła z historią małżeństwa i ludzkiej rodziny oraz poważnie podjęli tę odpowiedzialność.

Ojciec Święty wskazał na wymiar misyjny „poślubienia się w Panu”. Oznacza ono bowiem gotowość, by stać się pośrednikiem Bożego błogosławieństwa i łaski Bożej dla wszystkich. Dodał, że życie Kościoła wzbogaca się za każdym razem pięknem tego oblubieńczego przymierza, a także zubaża się zawsze, kiedy jest ono oszpecone.

(KAI)

Audiencja prywatna

Papież rozmawiał z prezydentem Kuby

Około godziny trwała 10 maja br. prywatna rozmowa Ojca Świętego z prezydentem Republiki Kuby Raúlem Castro. Spotkanie odbyło się w papieskim gabinecie przy Auli Pawła VI, w pobliżu Domu św. Marty, i zakończyło się długim i serdecznym uściskiem dłoni. Była to pierwsza wizyta obecnego prezydenta Kuby. Jego brat i poprzednik Fidel Castro Ruz został przyjęty przez św. Jana Pawła II 19 listopada 1996 r.

Według dyrektora Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej – ks. Federico Lombardiego, spotkanie było bardzo serdeczne. Castro – zgodnie z tym, co powiedział następnie dziennikarzom – „pragnął podziękować Ojcu Świętemu za aktywną rolę, jaką odegrał on w poprawie stosunków między Kubą i USA”. Ponadto przedstawił Papieżowi uczucia, z jakimi naród kubański oczekuje na jego wizytę na wyspie we wrześniu br. i się do niej przygotowuje.

Reklama

Ojciec Święty do Polaków

O czci Maryi

Witam pielgrzymów polskich. Na początku maja pragnę szczególnie pozdrowić wszystkich, którzy podtrzymują piękną tradycję nabożeństw majowych, gromadząc się w kościołach i przy przydrożnych figurach na codziennej modlitwie ku czci Matki Bożej. Niech Jej wstawiennictwo wyjedna obfitość Bożych łask dla każdego z was, waszych rodzin i waszej Ojczyzny. Nie zapominajcie o modlitwie za mnie i w intencjach Kościoła. Z serca wam błogosławię. Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus.

Audiencja generalna, 6 maja 2015 r.

(RV)

Papieskie decyzje

Beatyfikacje i kanonizacje

Papież Franciszek zatwierdził 11 dekretów dotyczących kanonizacji i beatyfikacji. Zaaprobował również potwierdzające orzeczenie w sprawie kanonizacji bł. Junipero Serry, którego Ojciec Święty ogłosi świętym we wrześniu br. podczas swego pobytu w Stanach Zjednoczonych. Wszystkie te dokumenty Papież potwierdził podczas audiencji prywatnej, której udzielił 5 maja w Watykanie prefektowi Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych kard. Angelo Amato SDB.

(RV)

Jubileusz miłosierdzia

Otwarty terminarz

Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej ogłosiło 5 maja program nadzwyczajnego Roku Świętego – Jubileuszu Miłosierdzia, który będzie trwał od 8 grudnia 2015 r. do 20 listopada 2016 r. W trakcie Jubileuszu Miłosierdzia zaplanowano m.in.: w dniach 19-21 stycznia 2016 r. – jubileusz duszpasterzy pielgrzymkowych i pracowników miejsc pielgrzymkowych; 10 lutego – rozesłanie misjonarzy miłosierdzia; 4-5 marca – „24 godziny dla Pana” z nabożeństwem pokutnym w Bazylice św. Piotra; 3 kwietnia – jubileusz tych, którzy czują się związani z duchowością Bożego Miłosierdzia; 24 kwietnia – jubileusz dorastającej młodzieży w wieku 13-16 lat, przystępującej do bierzmowania; 3 czerwca – jubileusz kapłanów; 12 czerwca – jubileusz chorych i niepełnosprawnych; 26-31 lipca – jubileusz młodzieży; 25 września – jubileusz katechistów i katechetów.

(RV)

Z twittera papieża Franciszka

Kiedy nie można zarobić na chleb, traci się godność. To jest dramat współczesności, szczególnie ludzi młodych.

2015-05-13 09:39

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny

Redakcja "Niedzieli" serdecznie zaprasza wszystkich Czcicieli Matki Bożej na nowennę przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. "Dozwól nam chwalić Cię, Panno Przenajświętsza, i daj nam moc przeciwko nieprzyjaciołom Twoim". Spraw, byśmy pełni miłości i ufności biegli "do stóp Twoich kornie błagając" w różnych potrzebach.

CZYTAJ DALEJ

Izaak - Od Abrahama do Jezusa. Adwentowe opowieści o przodkach Mesjasza

2022-11-29 09:23

[ TEMATY ]

Biblia

adwent

Bp Piotr Przyborek

"Od Abrahama do Jezusa" to seria krótkich filmików, w których bp Piotr Przyborek opowiada o przodkach Mesjasza ujętych przez św. Mateusza w pierwszym rozdziale Ewangelii.

CZYTAJ DALEJ

MŚ 2022 - Polska gra z drużyną Messiego o 1/8 finału, trudne zadanie Danii

2022-11-30 07:05

Adobe Stock

Polscy piłkarze w przypadku co najmniej remisu w środę z Argentyną w Dausze na pewno awansują do 1/8 finału mistrzostw świata - po raz pierwszy od 1986 roku. W grupie D ten cel osiągnęła już Francja, która zagra z Tunezją, a w trudnej sytuacji jest rozczarowująca na razie Dania.

W trakcie mundiali 2002, 2006 i 2018 biało-czerwoni, po dwóch porażkach w grupie, tracili szansę awansu do kolejnej fazy. Wygrywali wówczas jedynie swoje trzecie spotkania, które nie miały już stawki.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję